Хакерска атака: Данни за над 5 милиона българи и фирми изтекли от НАП

А слушам, че утре са щяли да викнат "хакера" програмиста от ст.загора дето го даваха, че е влязъл в сайта на общината и е видял данните на едни 200к души. По нова, сутрешния блок.
А ей го "хакера"
"ХАКЕРА"

Май се получава добре написана история за някой, или спекула за някой лев. Раздухват много всичко (кой ли дърпа конците), а ако погледнем другие страни колко са атакувани ние направо сме богопомазани.

пс:
Това с НАП ми напомня колко е сигурно всичко що е родено от държавните програмисти и една тяхна рожба за предоставяне на безплатен интернет на учителите за дома, та входа ставаше по ЕГН, и да де ама като пробваш 10-15 егн-номера валидни или не ти гърми че не може да ти изпрати мейл на ...мейла на собственика, и решаваш че е регистриран този мейл да ама не, свободен е щото това е било пред 3 години и никой не е влизал там и той е бил изтрит, правиш си го наново влизаш в системата за учители и кво да правиш се питате. Ем как има iso файлове за windows 8,8.1,10 server 2012,2016,2019, всички офис пакети, с ключове enterprise
 
Последно редактирано:
Покрай тази случка се сещам, колко псувни отнесоха НАП-джийските програмисти на няколко пъти от мен.

Преинсталирах счетоводен компютър с Windows 7 и от сайта на НАП трябва да изтегля/инсталирам софтуера и упътване за Образец 1 и 6. Изтеглих архив, но е RAR! Всеки знае, че под дефолт Windows и Мас могат да разархивират само ZIP! За rar трябва да тегля или купувам друга програма! jsldfwefhjphfs€%&%$$№!
Както и да е, намерих програма, разархивирах, а вътре упътването на .docx! Опитвам да го отворя с Wordpad/ Notepad (само това имам на нова инсталация) - текста ми излиза на символи "?" или квадратчета беше! Пак hjphfs€%&%$$№
Айде търси и сваляй от замунда Microsoft Word... тук и торент клиент ти трябва.

А бе програмистите, не можете ли да съобразите и да направите архива- ZIP, а упътването- PDF!!!!

За дизайна на програмата няма да пиша - от миналия век, като Windows 98, всички бутони и текстове ситни!
 
Последно редактирано:
Да, наскоро ми се наложи и аз да имам работа с държавна институция, на която се искаше единствено и само IE, за да захапе ел. подписа. И го сложих на хрома, на лисицата, и нищо. Звъня и викам, така и така, работи ми подписа, тествал съм го, виждам го в сетингсите на браузърите, какво може да е. Еми нищо, просто с IE пробвайте. И им казах, че е редно все пак с един ГОЛЯМ текст да напишат, че работи само с този браузър, за да не им се звъни постоянно. Защото каквото и да си говорим, всяка станция преди каквото и да е предаване на обикновен юзър минава през някой специалист за настройки, а после ако ще и брейв да ползват. Друга комична ситуация е когато даден административен сайт на нашите институции ти иска някаква версия на JAVA (най-често нещо под 6) и линка, който да дали към архива за сваляне (уж за улеснение) вече не зарежда адреса, от който може да се изтегли пакета. :) Така, че @Kiril , бате, твоето е поредното, а има още много.

И сега по темата. Четох, че били хванали хакера. :) Дано накрая и този не се самоубие. :) И по радиото чух как "хакера" си им е сипал на нашите убавци. :) Не, че не е прав, но доста грубо - Неадекватно правителство. :)

@rutera , не знам как се раздават тия титли "хакер", ама щом някой с достъп (разбирай вътрешен човек) до база данни на сигурно не добре поддържана община от към IT, може да се определи като хакер, е време да се смени и дефиницията на тази дума.
 
къв хакер ве, всичко било дръпнато от някъв сървър с явно дефолт логин данни.
Това и кроса може да го направи. Вече всеки който може да си пусне компа е хакер за журналята
 
Последно редактирано:
Тоя ще го отнесе яко според мен. Няма да му се размине.
Май пак са си хванали "жертва". Той пък егати хакера....да не може да минеш през някакво прокси. Но ако е вътрешен сигнал, да не си заличиш хисторито и да не си скриеш нещата. Според мен, ако е той, си заслужава, най-малко заради небрежността. :)
 
Май пак са си хванали "жертва". Той пък егати хакера....да не може да минеш през някакво прокси. Но ако е вътрешен сигнал, да не си заличиш хисторито и да не си скриеш нещата. Според мен, ако е той, си заслужава, най-малко заради небрежността. :)
След това изказване на този https://news.bg/politics/borisov-iska-hakerite-da-rabotyat-za-darzhavata.html , си мисля, че може и да му се размине по-леко :)
п.с. Иска ми се да му се размине по-леко :)
 
Последно редактирано:
След това изказване на този https://news.bg/politics/borisov-iska-hakerite-da-rabotyat-za-darzhavata.html , си мисля, че може и да му се размине по-леко :)
п.с. Иска ми се да му се размине по-леко :)
Хаха, искало му се да работят за държавата, ами много е лесно - като пуснат официална Bug Bounty програма. https://hackerone.com/deptofdefense Пример.
 
Мислите ли, че 20-годишният младеж е истинският хакер?
Принципно няма значение, какво мислим. Хрантутниците от полицията работят така, трябва да има бързо заловен, защото обществото го очаква. После, какво следва... никой не го е еня, нали ще се потули :)
 
"20 годишния младеж" ако е този за който си мисля, нищо чудно, един от най-добрите пен тестъри в България е. пък и въпросният "пробив" най-вероятно е станал както хейтъра каза с някакви default root/password.
Бате, като е толкова добър, защо си е позволил да го хванат? Смятам, че е чувал за прокси и подобни методи. И ако слагат дефултни рут аксеси, направо не ми се мисли. ;)
 
"20 годишния младеж" ако е този за който си мисля, нищо чудно, един от най-добрите пен тестъри в България е. пък и въпросният "пробив" най-вероятно е станал както хейтъра каза с някакви default root/password.
Май ще се окажеш прав: https://trafficnews.bg/plovdiv/plovdivchaninat-kristiian-e-zadarzhan-hakvaneto-nap-predi-148709/
 
Силно се надявам това момче да държи на бой и психо тормоз, че да не вземе да направи самопризнания, по познатата схема. С изявите си по медиите се е направил лесна мишена, голяма глупост....
 
Сега прочетох нещо по темата, което леко ме озадачи... Явно съм тъп, ама как да разбира това изречение - „Системите са тежко криптирани и се изисква много сериозна работа, за да се открият доказателствата“. Това във връзка с доказателствата открити в лаптопите на хакера.
 

Горе