някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

happyslacker

New Member
Съществуват ли митнически глупости, които да пречат на българи да купуват билкови продукти от сайтовете на GenBucks? Някой пробвал ли е да си купи нещо с доставка до България и за каква сума?

Аз до сега съм си поръчвал само безплатни мостри от sample.microchip.com, linear.com и други подобни места (става въпрос за електронни елементи) и не съм имал никакви проблеми (като изключим проблеми свързани с това, че бях дал един леко нестандартно написан адрес и стоката се върна обратно при подателя). В моя случай нямаше проблеми, защото стоките бяха "рекламни мостри" - т.е. напълно безплатни - даже и транспорта се поема от фирмата рекламодател. Това е отразено в документацията, която придружава стоката и е лесноизваждаща се от опаковката за да може митническите служители да разберат, че това е безплатно и са длъжни да не създават проблеми на получателя (ако все пак стоката отговаря на описанието, но те това няма как да го знаят, защото не разбират от електронни елементи).

Предполагам, че положението с безплатните мостри на GenBucks ще е същото, но интересно как стоят нещата с платените (най-интересно ми е какво става с разните там party pills и други подобни когато минават през митницата :) ).

В момента на българския пазар няма много конкуренция в областта на билковите продукти (или поне така ми се струва) и може да пробвам да ги рекламирам, но преди това бих искал да съм сигурен, че няма да създам излишни главоболия на клиентите (не е коректно да продаваш нещо без да уведомиш потребителя за евентуални проблеми, които може да му създаде купуването на стоката).
 
Последно редактирано:
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

за парти пилс няма да имаш проблеми тъй като то си пише че е ЛЕГАЛНО защото това ХТЗ няма mdma и други нарко. вещества... както и с другите поне така си мисля де но съдържа кофеин и други глупости... Според мене не действат както пише ама... колкото един ред бул предполагам...
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Според мен ред бул-а е далече от истината ;) Не съм ги пробвал, но нз може би след време ще видим :)
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Ми нормално си идват аз лично съм си поръчвал няколко пъти и нямах проблеми
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Мисля, че не би трябвало да има проблем ако продукта не е над $100 а пък вече какво има вътре ще зависи от описанието :)

Мисълта ми е че каквото и да е над $100 не може да мине границата без да се плаща мито и ДДС (може ама не е желателно ;) ) а то вече тогава те разпитват наистина какво има вътре, това реалната цена ли е и т.н а ако си поръчаш нещо за по малко пари трябва директно да ти дойде в пощенската кутия. Виждал съм как нашенци си поръчват марихуана, семена и други такъв вид продукти които по принцип са легални само в Холандия но пристигат без проблем тук, защото никъде не пише, че вътре има семена от марихуана :)

Та както и да е и аз мислех да направя същото преди година и половина но след малко research се отказах тотално, опитай може времената да са се променили :)
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Комисията за защита на потребителя може да ти направи проблем, глобите са главозамайващи... става дума ако продаваш лекарства и хранителни добавки. Тези Party Pills към коя категория спадат?
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

В същност комисията за защита на потребителите може да направи проблем само на фирмата, която продава лекарствата - аз се занимавам само с докарването на трафик в сайта на търговеца, а не с продажба на нещо...
 
От: От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Ми нормално си идват аз лично съм си поръчвал няколко пъти и нямах проблеми

За какви суми става въпрос?
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Митнически режим при онлайн пазаруване от чужбина
Сума над която е дължимо мито
Извадка от Правилника за прилагате на Закона за митниците
Чл. 667. (1) Допуска се безмитен внос на пратки, съдържащи стоки с незначителна стойност, които се изпращат от друга държава до получател, намиращ се на митническата територия на Република България.
(2) Като "стоки с незначителна стойност" се считат стоките, чиято собствена стойност не надвишава общо 45 евро или тяхната равностойност в друга валута за всяка отделна пратка.
(3) Не се разрешава безмитен внос на:
1. алкохол и алкохолни напитки;
2. тютюн и тютюневи изделия.

Имайте предвид, че актът ясно подчертава, че под стойност за целите на митническото облагане се разбира само цената на самия продукт, но нашите митници са си измислили правилото да събират цената със сумата от фактурната или обявена стойност на стоките и всички разходи по доставката им до България (транспорт, застраховки и т.н). Това означава, че във митните сборове би трябвало да се изчислят на база цената плюс разходите за транспорт, ако са за ваша сметка.
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Разбрах, че са вдигнали лимитите. Обаче се плаща ДДС...

От 1 декември 2008 лимитът за обмитяване на стоки е 150 евро или равностойността им в друга валута що се отнася до внос, при който поне една от страните е юридическо лице (като например купуване от онлайн магазин). При внос при който и подателят и получателят са физически лица (както може да бъде например при покупка в eBay) прагът на безмитен внос е 22 евро или равностойността им в друга валута.

Данъчното облагане се изчислява отделно от митническото. Във всички случи при внс на стойнст над 22 евро (или равностойността му) се начислява ДДС в размер на 20% от митническата стойност плюс стойността на митото (ако е начислено такова). Ако митото е в размер на 0%, ще платите само 20% ДДС върху митническата стойност. Митническата стойност е фактурната стойност, преизчислена в лева и увеличена с всички направени разходи за застраховка, транспортиране и др.

Източник: Митнически режими при онлайн пазаруване от чужбина
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Нашенските потребители нямат достатъчно доверие в търговците, за да поръчват толкова скъпи продукти онлайн от чужбина.
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Най-скъпото нещо което съм купувал онлайн от ebay е костюм за мотор за около 450 лева от англия(продавача е от там), но в последствие ми го изпратиха с федекс от Дубай и ми пристигна в къщи с куриер, и несъм плащал нито стотинка за мито и ДДС.
 
От: някой пробвал ли е да предлага стоки от GenBucks на българския пазар?

Вероятно не са декларирали колко струва, декларирали са малка сума или са декларирали, че е подарък. Към пакета имаше ли фактура с цена $1 "само за целите на митническото облагане" или нещо подобно? На мен са ми пращали безплатни мостри и тъй като това е декларирано в документите към пратката не съм плащал мито.
 

Горе