23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

не е на загуба :) тези статии са от преди и около периода когато изгониха сеото и основател и се бяха панирали инвеститорите на борсата

щатския оригинал печели здраво като е листнат на борсата всичко е публично след последния отчет

http://finance.yahoo.com/q/ks?s=GRPN+Key+Statistics

Revenue (ttm): 2.44B

Gross Profit (ttm): 1.62B

та на мен затова ми стана смешно групон има чиста печалба от 1.62 милярда долара и цената на 100% от акциите взети заедно 6 милярда долата а този е отказал да продаде снапчата за 3 милярда безм модел за печалба... та затова си мисля че това му беше максимума си мисля ...

това също са интересни цифри

Total Cash (mrq): 1.14B (това им е кеша на ръка в момента)
Total Debt (mrq): 0.00
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

На негово място и аз бих отказал - щом му предлагат толкова значи идеята му струва много повече....
 
Re: От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

На негово място и аз бих отказал - щом му предлагат толкова значи идеята му струва много повече....

мислиш ли ? аз направих сравнение колко струва скайп с работещ модел на печалба и много повече абонати и как битмесидж е по сигурна снапчат

и как групон изкарва по милярд и половина кеш на година а струва само 6 милярда

просто му предложиха изгодна цена на ниво на което да се води че не може да откаже... или ако го откаже ще е глупаво най малко фейсбук винаги може да си го направи това приложение освен това идеята не е върха :) какво като снимката изчезва след като я видят от чата ми ако някоя мацка ми прати гола снимка след аз може да ударя един принтскриин софтуерно -само с натискане на бутон ако съм се приготвил дори и да е зададена само секунда или направо хардуерно с фотоапарата (с втория телефона да си щракна екрана на първия) дори и само за секунда да е пак




Та този от групон можеше да продаде едно като държеше 80% от компанията да продаде 60 процента на гугъл за 3,6 милярда в джоба и да си запази 20% и да е на същото дередже като сега щото като излезе на борсата релано продаваш акции на външни инвеститори а беше се докарал февруари месец като го изхвърлиха да има нищо в джоба си и 400 милиона в акции само (или до около 10 пъти по малко пари отколкото щеше да има и никакъв кеш) очаквам тук да е същото
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

Има много фактори...
Ако имаш сайт/приложение/продукт, който вади по 1 млн. на месец, и ти предложат 12 млн. за него - би ли го продал.... - Всичко зависи тенденциите на пазара - ако продукта показва добра статистика и става по-масов, то той след една година може да струва и 24 млн. и месечните/годишните му печалби ще са двойно/тройно по-големи.
Най-вероятно момчето е преценило, че и неговия продукт ще се наложи още повече.
А и в този случай, като става въпрос за такива колосални суми, то месечната печалба е толкова голяма, че да му подсигури доста добро съществуване така че дали ще се развие до там или не - той вече е подсигурил себе си финансово доста добре...
 
то нищо не печели приложението :) няма дори модел за печалба... просто техните са богати

на мен идеята ми е да се прави оценка на потенциалната стойност на база други подобни бизнеси но вече развити с модела за печалба ... фейсбук такава оценка са направили преди да предложат сумата както и гугъл такава оценка са направили на групон преди да предложат сумата... (не са му предложили ниска сума за да го минат) сумата е винаги на база оценки и те включват потециалната печалба спрямо някакво развитие а не текущата печалба по 12 освен това фейсбук и гугъл го правят заради това че са на борсата такива нови влияят на акциите с много повече отколкото дават (например гугъл + увеличи стойността на акциите на гугъл с 20 милярда в деня на отварянето) ама само социалната мрежа с 20 милиона абоната каквато беше никой не би дал толкова пари самостоятелно

и този от групон е пример как можеше да кешира близо 4 милярда и да си има 20% в акции а не да не кешира нищо на риск че тези 20 процента ще са повече и да ги смъкне да са само 400 милиона тези 20% (добре че го изгониха че тези 20% сега са един милярд за 9 месеца откакто го няма) но пак освен 20% акции можеше да има и 4 милярда кеш...

пример за обратното през 2005 ebay купуват скайп за 2,5 милярда на тъмно през 2009 вече с 600 милиона абонати 12% дял от всички межународни телефонни обаждания (палтени) и модел за печалба е оценяван на 2,75 милярдса (мислиш ли че са ги минали бившите собственици с цена) а без наливането от ибей не се знаеше дали ще стане така.. (аз мисля че съвсем справедлива цена съм и предложили)

през 2011 майкросфт се позиръсиха за него но имаха близо 200 милярда кеша а и искаха да се сложат на фейсбук за да може да си интегрират по тясно бизнеса с тях освент това скайп вече държи 34 % от всички международни обаждания а не 2,5% както през 2005 или 12 процента през 2009 (печалбата е нараснала троино)
 
скайп не е публична компания и не мога да им видя печалбите но ако сравняваме снапчат със скайп (а си мисля те никога няма да имат като техния модел за печалба от обаждания до телефони скайп ин итнт - което е по готино - да си доставчик на ифраструктура) ами ще са на рекламен модел та ако го сравянваме можем на база абонати при 660 милиона скайп абонати

цената е като за приложението развито до ниво поне 200 милиона абонати а има (10 пъти по голям от сега и модел чиста печалба (след като всичко се палти като разходи) от по -700-800 на година сравнено с групон) умножено по печалбата за 4-5 години...

та ако засегна същия пример който каза с милионите ако имаш приложение сайт продукт който вади по 1 милион месец или 12 милиона за година това означава да ти предложат за него около 500 -600 милиона като забваното в случая е че даже не ги вади (вади нула) демек може да се прави тази сметка и за сайтове който вадят 0 но хипотетично може да вадят пари...

затова казах че е в зоната на която не трябва да се отказва
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

А и в крайна сметка като създадеш нещо такова, то определено има и сантиментална стойност, което в случая, в който човека е финансово осигурен също е голям фактор. Просто искам да кажа, че не е нелогично, че човека не го е продал.
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

Яко! не е балък - така изчаква да се вдигне още рейтингът му и после може да продава или да се пазари за дялове.
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

В крайна сметка, това не е някаква супер новост на пазара и не се знае колко ще му се качи рейтинга, но самия факт с разгласяването на сумата и това че е отказал може да допринесе благоприятно за това.
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

@roskobe
@redrum
@moneff

Ами нека да ви опонирам. Представете си сега да имате милиони и да имате възможност да промените света. Какво бихте направили?

Вземете пример от Бил Гейтс - след като стана мулти-милиaрдер той напусна всичко и в момента изобретява - лекарство срещу СПИН/рак, тоалетна за Африка без вода и т.н.

Та сега си представете горния младеж - има няколко милиона и пари не му трябват (не е като нас да се бори за насъщния) - той просто може да седне и да твори нещо което ще помогне на света.

ВСЯКА една компания умира когато икономистите превземат контрола върху нея - иновативноста спада до 0, за сметка на печалбите.

Напълно подкрепям. Приложението е абсолютен хит в САЩ, може би дори повече от Whatsapp и се разраства с ОГРОМНИ темпове. Какво се случва с фейсбук - те си признаха, че времето което прекарват младите в сайта намалява зради чатовете на смартфоните и многото приложения които го предлагат (viber, tango, line...).
В момента снапчат не генерира приходи и въпреки това му предлагат 3 000 000 000$, а какво ще стане ако в бъдеще започне да печели?
За какво са му пари на създателя? обзалагам се, че той вече е милионер от парите инвестирани от най-различни фондове в приложението (той не го държи на 100%).
ДА офертата е добра НО има огромен потенциал за развитие и мисля, че риска си заслужава.
А коментарите за това, че създателя "бил глупак, че не е приел офертата" ме карат да се смея и смея. :mrgreen:
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

всъщност след като прочетох за това и аз си го инсталирах за да видя за какво става дума, пълна тъпотия - почти веднага го изтрих, защото хем е грозно направено, хем е безумно глупаво.
не вземеш ли парите навреме - гориш. помните ли чатрулет? супер хита преди няколко години, беше най-търсената дума в гудъл а сега никой не го ебе за него
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

Напълно подкрепям. Приложението е абсолютен хит в САЩ, може би дори повече от Whatsapp и се разраства с ОГРОМНИ темпове. Какво се случва с фейсбук - те си признаха, че времето което прекарват младите в сайта намалява зради чатовете на смартфоните и многото приложения които го предлагат (viber, tango, line...).
В момента снапчат не генерира приходи и въпреки това му предлагат 3 000 000 000$, а какво ще стане ако в бъдеще започне да печели?
За какво са му пари на създателя? обзалагам се, че той вече е милионер от парите инвестирани от най-различни фондове в приложението (той не го държи на 100%).
ДА офертата е добра НО има огромен потенциал за развитие и мисля, че риска си заслужава.
А коментарите за това, че създателя "бил глупак, че не е приел офертата" ме карат да се смея и смея.
Напълно си прав.... когато насъщния ти е подсигурен, започваш да мислиш доста по-различно...
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

всъщност след като прочетох за това и аз си го инсталирах за да видя за какво става дума, пълна тъпотия - почти веднага го изтрих, защото хем е грозно направено, хем е безумно глупаво.

;) Ако си тийн можеш да направиш големи неща с него. Примерно да си покажеш .... (нещо-си) на приятел само за 2-10 секунди. И това го прави популярно.

@batman - точно за това говоря!
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

Гледате само от едната страна - защо е отказал. А защо въобще му предлагат такава сума? Явно има нещо и човека е преценил, може би не сам, а има и доста други, които го съветват. Никой няма да предложи 3 милиарда ей така, без много основателна причина.
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

доколкото съм чел преди година и нещо са му предлагали 1 милиард, сега 3, явно цената ще се качва
 
Гледате само от едната страна - защо е отказал. А защо въобще му предлагат такава сума? Явно има нещо и човека е преценил, може би не сам, а има и доста други, които го съветват. Никой няма да предложи 3 милиарда ей така, без много основателна причина.

Причината е уолстриит като стане такава покупка и вдига еуфорията фейсбук щеше да поскъпне с повече отколкото е дал

гугъл като пусна гугъл+ поскъпна с 20 милярда (някой да си мисли че тяхната социалка струва толкова)

Напълно подкрепям. Приложението е абсолютен хит в САЩ, може би дори повече от Whatsapp и се разраства с ОГРОМНИ темпове. Какво се случва с фейсбук - те си признаха, че времето което прекарват младите в сайта намалява зради чатовете на смартфоните и многото приложения които го предлагат (viber, tango, line...).
В момента снапчат не генерира приходи и въпреки това му предлагат 3 000 000 000$, а какво ще стане ако в бъдеще започне да печели?
За какво са му пари на създателя? обзалагам се, че той вече е милионер от парите инвестирани от най-различни фондове в приложението (той не го държи на 100%).
ДА офертата е добра НО има огромен потенциал за развитие и мисля, че риска си заслужава.
А коментарите за това, че създателя "бил глупак, че не е приел офертата" ме карат да се смея и смея. :mrgreen:

аз ви казах как се печели и направих сравнителна оценка с други компании предложиха му цена за 10 пъти повече абонит 4-5 годишен приход при чиста печалба 700-800 милиона... при това става дума за сравнение компании печлещи от инфраструктура което е много по устоичив модел от рекламния... (няма да получи по добра в следващите 10 години няма струва повече ако успее да се развие по същия начин като под фейсбук

доколкото съм чел преди година и нещо са му предлагали 1 милиард, сега 3, явно цената ще се качва

цената от 980 милиона е била оценка като за илзизане на бораста фейсбук са предложили отгоре за да го превърнат в предложение което не може да се откаже

Предприемач е много сантиментален за мен проект но ако калкулирам по собствените си писнания хипотетичната оферта в стил фейсбук, за снапчат и гугъл за групон, ебеи за скайп... та хипотетичната усреднена оферта която НЕ трябва да се отказва за него (по мойте думи в горните постове ) е 15-20 милиона гущера и ако я направят може да получат да кажем 80% за винаги може собствениците са си запазят 20% не е ставало на проблем при такива купувания...
 
Последно редактирано от модератор:
Предприемач е много сантиментален за мен проект но ако калкулирам по собствените си писнания хипотетичната оферта в стил фейсбук, за снапчат и гугъл за групон, ебеи за скайп... та хипотетичната усреднена оферта която НЕ трябва да се отказва за него (по мойте думи в горните постове ) е 15-20 милиона гущера и ако я направят може да получат да кажем 80% за винаги може собствениците са си запазят 20% не е ставало на проблем при такива купувания...
Да, тук ще подкрепя. И аз бих го оценил на толкова. Даже за мен горната границата ми харесва повече. Да си кажа честно, доста си ни е на сърце форума. В цената може да влее и този елемент на раздяла. :)
 
е ние ще си запазим по 10% :) и мениджмънта докато не ни изхвърлят :D аз смятам оценката за толкова реална колкото тази за снапчат :) направил съм я сравнително с други сделки на гигантите :)


цената е калкулирана : по отнесох цената на скайп към броика абонти и сравних със снапчат след това отнесох цената предложена за групон и сравних приходите с какви трябва да са приходите на снап чат за да струва тези пари получи се: снап чат трябва да има 700-800 милиона печалба на година и 200 милиона абаонати за да струва релана цената от тримилярда долара (печалба за 5 години)... излиза абонати по 10 плюс хипотетични приходи за 5 години на база очаквания за цифрата на някакви продажби на нещо спрямо броиката потребители


след това пренесох такива хипотечини продажби при 3 до 10 пъти повече потребите към предприемач взех усредненото умножих по 5 години и се получи някъде там (малко вятър и мъгла) 15-20 милиона гущера (повече към 20) трябва да ни предложат за се получи същата сделка която казвам че на ниво което не е за отказване :) не е зле :) според някой даже е малко :)

и най важното ни е имаме по голяма печалба от снапчат (или по малък минус от тях в момента) но пък сме по зле с потенциала за растеж затова струваме по малко :)
 
От: 23-годишен предприемач отказа три милиарда щатски долара от Facebook

Предполагам възнамерява догодина да са 5 милиарда :)
Имам съмнение, че скоро той ще потърси фейсбук, но повече от милярд ме съмнява да му предложат :)
 

Горе