Article: 98 % от българите подкрепят сдружение „Аз обичам България”, относно изграждането на Монумен

От: Article: 98 % от българите подкрепят сдружение „Аз обичам България”, относно изгр

А кой ще плати за построяването на паметника?

Ако се наложи хората да гласуват с парите си (да направят дарение) ще излезе, че желаещите в действителност са много по-малко и събраните пари ще са твърде малко.
 
98 % от българите подкрепят сдружение „Аз обичам България”, относно

А кой ще плати за построяването на паметника?

Ако се наложи хората да гласуват с парите си (да направят дарение) ще излезе, че желаещите в действителност са много по-малко и събраните пари ще са твърде малко.
Ще стане ясно. Но мисля, че ще е по проект. Освен атракция, паметникът ще е и културен символ. Още повече информация ще публикувам в следващия си пост.
 
Един проект на „Аз Обичам България”

Водено от родолюбиви и патриотични чувства, сдружение „Аз Обичам България” започва работа по проект за изграждане на паметник на Апостола на свободата - Васил Левски, на територията на община Свиленград, в близост до автомагистрала Е80.

Първоначалната идея за визията на паметника е била Апостола да се извисява на цели 133м височина, прегърнал българското знаме, с ръка на гърдите. След национално проучване проведено паралелно по метода на пряката анкета на принципа ''отзовали се'' в 28 големи градове в цялата страна и чрез Интернет анкета през официалния сайт на Сдружението www.ilovebg.bg, бе взето решение - големината на паметника да остане «неопределена». Така сдружение''Аз Обичам България'' официално ''предизвика'' българските кандидати, като им дава пълна свобода на въображението, не само по отношение на височината, а и на визията на Апостола.

Освен ясния лик на Левски, според концептуалната идея, монументалният комплекс ще се състои от:

- Интерактивен музей, в който с помощта на съвременни средства за видео, звукова и холограмна визуализация, ще се пресъздават най-ярките моменти от българската история;

- Информационен център;
- Изложбена зала;
- И зони за отдих.

За да е пълна прозрачността, преди броени дни, Община Свиленград, съвместно със сдружение „ Аз обичам България“ и Съюза на архитектите в България, обявиха национален конкурс за изработване на идеен архитектурен и художествено – пластичен проект за изграждане на Монументален комплекс „Васил Левски“, в местността „Левката“ край Свиленград. Победителят от конкурса ще бъде избран от компетентно жури в началото на 2014-а година. Наградният фонд на конкурса е 35*000 лева. Основната идея на инициаторите е да реализират монумента на територията на България като символ на колективната памет, която да сплоти българите.

Изграждането на монументалния комплекс „Васил Левски“ е определено за 2017-а година, когато се навършват 180 години от рождението на Апостола на свободата.

«Значимостта на начинанието изисква събиране и концентриране на най-доброто, с което разполагаме като нация.» Затова ще бъде даден шанс на всяка конструктивна идея и предложение, за да се съчетаят успешно внушението на монумента и смисъла на това да си българин.

Целта на инициативата е на входа на модерна Европа да приветства протегнатата ръка на Апостола, представен по модерен, спокоен и запомнящ се начин.

Сдружение ''Аз Обичам България'' откри дарителска кампания, чрез която се дава възможност на всеки един, който пожелае, да се включи със свои собствени средства, с цел подпомагане на изграждането. Първите дарители вече присъстват в официалния списък на страницата към проекта.

Към инициативата се присъединиха велики български имена от ранга на неповторимия актьор Хрито Мутавчиев, режисьора Андрей Слабаков и професор Пантев. Вижте какво казват те за начинанието.

Старта на проекта бе идеалистично представен пред зрителите на ТВ7 на 29.09.2013г. от актьора Хрито Мутавчиев в предаването на Мартин Карбовски.

gj3s.png


Христо Мутафчиев:

За мен Левски означава много. Свързан съм по пряк и косвен начин с тази личност, защото самият аз съм от Карлово. *Затова призовавам всички българи да бъдат съпричастни към една такава идея, да дадат частица от себе си, от сърцето си, от душата си, за да може образът на Левски да остане далеч в бъдещето. Един такъв паметник е част от промяната, която предстои. Важно е да си част от този народ, а този народ дължи на Левски много. Затова трябва да успеем с тази инициатива.

Ако днес Левски погледне България, най-вероятно щеше да каже на българите:

„Какво правите? Аз за какво умрях? Опомнете се”.

Просто знам, че това, което щеше да види, изобщо нямаше да му хареса. И мисля, че ние самите сме си виновни за това. Нека бъдем така добри да успокоим духа му и да му дадем дължимото. Трябва да осъзнаем, че историята на България не започва от нас и че България я има, благодарение на онези, които са живели преди нас.

Няколко дни по-късно Андрей Слабаков също изрази своята подкрепа:

t3dq.png


Достатъчно много неща ни разединяват, хубаво е нещо да се направи, което да може да обедини всички и мисля, че паметникът на Васил Левски ще бъде нещо смислено… Трябва да има някой, около когото да се обединим – Образ, Герой. Някой, който е символ на България. Едва ли ще се намери човек, който да не е съгласен с мен. И който да не се сети първо за Апостола.

Искам да използвам публичността си и да кажа: нека помним хората, които наистина са направили нещо за държавата ни. Единственото нещо, което към днешния момент можем да направим за тях е ДА НЕ ГИ ЗАБРАВЯМЕ, защото те наистина са дали всичко за Родината – не само живота си. Всичко.
И най-важното и най-готиното в това начинание е, че трябва сами да го построим. К‘во да чакаме – Европейският съюз ли да чакаме да ни строи паметници!?


А днес какво можем да направим. Аз лично искам да участвам поне в това и да отдам заслуженото на Апостола като застана с името си зад инициативата и кажа, че съм ЗА паметника на Васил Левски.
 
Проф. Андрей Пантев застана зад инициативата за създаване на Паметника на Васил Левски на границата между Изтока и Запада

Урок по история или призив да платим духовен данък към единствения българин, който винаги ни е обединявал. Това е част от тезата на проф. Пантев. Историкът ни съветва и защо е важно да се обединим около една идея и да я случим сами, защо именно Левски и защо ни е необходима личността му днес. Исторически прочит на съвременната нужда от национален обединител около фигурата и личността на Апостола...

Има ли България безспорни личности?

Не може едно общество и особено нация с претенция за 13 века цивилизация да няма безукорни идоли. Имаме потребност днес, драмата е , че тези идоли са от миналото. И затова Левски, напълно заслужено, разбира се, също възниква като идолопотребност. След Освобождението вече триумфират прагматиците, бакалите, търговците, житари, зидари и изведнъж, чрез Захари Стоянов, се експонира едно чисто име. Което няма капка идея за печалба, капка идея за министеруване, депутатство и прочее. И внезапно Левски става идол, защото е различен от другите. Не само различен от тогавашните съвременници, но и малко по-различен, по-възвишен дори от онези герои, възрожденци, от нашето Възраждане и от нашето национално освободително движение. Смятам, че съдбата ни прати много навреме Левски като контрапункт, като поанта на това, което се случва по-късно в България, където търговците стават по-важни, където успехът се измерва с пари. И това не е нещо ново, това е т. нар. историческо съвремие. И поради това Левски става такъв възвишен идеал – не само с конкретиката, а с чистотата, която е притежавал и която пренася през поколенията и до днешна България.

Днес защо ни е необходимо да си припомняме за Апостола?

За да припомняме на себе си, а и на всички около нас, че е имало хора, които не са се интересували какви ще станат след българското освобождение, че е имало хора, които не са се интересували как върви еврото към долара, имало е хора, които са се интересували само от едно - да се появи България на европейската карта. Те не са имали кой знае какви илюзии, че ще бъде всичко безукорно, но са искали да възстановим своето вековно великолепие.

Младите днес знаят ли кой е Левски?

Предполагам, че знаят автоматично, освен името на знаменития футболен отбор, освен паметниците и често пъти машиналното повтаряне на неговото име. Все пак знаят, че е имало такова момче – хубавец, захвърлил расото не защото не вярва в Бога, а защото смята, че ТРЯБВАТ ДЕЛА, действия, саможертва. Който много, много не се е интересувал от друго, а от това да намери Българско, както тогава са казвали. И под Българско се е разбирало много повече от днешните граници на България. Свободна, независима, а и справедлива държава, защото не трябва да забравяме, че Левски не е насочен като острие, организационно и човешки, само към отхвърлянето на една чужда власт. Левски е искал бъдеща България да бъде и една справедлива държава – и социално, и морално. И мисля, че все още хората, макар и автоматично, знаят кой е Левски. Хората си водят дечицата до паметника и може би и заради това трябва да има още един паметник. Трябва да има къде да заведеш внучето си. Въпреки че опредметяването на исторически личности и събития винаги носи елемент на ограничение. Но все пак, както християнската религия има потребност от църкви, въпреки че можеш да вярваш в Бога без да ходиш на църква, но все пак е хубаво да имаш място, където да се поклониш и да се помолиш, място само за това. По същата логика е хубаво да има къде закараш внучето си на екскурзия или на 19-и февруари да остави една китка.

Левски е очаквал, че мечтаната, измъчената, изстраданата, извоюваната България, ще бъде своеобразен паметник не само на него, а на всички онези, които са знаели, че отиват мърцина на битка, които са знаели, че тази работа скоро и лесно няма да стане. Именно заради това, аз намирам, че България би следвало да бъде паметник на Левски. Цялата.

Инициаторите на проекта „Аз обичам България” направиха анкета измежду 1020 души, от които 98% са категорично ЗА построяването на паметник на Левски от всички българи.

Да. И това трябва да бъде монумент на Левски и на всичко това, което не се е състояло по техните мечти и по техните разбрания, тези на борците и революционерите. За да се покаже, че колкото и скептично да сме настроени сега, каквото и омерзение да изпитваме към днешния ден, все пак това се е състояло. Обесените, избитите, преследваните, заточените все пак ще си отдъхнат, когато има такива комплекси, в тяхна памет.

Защо е важно българите да успеят да се обединят именно около личността на Левски?

Аз не виждам Левски да е бил парола за разединение. При всички политически режими Левски е обединителна фигура и това е фактическо свидетелство за един респект, който българите винаги сме имали към Левски.

Възможен ли е човек като Левски днес и ако би се появил сега какво би си казал за днешна България?

Мисля, че не е възможен, защото днес ние сме виновни за и на себе си. Левски е имал определена цел – „свободна и справедлива България”, етнически обединена и толерантна страна. Днес никой не ни пречи толкова, колкото самите нас. Вероятно, без да гадаем, би бил разгневен повече на самите нас сега, отколкото на поробителите някога.

Вярвате ли в смисъла на една такава инициатива – в която сами трябва да построим паметник?

Не вярвам да има българин, който да не би дал един лев за паметник, той няма да го даде толкова за Левски, колкото за бъдещи поколения, да се знае, въпреки всичко отблъскващо и заобикалящо сега, че се пази един респект и той не е измишльотина, той не е химера, той не е изкуственяк... И точно в този смисъл можем да кажем – ето я обединителната фигура, която е останала непроменена като стойност и величина.

Мястото на този комплекс ще бъде на три граници, на входа на Изтока и Запада. Какво мислите за това?

На тези три граници ще се види, че погледът на Левски е бил много по-далечен. Че не са се осъществили тези идеи и идеали за една по-голяма България, в чисто духовен аспект. И като стои там съседите определено ще гледат с респект на това, че почитаме своите герои.

Вие с лицето си и авторитета си застанахте зад инициативата. Вашият призив или съвет – защо е важно да се обединим около тази кауза?
Защото Левски е една фигура, една личност, едно дело, една енигма, един благороден, тих човек... защото Левски не е бил кръвожаден боец, който с гола шашка преследва паникьосаните турци... много е хубаво, че едно от изискванията по проекта е, че той ще е изобразен без оръжие, защото той не се е правил на харамия, който заколва двама турци и след това отива да се похвали в кръчмата. Той се е изявявал като анонимен, като тих герой, и именно такъв величествен комплекс ще бъде контрапункт на неговото скромно битие, на неговите скромни идеи за самия себе си. Той е бил много яростен към своите врагове, но никога не е казал – аз ще ви накажа или аз ще ви изпратя в небитието... И в това отношение неговото величие е колкото тихо, толкова и патетично. Едва ли е и предполагал, че той ще има такава почит сред българите. Именно заради това той заслужава най-голямата такава.

Още за инициативата на „Аз обичам България”, както и за това как можете да станете част от нея, разберете на www.pametnik.bg
 
Кръгла масa за паметнка на Васил Левски край Свиленград

Консолидиране на усилия за осъществяване на проекта – как гражданското общество, публичните личности и специалистите да „работят” в една посока.

s9g.png


На 5.11.2013 г. в Съюза на архитектите в България се проведе кръгла маса на тема „Изграждане паметник на Васил Левски край Свиленград”. Професионалната дискусия беше организирана от Илиян Матеев – председател на сдружение „Аз обичам България“ и беше водена от арх. Георги Бакалов (председател на САБ). Участие във форума взеха - арх. Васил Вълчев (представител на САБ), проф. Светослав Кокалов (ректор на Националната художествена академия), художникът проф. Ивайло Мирчев (предходният председател на Съюза на българските художници), арх. Светлозара Шаханова (председател на ССА) и други родни специалисти в областта на архитектурата, скулптората и изобразителносто изкуство.

Кръглата маса се инициира от сдружение „Аз обичам България”, чийто е и проекта за изграждане на паметника на Васил Левски край Свиленград. Дискусията беше провокирана от възникнали въпроси от страна на професионалните колективи, които се регистрираха за участие в конкурса за идеен проект за създаване на монументалния комплекс на Левски.
Целта на дискусията беше да се даде визия за важността на проекта като еманация на любовта към Родината от една страна и от друга да се обединят най-добрите идеи и професионални съвети за случването на инициативата, за визията и смисъла й. Категорично се постигна консенсус около важността на проекта и идеологията му. Специалистите се обединиха около тезата, че трябва с общи усилия да се търси най-доброто заради фундаменталната идея на проекта, и гражданското общество, публичните личности и професионалистите трябва да „работят” в една посока заради каузата. Съвремието беше изтъкнато като най-подходящо време за реализация на подобни проекти, заради необходимостта на българите да бъдат единни, а символиката и важността на образа на Васил Левски като фигура-обединител за пореден път беше подчертан като най-подходящия образ за случването на подобна цел.

На кръглата маса се взе решение конкурсът за идеен проект да бъде удължен с два месеца (до 31.03.2014 г.), за да могат творческите колективи да разполагат с достатъчно време за качествено представяне на идейните си проекти. Участниците в дискусията се обединиха и около тезата, че трябва да се даде повече свобода на творците, като за целта ще бъдат публично оповестени променените изисквания за височината на монумента, ще бъдат дадени по подробни насоки за музейната част на комплекса и за прилежащата територия.

Форумът беше обобщен от арх. Георги Бакалов в думите:

„Това е изключителен проект, в който сякаш пътя е по-важен от самата инициатива. Защото, за да се случи идеята трябва да се обединим и заедно да вървим към целта. А целта е да направим нещо, с което всички ще можем да се гордеем. Затова е хубаво, че инициаторите се обърнаха към експертите, за да можем с общи усилия да стигнем до най-доброто – и не след дълго да погледнем към паметника на Васил Левски и да се поклоним.“

www.pametnik.bg
 
Re: Article: 98 % от българите подкрепят сдружение „Аз обичам България”, относно изгр

Скоро ще имаме повече информация по този проект, която ще споделим тук. Надявам се скоро и банерите им да са готови, за да ги завъртим при нас.
 

Горе