Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Ако знаете колко ме е яд, гледам ги тука всякакви европейци, всички живеят по-добре от нас, а не са с нищо повече.. не знам как се стигна до това положение и дали въобще можем да прогресираме..единственият начин може би е да се върнат младите хора, дори и моите връстници, но на този етап не виждам как това ще стане..

Е как да се върнат какво да правят да хранят нашите политици че се не наядоха, да си стоят там да живеят нормален живот...

не само че не са не са нищо повече на запад аз в темата за янките писах това че има много тъпаци там означава че не трябва да си много умен за да живееш нормално...
 
Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Че за какво ни трябваше да влизаме в ЕС? Ншето останало производство не е много конкурентноспособно с европейското, а чуждите компании подбиват буквално пазара на нашите производители...
А и да взимат ни някои от най-добрите кадри...

ЕС ни дава шанс да сме и ние бели хора... и спират малко политиците да не са толкова крадливи... ти си малък мисля не помниш опашките за шенгенска виза седиш а те те гледат под лупа да не би да искащ да отидеш там да миеш чинии на черно, а жените ги гледаха като ще идат там да се оженят там за първия срещнат... и това за да идеш до една гърция се редиш на опашка пред посолство... или до германия сещам се за едни огромни опашки пред немското посолство...

Без европейските пари за пътища незнам къде щяхме да сме ... 2006 улиците на България бяха като след война кратер до кратер...

Нашето производство където го има и не е сринато само като влязохме в ЕС на някой фирми им се вдигнаха продажбите с по няколко стотин процента, земеделието ни (зърно производството не е зле) другите браншове на земеделие са зле заради прекупвачи.... Ако не бяхме влезли в ЕС хептем нямаше къде да си го продаваме продукцията а пари в една държава идват от износ... ние целия форум който правим сайтове за чужбина изнсяме интелектуален продукт...

Ако се чудиш на кой фирми им скочиха така оборотите не на всички с по стотици проценти но достатъчно мога да дам за пример Монбат, ХЕС -Хидравлични елементи и системи но лошото е че такива фирми не са толкова много, знам за един колбасарски цех с 30 души персонал не правят никакви врътки с колбасите от месо са откакто влязохме в ЕС изнасят здраво заплатите са по 1000 лв а са в дълбоката провинция в малко село... а шефовете си взеха Х6... не продават в БГ щото не могат да се доредят от големите... и кретаха едва едва преди ЕС....

С очакването на влизането ни в ЕС от 2005 до началот на кризата - 2008-2009 в България се изляха около 14 милярда евро чуждестрани инвестиции (ако не бяхме тръгнали да влизаме нямаше да дойдат) лошото е че се изляха в имоти не в производство ако се бяха изляли в производство за износ сега щяхме да сме много по добре ама всеки търси на баницата мекото а тогава от имоти се печелеше ...
 
и Още нещо да добавя което директно засяга нашия бранш, преди влизането ни в ЕС заради изцепки на българските кардъри (тези дето играят с кредитните карти) в края на 90те, бяхме в черния списък на PayPal, на CJ.com, на ClickBank и още една камара афилиейт програми.... едни линкове не можеше да вземе човек... беше филм голям камо ли да фрилансваш на запад само в сайтове посредници... във форуми не ставаше

Търсиш приятел в америка или някъде на запад дето да се регне ти да му дадеш едни пари той да ти плати...
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Без европейските пари за пътища незнам къде щяхме да сме ... 2006 улиците на България бяха като след война кратер до кратер...
Айде стига с тия европейски пари де. Ние даваме на Европа повече, отколкото получаваме, включително служим и за пазар на боклучавата им продукция. Ако нямаха полза от нас, нямаше да ни искат. Аз обаче не виждам ние каква полза имаме от тях в дългосрочен план. Това, че някой наливал милиарди, прал и въртял пари за бърза печалба, не засяга по никакъв начин болшинството от хората.
 
Айде стига с тия европейски пари де. Ние даваме на Европа повече, отколкото получаваме, включително служим и за пазар на боклучавата им продукция. Ако нямаха полза от нас, нямаше да ни искат. Аз обаче не виждам ние каква полза имаме от тях в дългосрочен план. Това, че някой наливал милиарди, прал и въртял пари за бърза печалба, не засяга по никакъв начин болшинството от хората.

нетно сме на +, кой те излъга че сме на минус.... близо 4 милярда и половина за 2007 -2011, а тази година даже с цял милярд мисля в момента тези пари ни крепят... иначе щяхме да видим много по зловеща криза...

Общият размер на касовите постъпления от Европейския съюз е около 7,7 млрд. лв. за целия период 2007-2011 г., а размерът на платената вноска на България в общия бюджет на ЕС възлиза на 3,3 млрд. лв
http://dnes.dir.bg/news/evrofondove-simeon-djankov-9895685


всички който ядоха покрай строителсвото ги засягаше и се усещаше от 400 000 заети в този бранш (само че това не е устоичива икономика щото имотите не са перпетум мобиле да се надува до безкрай) идва англичанина купува хапартамент строителния предприемач яде, прави 5 бона сметка в диското (сервитьорките се връщат с няколко стотака бакшиши) харчат за дрешки обувки прически.... шефа на диското яде ... след това консумира в други бизнеси...

общака без образование взима 1000 лв заплата... Бай Генчо с кепапчиницата срещу строежа му прибира една част за бира е кебапчета, после си купува други неща.... семеиството на общака има пари за харчене... икономиката е като скачени съдове влизалит пари от някъде се разпростират и на други места
 
Последно редактирано от модератор:
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

coolice, виждам, че си голям фен на ЕС и наистина не сме без полза, но истината не е чак толкова светла както я изкарваш. Всичките ни минимални дивиденти, за които говориш, са все неща в краткосрочен план. Строежът на магистрали е една голяма комедия като цяло. Всъщност, никой не ни дава пари за нищо. Просто те дават пари на свои фирми, които да им (не "да ни") построят магистрали, нужни за развитието на техния бизнес. Затова и на никой от ЕС не му дреме за автомагистрала Хемус (София-Варна) и като цяло за инфраструктурата в Северна България освен за пътя през Габрово за Стара Загора, който също се явява международен транспортен коридор. Като цяло тези от ЕС ни приеха за да си уредят бизнеса през нас, т.е. да е по-безпроблемен (затова искат да махаме корупцията и да гарантираме със закони сигурността на бизнеса им) и да е без пари (без такси за тях, 'щото нали сме съюзници без граници). Наливанията на така наречените инвестиции са временно явление. После ние с години ще плащаме много повече като не само няма да получаваме нищо взамяна, но и ще даваме още и още под формата на невзети мита и съобразяване с тъпите им акцизи и неудобни за България директиви. Проблемът с цените на горивата не е по вина на Русия или кризата, а точно по вина на ЕС с изискванията за задължителни акцизи върху горивата, което в случая се явява малоумие.
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Coolice, чети сухи статистики и се радвай. Въобще и идея си нямаш къде отиват големите пари от Европата. Аз обаче имам преки наблюдения, щото близък кой човек дълго време работи по европейски проекти. Та, за повечето проекти се залагат такива условия, че да НЕ МОГАТ да бъдат спечелени от български фирми - т.е. печелят ги такива от Западна Европа. После тия от европата наемат наши фирми за подизпълнители, като им дават трохи в сравнение с парите, които взимат. Е това е цялата схема, крепели ни били, криза щели сме да види, айде моля ти се. Европата дава пари на себе си, е това е истината. Тия дето са яли покрай строителството са ЕДИНИЦИ, казах ти и в предното си мнение, че тия благини не засягат обикновеното народонаселение.

Чудно ми е, че наистина го мислиш. Някой ей така безвъзмездно да ни дава пари, за....чакай че не мога да се сетя за какво. Казах ти - ние сме донор на ЕС и пазар за боклуците им.
 
тези фирми наемат български фирми за подизпълнители а не си докарват машини от испания , в който работят българи и взимат заплата иначе нямаше да я вземат и тази заплата и хептем и щяхме да сме цъфнали и вързали разтърси се наоколо , разбира се това не е панацея която да ни направи всички богати...


Всъщност задължителния акциз, ддс пълни хазната за да има за пенсионерите който са най големия държавен разход и чиито пари от вноски за пенсии са изхарчени много отдавна проблема е комплексен.... без ЕС точно в тази световна криза щяхме да видим 1997 -две...

Достъпът до пазара е пропорционален за бизнеса стига да имаме бизнес който да им предложим.... почти стигнахме до отпадането на всякакви преходни периоди за работната ръка... година и три месеца и всички ограничения отпадат и за последните 10 държави....

Онзи ден научих нещо интересно, 30 процента от превозите на товари в ЕС се извършват от български, латвииски и фирми от още една източно европейска страна която не запомних щото слушах новини на бекграунд... а това е за товари в 27 държави....
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

почти стигнахме до отпадането на всякакви преходни периоди за работната ръка... година и три месеца и всички ограничения отпадат и за последните 10 държави....
И това трябва да ме радва? Че губим качествен човешки материал и квалифицирани хора, в които държавата е инвестирала. Тази тактика на ЕС не е нищо ново, американците и руснаците са правели същото нещо след края на втората световна война.
 
Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Coolice, чети сухи статистики и се радвай. Въобще и идея си нямаш къде отиват големите пари от Европата. Аз обаче имам преки наблюдения, щото близък кой човек дълго време работи по европейски проекти. Та, за повечето проекти се залагат такива условия, че да НЕ МОГАТ да бъдат спечелени от български фирми - т.е. печелят ги такива от Западна Европа. После тия от европата наемат наши фирми за подизпълнители, като им дават трохи в сравнение с парите, които взимат. Е това е цялата схема, крепели ни били, криза щели сме да види, айде моля ти се. Европата дава пари на себе си, е това е истината. Тия дето са яли покрай строителството са ЕДИНИЦИ, казах ти и в предното си мнение, че тия благини не засягат обикновеното народонаселение.

Чудно ми е, че наистина го мислиш. Някой ей така безвъзмездно да ни дава пари, за....чакай че не мога да се сетя за какво. Казах ти - ние сме донор на ЕС и пазар за боклуците им.

Виждал ли си евро проект печалбата е минимална а пътя си остава, аз знам места на който им направиха канализация по тези проекти и се печелят от местни фирми, 9 милиона тук, 9 милиона там на забутано място дето никога БГ не би имала пари да ги направи,

500 човека в даден регион, като вземат заплати и нахранят семействата си и семействата им пазаруват в магазина, храна дрехи обувки как да не се усещат... от масата

ами ако 500 човека не вземат заплати, и не пазаруват в магазина магазинерите и семеистовто му също ще свият разходите, от там ще последва още свиване...
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Пътят си остава, ама парите за пътя ги взима турската фирма бе Coolice, която отбива номера, прибира парите и после ние си трошим колите и си даваме животите. Всеки шофьор знае какво ще е положението на новите участъци след 5 години. Аз ти говоря за дългосрочни неща, а не че Пешо днеска ще вземе 50 лв. да си купи бахур. Щото днеска ще вземе, ама утре няма да има с какво да купи хляб на децата си.
 
Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

И това трябва да ме радва? Че губим качествен човешки материал и квалифицирани хора, в които държавата е инвестирала. Тази тактика на ЕС не е нищо ново, американците и руснаците са правели същото нещо след края на втората световна война.

Разбира се че трябва да те радва всичко зависи какъв човек си и дали искаш най доброто за хората като личности или искаш хората да се жертват за нещо друго имагинерно (без да е важно какво губят) северна корея е най затворената икономика в света :) ама там ядът жълъди :)

Руснаците не са го правили са ги прибирали насила, и са ги карали да подписват клетвени деклараци за вярност към СССР иначе зле :)
 
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Айде стига с тия европейски пари де. Ние даваме на Европа повече, отколкото получаваме, включително служим и за пазар на боклучавата им продукция. Ако нямаха полза от нас, нямаше да ни искат. Аз обаче не виждам ние каква полза имаме от тях в дългосрочен план. Това, че някой наливал милиарди, прал и въртял пари за бърза печалба, не засяга по никакъв начин болшинството от хората.

Например Норвегия не е в ЕС и най интересното е че не искат да влизат скоро. Според норвежките депутати ЕС за норвежците било едно допълнително обременяване. Просто не искат хората. Явно имат нещо предвид.
 
Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Пътят си остава, ама парите за пътя ги взима турската фирма бе Coolice, която отбива номера, прибира парите и после ние си трошим колите и си даваме животите. Всеки шофьор знае какво ще е положението на новите участъци след 5 години. Аз ти говоря за дългосрочни неща, а не че Пешо днеска ще вземе 50 лв. да си купи бахур. Щото днеска ще вземе, ама утре няма да има с какво да купи хляб на децата си.

не са само двете магисрали казах на доста места се правят канализации по програма ОВОС дето бълагрия никога няма да ги извади тези пари щото няма от къде и са все от местни фирми, не са само магистрали
 
От: Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Разбира се че трябва да те радва всичко зависи какъв човек си и дали искаш най доброто за хората като личности или искаш хората да се жертват за нещо друго имагинерно (без да е важно какво губят) северна корея е най затворената икономика в света :) ама там ядът жълъди :)

Руснаците не са го правили са ги прибирали насила, и са ги карали да подписват клетвени деклараци за вярност към СССР иначе зле :)
В момента си говорим за състоянието на държавата. Тези хора не са се появили от нищото, те са станали личности благодарение на държавата и нашите данъци. Така че е крайно егоистично да се разсъждава по твоята схема - всеки гражданин на България има дълг към държавата/българското общество, защото тя му е давала. Ако всички качествени хора си бият шута, държавата е обречена. То това е и целта на ЕС де, да дръпнат качествения човешки материал, а тук да стане дестинация за евтин алкохолен туризъм, проституция и цигански резерват.
 
Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Например Норвегия не е в ЕС и най интересното е че не искат да влизат скоро. Според норвежките депутати ЕС за норвежците било едно допълнително обременяване. Просто не искат хората. Явно имат нещо предвид.

Имат си петрол :) и печалбите още от 70те години от него ги слагат в http://en.wikipedia.org/wiki/The_Government_Pension_Fund_of_Norway като очакват
The Government Pension Fund - Global (Norwegian: Statens pensjonsfond - Utland, SPU) is a fund into which the surplus wealth produced by Norwegian petroleum income is deposited. The fund changed name in January 2006 from its previous name The Petroleum Fund of Norway. The fund is commonly referred to as The Oil Fund (Norwegian: Oljefondet). As of the valuation in June 2011, it was the largest pension fund in the world, although it is not actually a pension fund as it derives its financial backing from oil profits and not pension contributions. As of 30 June 2012 its total value is NOK 3,561 billion [1] ($594 bn), holding 1 per cent of global equity markets.[2] With 1.78 per cent of European stocks,[2] it is said to be the largest stock owner in Europe.[3]

Близо два процента от икономиката на европа работи за норвежците пенсионери което при 4,952,000 население да по малко са от нас им дава страшен стандарт
И ние ако имахме можеше... ама като ни знам политиците по скоро си мисля че щяхме да сме като саудитска арабия не като норвегия там краля и упрвляваща класа са супер богати управляват със сила а масата хора тънат в типичната арабска мизерия

holding 1 per cent of global equity markets това също трябва да се отбележи те са пет милиона души и това е само един пенсионен фонд отделно имат работеща икономика и все още добиват петрол и трупат в него.... макар че само от него могат да живеят всички... че и смята да почти да го удвоят този фонд в следващите 7 години и в най добрия случай да го направят 3 трилона или да го умножът 6 пъти до 2030 - ето защо не им трябва ЕС... те планират да са червиви от пари в следващите 18 години... или да са не "по бедни" от сега в най лошия случаи

The Norwegian Ministry of Finance forecasts that the fund will reach NOK 4,334.3 billion ($717 bn) by the end of 2014 and NOK 6,065.7 billion ($1,003 bn) by the end of 2019[4]. In a parliamentary white paper in April 2011 the Norwegian Ministry of Finance forecast that the 2030 value of the fund would be NOK 7,400 billion ($1263 bn). A worst case scenario for the fund value in 2030 was forecast at NOK 2,667 billion ($455 bn) and a best case scenario at NOK 19,556 billion ($3,337 bn)

за сравнение ни си имахме 7лв милиарда резер дето ББ и дянков поизхарчиха 3 заради кризата... а имат 5 милона население ние сме 6 и нещо в БГ или имат около 100 пъти повече от нас пари при 20 процента по малко население....
 
Последно редактирано от модератор:
Re: От: Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

В момента си говорим за състоянието на държавата. Тези хора не са се появили от нищото, те са станали личности благодарение на държавата и нашите данъци. Така че е крайно егоистично да се разсъждава по твоята схема - всеки гражданин на България има дълг към държавата/българското общество, защото тя му е давала. Ако всички качествени хора си бият шута, държавата е обречена. То това е и целта на ЕС де, да дръпнат качествения човешки материал, а тук да стане дестинация за евтин алкохолен туризъм, проституция и цигански резерват.

това ми е любимото как имаш да даваш....

хайде бе била му давала какво му е давала? безплатно образование до 12 клас? това е част от социалния пакет за родители... твоите родители са плащали данъци с който е финансирано твоето образование... така че това което ти е дала го е взела от твоите родители... ти започваш да даваш за децата си... преди да имаш деца само даваш...

ако подхванем висшето това сме го спорили... имаше тема за висшистите завършили да седят 5 години... понеже им давала висше да ама семестъра е между 350 -700 лв вече
Ама и Германия и не само (ами и голяма част от всички остнали ЕС държави) ти дават като жител на ЕС право да запишеш висше срещу 250 - 500 евро на семестър разликата не е голяма.... а там почасово ако поработваш ще изкараш много повече отколкото в БГ, ЕС дава много повече...

Колкото до какво даваш като си тук или като си в чужбина, да речем някои от някое малко градче където няма работа с родители пенсионери с малки пенсии отива в София и почва квалифицирана работа (компютър, езици) в много добрия случай за 1100 лв чисти, водят се около 1500лв преди данъци и осигуровки... пряко сили може да праща 300 лв на родителите си да им помага, като 300 са много щото за сам човек ще е трудно с 800 лв на месец да се оправи в сф....

Същия човек ако е кадърен без да е нещо специално може да си намери работа за 3000 евро след данъци да му останат около две може да праща без проблеми по 500 евро на родителите си (тази тема е че цените са същите само наема ще му е по висок) Парите на имигрантите са си доста важни за нашата икономика...


Освен това ще получи ползите на немската /френската здравна система за себе си и децата си (всеки път ми става болно и пращам смси като събираме пари за някое детенце ) ама техните здравни системи ги покриват тези неща.... А като се пенсионира след години да вземе немска пенсия и да си доиде да си я харчи в бг... Що да нее пенсионерски рай БГ то имаме си всичко необходимо природа въздух, качествена храна (ама не от фирми, купена от хора)...

Както казах за мен доброто на хората е най важно а не доброто на този организъм наречен държава... хептем пък нашата... била дала другпът
 
Последно редактирано от модератор:
Продължение:

В момента си говорим за състоянието на държавата. Тези хора не са се появили от нищото, те са станали личности благодарение на държавата и нашите данъци. Така че е крайно егоистично да се разсъждава по твоята схема - всеки гражданин на България има дълг към държавата/българското общество, защото тя му е давала. Ако всички качествени хора си бият шута, държавата е обречена. То това е и целта на ЕС де, да дръпнат качествения човешки материал, а тук да стане дестинация за евтин алкохолен туризъм, проституция и цигански резерват.



И да се развихря по любимия ми спор какво ти е дала държавата и как съм прав за това че е взела от родителите ти, а не ти е дала... та значи този въпрос е по лесен не е като този за яйцето или кокошката и кое се появило първо...

Значи никой няма да спори че първо се появил човека :) а чак след това държавата затова продължаваме нататък за взимането и даването

Появил се е човека след това се появила държавата... когато държавата се появила.... определено не се появила с цел, да дава на хората и не е започнала да дава на хората с появяването си :D Първо е започнала да им взима за да поддържа управляващите я и чак след това с развитието на обществото е започнала да дава но първо взела от тях.... надявам се ме разбрахте какво имам на предвид в 4 и 30 през нощта държавата само връща като социален пакет това което е взела от родителите ви - минус разходите за поддържането на управлението и управляващата класа.... така че никой нищо не и дължи....



И разбира се за да не каже някой нещо може да проследим логически обратното твърдение и да видим колко е абсурдно: (идеално чесане на клавиатура за 5 сутринта)

Появила се е държавата започнала е да дава на хората направила ги е личности и затова имат да и дават (ако може докато са живи) - мдам управляващата класа (която само взима) определено би искала хората (управляваните) да вярват във това... :lol: и всяко замисляне различно от това че имаш да даваш да се води егоизъм :lol:

redrum:beer:
 
Последно редактирано от модератор:
От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Абе винаги ми е било чудно уж тук всички казват никой не ни манипулира, особено от тв-то ние сме умни и интелигенти да решим а всички повтарят едно и също.
Магистралите били външни сторителите-
Голяма част се строят от БГ фирми:

- Трейс
- Холдинг Пътиша
- ПСТ
- ГлавБулгарстроий

Като техните под изпълнители са БГ за всички инертни материали суровини, че и машини.

За ЕС пак същото само даваме, за 2011 сме нетно + милярд и нещо:
http://www.investor.bg/biudjet-i-fi...-tekushtata-smetka-ot-14-godini-nasam,130258/

Нужно се види платежния баланс на БГ от 2007 до сега и се види ква трагедия е било - Куул е прав всичките милярди дето се изсипха не влезнаха в производство а в надуване на спекулативни балони:
http://www.bnb.bg/Statistics/StMacroeconomicIndicators/index.htm

Разбира се че ЕС, разбива и икономиката ще кажете, като се либерализира пазара и дойдоха техните вергии хранителни и дискаунт и брандовите вериги. Те ни субсидират с кредити, умния българин ги дава за производство на вносни стоки и парите си утиват в ЕС. Много умно няма що.

Проблема е че не се произвежда БГ освен земеделието, и както се произвежда пак внасяме храни. Като се смени манталитета на БГ бизнес и предприемача тогава ще го мислим. Щото нищо не се е променило в д-вата и манталитета на бизнеса за последните 10 години, а всичко около нас се промени.

А да се върна по линия на ЕС, влезте в инвестор-а доста хора са печелили ес поръчки и казват, че по-добро не се е случвало от много отдавана тотален контрол и прозрачност при всички поръчки и проекти.
Аз се чудя ЕС как ни допусна, това е добре за нас защото политиците ни имат външен надзор и няма си правят тънките сметки.
 
Re: От: Цените в България и Европа-еднакви, а заплатите?

Абе винаги ми е било чудно уж тук всички казват никой не ни манипулира, особено от тв-то ние сме умни и интелигенти да решим а всички повтарят едно и също.
Магистралите били външни сторителите-
Голяма част се строят от БГ фирми:

- Трейс
- Холдинг Пътиша
- ПСТ
- ГлавБулгарстроий

Като техните под изпълнители са БГ за всички инертни материали суровини, че и машини.
Вчера заради късния час не ми хрумна това Автомагистрала Тракия масово се строи от Трейс Груп, като завършат участък си бодват табелки по него на който си пише трейс груп (част от мостоите съоръжения са Мостстрой - част от Холдинг Пътища преди да фалира)

Участъците на Атомагистрала Хемус се строят от Автомагистали Варна по договор подписан 1993 година видяхме я България без ЕС 18 години не започва изпълнението на този договор заради липсва на финансиране .....

Околовръстното на софия - доста Главбулгарстрой...

Резервния път от Видин за София през петрохан - който служи за бекъп на пътя от Дунав Мост - от монтанска фирма

Само магистрала Люлин участъка до перник е от турска фирма при кое управленеи
Изграждането на магистралата започва на 31 януари 2007 година и според предварителния проект трябва да продължи 3 години. Тогавашният министър-председател Сергей Станишев прави първата символична копка на трасето с багер на турския строителен консорциум "Мапа Дженгиз" ДЗЗД.

За автомагистрлала струма всеки лот се печели индивидуално
http://bg.wikipedia.org/wiki/Струма_(магистрала)
Лот 1
За допроектиране и строителство е избран консорциум „Струма - I“, който се състои от италианската фирма „Импреза“ и българските „Главбулгарстрой - Инфраструктурно строителство“ и „Пътстрой 92“, а за консултант ДЗЗД „Инфраструктура магистрални пътища”. Договорите са официално подписани на 1 октомври 2011 година. Договорът за допроектиране и строителство е на стойност 58 534 000 лева без ДДС, а за строителния надзор 269 400 лева без ДДС.

Лот 2 сега ще има втори кръг
http://infrastructure.bg/show.php?storyid=1889373

Лот 3 за 2014 година

Лот 4 гърци

За ЕС пак същото само даваме, за 2011 сме нетно + милярд и нещо:
http://www.investor.bg/biudjet-i-fi...-tekushtata-smetka-ot-14-godini-nasam,130258/

Нужно се види платежния баланс на БГ от 2007 до сега и се види ква трагедия е било - Куул е прав всичките милярди дето се изсипха не влезнаха в производство а в надуване на спекулативни балони:
http://www.bnb.bg/Statistics/StMacroeconomicIndicators/index.htm

Разбира се че ЕС, разбива и икономиката ще кажете, като се либерализира пазара и дойдоха техните вергии хранителни и дискаунт и брандовите вериги. Те ни субсидират с кредити, умния българин ги дава за производство на вносни стоки и парите си утиват в ЕС. Много умно няма що.

Проблема е че не се произвежда БГ освен земеделието, и както се произвежда пак внасяме храни. Като се смени манталитета на БГ бизнес и предприемача тогава ще го мислим. Щото нищо не се е променило в д-вата и манталитета на бизнеса за последните 10 години, а всичко около нас се промени.

А да се върна по линия на ЕС, влезте в инвестор-а доста хора са печелили ес поръчки и казват, че по-добро не се е случвало от много отдавана тотален контрол и прозрачност при всички поръчки и проекти.
Аз се чудя ЕС как ни допусна, това е добре за нас защото политиците ни имат външен надзор и няма си правят тънките сметки.

Ей това нищо не може да се направи ама както те идват и ние може да ходим стига да имаме какво да предложим....вчера споменах за 30 процента от товарните превози в ЕС дърбани от български, латвииски и литовски фирми (мисля) което никак не е зле данните са от минлата седмица... споменах и Монбат и ХЕС на който им скочиха продажбите...

Някой търговци се конкурират добре в малък град с голяма верига дискаунтър като пени маркет паднали са им печалбите ама се справят и имат много оборот (винаги има опашка) освен това има квартални магазини който също не са фалирали, малко хора отива за дребни неща на няколко километра а тези който гонят голямото пестне от 10 години пазаруват в метро където ги има и правят двуседмични пазарувания

За балона на имотите вече е късни може само да намаляваме последствията... щеше да е хубаво да отидат за производство ама уви... а има толкова лесни производства по How it's made....

За кредитите и консумацията са си виновни хората никой не им е опрял пистолет да го вземат този кредит а и се наслушах на истории как прецаквали банките като теглели на макс...

За вноса на храните да бедни сме много хора купуват най евтините зеленчуци който са внос ама това е пластмаса... тук голяма вина имат тържищата и прекувачите който са си наши и са от мутренските времена под определен контрол.... а провинцията ги изкупуват българските домати по 60 стотинки например....

мога и още
 

Горе