48 стотни убийци

Twis7

Active Member
Здравейте, колеги. Бих искал съвет от вас, относно много важно решение, да рискувам ли или не ?:( Приет съм в унсс икономика и бизнес (беше ми резервен вариант) и днес излязоха резултатите от СУ и там съм приет, но не информатика, а приложна математика(бледо подобие на информатика с много матем). Нещата стоят сега така : или записвам второ класиране и при шанс 50-60 % процента влизам информатика и губя правото си да се запиша в унсс или оставам приложна математика или пък се записвам в унсс. Става сложно, мамка му. Винаги съм искал да се занимавам с програмиране, вече една година правя мои лични проектчета на хтмл, пхп. Ако остана в унсс забравям за детската си мечта, ако рискувам и загубя пак съм преебан и няма да стате работата с програмирането. Почвам да се нервирам, а и как ми се пуши отивам да млатя крушата, че ще направя некоя беля. Ай приятна вечер на всички:mad:
 
От: 48 стотни убийци

Бакалавърът не е толкова важен, поне според мен. Имам много колеги, които са се преквалифицирали по време на магистратурата и са мигирали от по-неперспективни в по-перспективни направления. С една дума, дори да запишеш ПМ в СУ, важно е каква магистратура ще изкараш след това. Успех.
 
От: 48 стотни убийци

Следвай мечтата си и се запиши в СУ. Завърших Счетоводство и контрол в УНСС и съжалявам за изгубеното време.
 
От: 48 стотни убийци

Пиши приложната математика. После май можеш да се прехвърлиш в някоя от информатиките(предполагам, че знаеш че са 3-4 но с различни имена). УНСС никаква файда няма да ти свърши, щом си се насочил към информатиката.
 
От: 48 стотни убийци

ПМ! Математиката не е кои знае колко повече сравнение с информатиката! Казва ти го човек който в момента учи информатика в ПУ. Имам познати в математика, информатицонни технологии, математика и информатика, еми братле, разликата в количеството на математиката се смята в проценти и е от рода на 5-10%.
Магистъра вече там се запиши Бизнес информатика, хем математик, хем информатик, че накрая и бизнесмен излизаш :D.
Късмет, не е лесно, но си заслужава, аз тази година се надявам ще завърша бакалавър и ще се запиша магистър с бизнес информационни технологии + Английски и Немски.
Иначе с мои познат от София си говорихме преди няколко месеца, каза ми, че в УНСС са си подобрили много катедрата информатика, ама много. Незнам точно колко, обаче е човек които е вече доказал се програмист и му вярвам.
Също така сега се сещам, че тук в форума бях чел и ми се е набило в главата... "икономика не се учи, тя се практикува" или нещо подобно, пишеше, че е по-добре да учиш нещо различно от икономика.
 
От: 48 стотни убийци

Написах един дълг пост, и сега го изтрих щото всичко може да се обобщи с 2 думи: Каквото и да учиш, ако след това не го работиш няма да има смисъл. Ако не си един от най-добрите или поне не се вписваш в 0.1% от добрите няма да има смисъл.

Така, че дерзай и помисли каде може да се впишеш при маняците :)
 
От: 48 стотни убийци

Имам цели 3-4 дни да размишлявам, всяка препоръка от човек, който е в кухнята ми е от ползва.
Благодаря на всички отзовали се :)
 
приложна математика в софииския означава че учиш 9 математики, като само първата ти е колкото цялата математика която се учи в унсс, че даже ще трябва да я научиш... в ТУ се учат 4

ще ти спукат задника от учене и кеф няма да усетиш от следването... във ФМИ (Факултет по Математика и Информатика) са много стриктни можеби едно от малкото места където са толкова стриктни, че даже и на моменти по стриктни от ТУ... с толкова математика накрая и даже на хора от математически гимназии им идва в повече... и много трудно се изкарва успех за да се прехвърлиш

ако искаш да се научиш да програмираш да знаеш че в университета няма да те научат на почти нищо освен ако сам не седнеш да се научиш... могат да ти го кажат доста завършили КСТ в ТУ и (КСТ немски факултет разбираи имат и немска диплома освен диплома от техническия ) - а предполагам и някои от ФМИ все трябва да си имаме такъв кадър...


в УНСС ще ти лайф и ще имаш време да се научиш на това което искаш... три в техническия = 5 в унсс проверено двете оценки се изкарват с еднакво количество учене, а във както написах във ФМИ единствено са толкова стрикни или на моменти малко повече от ТУ...

Аз бих те посъветвал УНСС там проблема е само с общежитията, че всички са изкарали успех иначе е живот и ако искаш да научиш нещо ще го научиш и ще имаш достъчно успех за да се прехвърлиш друга спецялност...
 
Последно редактирано от модератор:
От: 48 стотни убийци

Правилния ход според мен - записваш УНСС - пет години, нищо не учиш, нищо не научаваш накрая вземаш диплома. И доп. екстра - там са най-готините мадами (ако те интересуват де). Ще имаш много свободно време. В това свободно време освен да гониш девойките по коридора записваш някои от известните курсове по програмиране, но не този на Наков, че ще те развали за цял живот. За около година си готов програмист на средно ниво. За да идеш по-нагоре трябва сам да се образоваш. И така след пет години ще имаш две професии. В СУ ще те научат на математика, но ако не се научиш сам, програмист няма да станеш.
 
От: 48 стотни убийци

Завършил съм УНСС и макар да съм много далеч от мисълта, че това е добър университет, в България държавен по-добър няма (според мен). В този ред на мисли, доколкото си спомням в УНСС има и трето класиране. За съжаление е много вероятно тогава да няма места в добрите специалности (факултети).
Едно време на второ класиране се участваше автоматично, сега променило ли се е нещо?

Иначе ако аз бях на твое място и съществуваше риск (както го описваш ти 40-50%) да остана да уча ПМ в СУ, то бих записал УНСС. Трима приятели се преместиха в други унверситети след една година приложна математика.
 
От: 48 стотни убийци

Още едно мнение за УНСС , записваш там бизнес икономика, а пък програмирането ще си го учиш в свободното време. И без това в университета няма да те направят програмист ако сам не се научиш.
 
От: 48 стотни убийци

Хаха, Утре Носи Съответната Сума да е най-добрия университет. Е няма сега да спорим с тебе Иво, всеки си има мнение но лично мен ме разсмя :)

Иначе подкрепям акаутант бг на 100% за мадамите :). Абе всички мнения са много адекватни. Аз познавам доста хора завършили Информатика в СУ. Освен, че те спукват от учене накрая на пазара се гледа уменията на кандидата за работа а не каде е учил/учи.
 
От: 48 стотни убийци

С математика батко всичко става. Ако си добър математик, всичко ти върви.
 
От: 48 стотни убийци

Аз завърших ПУ информатика, и някак си не станах програмист. Може би, защото от 100 човека курс трима станаха програмисти (ама те си бяха такива и преди това). Както вече, няколко човека споменаха, програмист не се става, от което и да е учебно заведение. Работата става сам вкъщи. Или с квалифицирана помощ и индивидуални частни уроци. Специалност информатика си над 50% разни отвратителни, извратени и досадни математики. Според "гениалните" ни преподаватели математиката развивала алгоритмичното мислене, което от своя страна ще те превърне в гениален програмист. В началото дори им повярвахме...Програмирането си е чисто и просто: четене и писане, четене и писане, четене и писане + доволна доза маниакалност. Успех с избора си!
 
От: 48 стотни убийци

Някокага и аз гледах УНСС с надсмешка , но се оказа, че единственото което знам за университета са разни прочути фрази ...
"200 марки и едно прасе" ... утре носи и други ..

Дойде момента в който приятелката ми записа там Бизнес информатика. Това бе преди 5 години. Вече съм обеден, че това е най - добрия държавен университет, от гледна точка политика към студента, матерялна база , възможности ... наистина конкурентни могат да излязат студентите, но не забравяйте , че всичко си зависи от човека. Ако не ти дреме, а си там за дипломата ... много ясно колко ще научиш, а искаш ли да научиш ... няма кой да те спре.

Та така ... миналата година защити бакалавърската и след това продължи и магистратурата си там. CRM , ERP, BI (business intelligence) , е с такива нещица се занимаваха, което и тя предварително хареса защото го имаше в програмата. Колегите и които записаха във ФМИ-то (СУ) сега съжаляват, защото им трябвали някакви кредити се наложи да записват всевъзможни простотии ...

Софийския е име, и май само това му е останало .. с тая математика, ако ти се отдава добре, но иначе припомням за всеизвестната обява "Разменям гребенче за очила" 8)

Още нещо за ппрограмата в УНСС - след втората година студентите се разделят, като едните наблягат на бизнеса и икономиката, другите на програмирането (говоря за бизнес информатика)


А ти като запишеш каквото и да е, моя съвет е занимавай се с това което те влече заедно с всичко останало , в университета не дават знания, а променят начина ти на мислене и възприемане на нещата ... така да се каже по академично :)

И не на последно място , пожелавам ти успех :)
 
От: От: 48 стотни убийци

Та така ... миналата година защити бакалавърската и след това продължи и магистратурата си там. CRM , ERP, BI (business intelligence)
Точно с BI се занимавам, ама да ти кажа не съм научил нищо за него от УНСС. Там, ако го учат, е само на теория. :)
y.jpg
 
От: От: 48 стотни убийци

Точно с BI се занимавам, ама да ти кажа не съм научил нищо за него от УНСС. Там, ако го учат, е само на теория. :)
Виж файлът 1909
Основно на теория е. За това и казвам, че УНСС не е достатъчно добър, но по-добър няма (държавен в БГ).
Иначе учебната програма с разделянето след втори курс и кредитната система е нещо, в чието разработване участвахме с двама колеги и ръководството на ФСФ преди около 6-7 години. Общо взето се получиха нещата (доколкото е възможно в държавен БГ университет).
А за материалната база... да сте чули ректора на УНСС да реве, че няма пари за парно? :)
 
От: От: 48 стотни убийци

Точно с BI се занимавам, ама да ти кажа не съм научил нищо за него от УНСС. Там, ако го учат, е само на теория. :)
Виж файлът 1909

То без теория няма как да практикуваш :)

Лично на мен ми направи добро впечатление, че имаха презентации от фирми в бранша, а още по - важното е, че дипломната и работа беше по реален проект в една от тези фирми. Приложение на Qlik View, с реални данни от дистрибутори на стоки, продажби .. отстъпки .. дори данни от GPS на камьоните :) ... сега да кажа, че съм 100 % запознат с това не мога :)

Хубаво според мен е, че хора учили там сега работят във фирми като SAP, CSC, Nemetschek ... и други , за които лично мое мнение са в топ 5 ИТ фирми в Бълагария


А лично много се радвам, че тук хора занимаващи се с БИ :) , ти кога си завършил в УНСС , надявам се нещата да се подобряват :)
 
От: От: От: 48 стотни убийци

То без теория няма как да практикуваш :)
Няма начин да е така. Като постъпих на работа ми казаха "Ето ти BI приложението, ето ти PL/SQL Developer-a, ето ти заявките на хелп деск-а. Започвай работа!"
А лично много се радвам, че тук хора занимаващи се с БИ :) , ти кога си завършил в УНСС , надявам се нещата да се подобряват :)
Правя справките в приложението и ги публикувам на сървърите на банката.
През 2001г се дипломирах.
 
От: 48 стотни убийци

Винаги съм искал да се занимавам с програмиране, вече една година правя мои лични проектчета на хтмл, пхп. Ако остана в унсс забравям за детската си мечта, ако рискувам и загубя пак съм преебан и няма да стате работата с програмирането. Почвам да се нервирам, а и как ми се пуши отивам да млатя крушата, че ще направя некоя беля.

Нали знаеш, че може да се научиш да програмираш извън университета?

Ти за диплома ли ще "учиш" или искаш да се научиш да програмираш?
 

Горе