Ширина на web страница?

От: Ширина на web страница?

Естествено, че има хора с малки резолюции на екрана си. Аз си карам все още с 1024x768. Свикнал съм си на квадрат! Отделно много хора не могат да си позволят просто за един монитор да дадат повече пари (не че са скъпи вече, но всичко останало отива нагоре и това е последна грижа за обикновения човек). При мен от обща статистика с над 3 години мога да кажа, че около 35 % влизат с 1280x1024. Всички останали разновидности на резолюция са с по-малки проценти отношения. Т.е. относително това е правилното решение в днешно време от 1000 до 1300 или при възможност Responsive, както споменаха по-горе и други колеги. Но скролването за мен наистина е ужасно досадно и по-добре да има един красив бекграунд за по-широките екрани и който си иска (макар че много малко хора знаят) да си коригират изгледа с контрол+скролер. Друг добър вариант е избора на шрифт в 3 готови модела - малък, среден, голям. Някой готови темплейти на безплатни cms-и го предлагат в горния десен ъгъл, но това може да се направи и допълнително към всеки дизайн с малко css.
 
От: Ширина на web страница?

Използвай брояч, който показва систените характеристики на посетителите и ще видиш с какви резолюции влизат най-често. Няма смисъл да гадаеш и да гледаш само през твоята призма, защото това може да ти изиграе лоша шега.

Ето например снимки от два мои блога:

Бг блог:
e5itxh.jpg



Енг блог:
j0l3k1.jpg
 
От: От: Ширина на web страница?

Използвай брояч, който показва систените характеристики на посетителите и ще видиш с какви резолюции влизат най-често. Няма смисъл да гадаеш и да гледаш само през твоята призма, защото това може да ти изиграе лоша шега.

Ето например снимки от два мои блога:

Бг блог:
e5itxh.jpg





Енг блог:
j0l3k1.jpg

Това потвърждава и моето и на TheCrazyBastard мнението, че най - добре е да се ползва 1024 пх за ширина на сайта. А от мен имаш репа за статистиката!

You must spread some Reputation around before giving it to bodyrock89 again.
 
От: Ширина на web страница?

И аз гласувам за 1000px ширина на сайта. За форумите и социалните мрежи обаче, където се акцентира върху текстово съдържание е нормално да се адаптират към резолюцията.

Някой спомена нещо за responsive дизайн. Наскоро четох една статия (Smashing Magazine или Yoast, не съм сигурен) точно за responsive дизайните и как скоро няма да има смисъл от тях. Виждате, всички нови устройства - смартфони и таблети - са с резолюция 1280x720 и няма смисъл от промяна на размера и структурата на сайта.

Другото което е, при responsive дизайн възникват и някой усложнения откъм кодиране, особено ако дизайна ви е нестандартен, а повечето 'модерни' дизайни са точно такива. На кратко - не си струва главоболието. Лично за мен - колкото по-прости са нещата - по-добре.

Още нещо, сайтовете от много време са със стандарт 960-1000px като ширина, и хората като че ли са свикнали с това, поне на мен ми е малко странно когато страницата е по-широка, дори и на 1080p резолюция.
 
От: Ширина на web страница?

+1 за responsive дизайн - сайта изглежда еднакво добре на всяко устройство и резолюция.

Не знам защо в България това още не е стандарт и толкова сайтове, които се пръкват тепърва са с визия от 90-те.

П.С. - ако някои се занимава професионално с html5 и css, точно по тази тема, да ми драсне едно лс. :)

|click me|
 
От: Ширина на web страница?

- колкото по-прости са нещата - по-добре.
Много правилно.
Но пък кой прави сайтове с таблици? Не че са неприложими в днешно време.
Смяната на пиксели със съотношения е еволюция. Е, ще трябва да се внимава с избора на тема. Но тема може да се прекопа подходящо. Или да се направи своя. ;)
 

Горе