Ще падне ли валутния борд?

От: Ще падне ли валутния борд?

За да има гражданска война трябва да има поне две страни. От едната граждани от другата армия. Армия нямаме, а гражданите са ни селяни:) Значи и гражданска война не можем да си спретнем като хората...

Борда със сигурност няма да падне - Никое правителство и никоя партия не може да си позволи това - Даже и ББ мисля че не е способен на подобно нещо защото (поне не и на този етап) това вече ще означава гражданска война
 
От: Ще падне ли валутния борд?

Дам Мантата е прав.

Идеята ми бе че ако си купиш еди си какво количествов благородни метали или скпоценни камъни, това моментално ще изтече като инфо. А и да си купиш 1 килче физическо злато 1 2 места в БГ дават такава услуга и разходите са големи и подръжка няма ти е евтина, въпреки факта че златото не се разваля.

Това още не мога го разбера какво искаш да кажеш че фючърса ще го духа, нали злалтото се тъгува на фюъчрсния пазар. Колкото и злато да имат в резервите си тези инвест. фонодве като се срути цента на златото кел файда насипно или реално го притежаваш. Може би ако имаш няква страна бартерова системата и в тази част на света го даваш монополист, може те устрои да имаш физ. златце, ама иначе забрави разлика няма най-добрия вариант е да имаш златни сертификати от Х инвест. посредник по голяма защита от тази няма, макар че и няма голям смисъл. Има си спеицални ETF-и за скъпонценни камъни и благородни метали купуваш действаш. Винаги можеш си направиш сметка и да купуваш фючърси в Х брокер, ако имаш малко кинти използвай марджин, само не купувай сега спрямо моя анализ, златото е оформило локелен връх на 1900 и ако ще се качи още веднъж това ще е и в кратоскрочен план сме за надолу. Най-добрата защита за мен е земята, но това е друга тема, каквото и да стане с нея е твоя и винаги можеш да я обрабтоваш и изкараш от нея доста неща, както казах друга тема

Споко ще падне като влземе в Еврозоната, само да не се окаже че като сме аха аха да влезем и Гермния да им каже ауфвидерзейн на ЕС :D
 
От: Ще падне ли валутния борд?

Имах предвид, че си купуваш дялове от ETF Physical Gold, Silver, etc., за да не си купуваш и влачиш кюлчетата от Лондон до София. И независимо нагоре или надолу е цената, в определени периоди 1,4 кюлчета, примерно, от фонда са си твои и (доколкото знам, но тук може и да бъркам) след определен период можеш директно да отидеш и да си поискаш твоето си кюлче. Докато ако си се сдобил с дялове от фонд, който не държи физически метала или камъните, ако стане нещо извънредно си оставаш с подписаното документче и пиеш една студена вода, независимо от цената на актива.
 
От: Ще падне ли валутния борд?

Това чудесно, я ми обясни ако има неква буря на пазара, аджеба с каква скорост ще можеш да идеш и да си обърнеш актива от злато в пари?!
Щото аз с 1 клик на копчета директно го продавам и стоят на сметка на брокера ми и мога ги изтегля когато си пожелая. Това че има няква опция ти го превърне, от пари в злато не е голяма оферта после това злато пак трябва го конвертираш в Х валута. Това ти кавам не зависимо купил ли си актива сам на ЕТФ или друг ДФ фонд, цената на златото е еднаква. Щото докато идеш си взмеш злаото в насипно състояние до лондон после да го върнеш да софия не става за 1 час има хиляди глупости и цента ти ще се обезцени още ако има бура на фючърнсния пазар. Това е все едно да купиш разписка от търговец че той има 100 кг картофи и цента на картофитие ги опрделя борса ама ти щото си купиля дял и можеш тази разписка да стане 1.4 кг картофи и после тези картофи пак трябва ги обърнеш в еди си какво. Докато чакаш да ги обърнешш от картофи в пари, сещаш се кво губиш и не губиш, разлика нулева дали златото е в ETF или съм купил ценна книга за злато от Х инвес. посредник, има ли буря някъде физическо или някъв дериват всички го отнасят, това ми е мисълта
 
Последно редактирано:
От: Ще падне ли валутния борд?

Мисля, че говорим едно и също нещо, но нещо в крайна сметка не се доразбираме. Цената на златото е еднаква за всички, но фонд, зад който стои физическо злато е стабилен, а фонд, който не държи метала издъхва на момента, не при буря на пазара, а при торнадо на сушата... Защото бурята на пазара минава и се възстановява до някаква степен, и в единия случай си държиш дяловете в злато, което рано или късно ще си възстанови цената, защото го има, а в другия случай гледаш тъжно как ти изчезва фонда и в него няма нищо, защото зад него не стои физически актив.
 
От: Ще падне ли валутния борд?

Нека да попитам за пояснение, мисълта ти е че ако дам 1000 лв в такъв фонд и ще се равянвнат на еди си колко дяла, той ще купи злато за толкова пари колкото съм дал и след време стане ли някой фал, моментално ще продадът и стойността на този дял ще намале и респективно и аз ще си загубя кинтите, ако е така да факт си е. Аз и затова не влагам нищо във взаимни фонодве пък и сега да се влагат в такива фондове е лудост.
Да + е че тука получваш златото и можеш да изчкаш да се покачи цента реално погледнато нищо не губиш, но е имало големи периоди в които цената не се е връшала 80-те е била една унция 1600 чак преди 2 месеца го достигна така че прави си сметка. Ако в даден хикс момент ти трябват пари ти на сeкундата ще трябва обърнеш златото и до там. Но проблема е че ние говорихме за защита на парите, а не че може след 30 години пак да стане цената на същото равнище и да затворя на 0та идеята за защита на парите.
 
Последно редактирано:
От: Ще падне ли валутния борд?

Фондовете, които инвестират във физическите метали правят точно това (Доколкото знам има 2 добри фонда на Лондонската и 2 на Нюйоркската борса). Парите, които имат се инвестират директно в метал, който се съхранява в сейфове. Т.е. фондът има определен обем метал и ежедневните котировки се променят единствено според цената на златото за деня, т.е. всеки ден цената на дял се променя, както е във всички останали взаимни фондове. И независимо дали цената е нагоре или надолу златото реално е там и твоите дялове имат реална стойност. Докато ако фондът инвестира не директно в метала, не го притежава, а вкарва пари в някакви измислени инструменти, свързани с метала, при извънредна ситуация парите ти се изпаряват, защото зад фонда не стои нищо материално (освен може би мазератито на изпълнителния директор на УД-то :) ). Това, което към момента ми се губи като информация е (може би е различно за всеки фонд, не знам), че мисля, че идва момент, в който си длъжен или да си вземеш кюлчето вкъщи, или да си продадеш обратно дяловете на фонда и да ти ги осребрят по дневната котировка.
 
От: Ще падне ли валутния борд?

Аз явно не виждам купува фонда боросово тъгувано злато цената пада продават и моментално имат пари, как така да не притежеават нищо. И ЕТФ може да затоври позиция и пак да падне стойността на вложението нищо че накрая пак взимаш злато, в крайна сметка и двата фонда не носят отоговорност за кинтите, а аз в момента не мога се сетя кой ДФ при срив на фючърсния пазар е прецакал вложителите си, поне за големите хедж фондове и големи ДФ УФ и вскяки трустове не съм чул да са имали такъв проблем. А иначе е опоменто на къв срок имаш кви опции, не съм се занимвал с ETF
 
От: Ще падне ли валутния борд?

Докато всичко е наред можеш да си търгуваш спокойно всичко, но при една война например ако няма физически метал зад златния ти фонд, ти изчезва активът. Не говоря за пазарни сривове, а за извънредни ситуации извън пазара.. и от известно време насам според всичките анализи, по борсите не е ок да вкарваш пари в нищо подобно, зад което не стои реален метал.
 
От: Ще падне ли валутния борд?

Зад всеки фючърс стой нещо реално.
 

Горе