Честит ви Хелоуин, мили будители!

От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Не съм я видял първата :)
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Гражданин на света не значи нищо. Няма такова нещо, като гражданин на света, това е противоречие, нещо като дървен камък. Гражданството може да съществува само в рамките на конкретната държава. Ти си българска гражданка, евентуално може и да си италианска гражданка. Не виждам да съм ти натрапил нещо, ти сама започна да пишеш в темата - изборът си е твой. Едно е да уважаваш нечий чужд празник, друго е да го празнуваш. И аз уважавам Коч Байряма, но няма да тръгна да коля кози. Може да уважавам испанските празници, но няма да целя хората с домати или да бягам на село пред побеснели крави. Националните празници са за това да бъдат празнувани в националната държава, честно да ти кажа ми е все едно дали негрите в Уганда ще знаят, че утре е Денят на будителите, след като много от собствените ми сънародници не знаят.

Гледай в стремежа си да образоваш чуждите народи, да не пропуснеш да възпиташ децата си да бъдат българчета.

Много задълбахме в терминологийте. Може да си откараме до утре и да спорим кой какво разбира под универсален, световен или български гражданин. Или пък кой какво разбира под уважаване и празнуване на нечий празник. Избрах да пиша в темата ти, защото това е част от моя начин да отбележа и Хелоуин и Деня на народните будители.
За протокола ще отбележа: гражданството ми по паспорт е само българско; научила съм дъщеря ми да знае що е то "народен будител", научих я да декламира "Аз съм българче" (цялото стихотворение) като почне да го рецитира - баща и се разплаква (той не е българин). Та за това, а и по ред други причини бъди сигурен, че ако аз съм станала гражданин на Света, един вид по принуда, то вече има милиони, ако не и милярди хора, които са граждани на света по рождение.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Ами, за мен това е грешка и грях спрямо народа ти. Така съм възпитан от българи и да бъда българин. Ето ти сама казваш, че си женена за чужденец. Детето ти има някаква връзка с България, заради теб, но след още две поколения България и българското ще бъде просто далечен родов спомен за бъдещите ти наследници. Ако всички постъпят като теб и станат граждани на света, просто ще престанем да съществуваме физически.

Същото важи и за празниците - модерните, веселите, олигофренско-пиянско-зомбиращите празници се лансират и са по-модерни от нашите собствени. Днес ще бъдат възприети, като нещо екзотично от децата, но след време истинските ни празници ще бъдат забравени.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Много си краен в изказванията си.

Нищо не е нито чисто бяло нито чисто черно. Не може тука така да се слагат еднозначни етикети на хора и на събития.
..."грях спрямо народа ти..."
Това просто ме разби. Звучи ми като мюсулманите, дето не дават на щерките си да се женят за христяни, щото били друговерци... и следователно е грях да се свържат с такива хора.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Това просто ме разби. Звучи ми като мюсулманите, дето не дават на щерките си да се женят за христяни, щото били друговерци... и следователно е грях да се свържат с такива хора.
С французи, италианци, испанци, гърци, и всички останали народности дето мъжете си мажат косите със зехтин (за блясък) --- грях е.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Винаги сме били така българите, ама добре че е имало хора, които да защитават ценностите си, иначе още да сме под турско. То не че сега сме по-добре де, просто отбелязвам. Продажни хора е имало винаги и винаги ще има, такива които не зачитат националната си идентичност и не им пука кой ги управлява и за чии интереси работят. Този факт няма да се промени, аз просто казвам моето мнение и не съм съгласен с това. Който каквото иска да мисли, всеки има право да празнува каквото пожелае.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

С французи, италианци, испанци, гърци, и всички останали народности дето мъжете си мажат косите със зехтин (за блясък) --- грях е.

:lol:

Момчета, смекчете ми присъдата. Кажете, че е грешка, ама чак пък грях. :-o

Майтапа настрани. За колежките тук във форума, да отбележа: какъвто и да е по народност, с каквото и да си маже косата - все едно и също е. :roll:
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Ми извинявай ма как може интелигентна и вероятно представителна (италианците са смрадливи мухи - само меда наобикалят) българка да даде себе си и гените си на тая мазна, мързелива, тъпоглава, креслива, инфантилна, и непродуктивна нация.

В конкретния случай съм на 1 мнение с редрум.
Язък.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Ми.. търкулнало се гърнето и си намерило похлупака. Та и аз така. Съдба - какво да се прави.
В чест на истината трябва да се съглася с повечето епитети, които употребяваш по адрес на италианците. С повечето, но не с всичките. Много ще се отдалечим от темата, но иначе ще ми е супер интересно да наредим изброените от теб нации и да напишем насреща, съответните епитети. Ама да включим и българите в списъка. :|

:beer:
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Ето каква е моята гледна точка.

Хелоуин е католически празник, но в България голяма част от хората са атеисти или не много вярващи. Това означава, че не им пука особено за православните празници и ги празнуват по-скоро по традиция, отколкото поради вярата си в Бог. Хелоуин е забавен, защото на него хората се обличат в шантави костюми, а ние подобен голям празник нямаме. Поради тази причина използваме този, но това не значи, че ни пука какво мисли папата, какви са догмите на католицизма и други подобни глупости. Дори на Запад това с костюмите си е по-скоро детска традиция без особено дълбок смисъл. Нещо като Дядо Коледа. У нас не може да се каже, че някой празнува Хелоуин, а просто се използва една мода, която наистина е забавна, а и запълва вакуум в нашенските традиции. Влиянието на американската култура чрез филмите, сериалите и анимационните филми също оказва влияние върху хората, но това е положението. И пак казвам, това е просто мода и в България никой не влага религиозен смисъл в нея.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Мене ма кефи Хелоуин пък. Много.
Призраци, зловеща атмосфера, мистерии, хорър легенди, .... тикви(!) :)

Без частта да се маскирам и мацам и да правя аху-иху по български със сбирщина местни олигофрени.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Хелоуин е атрактивен празник и е нормално да навлиза в нашия бит. Празникът на нар. писменост в пъти превъзхожда това позьорство, но пък му липсва атракция - най-много да метнат по някой и друг букет пред бюст.
Редрум се вманиачава, ми се струва:)
 
  • Like
Реакции: Test
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

мъжете си мажат косите със зехтин (за блясък)
А с оливия може ли? Че нещо зехтиня скъп ми иде.
То и оливията вече да те е страх да я туриш у салатата...

А иначе доста гени са дошли от Европата по тези земи. Време е да им ги връщаме. Да станат и те човеци. А не само директиви да пишат.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Image_1613175_126.jpg


Тиква "Борисов". :lol:
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Не са ни виновни чуждите празници за незачитането на нашите. Ние сме си виновни, че не популяризираме и не адаптираме традициите ни спрямо поколението.

Езика например постоянно се мени и развива. Поради тая причина чуждите художествени произведения (а и не само) трябва да се превеждат наново през определен период от време - 10-20-30 години, в противен случай текстовете стават архаични и неразбираеми за младото поколение.

Защо традициите да правят изключение? Не можем да очакваме, че нещо, което е било интересно преди 100 години, ще е също толкова интересно и днес, ако не го адаптираме.

Нали не мислите, че американците са по-интелигентни и патриотични от нас, че да си помнят всички празници само защото така е редно? Ами не, те просто са ги свързали с някакви интересни обичаи (като пуйка за деня на благодарността, заря за деня на независимостта и т.н.) и ги популяризират чрез филми, песни, предавания. Празниците им са станали комерсиални и източник на ПАРИ за много хора, които са завъртяли някакъв бизнес покрай тях (продажба на костюми, тикви, пуйки, фойерверки...) В България такъв празник е Баба Марта. Едва ли има дете, което да не знае кога е и какво се прави на празника.

Същото е положението и с историята ни, но айде да не тръгвам и натам, че и без това стана много дълъг поста.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Редрум дреме ми на мен за правописа...Предпочитам да не съм ограничен от морални, духовни или каквито и да е други норми. Да празнувам каквото ми харесва дори и Ханука ( май така беше ) без значение дали съм от Долно Камарци чист породист космат варварин лъхащ на домашна парцуца или англииски лорд. Искаш не искаш глобализацията настъпва и такива неща като държави и нации ще будат премахнати по един или друг начин
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

За Хелоуин ми е все едно, но ме е яд за източноправославния Дядо Мраз и не мога да разбера защо трябваше да го сменяме с американския Дядо Коледа на Кока-Кола. Това според мен е най-голямата простотия, която сме вършили като народ по отношение на християнските традиции. Интересно ще ми е да разбера защо е станало така и кой уби Дядо Мраз, за да внедри Дядо Коледа? Досега не съм намирал информация по въпроса.
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

За Хелоуин ми е все едно, но ме е яд за източноправославния Дядо Мраз и не мога да разбера защо трябваше да го сменяме с американския Дядо Коледа на Кока-Кола. Това според мен е най-голямата простотия, която сме вършили като народ по отношение на християнските традиции. Интересно ще ми е да разбера защо е станало така и кой уби Дядо Мраз, за да внедри Дядо Коледа? Досега не съм намирал информация по въпроса.
Българския манталитет го уби Дядо Мраз. Точно този манталитет който ни кара да сме модерни във вероизповеданията, национализма, многопартииноста и прочие тъпотии
 
От: Честит ви Хелоуин, мили будители!

Krumov, а да те питам аз, в сексуални норми ограничен ли си, че нещо ми се струва, те е завладял духовния педерастлък?

Test, дедо Мраз е комунистическият дядо Коледа бе, надявам се, че се шегуваш :)
 

Горе