"Чист дропшипинг" в България

MiroslavG

New Member
Здравейте,

изчетох много относно документалната и законосъобразна част свързана с функционирането на онлайн бизнес в България, без да се изисква издаване на касов бон и т.н.
Моят въпроси обаче е следният: Може ли в България да се извършва чиста форма на дропшипинг, без да се налага да имам активна фирма.(Също както ибей и амазон)
Аз имам активен магазин, но ми се иска да замразя фирмата на този етап и да не плащан разходи по осигуровки и счетоводство, при положение, че така или иначе извършвам дейност, която е свързана само и единствено с посредничество между клиент поръчал от мен и дистрибуция от страна на куриера. Също както много хора го правя е ebay.com i amazon. Как мога да изпращам просто куриера до доставчика и той на месечна база да ми изплаща разликата между доставна цена и цената към краен клиент.
 
На какво основание доставчика ще ти изплаща разликата? Или си му партньор тоест фирма и трябва да му издадеш фактура за твоите услуги или си му работник.
 
Точно това ме смущава и от думите ви разбирам, че няма как да стане. Има вариант да издавам фактура за посредничество, през фирмата на мой приятел, но тогава трябва ли да му плащан 20% ДДС на издадена такава. Това би изяло маржа ми и се обезсмисля всичко.
 
Точно това ме смущава и от думите ви разбирам, че няма как да стане. Има вариант да издавам фактура за посредничество, през фирмата на мой приятел, но тогава трябва ли да му плащан 20% ДДС на издадена такава. Това би изяло маржа ми и се обезсмисля всичко.
Зависи дали е регистриран по ДДС.
 
Ами не не е регистриран. Това означава ли че може да ми пуска чисти фактури към доставчика?
 
Точно това ме смущава и от думите ви разбирам, че няма как да стане. Има вариант да издавам фактура за посредничество, през фирмата на мой приятел, но тогава трябва ли да му плащан 20% ДДС на издадена такава. Това би изяло маржа ми и се обезсмисля всичко.
Брой и едно 10% корпоративен данък. :) И ако твоя приятел има и други разходи около фактурите ти, сигурно също трябва да си го сметнеш. Ако не е по ДДС, може и да го вкараш бързо в тази графа, набирайки му оборот. :)
 
На какво основание доставчика ще ти изплаща разликата? Или си му партньор тоест фирма и трябва да му издадеш фактура за твоите услуги или си му работник.
И какъв е проблема? Правят си един граждански договор за консултантски услуги и всичко е чисто.
 
И какъв е проблема? Правят си един граждански договор за консултантски услуги и всичко е чисто.
Точно!
Вече за вариантите да дължиш по-малко осигуровки - зависи от това дали се самоосигуряваш, дали работиш на трудов договор и др. Също така и дали всеки месец ще ти изплащат сумите или веднъж в годината.
 
И какъв е проблема? Правят си един граждански договор за консултантски услуги и всичко е чисто.

Никъде не съм писал за проблем. Човека иска да му изплащат неговия дял без никакво легално основание за да няма разходи.
 
Граждански договор с всеки един от дистрибуторите ми? За целта един темплейт ли се ползва?
 
Граждански договор с всеки един от дистрибуторите ми? За целта един темплейт ли се ползва?
Съмняваме. Една основа да, но съдейки от това, което знам и съм видял, всеки е с различни условия. Някъде нещата ще съвпаднат, но едните ще искат Еди какво си, защото имат сила и са свикнали да работят така, а другите по скромно ще се съгласят на предложенията, направени от теб и може би много малко промени. :)
 
И задължително ще попаднеш на любимата ми група: Как така ние ще вършим цялата работа а ти ще получаваш пари.... Това съм го чувал поне от 10на вносители или производители в БГ.
 
Има някой фирми , който се съгласяват с твойте лични условия по дропшипинга... но повечето искат договор , фирма и т.н.
 
Има някой фирми , който се съгласяват с твойте лични условия по дропшипинга... но повечето искат договор , фирма и т.н.
Да, няма как. За да им са ОК нещата си искат юридическо лице отзад. Иначе как ще си извадят разходите. Така де по легален начин. :)
 
Да, няма как. За да им са ОК нещата си искат юридическо лице отзад. Иначе как ще си извадят разходите. Така де по легален начин. :)
Посочил съм го
Правят си един граждански договор за консултантски услуги и всичко е чисто.
 

Горе