какво може да включим в своето portfolio

mhx

Member
Здравейте.Първо да дам малко инфо за себе си.Аз съм писач на статии.От скоро(3-4 месеца)се занимавам активно с freelance.
Въпросът ми е:мога ли да добавям статии в portfolio-то си от спечелените ми проекти? Тоест след като съм свършил дадена работа,пратил съм статиите на работодателя и той ми е платил- дали имам право да си добавя статиите в portfolio-то?
Това етично ли е?Тоест все пак човекът е плащал за тези статии,а аз сега ще ги раздавам безплатно.А и си мисля,че след като пратя статиите на работодателя те вече стават негова собственост,нали?
Моля,някой вещ в тази сфера да пише тук колкото е възможно по-скоро.
Предварително благодаря!
 
Последно редактирано:
От: какво може да включим в своето portfolio

Това зависи от теб,аз лично бих те посъветвал да си напишеш безплатни ревюта които да добавиш към портфолиото ти а ако държиш да са същите статии които са ти платени можеш да дадеш noindex на портфолиото ти и да пишеш чия собственост е дадена статия но според мен, ще постъпиш по-добре ако изфабрикуваш уникален контент специално за целта.
 
От: какво може да включим в своето portfolio

Колко пари взимаш за уникален контент на статия по зададена ключова дума? Между 200 и 500 думи трябва да е статията, ключовите думи - от мен. Правя поръчки за 20, 50, 100 и т.н. статии, като искам отстъпки за поръчки на едро и за скоростно изпълнение!
 
От: какво може да включим в своето portfolio

Съветвам ви да не слагате статии, писани по поръчка. Като начало, дори и да не сте обърнали внимание, повечето си искат правата сред получаване. Да не говорим, че ако си напишете статии "за собствена употреба" като портфолио, винаги може да излязат по-точни, защото няма да имате ограничения (това си е начин на продаване на качество и т.н.). Ако искате да слагате статии правени за някого, по-добре дайте линк към сайта им.

Това е моето мнение. Надявам се да съм била полезна. УСПЕХ!

ПС: съветвам ви да прегледате пунктуацията на поста си, защото много хора ще се загледат, както правят с право (както направих и аз) в темите на "писачи на статии". Вси пак и това е вид представяне и не е радно да не му обърнете достатъчно внимание.
 
По принцип след като пратиш статиите стават негова собственост. Така че не би трябвало да ги слагаш никъде. Все пак той си е поръчал уникален контент и за това си плаща. Освен ако нямате друга уговорка.
 
От: какво може да включим в своето portfolio

Има и още един хитър начин.
Свързваш се с клиента и го питаш дали е окей да споменеш в портфолиото си, че си работил за него, съответно му посочваш името или линк към сайта.
 
От: какво може да включим в своето portfolio

Според мен задължително питаш клиента дали може да качиш статията, която си писал за него, в портфолиото си и след това даваш линк към сайта, на който тя е публикувана. Така всички ще са доволни. На мен ми предстои обновяване и добавяне на нови проекти в портфолиото и мисля да процедирам по този начин.
 
От: какво може да включим в своето portfolio

Колко пари взимаш за уникален контент на статия по зададена ключова дума? Между 200 и 500 думи трябва да е статията, ключовите думи - от мен. Правя поръчки за 20, 50, 100 и т.н. статии, като искам отстъпки за поръчки на едро и за скоростно изпълнение!

Здравейте, пратил съм ви ЛС.
 
Последно редактирано:
От: какво може да включим в своето portfolio

Като цяло съм съгласен с писалите преди мен колеги. Теоретично, статиите са собственост на купувача, той откупува авторските права върху тях и при вестниците, да кажем, журналистите дори ползват съответните данъчни отстъпки. Но при сериозни издания трудно се стига до подобен проблем, повечето колумнисти слагат без проблем статиите си и по личните си блогове.

При писане за сеоджийска поръчка ще е проблем, защото повечето са вманиачени на тема "дублирано съдържание" и вероятно ще рИват, така че редното е да ги питаш за позволение.

P.S. малко офтоп забележка, но слагай интервали след препинателните знаци, че повечето не можем да си позволим коректор на щат, а ако тръгна самостоятелно да коригирам дописките ти, ще е по-лесно да си ги напиша сам. Не върви да се представят в такъв вид пред читател - ще реши, че екипът на сайта, за който си писал, не го уважава.
 
От: какво може да включим в своето portfolio

Благодаря на всички за съветите! Наистина ми бяхте от полза.
 

Горе