електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Merchant акаунта от твоята банка по избор според мен си е най-удобния вариянт.

За България не знам как точно стоят нещата де.

@happyslacker - защо по дяволите бих дал пари за "виртуални карти" и др. такива като генерираните тан кодове и другите two-three step verifications са повече от достатъчни и поне гарантират сигурност. Ако ще да ми имаш номера на някоя карта с пина, пак няма да можеш да я използваш. Ще ти трябва и тан код, и телефон и отделно, че ще ти звъннат от банката ако транзакцията е съмнителна :p
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Благодаря много за точното и ясно обяснение :)
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

генерираните тан кодове и другите two-three step verifications са повече от достатъчни и поне гарантират сигурност. Ако ще да ми имаш номера на някоя карта с пина, пак няма да можеш да я използваш. Ще ти трябва и тан код, и телефон и отделно, че ще ти звъннат от банката ако транзакцията е съмнителна :p

При плащания с дебитни карти няма ТАН кодове (моята дебитна карта няма такива неща, вероятно имаш предвид ******** (забравих как се казва и никога не съм го ползвал)). ПИН код не се ползва изобщо при пазаруване онлайн - въвежда се името на картодържателя, номера на картата, CVV/CVC кода, датата на валидност и адреса на картодържателя. От банката никога не звънят когато си купуваш нещо с картата, независимо дали е онлайн или офлайн. Или поне на мен не са звънели (живея в България). Може би живееш в САЩ, там банките понякога наистина звънят (така четох в един форум, не знам дали е обичайна практика, по-скоро не е - звънят само за наистина много съмнителни случи при плащания към търговци/банки, които са в едни специални списъци).
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Относно обаждането-да обаждат се в САЩ когато за един ден се изтеглят супер много пари, но за тук и аз не съм информирана да се обаждат.
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Не ставаше въпрос за теглене на супер много пари, а за малка транзакция от съмнителен търговец или банка.
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Как ще разберат, че е съмнителен търговеца когато се ползва една карта? Съмнителни стоки също не ми се връзва- незаконни стоки по Интернет- тц не мисля. Обаждат се само когато е направена голяма сметка.
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Явно банките в САЩ имат сложна система за разпознаване на съмнителни транзакции. Даже и покупка на билет за неголяма сума може да предизвика светване на червената лампичка (и обаждане).

I just had such an instance over the holidays. In my case, as I was traveling away from my PC, I wasn’t able to see the transactions real time. The credit card company spotted suspicious transactions and called me. Somehow my card information was compromised. A criminal tried using my card online for $1 a couple times to determine that the account was live. Afterwards, an international airline ticket was attempted from a foreign airport.

Източник

Това в България трудно ще се случи:

As soon as I called, my account was shut down and a new account was opened. A replacement card was couriered to me at their expense.

Тук ще те одерат с такса преиздаване и ще трябва да ходиш до банката лично, независимо че може да се намираш на другия край на света в този момент и да не можеш да дойдеш...
 
От: От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

При плащания с дебитни карти няма ТАН кодове (моята дебитна карта няма такива неща, вероятно имаш предвид ******** (забравих как се казва и никога не съм го ползвал)). ПИН код не се ползва изобщо при пазаруване онлайн - въвежда се името на картодържателя, номера на картата, CVV/CVC кода, датата на валидност и адреса на картодържателя. От банката никога не звънят когато си купуваш нещо с картата, независимо дали е онлайн или офлайн. Или поне на мен не са звънели (живея в България). Може би живееш в САЩ, там банките понякога наистина звънят (така четох в един форум, не знам дали е обичайна практика, по-скоро не е - звънят само за наистина много съмнителни случи при плащания към търговци/банки, които са в едни специални списъци).

Английски банки ползвам. Имам 2 пина, флашка, която генерира тан кодове (не са написани на лист) и visa и phone verification (демек въвеждаш кода от visa verification и отделно ти се изпраща на телефона още един код). Дебитна карта. И в България трябва да ги има тези неща, защото мои приятел, който беше тук за кратко е много параноичен, от него се научих така. Той използваше ОББ, но не съм се интересувал кое колко струва.

Съмнителните транзакции не знам точно как се засичат, но ако например си купя билет за дестинация, която не съм пътувал преди веднага ми се звъни. Ако изведнъж тръгна да правя много транзакции ( а по принцип не съм толкова активен, пак се звъни). Понякога дори е досадно. Питайте си банките, аз ако няма поне 3 verification метода ставам и си тръгвам. Visa verification можеш и сам да си го активираш. http://www.visaeurope.com/en/visa_europe.aspx

П.П. - тези неща трябва патките на гишетата да ви ги обяснят, не да търсите по форумите. Идете и им кажете да си вършат работата, аз големи скандали съм правел и на места само като ме видят знаят, че няма да мине лесно.
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

ох боже тука при мен трябва да им вадиш с ченгел думите. Аз им задавам един нормален прост въпрос. След това случайно попадам в Интернет и се оказва,че тя ми е отговорила на половината въпрос, но не е споменала най-важното :D Те тия служители гледат как да те излъжат и да те оставят в неведение, за да може да крадат и от теб ;)
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Намерих Verified by Visa. Обаче това работи само с търговци, които ползват тази система.

Това с ТАН-овете (от устройство и от телефон) някоя българска банка предлага ли го?
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Намерих Verified by Visa. Обаче това работи само с търговци, които ползват тази система.

Това с ТАН-овете (от устройство и от телефон) някоя българска банка предлага ли го?


Теб за мастъркард ли ти трябва?

За тановете почти всяка банка има поне някаква опция. Примерно в ProCredit Bank са ми на листче, но поне е нещо :lol: Не съм ги питал тях за флашка, не ми трябва.

Ето пример с Fibank. http://fibank.bg/bg/token-ustroystvo/page/2356 28лв е токена.

Има хиляди начини да се защитиш при онлайн банкиране, дори безплатни.
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Не всички търговци, които приемат Visa поддържат "Verified by Visa".

Имам 2 пина, флашка, която генерира тан кодове (не са написани на лист) и visa и phone verification (демек въвеждаш кода от visa verification и отделно ти се изпраща на телефона още един код).

Доколкото разбрах посочените от теб методи се отнасят за дебитната карта, а не за електронното банкиране. Май не съм разбрал добре. Какви са тези два пина? Може би имаш предвид ПИН кода за елетронното банкиране и ПИН кода за картата и ги събираш и получаваш два броя? Или два броя са само пиновете за картата, а пина за електронното банкиране се явява трети? Този код по телефона за транзакции по дебитната карта ли се отнася? И къде въвеждаш този код, в сайта на банката ли? При всички транзакции онлайн ли получаваш такъв код или само при пазаруване от търговци с Verified by Visa?

И на двете цитирани банки съм клиент, дебитната ми карта е от ПроКредит Банк.

Имам токен устройство от ПИБ, но то е само за електронното банкиране, а не за дебитните карти. При логване се въвежда ПИНт код (пише се с малко т накрая) заедно с ТАН кода от устройството (няма нищо общо с ПИН-овете на дебитните карти).

Token устройството се използва за работа с Дистанционното банкиране на Fibank. В зависимост от услугата, за която е регистрирано, устройството може да служи като средство за достъп и идентификация до:

Виртуалния банков клон (e-fibank) в съчетание с потребителско име и/ или за подписване на документи при активно интернет банкиране; или
Активно телефонно банкиране в съчетание с персонален код за достъп.

ТАН кодовете на ПроКредит банк ги ползвам само за електронното банкиране, те нямат нищо общо с дебитната карта. На хартия са много по-удобни, устройството може да се счупи, а хартията по-трудно се поврежда до състояние да не се четат номерата.
 
Последно редактирано:
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Хм, интересно. На мен рядко ми се налага да използвам българските карти, принципно пазаря с картите си от Nationwide, Barclays и HSBC. Навсякъде е различно и е доста объркано. Явно имам доста да наваксвам как стоят нещата тук ...

П.П. - очаквам и тук да ме намразят като отида 5-6 пъти да се скарам, защо не са ми обяснили нещо :lol:
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Различните банки имат леко различни системи за сигурност (по отношение на електронното банкиране, за картите не знам да има разлика).

При електронното банкиране на ОББ и Райфайзен банк има име и парола, а ако искаш да се логнеш в активен режим (да нареждаш транзакции) трябва да получиш ТАН код чрез SMS (или токен устройство), който въвеждаш (освен името и паролата). Обаче за електронното банкиране на ОББ има и цифров сертификат (издаден от банката), който трябва да се инсталира на браузъра (когато се логвате с име и парола - подобно на ePay.bg).

При ПИБ са решили да не пращат кодове чрез SMS (преди имаха сертификат, който си инсталираш на браузъра, но вече не поддържат този метод), а само чрез токен устройство. ПроКредит банк са с ТАН-ове на хартия (нямат устройства, не пращат ТАН по SMS).

Иначе всички банки (не знам да има изключения) поддържат и електронен подпис (вместо останалите изброени по-горе методи) за логване и подписване на платежни, обаче електронния подпис излиза по-скъпо (ако го ползваш само за електронно банкиране).

Повечето банки пращат SMS при движение по сметката (което обикновено се заплаща допълнително и е активно само, ако клиента желае).
 
Последно редактирано:
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Ако имаш предвид, каква система за плащане да интегрираш в магазина, най-добре избери най-предпочитаните начини за разплащане в България. Epay, Paypal, EasyPay, Bank Transfer, Наложен Платеж. Тези системи са си интегрирани в GombaShop. Ако избереш нашата платформа, ще ти е по-лесно и няма да имаш усложнения. Единствено трябва да имаш юридически профил в тези си-ми, за да можеш да ги свържеш. :)
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Съгласен съм с колегата - GombaShop, от други системи за плащане няма смисъл за момента в БГ.
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Наскоро си направих карта в алианц банк. Предложиха ми да си активирам 3D защита .. когато се пазарува онлине или се използва картата , програмата ти иска код , който само ти си знаеш. Доста е добре , при положение , че знам колко съм използвал картите на баща ми за нет :)
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

За подробгности попитайте в банката ,която ви обслужва
 
От: електронен магазин - плащане с дебитни/кредитни карти в България

Каквато и електронна с-ма за разплащане да се интегрира, едва ли ще има особено голям успех и ползваемост. Толкова ни е малък пазара, че най-добрият вариант е наложен платеж.
 

Горе