Bitcoin / Биткойн

Разяснете като на почти нищо не разбиращ какви са тия LP и хеджвания. Сложих и аз 200$ в Бинанс , 100 на етериум и 100 на солана.
Ама вие явно говорите за някакви допълнителни печеления, заеми ли давате? Я споделете като за начинаещ някоя схема
 
По-добре е темата да се преименува на "Криптовалути", че като гледам се пише повече за други, а не за биткойн.
 
По-добре е темата да се преименува на "Криптовалути", че като гледам се пише повече за други, а не за биткойн.
Или да се направи нова тема, а тази да си е за Биткойн само...
 
Разяснете като на почти нищо не разбиращ какви са тия LP и хеджвания. Сложих и аз 200$ в Бинанс , 100 на етериум и 100 на солана.
Ама вие явно говорите за някакви допълнителни печеления, заеми ли давате? Я споделете като за начинаещ някоя схема
LP са ликвидити токъни. На кратко даваш ликвидити в пуловете в децентрализираните борси и печелиш от такси на хората които обменят там. Когато заключиш ликвидити в uniswap примерно получаваш LP токени , когато върнеш обратно тези LP токени си получаваш заключеното крипто + критото което си натрупал от такси.
 
LP са ликвидити токъни. На кратко даваш ликвидити в пуловете в децентрализираните борси и печелиш от такси на хората които обменят там. Когато заключиш ликвидити в uniswap примерно получаваш LP токени , когато върнеш обратно тези LP токени си получаваш заключеното крипто + критото което си натрупал от такси.

При liquidity farm нямаш гаранция, че ще получиш същия брой токени заради Impermanent Loss.

За разлика от стейкването, където обикновено депозита е гарантиран (ще си ги получиш обратно). До някаква степен де, защото ако фалира exchange-a никой няма да ти ги върне.
 
Гледам се опитват да изклатят Binance, според вас дали ще успеят да свалят най-голямата борса?
 
Днес затворих позицията в BTC/USDT LP. Много падна APY. Резултат?

Вкарани $150.24 и изкарани $160.71, което е 6.98% за 12 дни.
Screenshot 2023-03-27 at 11.12.44.png

Обърнах ги в ADA и стейкнах за 4.6% за 120 дни. Стейкнах ги в Binance, защото APY е малко по-висок от личния портфейл, а и искам да направя някакво по-голямо портфолио за да използвам марджин.

Screenshot 2023-03-27 at 11.27.49.png

Този месец ще добавя пак в LP pool. Все още не съм решил къде. :)
 
Последно редактирано:
Това ясно, просто да си сверя часовника. Би трябвало ако беше купил BTC за $150 и HODL до тази продажба сега да имаш към $167. При мен ако изляза сега, тая загуба ми е над $40. Ще изчакам да се върнат на около $25к цените и тогава ще излизам.

ПП. Аз затова и казах, че забавен момент избрахме да го пробваме това. Скочи цената на BTC, обема на суап-овете падна с 3-4 пъти. Но пък на мен ми помогна да видя на практика риска. Досега само на теория го знаех.
 
Почти винаги да купиш и да стискаш е най-добре. Хем няма IL, хем ако падне можеш просто да добавиш още и да свалиш средната цена. Точно затова харесвам да стейквам - цъкам и забравям.

Аз ще пусна пак другата седмица и мисля да пробвам двойка с някой шиткойн.
 
Затова трябва да се осреднява покупната цена и така намалява, когато падне.
 
Последно редактирано:
Затова трябва да се осреднява покупната цена и да се намалява. Аз също в началото се прецаках доста, почнах да купувам BTC още 2017 година и помня, че го взимах на 7-9К, но с много малки суми. Реално цената му се вдигна на 30К, но бях вложил само 100 долара и спечелих 500 долара. Купих си компютър тогава и след това не се занимавах известно време. После реших да започна по-сериозно и купувах на 40-50К, а след срива на цените бях на доста голяма загуба, около 70%. Работата е там, че през целия спад надолу гледах да купувам и реално сега на тези цени в момента даже съм на печалба. Но при мен е друго, взимах и разни алткойни, от които загубих доста и като тегля чертата, ако се бях занимавал само с биткойн, щях да съм на по-голяма печалба. С времето той ми се утвърди като най-сигурен и реших да заложа предимно на него. В момента средната ми покупна цена е около 20К, така че трябва да се годни правилна стратегия и не е проблем, ако някой е купувал на по-високи цени.

Това е малко като дали да купуваме SPY или индивидуални компании. В повечето случай SPY ще даде по-добра доходност. Съвсем нормално е.

Ние обсъждахме по-други инструменти.

За мен не е достатъчно да ги държа, а ми трябва и пасивен доход. Затова купувам такива, които да мога да стейквам. ETH, ADA, QBIT.

Докато BTC е с PoW модел никога не бих имал интерес, защото по-голямата част от копачите са в Китай и всъщност нищо не е децентрализирано.

Зависи и кой каква цел има. Аз например имам много дългосрочен таргет за години напред и не мисля да продавам нищо, но ако някой гони бърза печалба и иска да купи нещо, което да продаде възможно най-скоро, тогава може би нещата седят по друг начин.

Именно LP е подходящ инструмент за краткосрочна инвестиция. Със своите рискове за IL.
 
Докато BTC е с PoW модел никога не бих имал интерес, защото по-голямата част от копачите са в Китай и всъщност нищо не е децентрализирано.
Не знам в Китай ли са най-много, но хашрейта наскоро беше на ATH и сега е доста висок.
 
Последно редактирано:
Не знам в Китай ли са най-много, но хашрейта наскоро беше на ATH и сега е доста висок.

BTC и ETH ако не се лъжа едва няколко pools държат над 51% от консенсуса. Не става въпрос само за хашрейт.
 
dasda.jpg

Да се надяваме, че никой няма да отвлече собственика на кода :D
 
Има ли още юнаци, дето копаят криптовалута? Специално аз никога не съм пробвал, но чета различни мнения по тази тема и ми става интересно, дали изобщо си заслужава подобна инвестиция на този етап. Благодаря предварително!
 
Има ли още юнаци, дето копаят криптовалута? Специално аз никога не съм пробвал, но чета различни мнения по тази тема и ми става интересно, дали изобщо си заслужава подобна инвестиция на този етап. Благодаря предварително!

Копаене в малък мащаб - не. Не си струва ако сега ще се започва.

Смятал съм в доста подробности и в България абсурд. Ако имаш някаква далавера със сметката за ток или евентуално ако имаш соларна инсталация, с която да комбинираш - да. Тогава става, но пак е трудно да докараш добър марджин.

Във всички останали случай е по-добре да купиш 32 ETH, да стейкнеш за 4-те процента пасивен доход и да стискаш. Това направих преди няколко месеца и планирам да пусна втори валидатор.
 
Има ли още юнаци, дето копаят криптовалута? Специално аз никога не съм пробвал, но чета различни мнения по тази тема и ми става интересно, дали изобщо си заслужава подобна инвестиция на този етап. Благодаря предварително!
Към момента не си заслужава. Има един сайт whattomine.com, където може да видиш кое GPU (или конфигурация) колко горе-долу би изкопавало. Сега нещата са някъде между това да си на загуба или да изкопаваш колкото ще платиш за ток, което ефективно означава да си купуваш крипто през сметката за тока. И това при положение, че вече имаш техниката. Освен това зимата мина и не можеш да оправдаеш разхода с това да се топлиш. Ако вече имаш някое читаво GPU на компа (не на лаптоп), можеш да пробваш ей така да видиш какво е, иначе няма файда.

Стейкването по принцип е тъпотия. Процентите дето получаваш за година са толкова, колкото криптото мърда само за ден. Трябва определен начин на мислене. Да си оптимист, че след година време цената няма да е по-ниска, ако пък е по-ниска да не те е яд. Също така да стейкнеш толкова голяма сума, че да считаш приходите като един вид заплата с променлив размер. Или толкова малка, че да ти е все тая. Или ако тъй и тъй си решил да държиш даденото крипто за толкова време, то барем да го пуснеш да произвежда някакви процентчета.
 

Горе