7 техники за успешно интервю (за работа)

stroej

Active Member
Последно време всеки за работа започна да говори, а и наближава летния сезон. Реших да напиша 7 основни принципа при интервюто за работа.

Не казвам, че съм на 100% прав или убежденията ми ще дадат 200% резултат, но при мен са дали. Споделям го от личен опит. Списъка може да се допълва. Това са за мен основните стъпки за подхотовка за интервюто, които трябва да направи всеки един.

Вие как смятате? Какво още можете да посъветвате бъдещите кандидат работници (или както казват някой колеги - роби :-o)? Какво е дало резултат при Вас?
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

Прочетох ти ги - прав си (според мен) във всяка една запетайка вътре в написаното. За съжаление, забелязал съм (идват при мен отвреме-навреме) че хора, които си търсят работа НЕ спазват и 30% от това, което си написал. Отиват на интервю, на сгляда или както искаш го наречи, без грам идея да си имат за какво става въпрос, като не говоря за предварителните "разпити" от страна на кандидата за работа по телефона или мейла - пита, пита, пита...нищо лошо - нек си пита, ама нека поне да прочете там позицията за която кандидатства 1-2-3 пъти - там си пише...абе ужас :) ...нервни, отпуснати, нагли, отчаяни...вярно, всеки си има проблеми, но...
Докато се мислим на единствени и неповторими, и незаменими (като капацитет говоря, не като личности) - трудно ще се намери "нашата" работа :)
За това как да се държим на интервю по време на работа има писано много, дано от многото прочели поста ти в блога, дано поне един-двама търсещи работа да "вдянат" твоите съвети и да им помогнат наистина.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

Винаги съм спазвал посочените съвети, когато съм ходил по интервюта и нито един път не съм си намирал работа по този начин, а съм ходил не на едно и две :) Винаги е било с познат нещо :)
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

BRAIN_PAIN, в крайна сметка само тези седем правила няма да ти дадът работа. Има и други фактори: познания, държание, желана заплата. Последните три трябва да са в подходящ баланс.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

Общите съвети са полезни, но най-важно на едно итнервю е да убедиш този/тези отсреща, че си разбираш от работата и че ще я вършиш най-добре от всеки възможен. Важно е да проявиш интерес от историята/проектите на фирмата като е желателно да вместиш своите идеи как ще бъдеш добър кадър за развитието на фирмата. Това накланя везните в твоя полза, защото от интервюиран частично се превръщаш в интервюиращ. По този начин нещата от разпит заприличват повече на разговор. Самочувствието (с покритие) и чувството за хумор (не тираджийския) много помагат при един такъв разговор. С всичко описано изпълняваш изискването за създаване на добро впечатление с добавка, че си вдигаш шансовете да те наемат.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

Общите съвети са полезни, но най-важно на едно итнервю е да убедиш този/тези отсреща, че си разбираш от работата и че ще я вършиш най-добре от всеки възможен. Важно е да проявиш интерес от историята/проектите на фирмата като е желателно да вместиш своите идеи как ще бъдеш добър кадър за развитието на фирмата. Това накланя везните в твоя полза, защото от интервюиран частично се превръщаш в интервюиращ. По този начин нещата от разпит заприличват повече на разговор. Самочувствието (с покритие) и чувството за хумор (не тираджийския) много помагат при един такъв разговор. С всичко описано изпълняваш изискването за създаване на добро впечатление с добавка, че си вдигаш шансовете да те наемат.

А най-накрая връзкарите прибират парите, а ти работиш и за тях, което обезсмисля всякакви тактики, защото пак се озоваваш в позиция на търсещ работа.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

В последно време много не търся. Или просто си поисквам работата и ми я дават или работата сама ме намира. Ако не ме наемат те, има толкова други, които ще го направят. Не само работниците са заменими. Работодателите също са заменими.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

Само две неща:

1. умения за професията - примерно резултат на теста, предишни постижения и резултати и тн. Тоест че наистина си разбираш от работата или дори да не знаеш нещо, имаш поне потенциала да го научиш.

2. да е ясно, че си свестен, надежден човек, а не някое магаре, с което неможе да се работи или неможе да му се има доверие.

Всичко друго (стойки, бради, да излъчваш увереност и тн) - са глупости, дето може да минат само пред някой много тъп интервюиращ, който не разбира и съди по външния вид и разни други второстепенни фактори.
Но естествено ако кандидатстваш за търговец примерно, тогава излъчването и външния вид са ти основните качества, щото ще трябва да омайваш клиентите с тях.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

В подкрепа на горното да дам един пример, за една предна работа :)

Разбираме се по телефона с HR-ката кога да е интервюто и тя ми вика - само много ви моля да не си изкускате часа, понеже човека идва до България само заради това, трябва да гони самолет веднага след това, ала бала.
Викам да, разбира се, няма проблем - и си викам на акъла - предстааш ли си па колко трябва да си тъп да си изпуснеш интервюто...

Така обаче идва деня и аз си кецим спокойно на предната работа, точно си пийвах кафенце с колегите и звъни мацката и вика - ама ще идвате ли на интервюто.
Викам - ми да, то нали е на 25ти?
Тя - еми днес е 25ти...
Аз - лелееее много се извинявам, сега изхвърчам :D (то вече беше минал 1 час, а трябва да мина от единия до другия край на София - без кола, в най-пиков час...)

И тръгвам - ненапудрен, със смъкнатите дрешки... мислим си - то ясно след такава простотия, че няма шанс, ама айде ще отидем нали сме се разбрали...
Ама като видяха резултата на теста и всичко друго пада, че даже и наддаваха накрая :)

Така че това е основното - да можеш да вършиш работата добре, всичко друго, дето го пишат по списанията е дрън-дрън, третостепенни неща.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

И накрая идва един парашутист и заема длъжността!

Един от най-големите бичове за икономиката и развитието на всяка фирма е ШУРО-БАДЖЕНАЩИНАТА
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

И аз да добавя нещо от съвсем скорошния ми опит за търсене на работа. Никой, който води интервю (най-вероятно ръководител на някакво ниво) няма да наеме човек, който е по-образован от него и има по-голям опит. Дори и някак този фактор за бъде преглътнат, колкото по-отчаяно изглеждаш, толкова повече си викат - охааа, ето един, който ще ми бачка като луд и няма да има много, много претенции..и поне ще ти дадат шанс да продължиш напред в подбора. Така че - на първо интервю много внимавайте с това колко точно сте намахани и имате изисквания. Ако стигнете до второ интервю и аргументирано предполагате, че са ви харесали много и искат точно вас, а не някой от останалите кандидати - тогава поставяйте изискванията си, за да отидете там. Не знам за големите международни компании, които са и чужд мениджмънт, но българските работодатели не обичат да наемат хора, които имат потенциал за ръководители...искат някой, който безропотно ще си стои и ще си бачка, така че - постарайте се поне да изглеждате такива :) ..Към момента тези ми наблюдения са потвърдени и от мои приятели, които са в позицията на набиращи служители - "Я, ще го взема аз него, идва ми с разните си претенции!! Аз ако искам да си наемам шеф, тогава ще го назнача, мен ми трябва някой да работи и да не ми оспорва всяко нещо, което му дам като задача"
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

Нещо не схванах от написаното от теб - кандидатстваш примерно за позиция продавач за авточасти в магазин, но изискванията ти е да бъдеш менажер за продукцията за България? И това го обясняваш на интервюто и се чудиш защо не те вземат?
Не знам за големите международни компании, които са и чужд мениджмънт, но българските работодатели не обичат да наемат хора, които имат потенциал за ръководители...искат някой, който безропотно ще си стои и ще си бачка, така че - постарайте се поне да изглеждате такива :)
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

Веднъж съм рязан по причина прекалена квалификация за длъжността. Важно е квалификацията ви да отговаря на изискванията за длъжността. Ако е постът ви е под вашето ниво на квалификация, по-добре оставете работата за някой друг. Не е вярно, че работа няма. Просто понякога по-трудно се намира (т.е. изисква се повече старание).
На интервюто е важно да покажеш какво си постигнал и какво можеш да постигнеш, а те ако искат да те наемат. Ако си подходящ за тях и интервюиращия не е некадърен, ще те наемат. Ако си подходящ, но интервюиращия е некадърен, то не трябва да работиш за толкова калпава фирма и е добре, че не те наемат.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

Нещо не схванах от написаното от теб - кандидатстваш примерно за позиция продавач за авточасти в магазин, но изискванията ти е да бъдеш менажер за продукцията за България? И това го обясняваш на интервюто и се чудиш защо не те вземат?

Не, нямах това предвид. Имам предвид, че ако се държиш с повече самочувствие на интервюто и поставяш още от начало изисквания си, за да започнеш работа, обикновено няма да стигнеш напред в подбора, защото повечето бг мениджъри не им пука особено колко добре би могъл да работиш, а дали си готов да стоиш с приведена глава и да бачкаш, вместо, когато нещо не е както трябва, да изказваш позиция и да я защитаваш. В повечето случаи, за съжаление, се гледа кой ще си трае и ще търпи да го мачкат, независимо колко е добър или не, отколкото някой, който е истински добър, но не е готов да го правят на маймуна на работното му място.
В твоя пример с авточастите масовото мислене за подбор е - "по-добре да наема някой, който не е добър търговец, но ще бачка за малко пари, ще е готов да стои по 2-3 часа след работно време (без извънредно заплащане), ще идва безропотно събота и неделя да инвентаризира и, когато се наложи, ще го пращам да купува кафета и да кара жена ми на фризьор", отколкото "тоя може да има претенции за работно време, пълни осигуровки и обедна почивка, но пък има егати големия опит, добър търговец е и ще ми вдигне с доста проценти продажбите" ... и после всеки се чуди защо не му вървят нещата с бизнеса.

А относно ръководния капацитет - ако те интервюира бъдещият ти пряк ръководител, ниво среден мениджър (както е в повечето случаи) никога няма да те наеме, ако те прецени като по-квалифициран и по-можещ от него, независимо ти дали имаш амбицията да искаш развитие в компанията или ти харесва позицията, за която кандидатстваш. Нали ставаш заплаха за него и, ако се целиш в повишение, ще вземеш и да го постигнеш за негова сметка? Никой не обича да олеква за сметка на новопостъпилите :)
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

milavel, кофти, че имаш такъв опит. Нямам идея дали просто не се надценяваш, но само едно мога да ти кажа: продължавай да опитваш! Твоя опит при кандидатстване е практика, но не е така в 100% от случаите.
 
От: 7 техники за успешно интервю (за работа)

milavel, кофти, че имаш такъв опит. Нямам идея дали просто не се надценяваш, но само едно мога да ти кажа: продължавай да опитваш! Твоя опит при кандидатстване е практика, но не е така в 100% от случаите.

хахха, благодаря ти за подкрепата, но работа си намерих отдавна и то за щастие при ръководител, който започна със "CV-то ти е страхотно, просто исках да те видя и на живо, какви са условията ти", но това е грандиозно изключение, както и ти сам си забелязал, да не кажа, че не можах да повярвам, че има и такива, които мислят по този начин. Дългите ми описания по-долу са резултат не само от мои лични наблюдения, но и от коментари на мои приятели, които са и от страна на търсещи служители, и от такива, които търсят работа...за съжаление статистиката не е в полза на "търсим качествени хора", а "търсим някой, който все ще свърши нещо, ама най-вече ще клечи безропотно и няма да друг избор, освен да търпи да бъде експлоатиран"...най ме втрещи изказването на една дама, която е на много висока позиция в една от най-големите български фирми, с която обсъждаме темата и тя ми каза - "Ми то на интервю винаги си личи кой е притиснат от обстоятелствата и е готов да бачка като луд и кой идва, защото търси нещо по-добро от сегашната си работа..идват ми едни такива наперени, обясняват кво искат от фирмата...да не съм луда да ги назнача, нали след няколко месеца ще почнат пак да търсят нещо друго, а пък аз ще трябва да ги увещавам да свършат нещо повече, вместо да знам, че имам едни, дето няма къде да ходят и кълбо напред да им кажа да нарпавят, пак ще го направят....кво като некой си имал добро CV, идват ми 200 човека на интервю за работа...ще взема някой, който ще му давам на половина пари.. все нещо ще се научи на върши".....международният мениджмънт има по-различен подход при подбора и минаваш 100 кръга на интервю, за да бъде избран най-добрия, а не най-склонилия глава :). Успех на всички, които се борят по интервюта :)
 

Горе