Bitcoin / Биткойн

Абсолютно съм твърдо ЗА ! Въпреки, че не е точно предприемачество, а си е почти комар, съм твърдо ЗА да можете да точите колкото се може повече, абсолютно :)
Важното е да можете да се защитите от сривовете, които са 100% контролирани. Изцяло са насочени срещу малки играчи и са точно изчислени да им нулират банките.. и да ги откажат. Така разкарват мислещите "стинкаджии" (за тях) и да не им крашват потоците с големите балъци ;)
От някво любопитство прегледах, че всички големи сривове са точно петък през ноща :) Така че, аз бих спрял ботовете за една нощ..няма драма, нищо не бих загубил, само мога да спечеля. За тая работа не може да разчитате на сигнали, защото 1во - изведнъж спират, второ - няма шанс да ви спасят, когато тръгне резко надолу и сте на фючърс с 1/3 заета банка, което гледам ви е основна практика. Също тренд не е 2 дена.. тренд е минимум седмица и постоянни показатели ;) Не се връзвайте на резки постановки. Не четете новини, защото 90% са двойна тривръкция :) И колкото и да не вервате, всичко е контролирано, няма нищо естествено нито в късите, нито дългите, това поне ви го гарантирам на 100% Това не е реален/естестен пазар 1000% което в никакъв случай не значи, че не може да се печели от него. На който му се занимава, има време и нерви, а и си обича тръпката.
 
Някой бътер да каже, що в buttcoin субредита се пише само за NFT-та последните дни... :D Аз знам, че кучетата лаят малко като се види червено, ама един приятел пита...
 
Докато купувам ще ям пуканки и ще чета темата. :)

Виж файлът 22598Виж файлът 22599

Всички финансови пазари са на червено. И за бтц е нормално в този момент.

Да стане малко по-градивна темата кога решавате да купите? При мен е DCA, но както се вижда в няколко коментара в темата, отделям най-много, когато има супер лоши новини. Тук ми е последното пазаруване на 34.8 к., като ми беше ясно, че мечките са под 28 805 к.

IMG_20220207_202123.jpg
 
Аз търпеливо чакам да наваксам още 550$, за да си възвърна загубите и аривидерчи крипто. :)

Ако ги бях вложил в телета тези пари, щяха да се утроят досега, но уж чакахме биткойна да назрее до 1 милион.

Live and learn са казали хората. Аз трърдо вярвм в потенциала на крипто да продължи да докарва на спекулантите много пари, докато не се усети масовката какъв е скама, но те и NFT-тата още са печеливши, така че ще мине известно време преди хората да се усетят, че паричка с която не можеш да си купиш тройка кебапчета никога няма да е реална алтернатива на по-полезните варианти.
 
Аз търпеливо чакам да наваксам още 550$, за да си възвърна загубите и аривидерчи крипто. :)

Ако ги бях вложил в телета тези пари, щяха да се утроят досега, но уж чакахме биткойна да назрее до 1 милион.
И тая реколта шарано-инвеститори обраха, след 4 години пак ще има неразбрали.
Говедовъдството наистина е в пъти по-печелившо и сигурно. Както е сигурно, че Биткойн не става за масови разплащания. Като чуя как го въвеждали за официална валута в Гвинея - Бисау оставям чаши с течност или закуски, да не се полея или задавя от смях.
 
Корелацията между BTC и S&P500 стигна до нови висини. Миналата седмица беше около 0.49.

Питайте после защо BTC има същият модел като tech компания и защо не е хедж срещу инфлация. ;)
 
Питайте после защо BTC има същият модел като tech компания и защо не е хедж срещу инфлация. ;)
Ти какво очакваш да направи BTC за да докаже, че е хедж срещу инфлация?
 
Russia‘s energy chief says it would accept Bitcoin for oil and gas
 
Ти какво очакваш да направи BTC за да докаже, че е хедж срещу инфлация?
1. При положение, че имаш покачваща се инфлация ако един актив е хедж от инфлация (защита) то следва цената му да се покачва. Особено повреме на война. Както е златото. Вместо това падна от $60к+ до около $40к.

За сравнение SPY е надолу с едва 5% от ATH.

Т.е. основния фундамент на BTC е пропукан. Тук е обяснено много добре: https://www.coindesk.com/markets/2022/03/23/bitcoins-correlation-to-sp-500-hits-17-month-high/ Ако решиш да отваряш някаква дискусия първо прочети написаното там.

И по-важното за мен:

2. Да не следва модела от спекулативната част на Tech сектора (SPAC компаниите). От както започна войната корелацията е още по-близка.

Активи в добри компании са много по-безопасен хедж от BTC. Да подчертая качествени такива. Например лесно да могат да покрият задълженията си (за да намалят разходите по заемите) ако се наложи и да вдигат цените без риск от загуба на много клиенти. https://www.bloomberg.com/news/arti...-hedge-is-new-catch-all-narrative-for-a-rally

Почти на никой няма му да мигне окото ако утре Apple вдигне цените си с $500. Въпреки покачващите се цени на материалите марджина им продължава да е отличен.

Това ако става въпрос за защита на спестяванията ти. Не твърдя, че след време няма пак да има висока цена. Просто крие прекалено голям риск и не е хедж.
 
За сравнение SPY е надолу с едва 5% от ATH.
Само дето за последните 2 години BTC е нагоре 10 пъти повече. Какво ли значат някакви си 5%.

1648221831850.png

Но това е разбираемо. Винаги когато BTC не се движи нагоре, се намира по някой да хвърля камъни. Фактите обаче са очевидни (за който не си затваря очите да ги види) - BTC има по-добро представяне от почти всичко останало. Паднал бил от 60 на 40... ми както е паднал, така ще се вдигне. Винаги ще има хора, купили даден актив на по-висока цена от настоящата, винаги. Също така всеки човек, вкарал се в тия пазари (независимо крипто или не) в различни периоди от време ще се окаже купил на по-висока цена от настоящата. Това няма как да се промени, то е част от играта.

Това ако става въпрос за защита на спестяванията ти. Не твърдя, че след време няма пак да има висока цена. Просто крие прекалено голям риск и не е хедж.
Крие прекалено голям риск или прекалено големи печалби в зависимост от това колко си зуумнал графиката.
 
Викаш да зуумнем малко?
Screen Shot 2022-03-25 at 19.39.42.png


Естествено, че в дългосрочен план е вероятно да си на печалба. Знаеш ли обаче какво правят повечето обикновени хора ако спекулацията им е 50% надолу в продължение на 1-2г. ? Аз знам, защото познавам хора, които видяха червено за по-дълго време и продадоха на загуба, а после се оплакват от BTC. Недай си Боже да са използвали и ливъридж.

Изобщо няма база за сравнение спрямо SPY, защото SPY идеята му е да има някаква минимална доходност плюс защита по време на големи общи спадове. BTC няма нищо общо със съхранение на стойност, а е спекулативен актив.

Едит: ако имаше каквато и да е наченка за съхранение твоят пенсионен фонд щеше да купува поне малко BTC, а не облигации, ETF-и и различни фондове.

Speculating is the act of putting money into financial endeavors with a high probability of failure. Speculating seeks abnormally high returns from bets that can go one way or the other.
 
Последно редактирано:
@AseasRoa много ми е интересно каква средна доходност имаш за последните 2-3г. от "инвестиции и спекулации"? Даваш мнение за нещо, което ти е много далечно.
 
Естествено, че в дългосрочен план е вероятно да си на печалба. Знаеш ли обаче какво правят повечето обикновени хора ако спекулацията им е 50% надолу в продължение на 1-2г. ? Аз знам, защото познавам хора, които видяха червено за по-дълго време и продадоха на загуба, а после се оплакват от BTC. Недай си Боже да са използвали и ливъридж.
Да, и сега ще кажеш, че тия хора влизат с идеята да си защитават спестяванията :) Всеки знае, че влизат с идеята да забогатяват бързо, и те си го знаят, то е голям зор да не изпуснат влака. Когато ги научат тия неща ще станат по-внимателни.

Изобщо няма база за сравнение спрямо SPY, защото SPY идеята му е да има някаква минимална доходност плюс защита по време на големи общи спадове. BTC няма нищо общо със съхранение на стойност, а е спекулативен актив.
Значи в предишния си пост сравняваш SPY с BTC, вадиш проценти, ATH... и сега изведнъж нямало база за сравнение :)
Аз също няколко пъти в тая тема съм казвал, че BTC е спекулативен актив, и то перфектен. Което също така по мое мнение гарантира две обстоятелства - че ще хвърчи нагоре и че ще се срива надолу, и то волатилно. Нито ще падне до 0, нито ще поеме нагоре по идеална нисковолатилна права линия (както критиците очакват).

@AseasRoa много ми е интересно каква средна доходност имаш за последните 2-3г. от "инвестиции и спекулации"? Даваш мнение за нещо, което ти е много далечно.
Вече ти казах, че имам принцип да не споделям такива неща във форума. Нали съм фен на идеята на криптовалутите, голям елемент от която е да се пази анонимност. В тоя ред на мисли любимото ми крипто е Monero :) Форума трябва да знае, че за последните 2-3 години не съм правил никакви инвестиции и спекулации, съответно нямам никаква доходност.
 
Викаш да зуумнем малко?
Виж файлът 23237
Тази графика е мега неадекватна. Не знам числата на какъв случаен принцип ги изчислява, но нямат никакъв смисъл. Сложил си период, началото на който за всички активи е кръгла 0, просто защото не са съществували някога през 70-тте. Ако въобще тия линии са наредени по някакъв принцип, то може би е по възраст, защото друга логика не виждам.

За да правиш каквото и да е сравнение, трябва всички сравнявани активи да имат начална цена и крайна цена за дадения период. Но хубаво, нека приемем една начална цена на Bitcoin от $1, макар че някога е бил и по-евтин. Тогава увеличението ще бъде над 4 милиона процента, не някакви 13 хиляди.

1648234295705.png

Това 13,444% увеличение е от $327 до $44290. Защо точно $327... кой знае.

1648234669578.png
 
Да, и сега ще кажеш, че тия хора влизат с идеята да си защитават спестяванията :)

Ъм, в първия ми коментар не ставаше ли въпрос защо BTC не е хедж?

Тази графика е мега неадекватна.

Да, всичко е една голяма конспирация.
 
Ъм, в първия ми коментар не ставаше ли въпрос защо BTC не е хедж?
Нали си инвеститор, значи много добре знаеш по какви причини хората си купуват крипто във времената, когато криптото изригва нагоре. Знаеш, че причините НЕ СА да си спасят спестяванията от инфлацията. Причините са спекулативни и дори си има термин - FOMO. Такова е положението при криптовалутите, и това положение е такова повече от десетилетие. Крайно време е да спрем да изискваме от криптовалутите да бъдат каквото ни се иска да бъдат (или да не бъдат), и да ги приемем каквито са. А именно - голяма доза спекулация, ненужно харчене на ток, но въпреки това с полезно действие и възможности, за които явно още не сме готови.

Да, всичко е една голяма конспирация.
А можеше да признаеш, че си сгрешил с графиката, което не е чак толкова срамно, но пък е очевидно.
 

Горе