Bitcoin / Биткойн


10к$ до края на годината, впрочем за doge-тата, бях взел към 160 броя на 0.32, преди малко ги селнах, и ги бутнах в sicoin, поне знам че зад тях има идея. За етериума, какво ви е мнението, аз съм още зелен в криптото, но май натам отиват нещата, като захранвам нещо, гледам предимно да отива в етериум, а мисля и земя да продавам и парите да се сложат в eth..


А, може ли компетентно мнение относно това:

https://stopeip1559.org тук има повече инфо.

Абе като цяло, май няма какво да ме откаже да вкарвам пари в ETH преди 2.0.

Другите монетки, които съм си харесал са VET ( VeChain ) , и SiCoin, за long term

За никой койн. Гледам да продам каквото имам и съм вкарвал пари, и да си взема печалбите. Няма бъдеще в тая тъпотия откъм технология - бавна, стара, и само създаваща проблеми, вместо да решава такива. Бъткойнърите не разбират, че имаме нормална база данни за въвеждане на дата, и чакат 'mass adoption', без да разбират, че е непрактично хем откъм консенсус и бързина, хем това е единствения разплащателен метод, освен КЕША, който е immutable.

Абич, без коментар...
 
Просто иска да получи наготово доводи, които да го убедят да "приеме обратно правата вяра". Ще му се да вярва в Биткойн, ама в момента е някъде посредата и чака наготово да му се смелят нещата. :D Тъпото е, че една и съща плоча, като например тази с това колко е бавен BТC и как това е голяма пречка, или пък това, че се потреблявала невиждана енергия, се върти вече за не знам кой път и чукча не иска да е читатель.

Айде някой да каже, дали има фиатна валута, която е оцеляла с времето. Щото нали криптотата били само 4, да видим фиатните колко са...
В спора се ражда истината, старите хора са го казали много правилно. Обаче, когато се спори е важно да се възприемат аргументите на опонентите. В случая аз и други хора се опитваме да проведем някакъв разумен спор с аргументи, обаче от отсрещната страна повтарят едно и също. Ами нека де, виза може да изпълнявата милион на секунда и кво? Утре ти казват чао, и ти вече нямаш пари в банковата система освен ако нямаш кеш в дюшека.
Интересното е при @ReminD , че до скоро имаше някакъв сайт с игра за крипто. Преди няколко дни спамеше всички групи че го продава. Защо се е занимавал с "очевидна" измама като биткойн а сега продава сайта? Сайта го продава защото вероятно вече не иска да се занимава с крипто и като цяло да има нещо общо с него. Интересно, че стана за много кратко време, интересен феномен.
 
За никой койн. Гледам да продам каквото имам и съм вкарвал пари, и да си взема печалбите. Няма бъдеще в тая тъпотия откъм технология - бавна, стара, и само създаваща проблеми, вместо да решава такива. Бъткойнърите не разбират, че имаме нормална база данни за въвеждане на дата, и чакат 'mass adoption', без да разбират, че е непрактично хем откъм консенсус и бързина, хем това е единствения разплащателен метод, освен КЕША, който е immutable.
Кеша е имютъбъл? Доообре бро. Викаш кво пречи да е нормална база данни? Ами нищо, освен че зависи от един или няколко шибани сървъра които са свързани помежду си. Спомняш ли си какво стана преди няколко дни със фейсбук и другите 2 канала? Това става когато нещо е централизирано. Обаче дали става въпрос за парите ти или за фейсбук и инстаграм, има огромна разлика повярвай ми.
Имам чувството, че реално не искаш да прочетеш и разбереш какво искаме да ти кажем...
 
Биткойн може да изпълнява малък брой транзакции за секунда, да, но е много по-добър от текущите хартийки.
Само дето не може да издържи на натоварването на средно голям град. И не ми приказвай за lightening netw. - голяма мазна кръпка, нямаща общо с крипто валута.
Нека говорим за секюритито на самия блокчейн от майнърите на Биткойн и тези на някоя шитня.Обаче когато блокчейнчето не е секюрнато от ония ахмаци които трошат само ток и хардуер, се получава едно такова 51% attack и някак си някой пренаписва блокчейна.
За пуловете не е проблем да надминат 51% мощност, имаше не един или 2 такива случая . Веднъж дори успяха да го форкнат. Дъвкахме го, линкове ви давах, мързи ме пак.
за това, че копачите не вършат никаква работа. Въпреки, че си бях казал да не ти отговарям на олигофренските коментари,ще го направя отново. Копачите валидират транзакциите. Бла бла бла знаеш ги тия работи. Реално те вършат работа като гарантират сигурността на транзакциите.
Знам бе, тия валидации могат да ги правят и с мощността на смартфон. 99,9% от енергията отива за безсмислени сметки. Който върти най-бързо колелцето на хамстерчето - получава сиренцето. Правилно направиха китайчугите, че им развалиха рахата.
 
Последно редактирано:
Само дето не може да издържи на натоварването на средно голям град. И не ми приказвай за lightening netw. - голяма мазна кръпка, нямаща общо с крипто валута.

За пуловете не е проблем да надминат 51% мощност, имаше не един или 2 такива случая . Веднъж дори успяха да го форкнат. Дъвкахме го, линкове ви давах, мързи ме пак.
Така, на първото ти отговарям- ще издържи само че транзакцията ще струва майка си и баща си. А защо мислиш, че лайт. мрежата не работи адекватно? Хем са ти скъпи транзакциите, хем ти се предлага решение ако прехвърляш къси пари. Ако прехвърляш 10 биткойна по добре си плати транзакцията за блокчейна. Ако прехвърляш 5 лева за кафе от Старбъкс, спокойно може да си използваш леър 2 солюшъните и си свиркаш.
На биткойн се съмнявам, на ония шитни биткойн сатоши версии, матоши версии може, да. А, да, успяха да форктнат биткойна при това не един път, а цели 2 пъти. Така наречените хаш войни се печелят от Биткойн, оригиналният биткойн.
 
Така, на първото ти отговарям- ще издържи само че транзакцията ще струва майка си и баща си. А защо мислиш, че лайт. мрежата не работи адекватно? Хем са ти скъпи транзакциите, хем ти се предлага решение ако прехвърляш къси пари. Ако прехвърляш 10 биткойна по добре си плати транзакцията за блокчейна. Ако прехвърляш 5 лева за кафе от Старбъкс, спокойно може да си използваш леър 2 солюшъните и си свиркаш.
Бачка бе, нищо не съм казал. То и с банкова карта може да се разплатиш. Нали все от банките бягате, пък ще ни залъгвате с крипто банкиране.
На биткойн се съмнявам, на ония шитни биткойн сатоши версии, матоши версии може, да. А, да, успяха да форктнат биткойна при това не един път, а цели 2 пъти. Така наречените хаш войни се печелят от Биткойн, оригиналният биткойн.
Тогаз не лъжи, че било устойчиво на 51% атаки. Големите пулове без проблем ги правят.
 
Това става когато нещо е централизирано.
Тук не мога да съглася с теб. Централизацията не води задължително до по-лоша услуга или повече технически проблеми. При Фейсбук беше човешка грешка. Както беше преди два дни при Vultr, на които половината мрежа в света падна и не беше достъпна в рамките на 20 минути. Пак заради човешка грешка. А пък вчера за доста време всички домейни .club изчезнаха от лицето на земята, не знам дали на някого му е направило впечатление. И предвид, че беше DNS проблем мога да се обзаложа, че ако има някакъв пост мортем (не съм проверявал), ще става дума за човешка грешка пак.
В децентрализираните системи човешкия фактор играе съвсем същата роля - една точка и запетая на грешното място или липсващи, и цялата система е чао. Децентрализацията няма отношение от гледна точка на качеството на дадена услуга, а ако има, то бих казал че резултатът е отрицателен, защото нямаш никакви service level agreements и тн. клаузи, както и няма кого да държиш отговорен, когато нещо се прецака.
 
В спора се ражда истината, старите хора са го казали много правилно. Обаче, когато се спори е важно да се възприемат аргументите на опонентите. В случая аз и други хора се опитваме да проведем някакъв разумен спор с аргументи, обаче от отсрещната страна повтарят едно и също. Ами нека де, виза може да изпълнявата милион на секунда и кво? Утре ти казват чао, и ти вече нямаш пари в банковата система освен ако нямаш кеш в дюшека.
Интересното е при @ReminD , че до скоро имаше някакъв сайт с игра за крипто. Преди няколко дни спамеше всички групи че го продава. Защо се е занимавал с "очевидна" измама като биткойн а сега продава сайта? Сайта го продава защото вероятно вече не иска да се занимава с крипто и като цяло да има нещо общо с него. Интересно, че стана за много кратко време, интересен феномен.

Чул че етх ще стане 10к, купил да не закъснее. След 2 дена гледа чарта, не е рязко забогатял и сега реве, че криптото е измама. Няма да се научат скоро...
 
Последно редактирано:
Тук не мога да съглася с теб. Централизацията не води задължително до по-лоша услуга или повече технически проблеми. При Фейсбук беше човешка грешка. Както беше преди два дни при Vultr, на които половината мрежа в света падна и не беше достъпна в рамките на 20 минути. Пак заради човешка грешка. А пък вчера за доста време всички домейни .club изчезнаха от лицето на земята, не знам дали на някого му е направило впечатление. И предвид, че беше DNS проблем мога да се обзаложа, че ако има някакъв пост мортем (не съм проверявал), ще става дума за човешка грешка пак.
В децентрализираните системи човешкия фактор играе съвсем същата роля - една точка и запетая на грешното място или липсващи, и цялата система е чао. Децентрализацията няма отношение от гледна точка на качеството на дадена услуга, а ако има, то бих казал че резултатът е отрицателен, защото нямаш никакви service level agreements и тн. клаузи, както и няма кого да държиш отговорен, когато нещо се прецака.
Тук не става въпрос за това дали нещо не работи стабилно. Тук става за въпрос, че може да се налагат някакъв потенциален натиск. За това става въпрос. Абсолютно съм съгласен, че нещата в повечето случаи се случват поради човешки фактор.
То и с банкова карта може да се разплатиш. Нали все от банките бягате, пък ще ни залъгвате с крипто банкиране.
Какво общо има това? Пак бягаш от агрументите човек. Нека се придържаме към аргументи, а не към това от какво бягаме или не.
 
Тук става за въпрос, че може да се налагат някакъв потенциален натиск.
Не само че може, а си налагат 24/7.

Първото нещо са таксите. Ванчо ще каже, че Биткойн имал големи такси. Bitch please. Навсякъде има такси, за които аз лично предпочитам да си затварям очите за да не се ядосвам излишно, но понякога са в рамките на проценти от сумата. Явно Ванчо това го прави дори по-успешно от мен, защото наистина си вярва, че при онлайн разплащанията и банките няма такси. И то ако наистина човек иска да не плаща големи такси при криптото - кеф ти Лайткой, кеф ти Биткойн К(р)аш, кеф ти Даш, кеф ти всякакви други, където таксите са от рода на $0.02.

И друго, например на една приятелка по някаква причина нейния PayPal й задържа парите за 21 дена всеки път когато някой й плати. Не получава много плащания и може би заради това смятат акаунта й още за зелен и несигурен, та задържат всичко за почти месец. Писа им мейли многократно - йок файда. Но това е разликата - при криптото не питаш никой дали можеш да си направиш "сметка", не питаш никой дали можеш да изпратиш койни, не питаш никой дали можеш да получиш койни - просто го правиш! И отново - много по-евтино е отколкото Ванчо се опитва да го представя.
 
Аргументи?
Кви аргументи, сам каза, че имаше успешна 51%-ова атака. После ревъртват блокчейна, па спирания па разправии, па изчезнали транзакции.
Първото нещо са таксите. Ванчо ще каже, че Биткойн имал големи такси. Bitch please. Навсякъде има такси, за които аз лично предпочитам да си затварям очите за да не се ядосвам излишно, но понякога са в рамките на проценти от сумата. Явно Ванчо това го прави дори по-успешно от мен, защото наистина си вярва, че при онлайн разплащанията и банките няма такси.
Що лъжете тъй нагло, къде съм казал, че банката няма такси? Докъм 40 кинта лева са валутните преводи. Пък новата икономика на бай хойн искаше по 100$ за транзакция, да си купиш крипто шит.
На алткойновете им се срива цената в пъти, съвсем пресен пример с догито.
Дигитално злато било, неповторимо ограничено и дефлационно. 10 000 алткойна направиха такава инфлация каквато и в Зимбабве нямаше. Преди слушах някакви изригвания за пенсия да спестявали в койнове. Дано не се е вързал някой старец.
п.с. Не съм фен на банките, избий си го от главата и спри да ми го вменяваш.
 
Последно редактирано:
Забавянията на плащанията при PayPal всъщност са се една страхотна функционалност, заради която тази услуга е толкова масово ползвана! Ако плащанията са в биткойн - тогава гарантирано ще се нароят много ужилени клиенти, които както казваш абсолютно нищо не могат да направят, защото парите са си вече отишли...
 
Забавянията на плащанията при PayPal всъщност са се една страхотна функционалност, заради която тази услуга е толкова масово ползвана! Ако плащанията са в биткойн - тогава гарантирано ще се нароят много ужилени клиенти, които както казваш абсолютно нищо не могат да направят, защото парите са си вече отишли...
О да, със сигурност ще има измамени от време на време. Но това всъщност е една страхотна функционалност. Така хората се учат да са по-предпазливи. Ще сбъркат веднъж, ще сбъркат дваж, пък ще се научат. Но със сигурност биха възникнали и разни escrow услуги за желаещите. За каквото има търсене, за това мигновено се появява и предлагане.

Що лъжете тъй нагло, къде съм казал, че банката няма такси? Докъм 40 кинта лева са валутните преводи. Пък новата икономика на бай хойн искаше по 100$ за транзакция, да си купиш крипто шит.
Ми не, ти сам се самозалъгваш. Кажи ся тия 40 кинта за каква сума са били. Може би за 4000 лв? Ами ако бяха 40000 лв? О не, тогава преди да ти наложат 400 лв такса ще трябва да попълваш декларации от къде ги имаш и за какво ги харчиш. Ами 400000 лв? Даже не мога да си го представя. Докато при криптото познай как става - клик, клик, клик, готово.

И Ванчо, за пореден път ще кажа, вземи го запомни накрая. НЕ Е ЕДИНСТВЕНО Биткойн. Кеф ти Лайткойн, кеф ти Биткойн К(р)аш, кеф ти Даш, кеф ти дори някоя версия на Tether. Всички койни от 5-6 място нататък (които не са част от Ethereum мрежата) са с такси, които трябва да ги гледаш под лупа за да ги видиш. Техните блокчейни само чакат да бъдат използвани.
 
Ми не, ти сам се самозалъгваш. Кажи ся тия 40 кинта за каква сума са били. Може би за 4000 лв? Ами ако бяха 40000 лв? О не, тогава преди да ти наложат 400 лв такса ще трябва да попълваш декларации от къде ги имаш и за какво ги харчиш. Ами 400000 лв? Даже не мога да си го представя. Докато при криптото познай как става - клик, клик, клик, готово.
За 4000 ставаше въпрос. Ако постоянно правех валутни преводи нямаше да търся тия мошенгии банкерите.
И Ванчо, за пореден път ще кажа, вземи го запомни накрая. НЕ Е ЕДИНСТВЕНО Биткойн. Кеф ти Лайткойн, кеф ти Биткойн К(р)аш, кеф ти Даш, кеф ти дори някоя версия на Tether. Всички койни от 5-6 място нататък (които не са част от Ethereum мрежата) са с такси, които трябва да ги гледаш под лупа за да ги видиш. Техните блокчейни само чакат да бъдат използвани.
Тъй де, ама нали стойност щели да съхнаняват. Я виж тия изброените от теб без tether как съхранявали стойност. Лайт койн е най-стария алткойн за който знам. От 350 $ ся цената му е 180, почти наполовина. При Даш е още по-трагично. Почти 90% губи от стойността си.
Уж ограничени и дефлационни, изринах се да ви слушам теориите. Що тъй поевтиняват кат са ограничени?
И всичко туй към дата на напомпан Биткойн балон. Като спихне ти да видиш кво е набутвация с крипто шитни!

Дашкойн се е сринал само за няма и 4 години, тъкмо му гледам графиките. Един приятел го копаеше, та го имаха за тогавашния Етер.
Де бяхме де отидохме, хем е много много по-съвършен от Биткойн, откъм непроследимост.
 
Последно редактирано:
О да, със сигурност ще има измамени от време на време. Но това всъщност е една страхотна функционалност. Така хората се учат да са по-предпазливи. Ще сбъркат веднъж, ще сбъркат дваж, пък ще се научат. Но със сигурност биха възникнали и разни escrow услуги за желаещите. За каквото има търсене, за това мигновено се появява и предлагане.
Как може да си предпазлив пред неизвестното? Купуваш от китайска компания и първо се командироваш, за да проучиш откъде ще си купиш стоката ли? Или просто да не купуваш от непознати, които обаче ти предлагат много по-евтино, защото самите те работят с минимални маржове на печалбата, за да са някак конкурентни. Относно escrow услуги - ами точно PayPal е такава. Забавянето в описания случай е заради това, че посредника счита продавача за несигурен до момента и не желае при измама нещата да са за негова сметка.
 
Как може да си предпазлив пред неизвестното? Купуваш от китайска компания и първо се командироваш, за да проучиш откъде ще си купиш стоката ли? Или просто да не купуваш от непознати, които обаче ти предлагат много по-евтино, защото самите те работят с минимални маржове на печалбата, за да са някак конкурентни. Относно escrow услуги - ами точно PayPal е такава. Забавянето в описания случай е заради това, че посредника счита продавача за несигурен до момента и не желае при измама нещата да са за негова сметка.
Сякаш всеки постоянно купува от Китай, и то от напълно непознати търговци. Това са много частни случаи за които говориш. При PayPal проблема е, че дори да считаш продавача за сигурен, таксичките пак си се таксуват.

Тъй де, ама нали стойност щели да съхнаняват. Я виж тия изброените от теб без tether как съхранявали стойност. Лайт койн е най-стария алткойн за който знам. От 350 $ ся цената му е 180, почти наполовина. При Даш е още по-трагично. Почти 90% губи от стойността си.
Уж ограничени и дефлационни, изринах се да ви слушам теориите. Що тъй поевтиняват кат са ограничени?
И всичко туй към дата на напомпан Биткойн балон. Като спихне ти да видиш кво е набутвация с крипто шитни!

Дашкойн се е сринал само за няма и 4 години, тъкмо му гледам графиките. Един приятел го копаеше, та го имаха за тогавашния Етер.
Де бяхме де отидохме, хем е много много по-съвършен от Биткойн, откъм непроследимост.
Бе човек, толкова ли ти е бедна фантазията. Говорили сме ги тия неща вече. Ако ти е зор да си пазиш стойността в Биткойн - правиш си уолет за тая цел и си държиш Биткойн там. И примерно веднъж на 2 седмици конвертираш някаква част в Лайткойн и го ползваш за харчове. Всякакви варианти могат да се измислят. Разбира се, в момента цените на койните са all over the place поради спекулативни причини. Ако хипотетично Лайткойн започне да се използва за плащания, цената ще се съобрази с това... както и таксите. Въпроса е че има една камара криптоси с всякакви характеристики, има lightning network, има ексчейнджи и какви ли не измишльотини, и нон-стоп се прехвърлят койни от едно място на друго всеки ден, главно за спекулативни нужди за момента... но щом се прави, начи има интерес. Инак нямаше да се прави.
 
Разбира се, в момента цените на койните са all over the place поради спекулативни причини. Ако хипотетично Лайткойн започне да се използва за плащания, цената ще се съобрази с това... както и таксите. Въпроса е че има една камара криптоси с всякакви характеристики, има lightning network, има ексчейнджи и какви ли не измишльотини, и нон-стоп се прехвърлят койни от едно място на друго всеки ден, главно за спекулативни нужди за момента... но щом се прави, начи има интерес. Инак нямаше да се прави.
Еми говорим за едно и също нещо. Спекулация. Етерите не съм ги разучавал особено, ама чувам и там мрежата претоварена, огромни такси за превод и т.н.
Уж валута пари щяло да замества, ама като фокусира вниманието на повечко народ и кляка.
И туй дето директно признаваш че яко надценка и балон на Биткойн. То сега в балона си на загуба с алткойновете, после не ако, а КОГАТО спихне...
Тогаз да видиш деление на презрени фиатни парички!
Чак е грехота с биткойна на Господ да го сравнявате, физическото злато. И то почти няма практическо приложение, и то е фетиш, ама на 5000 години фетиш.
Крипто фетишът и едно десетилетие не може да устиска.
 
И туй дето директно признаваш че яко надценка и балон на Биткойн.
На мен не ми пречи да посоча недостатъците, а те са свързани най-вече с оценката на актива. Направено е да е независимо от гледна точка на притежание, децентрализирано и т.н., но пак остава подвластно на оценяване спрямо разни други валути, което позволява всякакви манипулации. Всъщност ми е чудно как въобще е стигнал 50k при това положение.

Но в същото време мога да посоча и предимствата. Мен едновременно ме кефят криптовалутите, и са ми разочарование. Докато ти си заял като ръждясал катинар, повтаряш едно и също и си се фокусирал само върху недостатъците, някои от които само ти смяташ за недостатъци (и други такива като теб, ръждясали от завист). Толкова и не разбра, въпреки че го повтаряхме отново и отново, че от километри ти личи как тази ненавист я имаш поради конкретна причина - или си загубил, или не си се включил навреме, или нещо такова. Във форума има предполагам много хора дето са губили, и въпреки това не са се втурнали да водят форумна война срещу нещото от което са загубили. А ти водиш такава и после изкарваш че нямаш причина да го правиш.
 
На мен не ми пречи да посоча недостатъците, а те са свързани най-вече с оценката на актива. Направено е да е независимо от гледна точка на притежание,
Знаеш ли, че има т.нар. "белязани биткойни". Понеже всяка една транзакция е публично достъпна, като си наумят че с такъв е плащано за съмнителни сделки, и дебнат портфейла. Тъй или иначе ако искаш да разкешиш трябва да се осветиш, идват ти на крака и ти връчват заповед за ненапускане на страната. Колкото и абсурдно да звучи - това го разправя един дето е накупувал койни още от 2011 г. Не смее да ги продава, за UK говоря, български емигрант.
децентрализирано и т.н.,
Трънки! 300 портфейла държат половината биткойни. Не всеки може да копае, за antMiner чакаш по 8 месеца, ако имаш късмет го получаваш, след като са копали с него и ти го продават да дообереш огризките. Тия дето го произвеждат вече копат с новия модел в пъти по-ефективно.
но пак остава подвластно на оценяване спрямо разни други валути, което позволява всякакви манипулации. Всъщност ми е чудно как въобще е стигнал 50k при това положение.
То като беше и на 500 $ се чудих как се стигна дотам. Според мен и толкоз не струва, ама пуста емоция и модно увлечение...
Но в същото време мога да посоча и предимствата. Мен едновременно ме кефят криптовалутите, и са ми разочарование. Докато ти си заял като ръждясал катинар, повтаряш едно и също и си се фокусирал само върху недостатъците, някои от които само ти смяташ за недостатъци (и други такива като теб, ръждясали от завист).
За кво да завиждам, дори да бях купил койнове да съм ги разкешил 10 пъти досега. Ето, правилно съм постъпил, че не се набарбальоках с алт-шит, примерно даш-ове, дето бяха почти колкото етера сега. А сега са... 180 долара парчето, и почти никой не ги помни, само след 3,5 години краш-бум. И колкото Лада - нива нямат трайност :) ама злато били.
Толкова и не разбра, въпреки че го повтаряхме отново и отново, че от километри ти личи как тази ненавист я имаш поради конкретна причина - или си загубил, или не си се включил навреме, или нещо такова. Във форума има предполагам много хора дето са губили, и въпреки това не са се втурнали да водят форумна война срещу нещото от което са загубили. А ти водиш такава и после изкарваш че нямаш причина да го правиш.
Причината е по-прозаична. Времето навън ми спъна едни планове, в момента скучая и си запълвам времето с крипто зомбита.
 

Горе