Що праиш расизъм?

Еми хората са били честни, за тия пари тая работа няма как се свърши. Като се циганиш ти бачкат цигани. Ежедневно виждам как бачка циганския строител, не ми говори за изгърбване. До обедната почивка вече са на по 2л. бира.
 
Като се циганиш ти бачкат цигани.
Това пък откъде го измисли? Човекът се подготви със сума от 800лв, защото българските "майстори" му дадоха такава насока, и въпреки това ги домързя да си ги вземат. В крайна сметка циганите поискаха 500 за обекта и си ги получиха. Никой не се е пазарил с тях. Освен това, точно тия бачкаха яко и свършиха работа в минимален срок. Не е имало разтакаване и забавяне по тяхна вина. После може да са пили, ама нас кво ни бърка?
 
@nandibandi, на тоя пример с циганите, които са си свършили работата, мога да ти дам още поне 10 в обратната посока, и то в рамките на предходната година. Тогава различни "бригади" самопровъзгласили се за майстори, се бяха 'специализирали' в това да завличат възрастни (и не само) хора, че ще им направят тавана на къщата и ще подменят керемидите за Х сума. Взимат някакви пари за капаро в началото, махат стария покрив и изчезват. Циганска работа! ;) Хората остават без покрив, докато намерят кой да им свърши работата и респективно да се бръкнат с повече пари. Отделно, че и обилни дъждове има лятно време, много вероятно е щетите да се увеличат в пъти.
Един съвестен циганин не е извадка за това, че по-голямата част са такива. От лични наблюдения сигурно има по 1 на 1000 такива, така че този извод, който си направила не е много адекватен.

ПС: По проектите за саниране работеха главно цигани. Познай кутията на общината с какво е пълна. :) На един му вали директно в хола (при все, че преди санирането изобщо не му е текло), на друг подлизват прозорците (некадърно обръщане), трети му тече от вътрешната страна по прозорците, директно в стаята, липсват шапки на комините, хвърчат шапки на комините и тн. Това са случаите, за които знам.
Баш си е така, както казва @NovaPS. ;)
 
@nandibandi, на тоя пример с циганите, които са си свършили работата, мога да ти дам още поне 10 в обратната посока, и то в рамките на предходната година. Тогава различни "бригади" самопровъзгласили се за майстори, се бяха 'специализирали' в това да завличат възрастни (и не само) хора, че ще им направят тавана на къщата и ще подменят керемидите за Х сума. Взимат някакви пари за капаро в началото, махат стария покрив и изчезват. Циганска работа! ;) Хората остават без покрив, докато намерят кой да им свърши работата и респективно да се бръкнат с повече пари. Отделно, че и обилни дъждове има лятно време, много вероятно е щетите да се увеличат в пъти.
Един съвестен циганин не е извадка за това, че по-голямата част са такива. От лични наблюдения сигурно има по 1 на 1000 такива, така че този извод, който си направила не е много адекватен.

ПС: По проектите за саниране работеха главно цигани. Познай кутията на общината с какво е пълна. :) На един му вали директно в хола (при все, че преди санирането изобщо не му е текло), на друг подлизват прозорците (некадърно обръщане), трети му тече от вътрешната страна по прозорците, директно в стаята, липсват шапки на комините, хвърчат шапки на комините и тн. Това са случаите, за които знам.
Баш си е така, както казва @NovaPS. ;)
Много ми е мъчно, че не можете да разберете какво се опитвам да кажа. Аз НЕ твърдя, че циганите са по-добри от нас, а че НИЕ НЕ СМЕ по-добри от тях. Това, че общините са наели лоши изпълнители от "маалата" е илюстрация на българския модел на управление. Да, циганска работа дори на държавно ниво. Това е моята родина! Добре, че не съм патриот, защото разочарованието щеше да е голямо :)
 
Не знам кое те кара да мислиш, че НИЕ НЕ СМЕ по-добри от тях. Средностатистическият българин работи (дори и от 9 до 5), грижи се за семейство, има някакви ценности, морал, изкарва си парите с честен труд. Гледа да пести, за да може да си вземе дори и 20-годишна кола, двустаен апартамент или нещо друго от подобно естество.
Средностатистическият циганин живее от днес за утре. Ако днес заработи някак или открадне 50 лева, то утре ще има точно 0. Такъв е манталитетът им. И понеже обичам да боравя с примери - на женица от съответния етнос ѝ предложих зимни обувки, които не нося. Запазени, могат да се носят. Получих отговор "Ама, ууу бе баткоо, лято е, много жега, как ще ги нося аз тия неща?!". На зима потърси обувките, но вече бях ги разкарал. ;)
Да, има някакъв минимален процент от тях, които са оправни, работи им се и смея да твърдя, че са се интегрирали дотолкова, че в някои случаи са по-полезни, умни и работливи от българите. Респект и уважение за такива, но нали гледаме извадката...
 
Средностатистическият българин работи (дори и от 9 до 5), грижи се за семейство, има някакви ценности, морал, изкарва си парите с честен труд. Гледа да пести, за да може да си вземе дори и 20-годишна кола, двустаен апартамент или нещо друго от подобно естество.
Да се чудиш защо в такъв случай постоянно дълбаем дъното, вместо да сме редом до развитите европейски държави? И нека не се оправдаваме с оправниците, щото ние си ги избираме, и ние си ги търпим. ;)
 
Само да вметна за строителните бригади... българския етнос вероятно има фирма, работници, заплати, осигуровки и секви други разходи.
По разказа на Нанди, орките дошли и след напъствия и вече закупен материал нацапали 5 стълби... и взели 600кинта, които делнали и изпили.

Ай моля ви са не бъдете толко елементарни.
Колега, то женицата не вдява, кефят я манговците и това е. Другия вариант е, да и харесват защото са рязани, чувал съм че някой жени повече ги кефи рязаната карабина, но затова няма да признае така или иначе :)
 
Не знам кое те кара да мислиш, че НИЕ НЕ СМЕ по-добри от тях. Средностатистическият българин работи (дори и от 9 до 5), грижи се за семейство, има някакви ценности, морал, изкарва си парите с честен труд. Гледа да пести, за да може да си вземе дори и 20-годишна кола, двустаен апартамент или нещо друго от подобно естество.
Средностатистическият циганин живее от днес за утре. Ако днес заработи някак или открадне 50 лева, то утре ще има точно 0. Такъв е манталитетът им. И понеже обичам да боравя с примери - на женица от съответния етнос ѝ предложих зимни обувки, които не нося. Запазени, могат да се носят. Получих отговор "Ама, ууу бе баткоо, лято е, много жега, как ще ги нося аз тия неща?!". На зима потърси обувките, но вече бях ги разкарал. ;)
Да, има някакъв минимален процент от тях, които са оправни, работи им се и смея да твърдя, че са се интегрирали дотолкова, че в някои случаи са по-полезни, умни и работливи от българите. Респект и уважение за такива, но нали гледаме извадката...
Приятел, този процент е толкова минимален, че попада в така наречената от социолозите статистическа грешка, но тази жена изобщо не вдява, просто идол и е някакъв индиец (дано не го лансира и на децата си) и обича хубавите роми.
 
Колега, то женицата не вдява, кефят я манговците и това е. Другия вариант е, да и харесват защото са рязани, чувал съм че някой жени повече ги кефи рязаната карабина, но затова няма да признае така или иначе :)
Господи, колко си прозорлив....
 
Това пък откъде го измисли? Човекът се подготви със сума от 800лв, защото българските "майстори" му дадоха такава насока, и въпреки това ги домързя да си ги вземат. В крайна сметка циганите поискаха 500 за обекта и си ги получиха. Никой не се е пазарил с тях. Освен това, точно тия бачкаха яко и свършиха работа в минимален срок. Не е имало разтакаване и забавяне по тяхна вина. После може да са пили, ама нас кво ни бърка?

Тва е статистика.

Истрорията ти взе да почва да се разминава, както и да е, спри да въртиш колелото на анти-ксенофобията ти, че след малко ще твърдиш, че всъщност циганите са платили на твоя авер и са му свършили работата. :D

Както и да е, моя "расизъм" спрямо тая част на българското население, е не че съм по-добър от тях, а че получават всичко наготово и като ги накараш да действат по правилата та обвиняват в расизъм, дискриминация, ксенофобия и разни други смешни думички.

Та, един гражданин от ромски произход, ако иска да се интегрира си събира багажа, къпи се, почва работа, наема си квартира извън маааалата, почва да плаща всичко дето АЗ и ТИ плащаме - от таксата за леля Пепа дето чисти входа до последната какпа вода, че и загубите по преносната мрежа. Ако е пропуснал възможноста за средно образование, прави всичко възможно тия дето ги е натворил да не я пропускат. Ето ти една лесна интеграция без неправителствени организации и милиони кинти хвърлени в празното.
 
Абе като се замисля, аз бих се стреснал от жена дето мрази негри, цигани или каквато и да е друга паплач.

Вие не предпочитате ли жените милосърдни, меки, и предсказуеми?
 
Аз никога не бих приел насериозно защита към циганите от човек, който не би отишъл вечерта да направи една разходка на лунна светлина през циганската махала. Аз реално и през деня не ходя, в няколкото пъти, в които съм правел изключение винаги е било в кола, за малко и по възможност - само ползвайки съответното място за пряк път, не за забележителност.

И това го казвам като човек, който има работници цигани - някои от тях вършат работа, винаги срещу заплащане. Българин може да има циганин познат или циганин работник, но циганин приятел - никога. Защо ще попитат по чувствителните от вас? Защото на приятеля ти не трябва да му плащаш всеки път като ти потрябва помощ. Аз вече 20+ години познавам и се занимавам с индивиди от малцинството, колкото и пъти да им свършиш работа, те работа не ти вършат, освен ако не си платиш. Единствения безплатен обяд при циганите е техния, в случая за твоя сметка.

Един от семейните ни бизнеси се намира в село, където има циганска махала. Досега не са ни откраднали нищо, въпреки че има стока за хиляди левове които стои на отключени врати, доста често без или с вързани кучета. Т.е. който иска може да влезе и да отмъкне каквото му трябва.

За сметка на това в града в който живея не бих оставил и скъсани обувки на улицата незаключени, без да очаквам да им поникнат крака. Така че има цигани и цигани. Но все пак и двете породи накрая на деня те третират като банкомат, дори да ти харесват компанията. Просто такава им е културата. Ти си банкомата, те са здравия гръб, който си е изхарчил всички пари снощио и сега е на зор.

Но няма как да игнорираме факта, че когато се разправяш с тях, не се разправяш с индивидуалности, с ерудирани хора, които могат да оценят комплексни обстоятелства. Разправяш се с хора, които знаят, че днес е днес, а за утре ще му мислят утре. Твоа значи, че ако удариш българин, турчин, арменец и т.н. най-вероятно ще се понабиете двамата, може някой и друг приятел да скочи, но рядко ще сте 1 към 10.

Върви удари циганин... аз не бих. Защото първо поставям себе си в риск, второ поставям семейството си в риск, защото няма да ми скочи само той, а ми ще дойдат половината махала, и няма да им пука, че само аз съм бил там, ще дойдат у нас и ще ни разхвърлят. И полицията ще вдигне ръце, защото полицаите са трима, а циганите триста. И аз да съм, и аз така ще направя. Не им плащаме на полицаите достатъчно, че да се самоубиват.

Така че нека правим разлика между това да имаш успешни транзакции с цигани, успешни толерантни взаимоотношения, при които българина винаги прави реверанси, защото тя на опашките са първи по дифоулт. Но има разалика да се занимаваш с циганин един път на 5 години и един път на 5 часа. При втория вариант рано или късно ще ти се качат на главата, защото държавата така ги е научила. На всеки в уравнението така му е удобно, докато някой не направи грешката да забрави, че циганите са стадни животни и IQ-то средното не е особено високо, и като стане калъбълък, ти си с юмруци, те са с лопати, колове, кирки, ножове, а може би и пистолети.

И проблема не е толкова че са отрепки. Проблема е, че ние им позволяваме да бъдат отрепки, заради политически причини. Защото ни е срам да ги интегрираме към явлението наречено месечна заплата, и ни е страх, че ще гласуват 5% цигани за опонента на изборите, за да продължат да валят помощите. Проблема не е в циганите, проблема си е в нас, че в 21-ви век 5% от България живее по феудални правила.

А работливи цигани има два вида. Такива, на които им е топло( лятото), и такива на които им е студено( зимата). Първите могат да си позволят да се правят на интересни, вторите идват да бачкат, защото няма как да отидат на Бали и да изкарат 70лв. които да изпият същата вечер. Ах, Бали, Бали...

Но да - ако чакате циганите да си променят културата сами и да дойдат в 21-ви век... няма как да стане.

А който мисли, че не съм прав нещо, моля да каже кога някой циганин му е направил услуга за без пари. И дали има някой човек тук, който не е бил пререден от гциганин на опашка, и както каза някой за билетите. Това са малки неща, но именно малките неща водят до големите.

Във въпросното село например един шофъор на бус без да иска прегази на заден едно малко циганче, което беше глухо-нямо. Нали, няма как да извика, за да привлече внимание и тем подобни. Сега какво е правило то зад спрял бус, който ще тръгва нанякъде е друг въпрос. Този шофъор( българин) минута след инцидента бива изваден от кок-пита от тълпа цигани, заколен като прасе от шия до шия от роднина на детето и захвърлен на пътя да се преброи секундите до края на живота си. Не твърдя, че в подобна ситуация не бих направил нещо подобно в яда си, не ми се е налагало да знам за моя радост, надявам се и да не ми се налага. Но идеята е, че това винаги е стандартния начин по който се отговаря на насилие българин срещу циганин. Без милост, без реципрочност, без справеливост. Не-циганинтът е виновен и обречен до доказване на противното, защото го съди тълпа неграмотни първични да не казвам какви, от която тълпа никой няма да се застъпи за сега, много малко веротно дори българи биха му помогнали ако са там, защото на момента където е един заколен там са и трима, пък нека после роднините ти се утешават, че един-двама мангала ще отидат на топло при техните братовчеди за няколко години, и после пак ще излязат да си развяват байряка, докато пострадалите гният някъде си и дотам.

А специално англичаните имат най-малката причина да се правят на тънкообидни - тези негри не сме ги импортирали ние там, някой ги е купил и доставил интересно кой. Не България се е месила в интернационалните отношения на Англия вече 14 века, а точно обратното - Англия при всяка възможност в историята за вече 12 века, откакто са се омешали с техните първи братовчеди викингите, винаги са се пресягали през цяла Европа, за да бръкнат в на България гърнето. Защо? За да не сме силна държава на другия край на Европа, да не вземем да прелетим то острова и да ги покорим. Или да им пречим на търговските интереси тук.

Всяка голяма война, която България е водила след освобождението, че и на амото освобождение, точно Англия е била главната причина за териториални отстъпки към нашите съседки. Защото? Защото тяхното мото е разделяй и владей. Това е все едно България да ходи да се меси в отношенията между Пакистан и Индия, защото може да спечели 5 евро от търговски интереси, евентуално. Но познайте кой си е набутвал палавите пръстчета и там, и тук, и там и пак насам. Англия. Няма Индия, България, Канада, Китай, Грузия, Антарктида, и на Луната да отидеш, винаги можеш да проследиш момент в историята, където Англия те е продала да два пендара.

И нашите естествено, че ще клекнат. Защото Англия вече 12 века зане как да ни стъпи на гърлото, те в това са се осъвършенствали, и след това се оплакват как си им изцапал подметките на ботушите. И те така.

Крадецът вика дръжте крадеца. Имам приятели англичани, клиенти англичани, но Англия като институция определено ми е противна, защото тяхното правителство винаги е имало външната политика на имперски тиранин, дори когато не са били империя. Реално след Османската Империя и Византийската Империя, любиматата Великобритания ни е струвала много повече исторически и икономически интереси, отколкото всеки друг, включително Гърция, Сърбия и Румъния, които са баш до нас, но които никога не са имали политическата и военна мощ да вземат чак толкова много, без помоща на Брексит бойс. :)
 
Последно редактирано:
Проблема е, че ние им позволяваме да бъдат отрепки, заради политически причини. Защото ни е срам да ги интегрираме към явлението наречено месечна заплата, и ни е страх, че ще гласуват 5% цигани за опонента на изборите, за да продължат да валят помощите. Проблема не е в циганите, проблема си е в нас, че в 21-ви век 5% от България живее по феудални правила.
Точно в това се състои проблемът - ние им позволяваме да бъдат такива, че да заслужават единствено омраза от наша страна. Коя е правилната реакция тогава - да мразим поголовно или да поискаме промяна на отношението към тях от своите управници? Първото е по-лесно, знам, ама продуктивно ли е?

И понеже мислите, че имам напълно изкривено виждане за проблема с другоземците, другите етноси, раси и т.н., ето едно мнение, с което съм 100% съгласна, а знам, че и вие...


p.s. човече, нямаме по 5 живота, за да четем 5 метрови чаршафи. Опитай да синтезираш мнението си, за да не скролваме оле-мале, уж сме го прочели. Принципно не е много секси един мъж да бъде прекалено многословен. ;)
 
но моля те не назовавай напразно името божие!

А ти пък не наричай Ганди "някакъв индиец"! :)
 
p.s. човече, нямаме по 5 живота, за да четем 5 метрови чаршафи. Опитай да синтезираш мнението си, за да не скролваме оле-мале, уж сме го прочели. Принципно не е много секси един мъж да бъде прекалено многословен. ;)
Туко що описа защо 95% от хората живеят за от 9 до 5. Буквите не са ти врагове, знанието също.
 
Буквите не са ти врагове, знанието също.

Напротив, буквите са ми добри приятели, пък и нямам нищо против знанието. :)

Въпросът е, когато става дума за дебат, да можеш да синтезираш тезата си, така че да не отегчаваш аудиторията. Няколко твои поста видях във форума наскоро и всички бяха с обем "Война и мир". Не се обиждай, но това е излишно. Всички имаме и друга работа. Участието в темите е просто набързо по време на почивчиците. :)
 

Горе