Bitcoin / Биткойн

Готина статия, но си признавам, че не разбирам логиката за обезценяването на златото за сметка на биткойн. За резервната валута е ясно, тя назад във времето се е сменяла доста пъти. Но според мен ако биткойн достигне момент в който наистина да бъде дигиталното злато, то това ще доведе до скок в цената и на физическото злато. Хората ще получат още един вариант да съхраняват стойност, но това не означава, че ще спрат да използват съществуващите, даже напротив.
 
Готина статия, но си признавам, че не разбирам логиката за обезценяването на златото за сметка на биткойн. За резервната валута е ясно, тя назад във времето се е сменяла доста пъти. Но според мен ако биткойн достигне момент в който наистина да бъде дигиталното злато, то това ще доведе до скок в цената и на физическото злато. Хората ще получат още един вариант да съхраняват стойност, но това не означава, че ще спрат да използват съществуващите, даже напротив.
Може би ще използват и злато, но тук логиката е по-скоро в това, че ще се търси по-ефективното решение.
 
Може би ще използват и злато, но тук логиката е по-скоро в това, че ще се търси по-ефективното решение.

Bitcoin няма как да замести златото, защото му липсва децентрализация, прекалено волатилен актив е и фундаментално няма как да се случи.

Дори днес обемът транзакции на всички криптовалути взети заедно е десетки пъти по-малък от този на златото.

Ако става въпрос за конкуренция на златото някоя друга криптовалута с добре замислен DAO модел има много по-голям шанс.

Към днешна дата абсолютно всички криптовалути страдат от липса на децентрализация по един или друг начин. Някои повече, някои по-малко.

Не казвам, че BTC няма да даде добра печалба с времето. Напротив. Твърдя, че няма да замеси златото. Не и ако не се промени нещо.
 
Биткойн е първата и най-децентрализирана валута. Всяка следваща криптовалута след него се прави с комерсиална цел, докато целта на Биткойн е съвсем друга. Все повече хора го осъзнават - от бедни до милиардери, че и цели държави. Всеки ще го осъзнае с времето, но при всеки този период ще е различен. Някои хора са способни да предвидят бъдещето, докато други го разбират едва след като се случи.
 
Попитах chatGPT за цитати на хора, които са се присмивали на интернета в началото и са смятали, че няма бъдеще. Намирате ли прилики с тези, които в момента се присмиват на Биткойн?

Джеф Безос наистина ли е казал такова нещо или чата нещо се бърка :D
1681137008609.png
 
Биткойн е първата и най-децентрализирана валута. Всяка следваща криптовалута след него се прави с комерсиална цел, докато целта на Биткойн е съвсем друга. Все повече хора го осъзнават - от бедни до милиардери, че и цели държави. Всеки ще го осъзнае с времето, но при всеки този период ще е различен. Някои хора са способни да предвидят бъдещето, докато други го разбират едва след като се случи.

Обясни ми как точно е децентрализиран Bitcoin? :) На фундаментално ниво питам.

После и аз мога да ти обясня как други крипто проекти са много по-децентрализирани, защото имат имплементиран DAO модел.

Едит: също ще цитирам едно интересно проучване от любима организация, където се обяснява точно какво имам предвид. https://assets-global.website-files...ended_Centralities_in_Distributed_Ledgers.pdf

Screenshot 2023-04-10 at 19.04.07.png
 
Последно редактирано:
Всеки може да мисли каквото иска, въпроса е какво ще се случи и кое е по-вероятно. Между другото, няма никакво значение коя валута каква е, най-важно е доверието на хората. Златото е обикновен метал без никаква стойност, тя се придава от хората, които са готови да дадат тези пари за него. Самият факт, че към Биткойн има най-голямо доверие и е с най-голяма капитализация от криптовалутите показва, че доверието към него е най-голямо. Аз съм съгласен, че има по-бързи и по-функционални криптовалути, но това няма никакво значение. Търси се твърда валута с фиксиран лимит, на която повечето хора имат доверие. Биткойн е най-голямата и от него зависи всичко - тръгне ли надолу, всичко тръгва надолу и обратното.
 
Брат, изобщо не става въпрос за кой какво мисли, кой проект има най-добър перформънс или кой колко е голям. Явно те мързи да прочетеш какво изпратих по-нагоре.

Блокчейна към днешна дата по дефиниция и фундамент не е децентрализиран. Такъв актив става единствено за спекулация и ще продължи да бъде така до деня, в който бъде правилно имплементиран DAO модел, който не е уязвим.
 
Биткойн е първата и най-децентрализирана валута.

Тук твърдиш друго. Абстрахирам се от това, че го наричаш валута.

Моята теза е, че изобщо не може да става и дума за децентрализация. Съответно няма как да замести златото като единица за съхранение на стойност. Не и в сегашния си вид. В бъдеще - може би, но това остава спекулация.

Няма лошо да се спекулира. Лошо е да се заблуждават хората, че решава някакъв проблем.
 
Писал съм за Биткойн, не за блокчейн, или мислиш, че е едно и също. Обясни ми какво е блокчейн и какво е децентрализация според теб?
 
Писал съм за Биткойн, не за блокчейн, или мислиш, че е едно и също.

Всичко, което съм написал важи за Bitcoin и блокчейн технологията като цяло

Обясни ми какво е блокчейн и какво е децентрализация според теб?

Ще ти обясня какво не е централизация. Ако един от следните проблеми е налице:

- В блокчейн всъщност не се използва неизменима инфраструктура. Ще те оставя да проучиш защо.
- Stratum се използва от различни проекти и Bitcoin е един от тях. Ако не се лъжа не поддържа криптиране, но не следя нещата около Stratum V2.
- Уязвимост към различни видове атаки. С други думи ако има някакъв ако ще минимален (0.0000000001%) шанс човек или институция да получи 51% консенсус. Всички крипто проекти в момента са уязвими. Някои повече, някои по-малко.
- Мрежата не е централизирана. Повече от 60% от трафика минава през 3 AS-а. Единия е в Германия. 1/3 минава през TOR, което пък води до куп други проблеми.

Има още, за които не се сещам точно сега.

Както казах BTC не е лоша инвестиция, която да те изложи на висока бета. Всичко що има високи волатилност и риск би следвало някога да даде голяма печалба. Обаче няма да замести златото ако не се решат няколко фундаментални проблема.
 
Блокчейн е протокол, който не е децентрализиран, но е създаден да се ползва като такъв. Ако искам мога да иснталирам блокчейн на моя компютър и да го ползвам сам, но в това няма никакъв смисъл, защото е много бавен и ще ми е много по-лесно да ползвам mysql или екселска таблица.

Ако аз и някой друг решим да ползваме общ блокчейн, той вече е децентрализиран и Биткойн работи точно на този принцип. Дори и двама човека да го ползват, няма обща централа, а всеки работи самостоятелно и се създава много слаба, но все пак децентрализация. Колкото повече хора участват, толкова по-голяма става децентрализацията. При Биткойн има възли по целия свят.

Не съществува нищо напълно сигурно и никога няма да съществува. За да се хакне блокчейна на Биткойн трябва да се направи 51% атака и някой да получи над 50% от мрежата. Биткойн не е хакван никога досега в цялата си история и става все по-силен и устойчив. След като никой не е успял да го хакне, значи не е толкова лесно, а съм сигурен че желаещите не са никак малко и че се правят непрестанни опити за това.

Спирам с този спор, всеки може да прави и мисли каквото реши, аз казах какво е моето мнение. Целта на Биткойн не е някой да печели от него, а да се смени световната финансова система, което е нещо много трудно и отнема много време. Дали ще стане или не, никой не знае, но аз предпочитам да съм на страната на протестиращите и го правя по най-мирния начин - просто купувам и HODL. Който разбрал, разбрал.
 
Спестихте ми обясненията защо смятам каквото смятам, което съм написал по-нагоре :)
Обратно на темата: $29к за Биткойн днес. Разни хора говорят за край на bear и старт на bull. Аз не успявам да видя причините и не мисля така, но при тези цени всяка покупка вече ми вдига DCA и се чудя, дали да не направя една пауза и да засиля килчетата злато следващия месец. Или още този, всъщност, защото няма какво да го бавя, ако няма да купувам койни на тия цени. Вие виждате ли начало на бичи пазар, напълно възможно е да греша все пак?
 
Спестихте ми обясненията защо смятам каквото смятам, което съм написал по-нагоре :)
Обратно на темата: $29к за Биткойн днес. Разни хора говорят за край на bear и старт на bull. Аз не успявам да видя причините и не мисля така, но при тези цени всяка покупка вече ми вдига DCA и се чудя, дали да не направя една пауза и да засиля килчетата злато следващия месец. Или още този, всъщност, защото няма какво да го бавя, ако няма да купувам койни на тия цени. Вие виждате ли начало на бичи пазар, напълно възможно е да греша все пак?
Вече е 30К, но нищо не е гарантирано и зависи от макроикономиката най-вече. По принцип повечето казват, че беър маркета е приключил и следва бул, но няма как да се гарантира такова нещо. Недоверието към банките става все по-голямо, а това ще повлияе със сигурност и на цената.
 
Попитах chatGPT за цитати на хора, които са се присмивали на интернета в началото и са смятали, че няма бъдеще. Намирате ли прилики с тези, които в момента се присмиват на Биткойн?

Джеф Безос наистина ли е казал такова нещо или чата нещо се бърка :D
Виж файлът 28710
Относно Безос нищо не е предсказал, а само е констатирал: https://bg.wikipedia.org/wiki/Дот-ком_балон
 
Frq20RhWwAAmevY
 
Аз си го наглеждам любимото Доги, всички вървят нагоре в момента, някакъв хайп, пък Доги твърдо под 8 цента, и не мърда. Нали на Луната щяхме да пазаруваме с Доги, нали тъп и прост бях, че не си купих на 50 цента, пък вие напредналите като не сте разкешили значи не сте загубили!
 

Горе