+1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Maverick

Well-Known Member
Както се разбира от заглавието съм с лаптоп Samsung NP300E5Z-A04BG. Взел съм го с 128GB SSD и така си е в момента. Искам да му сложа още 1 твърд диск, поне 1TB (и да не е SSD). Въпроса ми е може ли да се добави такъв? Гледам, че има подобни с по 2 диска, но все пак да си питам.

Питах и в хардуер форума, но там нещо не ме отразяват.
 
дори и да няма място в кутията можеш да си извадиш cd-to и да го сложат там а cd-to да сложиш някой от форума така му преправиха лаптопа

или да си вземеш външна кутия за хард и хард или направо външен хард на usb 3 перформънса му няма да усетиш разлика
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Не искам да се отказвам от сд-то. Искам да му сложа 2 операционни системи и за това май варианта с външен хард отпада. А и нямам usb3 порт на лаптопа. 2.0 са ми.
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Отвори му капака, виж има ли място за втори хард (едва ли). Ако няма място, нямаш друг избор освен този, който Coolice ти даде.
 
може cdto ще седи отвън, него усб 2.0 не го бави :) мисля мантаман е с такъв сетъп.... само незнам от къде да го вземеш в бг

[video=youtube_share;qHcyidicolg]http://youtu.be/qHcyidicolg[/video]
 
Последно редактирано от модератор:
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Ако не беше в гаранция до сега 100 пъти да съм го отворил. :)
 
Re: От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

то това не разрушава гаранцията направени са да се отварят ако някой ти е сложил лепенки на долните капаци на корпуса повече да не купуваш от тази фирма че даже може да ги хейтнеш тук...

особено как ще го чистиш.... ще вземе да се задръсти и да прегрее... аз от моя за 6 месеца вадя направо вълна сф е много мръсен град...


!!! ако не си отварял преди по добре не го отваряй!!!!
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Ами да, довечера ще отворя капачето. Изобщо не се сетих за него, понеже преди бях на едно HP и там от капачетата нямаше пряк достъп до харда.
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Ами да, довечера ще отворя капачето. Изобщо не се сетих за него, понеже преди бях на едно HP и там от капачетата нямаше пряк достъп до харда.
Един съвет да ти дам, като човек, който е работил в сервиз за компютри. За всеки случаи сложи едно тънко памучно парцалче между отвертката и винта за да не ти се излющи боята на болчето (някой гаранционни сервизи, като видят излющено болче, разбират, че си отварял лаптопа и могат да се заядат).
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Защо да отпада варианта с външен хард?
USB2.0 си е достатъчно да работиш нормлано.
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

И как ще стартирам ОС от външния хард?
 
линукс може да стартира от външен хард съвсем спокойно (тесвал съм убунту и линукс минт)

windows сите бяха проблемни защото ресетваха усбто при зараждане... windows xp можеше да се модифицира да не го прави (има дълги менюали по различни блогове в нета) и даже имаше някакви версии за флашка който са направени готови може такава да метнеш на външен хард... само незнам за по новите дали има нещо такова....
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Само, че аз искам на SSD-то да си е линукса а на другия да е win-a. :) Защото казват, че ssd-то ако работи на win след 2-3 години се скапва.

Май, май много искам...
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

А да не си гледал тия хибридните дискове от сорта на 24 GB SSD + 500 GB HDD? Те имат някаква SSD част, където операционната система по ненам-си-какъв алгоритъм определя кои са често ползваните файлове и ги бута на бързата част.

От друга страна за какво ти е CD? Вече е толкова бързо и лесно да си направиш една bootable флашка, та направо се чудя защо продължават да правят компютрите със CD-та. Вероятно заради Blue-ray-овете ... знам ли.
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Отвори си капака, ако няма лепенки (а и не трябва да има!), няма да ти отпадне гаранцията. Ако ли не - потърси в нета снимки на разглобен модел като твоя. Шансовете са обаче ако е малко инчове като размер, да няма място за втори (мисля, че при 17-инчовечете по принцип им остава свободно място). И вариантът със заместването на CD-то не е лош - не вярвам редовно да го ползваш, а като ти се наложи можеш да го връзващ през usb.
 
При лаптопите с два диска реално няма място за два диска, а само за един. Втория е на специален слот, на който може да се сложи само и единствено SSD, защото е платка, без корпуса, който обикновено имат дисковете. Можеш да провериш спецификацията на дъното ти дали има слот за SSD диск и възможност да се слагат два диска.

Вероятността да можеш да сложиш втори диск е почти нулева. Всички лаптопи поддържащи два диска си ги продават с два диска.
 
От: Re: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Втория е на специален слот, на който може да се сложи само и единствено SSD, защото е платка, без корпуса, който обикновено имат дисковете.

Не е точно така. Аз примерно имам служебно Lenovo, на което съм сложил втори диск посредством следното приспособление: http://www.amazon.com/Ultrabay-Drive-Caddy-Lenovo-ThinkPad/dp/B008MH9DFG - вади се CD-ROM-а, а на негово място можеш да сложиш или втори диск, или втора батерия. За диска няма никакви ограничения, може и да си е SATA (в моя случай е) когато не търсиш скорост от него. Цялата галимация не налага отваряне на лаптопа.
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Моя Dell си го купих с терабайтов хард, като си има и свободен слот, абсолютно идентичен на първия, за друг хард диск. Да драсне едно търсене по модела на лаптопа си и със сигурност ще ми излезят и снимки на слотовете, както и въпроси на същата тема, задавани от други хора, където пише става ли или не.
 
От: Re: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Не е точно така. Аз примерно имам служебно Lenovo, на което съм сложил втори диск посредством следното приспособление: http://www.amazon.com/Ultrabay-Drive-Caddy-Lenovo-ThinkPad/dp/B008MH9DFG - вади се CD-ROM-а, а на негово място можеш да сложиш или втори диск, или втора батерия. За диска няма никакви ограничения, може и да си е SATA (в моя случай е) когато не търсиш скорост от него. Цялата галимация не налага отваряне на лаптопа.

Това е ако искаш да го ръчнеш на мястото на сд-то. Иначе няма шанс (автора не иска да маха сд-то) След като реално няма сата порт на платката, няма как да се сложи 2ри диск, без значение дали има място или не (въпреки че никога няма място). Вариантите се ограничават до външен.... може безгрижно да се ползва за сторидж.
 
От: +1 хард на Samsung NP300E5Z-A04BG, може ли?

Няма място за др. диск. Остава варианта да се премахне СД-то и да ползвам външно такова, като ми се наложи.
 

Горе