Четете ли книги от екрана на монитора?

rkamenska

Member
Здравейте,
Аз работя с говоряща програма и по цял ден слушам нещо из Интернет или различни книги, независимо колко големи са те. Интересно ми е на практика вие четете ли книги от екрана или предпочитате истинските хартиени книги? Например, четете ли книгите от chitanka.info?
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Аз само така чета, хартиена книга не съм хващал незнам от кога. Само че художествени не чета, иначе сигурно щях да предпочитам хартиени.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

От гледна точка на удоволствието или за по-добро обмисляне на прочетеното хартиената книга е за предпочитане. От друга стана, електронният вариант се намира по-бързо, ако го нямаш в собствената библиотека, и е много по-лесно боравенето с текста - търсене, отделяне на цитати или водене на бележки. Също така, в електронен вариант се намират книги, които ги няма на българския книжен пазар (на други езици, да кажем).
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Тук там попрочитам нещо , но тематиката е компютърна , и аз като against не съм хващал книга от много време .
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Чета всичко от монитора уж за по бързо и лесно, но винаги съм предпочитала написаното на хартия.
 
Последно редактирано:
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Амиии... чета, да, особено тези на нетолкавапо пулярни езици, защото не ги има в България а и доставката от сайтове е равна на самата цена на книгата (в най-добрия случай). Чела съм и Хари Потър на английски на компютъра преди време - цялата поредица за около седмица. Чела съм и доста фентъзита, защото си ги намерих накуп и ми беше доста по-удобно. Въпреки всичко обаче, искам да отбележа, че винаги ще предпочитам истинската хартиена книга! Само дето половината не мога да си ги намеря или ме мързи да се занимавам с издирването им...

А да - много е лошо да се чете от мониторите, дори и да са полуизключени като осветление (май се векаше подсветка)... Простоооо после главата боли ужасяващо... особено ако книгата е с над 250 страници и си я изчел за ден




o_O
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Благодаря за отговорите. Освен чистото любопитство исках да разбера има ли смисъл да издавам книгата си само в електронен вариант. Значи, е възможно някой да я прочете. Ако му стане интересно, разбира се. То и в нормално издателство да излезе, няма голяма вероятност да я прочетат много хора. Казаха ми, че дадена книга на утвърден автор се продава добре, ако са купени 700 екземпляра. Поредицата за босовете прави изключение.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Естествено че хартиената книга си е много по-убаво.
Причините да чета електронни са изброени вече по-горе, няма що да се повтарям.

Чисто хипотетично ако разполагам с написана книга от неизвестен автор, не бих седнал да я издавам като такава нито в хартиен, нито в електронен вид.
Бих нацепил съдържанието, бих го оформил за лесно и приятно смилане на малки порции и бих го вкарал поетапно в блог.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Не, натоварва ме екстремно
трябва да го правя сутрин, и в часовете когато очите ми могат да го понесат. Но имам по важни дела тогава
 
От: От: Четете ли книги от екрана на монитора?

На екрана чета само когато ми трябва бърза справка.

Чета предимно технически книги свързани с работата и ако има нещо добро издадено си го купувам. Пазарувам си и от Amazon, но рядко, че голямо чакане пада.

Ако няма хартиен вариант на някоя електронна книга, то си разпечатвам на хартия и срещу 5 лева ги подвързвам, за да станат като нормална книга. От хартията по-добро няма, много по-лесно възприемам, а и лаптопа е по-неудобен в тоалетната или вечер за приспиване в леглото.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Ако мога да избегна монитора, правя го със сигурнорност. Вярно, че на хартия е по-неудобно да си водиш бележки и да боравиш с цитати, но усещането, начина на възприемане, възможността да обхванеш нещата в цялата им пълнота - няма по-добро от хартиената книга.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

От монитора никога не чета, но електронни книги чета много.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

По полека с линковете към читанката, че ей сега ще влезе през прозореца Явор Колев (известен като "Рицар на книгата") и ще ви арестува за нарушаване на закона за издателските права. Може даже и да ви съобщи, че сте абсолютен пират и престъпник, да го филмира и да ви дават по националната телевизия.

И внимавайте със самопризнанията, че четете пиратски книги от монитора си, че ще бъдат ползвани в съда срещу вас.

Явор Колев("Рицарят на книгата" от ГДБОП) се логва в gmail-a си и излиза съобщението на Buzz:
"Кой искате да следите?"
Явор Колев се чуди що няма: "Искам да следя абсолютно всички!"

Явор Колев влиза в библиотеката. Библиотекарката учудена:
- Вали ли навън?

Източник на вицовете: vicove.com
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Чета, дори го предпочитам пред книга.
По-лесно ми е да го намирам, а със светлината на монитора и четенето оттук съм свикнал прекалено много.
В стаята си нямам място за книги и затова всичко тук. Но обикновено сядам пред големия монитор, където изключвам Skype, browser-и и други разсейващи простотии и пускам програмата за четене на цял екран.

По принцип не обичам допира на хартия, не обичам да ми се гъне по краката и да не мога да си сменям шрифтовете според това колко ми се спи.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Аз най-много да се забия в някой инфо сайт и да го изям, или интересна статия на някой блог. Но цяла книга в PDF едва ли ще издържа. По-скоро си я принтирам, правя на книга и прочитам. Така мисля и за очите си все пак, не колкото за природата. :) Ако някой има по-добър метод нека сподели. Адски е дразнещо да се чете от монитор.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Ако се нагласи шрифта да е подходящ за четене, коригират се цветовете и се направят правилните настройки за заглаждана на ниво пиксел може да се чете и от монитор. Разбира се мониторът трябва да е с интерфейс DVI за да бъде показваното на екрана точно това, каквото е и в паметта на компютъра (при аналоговия интерфейс се получава леко размазано изображение).

За целта обаче книгата не трябва да е във формат PDF, а в някакъв формат, при който текстът може да се подложи на форматиране. И разбира се трябва да се ползва и качествен софтуер, който да владее магиите на заглаждането на ниво пиксел (subpixel rendering). За съжаление предпоследната версия на Ubuntu не ги умее тези магии (пробвах с всякакви настройки на софтуера, който върви по подразбиране с дистрибуцията). Все още ползвам Slackware 12.0 (не ми се занимава да минавам на по-новата версия) и заглаждането на ниво пиксел работи по-добре от това на Ubuntu.

http://en.wikipedia.org/wiki/Subpixel_rendering

~/.fonts.conf
Код:
<?xml version="1.0"?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM "fonts.dtd">
<fontconfig>
 <dir>~/.fonts</dir>
 <match target="font" >
  <edit mode="assign" name="hinting" >
   <bool>true</bool>
  </edit>
 </match>
 <match target="font" >
  <edit mode="assign" name="hintstyle" >
   <const>hintfull</const>
  </edit>
 </match>
 <alias>
  <family>sans-serif</family>
  <prefer>
   <family>DejaVu Sans Condensed</family>
  </prefer>
 </alias>
 <alias>
  <family>serif</family>
  <prefer>
   <family>DejaVu Serif Condensed</family>
  </prefer>
 </alias>
 <alias>
  <family>monospace</family>
  <prefer>
   <family>DejaVu Sans Mono</family>
  </prefer>
 </alias>
 <match target="font" >
  <edit mode="assign" name="rgba" >
   <const>rgb</const>
  </edit>
 </match>
 <match target="font" >
  <edit mode="assign" name="antialias" >
   <bool>true</bool>
  </edit>
 </match>
</fontconfig>

Демонстрация:
demot.png
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

Чета или хартиени книги, или пък чета през телефона ми който има доста добър е-четец, а и поддържа почти всички популряни формати за безплатни е-книги ePub,pdf,txt и т.н
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

И аз обичам книги на хартия, въпреки че моите са по-особени, написани на изпъкнал брайлов шрифт. За съжаление те са много обемисти, малко са на брой и ги има в само един екземпляр в нашето читалище. Така че се задоволявам със слушане, което не е най-доброто, но затова пък мога да върша и нещо друго вкъщи. Все пак хартията си е хартия, както казват повечето от вас, по-добро няма. Жалко, че между нас и хартията застават много препятствия.
 
От: Четете ли книги от екрана на монитора?

да, от екрана... когато я има само на екрана. иначе за предпочитане са хартиените книжки... по приятно е да се четат.. и по възможно (не те разсейва някой от скайп)
 

Горе