Bitcoin / Биткойн

И кво от това? В Раша 500 човека държат половината от парите. На другите места не е много по-различно. Адопцията тук е по-скоро сред по-прозорливите и авантюристично настроени, и тепърва набира повече популярност сред хората, които слабо се интересуват от крипто. Дори процентът преди май беше значително по-висок, но още една хубава индикация е, че пада.

Мисля, че проблема е друг.

Ако си спомняш преди време имаше наводнение в една голяма подземна мина (истинска мина преструктурурана в копаене на крипто) в Китай. Какво стана тогава? Трудността значително падна. https://fortune.com/2021/04/20/bitcoin-mining-coal-china-environment-pollution/

Друг случай: Драмата с Tesla и приемането на BTC като разплащателен метод. Какво стана? Един път ще приемат, после пък няма. Съответно цената на всички крипто варираше супер много. https://www.economist.com/the-econo...cryptocurrencies-such-as-bitcoin-fallen-again

Друг: в Китай решиха да забранят крипто. Съответно много мини бяха затворени. Пуф над 10% надолу, https://www.wsj.com/articles/china-...yptocurrency-transactions-illegal-11632479288

Мога да дам поне още 50 такива примери.

Извода какъв е? Въпреки, че се води, че блокчейна е децентрализиран - всъщност не е. Айде политическите игри, О'К, приемам. Но това, което стана след туита на Elon беше абсурдно... Не е нормално "децентрализирана" система да може да бъде манипулирана от един човек по такъв груб начин.

Според мен това се опитваше да покаже и ReminD.

Това е и причината за сега да съм инвестирал едва 5% от портфолиото си в крипто.

Не ме разбирай погрешно. За по-младите хора, които са в 20-те си крипто е с чудесен рисков профил. Аз обаче съм на 34 и не мога да оправдая риска утре държава Х да изтърси поредната глупост или друг милиардер да се забавлява на мой гръб.
 
Извода какъв е? Въпреки, че се води, че блокчейна е децентрализиран - всъщност не е. Айде политическите игри, О'К, приемам. Но това, което стана след туита на Elon беше абсурдно... Не е нормално "децентрализирана" система да може да бъде манипулирана от един човек по такъв груб начин.
Смесваш нещата. Когато говорим за децентрализация на блокчейна, имаме предвид разположението и собствеността на ASIC устройствата по света. По отношение на това кой колко койни има също можем да говорим за някакъв вид децентрализация... може би е по-правилно да използваме думата контрол. Когато става въпрос само за цената... цената е просто оценка за това каква стойност има 1 Биткойн в определен момент от време. Цената НЕ Е част от Биткойн. Освен това на оценка е подложено всичко - имоти, злато, хляб, работата ти дето вършиш.
 
Последно време пазара на биткойна ту леко надолу, ту леко нагоре. Последния месец падна, но забелязвам пак се връща. тренда според вас какъв ще е следващите месеци, все така непредсказуем или рязка промяна надолу или нагоре?

Мерси
 
Смесваш нещата. Когато говорим за децентрализация на блокчейна, имаме предвид разположението и собствеността на ASIC устройствата по света. По отношение на това кой колко койни има също можем да говорим за някакъв вид децентрализация... може би е по-правилно да използваме думата контрол. Когато става въпрос само за цената... цената е просто оценка за това каква стойност има 1 Биткойн в определен момент от време. Цената НЕ Е част от Биткойн. Освен това на оценка е подложено всичко - имоти, злато, хляб, работата ти дето вършиш.

Не ги смесвам. Аз не мога да влияя върху цената еврото. Ако ще да съм Джеф Безос. До като ако имам достатъчно пари съвсем спокойно мога да контролирам цената на избран койн. Регулация на практика няма за сега. Дори не са нужни много пари.

Тук говорим за виртуална валута и е редно да се третира като такава ако искаме някога да бъде приета като стабилен метод за разплащане. За момента use case-a на BTC не е нищо повече от още един метод за съхранение на пари. Има много статии по темата писани от много по-умни от нас хора.

Имай предвид, че вече има доказателства, че BTC не дава защита от инфлация, защото модела му е много близък до този на meme stocks.

За пример ще дам https://www.cnbc.com/quotes/US10Y в дългосрочен и https://www.cnbc.com/quotes/US2Y в краткосрочен план които имат пряка корелация с очакваното ниво на инфлация в САЩ.

В същото време модела на BTC е много близък с този на TSLA, нищо общо със златото.

Screen-Shot-2021-12-22-at-15-08-03.png
 
Не ги смесвам. Аз не мога да влияя върху цената еврото. Ако ще да съм Джеф Безос. До като ако имам достатъчно пари съвсем спокойно мога да контролирам цената на избран койн. Регулация на практика няма за сега. Дори не са нужни много пари.
Нищо ново под слънцето. Биткойн и другите койни са в това състояние от началото на съществуването си. Дори и за секунда не е имало регулация. Крипто китове е имало, има и ще има.

Тук говорим за виртуална валута и е редно да се третира като такава ако искаме някога да бъде приета като стабилен метод за разплащане. За момента use case-a на BTC не е нищо повече от още един метод за съхранение на пари. Има много статии по темата писани от много по-умни от нас хора.
Който както го предпочита. За едни валута, за други съхранение, за трети спекулация. Всъщност е микс от всичко това. Но когато погледнеш добре познатите валути, и те са жертва на спекулация (за справка TRY). Злато, сребро... тоже. За разплащане се използват криптовалути, може да е още нишово и рядко, но се случва.

Но да, най-големият недостатък е тази оценка на криптовалутите спрямо фиатните валути, което много забавя адопшъна. И все пак адопшън има.
 
Последно време пазара на биткойна ту леко надолу, ту леко нагоре. Последния месец падна, но забелязвам пак се връща. тренда според вас какъв ще е следващите месеци, все така непредсказуем или рязка промяна надолу или нагоре?

Мерси
Аз съм 50/50, както стана ясно по-горе. Да върви къде ще. Лично съм по-песимистичен от преди, не виждам особена еуфория и от хората. Например 2017 се усещаше във въздуха, хубав балон си беше и продължи цяла година. Сега последния "балон" откачена работа. То беше по-скоро Елон балон. И кратък, нямаше дори половин година. Не броя 2020, защото след 13 Март всичко останало по пътя до 20к беше възстановяване. Та така, аз клоня към криволичене надолу-нагоре, освен ако не се появи добре забравения ентусиазъм :)
 
Не ги смесвам. Аз не мога да влияя върху цената еврото. Ако ще да съм Джеф Безос. До като ако имам достатъчно пари съвсем спокойно мога да контролирам цената на избран койн. Регулация на практика няма за сега. Дори не са нужни много пари.
Това е абсолютно невярно :D :D :D :D има едни хора които си контролират цените на валутите. Повярвай ми.
 
Последно време пазара на биткойна ту леко надолу, ту леко нагоре. Последния месец падна, но забелязвам пак се връща. тренда според вас какъв ще е следващите месеци, все така непредсказуем или рязка промяна надолу или нагоре?

Мерси
Празници, разходи, разни хора с леки ръце/малки орехи гледат разни графики, които не казват много. Чакай да почне новата година и алчността ще се върне с пълна сила, а с нея и цената. Аз по този повод изкупих всичко, каквото можах.
 
Много сте черногледи, я малко по - ведро ! :)
Ето една снимка която показва един Факт


266196777_943052809660823_8487371819018041796_n.jpg
 
Buttcoin 2008 - 7 transactions per second
Buttcoin 2022 - 7 transactions per second
Visa - 5,000 transactions per second

dd2214a922d88ec5b44e2d8656e1476b.png


ВаЛуТа на БъдЕщЕтО, само 1 милион пъти по-неефективна от най-доброто вмомента. Чакайте си mass adoption-а, който никога няма да дойде, защото само идиот би търгувал с биткойни, единствената причина да имаш бъткойн, е да чакаш да го продадеш на някой идиот след време на по-голяма цена. Всичко друго, но не и валута. Инжинери и учени работят с години за да оптимизират някой процес с 1-2 процента, а бъткойнърите ти представят нещо 1 милион пъти по-неефективно и неработещо, като валута на бъдещето. Fuck off


 
Последно редактирано:
Buttcoin 2008 - 7 transactions per second
Buttcoin 2022 - 7 transactions per second
Visa - 5,000 transactions per second

dd2214a922d88ec5b44e2d8656e1476b.png


ВаЛуТа на БъдЕщЕтО, само 1 милион пъти по-неефективна от най-доброто вмомента. Чакайте си mass adoption-а, който никога няма да дойде, защото само идиот би търгувал с биткойни, единствената причина да имаш бъткойн, е да чакаш да го продадеш на някой идиот след време на по-голяма цена. Всичко друго, но не и валута. Инжинери и учени работят с години за да оптимизират някой процес с 1-2 процента, а бъткойнърите ти представят нещо 1 милион пъти по-неефективно и неработещо, като валута на бъдещето. Fuck off



Доста от проблемите като този с транзакциите и консумацията на енергия ще бъдат решени с узряването на Lightning Network. Друг е въпроса кога.
 
Доста от проблемите като този с транзакциите и консумацията на енергия ще бъдат решени с узряването на Lightning Network. Друг е въпроса кога.

Nice JOke
LN е пълен траш и даже не е в блокчейн. Кому е нужно такова нещо, освен на болните мозъци, които мислят, че бъткойна може да замести каквото и да било.
 
Хубаво е да се каже, че като купувате крипто, приходите не идват от продукт или услуга, както е при борсата, а идват от други балъци. Затова и бъткойърите се чустват максимално емоционално увелчени, да разправят на всеки, как ако са купили бъткойн 2008-ма година, сега да са на частния си остров. Повече балъци в схемата = повече профит. Като добавиш и майнърите, всичко е negative sum game - за да се държи цената, трябва да влизат все повече хора, ако не влиза никой, майнърите правят negative sum на цялото нещо, понеже те трябва да дърпат пари, за да покриват разходи по електричество.

И биткойна смятайте, Роската обясняваше бъткойн 1 милион или 100 000$ до края на годината, е разбира се без никакви обяснения, защо, как - при криптото няма значение нищо, освен Paolo ot tether, колко ще напринти или борсите как ще манипулират цената с tether-a. Това е лошото, че не инвестираш в продукт или услуга, а се молиш Илън Мъск да е на кеф и да пъмпва и да говори за крипто, сиреч разчиташ на туитове, децентрализирана валута, ама един туит може да бутне, вдигне всичко.


И някак всички бътконърите обичат да казват: " изкарвам пари, и НИЩО НЕ ПРАВЯ". Както половината тийнове си мислят, че ще станат крипто милиардери, понеже не разбират, че парите отнякъде трябва да дойдат, а не се принтират от нищото като тетериното, и то за валути, които са дефлационни. Сигурно сега ще се появи роската да обяснява "АМА БАНКИТЕ СА ЛОШИ"- who cares, след като вие не решавате нищо, с 1 милион пъти по-неефективна система. Говорят за свобода, а борсите ( бинанс, и т.н.. ) и разкатават фамилията както си искат.

В света на бътконърите парите не са за харчене - не се шегувам, разгледайте /r/buttcoin , ежедневно пускат по някой report от /r/cryptocurrency или /r/bitcoin - такива хора наистина мислят по този начин. Та в техния перфектвен свят, работим с дефлационна система, не инвестираме в нищо, не харчим нищо, понеже утре може да струва с 20 процента повече - и като цяло : стоим и НИЩО НЕ ПРАВИМ, както обичат те да казват, профита им се увеличава - "БЕЗ НИЩО ДА ПРАВЯТ".
 
Последно редактирано:

Горе