Bitcoin / Биткойн

Нидей така. Ако ще продаваш, то поне да е на зелено. Сега следващите дни като излезе малко така на зелено, само ще се дразниш що си продал на дъното. После може пак да падне, аз отдавна очаквам биткойна да слезе до около $4500, иначе целия му мечи цикъл не ми се вижда затворен. Кой знае обаче. Все някога ще тръгне пак нагоре, но преди това трябва всичко доволно да се срине. Какво казват там - капитулация. Аз не виждам капитулация чак толкова. Например трудността на копаене (и на BTC, и на ETH) макар че е паднала малко от върха, то все още е на високи нива. Що копаят тия хора още, като на тия цени хич не си заслужава? Все още добре се помни балона от миналата година и всеки очаква едва ли не още утре да се надуе отново.
 
Съветвам ви да си вземете профитите (ако все още има някой), защото при една идваща криза, криптото ще пострада много.
 
Копаят такива като мен, щото не можем да си продадем техниката :) и да не събира прах...по-добре да работи. Мойте очаквания за криптото са доста по-скромни - очаквам в края на другата година Етериума да се задържи на $500
 
Техниката не събира ли повечe прах докато работи? :D Ама ето, не само че не си се предал, ами очакванията ти са за 2-3 пъти покачване на цената за 1 година. Не очакваш етера да струва $5. На мен това не ми прилича на капитулация, значи ще потъваме още надолу :) Но дори така да е, нали инвестициите се правят когато цените са ниски. Значи какво правим когато пазарите са дълго време на червено - купуваме. Въпроса е дали дори $4500 е ниска цена за 1 BTC.

Следващата финансова криза е заидвала от години. Аз обаче се питам, дали не е възможно да не дойде още да кажем 10 години? Може САЩ да имат големи дългове, но това са просто числа. Там ако някой изпадне в немилост не мрънка много, ами се изнася на палатка. Нали има такива палаткови "градове". Аз не си спомням в САЩ да е имало протести заради ниски доходи, така че кой би натиснал финансовата система за да се счупи? Само тези дето я контролират, и то когато им скимне.
 
От доста време не бях влизал в предприемач и бях доста изненадан да видя, че тази тема е жива. Аз също държа от мин. година и всъщност продължавам да взимам на ниски нива.
Аз лично смятам, че има бъдеще, ест, не всички криптовалути. Странно ми е, че има хора, които не разбират bitcoin. Доста хейтват и казват, че ще падне.
Реално ако сте толкова сигурни, че ще падне сложете срещу него и направете лесни пари.

Това е друга тема. По скоро исках да споделя една статия, която ми се стори интересна.
You Don’t Understand Bitcoin Because You Think Money Is Real
 
То не е хейт, ами онази прословута графика на финансовия балон:

http://z822j1x8tde3wuovlgo7ue15.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2013/11/131102-08.png

На дъното било Despair, значи това очакваме :)

Та на мен някак празно ми стои ей това пространство при биткойна:

upload_2018-11-16_12-17-24.png
Въпроса е спрямо какво да сравняваме настоящата цена - спрямо тази преди да се надуе или тази на върха?
Ако видим предишното надуване:

upload_2018-11-16_12-27-41.png
Тогава сме имали покачване от да кажем $110 до $1100, което е 10 пъти. Дъното е било някъде около $220, което е 2 пъти повече от началото и на около 21% спрямо върха.

При сегашния балон да закръглим нещата и приемем за начало $1000 и връх $20,000, това са 20 пъти покачване на цената, доста повече от преди. 21% спрямо върха се падат около $4200. От друга страна 2 пъти над началото се падат $2000. При всички положения зоната $2000 - $4200 е по-ниско от сегашната цена :)

Някой обаче ще каже - да, но преди е гръмнал единствения ексчейндж, пък и не е задължително процентите да се повтарят с абсолютна точност. И това си е така. Но пак зоната около $4500 ми се вижда доста по-вероятна за дъно отколкото тази дето беше досега. А и според други хора мисля е така.

И все пак както върха, така и дъното не са много дълготрайни явления. При стария балон колко време се е държала цената около $250... от Януари до Октомври 2015, при положение че са трябвало 3 години за да се стигне пак до $1000. С други думи времето през което може да се купи най-евтино е по-малко от 1/3 от целия период на възстановяване.
 
Остави сегашната цена, тя не значи почти нищо на този етап.
По скоро ме интересува дали прочете статията, която пуснах?
 
До някъде. Аз въобще не обичам да чета, но тия неща са ми ясни де. Постоянно има някой дето да твърди, че парите трябвало да имат intrinsic value, което както виждаме в света наоколо не е задължително да е така. На хората явно им е достатъчна само вярата, че могат да разменят някакви хартишки или виртуални числа в банковата си сметка за стоки или услуги. Десетилетия наред валутите по света не са вързани към нищо с intrinsic value и търговията си се случва въпреки това. Така че стойността на парите идва и се крепи от правителствата.

Златото и среброто си имат тяхната стойност, но не могат да се използват в съвременното общество дето всичко се случва виртуално. Даже и назад в историята, за колко дълго са успявали да ги използват за пари, преди да решат да ги мешат с други метали и така лека полеко съдържанието на злато и сребро да стане 0% ? Аз не съм живял в такива времена и честно казано не знам дали е оферта парите да са истински. Интересното при неистинските е, че дават възможност да се получават такива цикли на просперитет... и депресии. Не знам, то живота като цяло е така, хубавото се следва от лошо.

Чудя се как би било възможно цялата планета да работи с едни и същи пари. Ако е да кажем злато, то всяка държава държи определени количества злато. И какво сега, държавите с по-малко злато автоматично са аутсайдерите ли? Ако хипотетично приемем златото за пари още утре, значи изведнъж всички индийци могат да хукнат към курортите по света за да се возят на яхти и да карат ферарита :)

Биткойн = злато за виртуалния свят. Ама и той е ограничен. Как така цялата финансова система, която отдавна се развива върху неограничени финансови средства, изведнъж ще почне да ползва биткойни? Малко не ми се връзва. А и честно казано, ако аз бях правителство и исках да използвам качествата на биткойна, сигурно наистина щях да си направя собствен койн. Най-малкото заради койните на Сатоши, които може досега да не са мърдали, ама кой знае.
 
Винаги ми е било интересно как правите прогнози за крипто валутите... та нали ако утре някой с повече ресурс реши да спекулира ще се обърне всичко и само той знае посоката, в която ще се случи.
 
До някъде. Аз въобще не обичам да чета, но тия неща са ми ясни де. Постоянно има някой дето да твърди, че парите трябвало да имат intrinsic value, което както виждаме в света наоколо не е задължително да е така. На хората явно им е достатъчна само вярата, че могат да разменят някакви хартишки или виртуални числа в банковата си сметка за стоки или услуги. Десетилетия наред валутите по света не са вързани към нищо с intrinsic value и търговията си се случва въпреки това. Така че стойността на парите идва и се крепи от правителствата.

Златото и среброто си имат тяхната стойност, но не могат да се използват в съвременното общество дето всичко се случва виртуално. Даже и назад в историята, за колко дълго са успявали да ги използват за пари, преди да решат да ги мешат с други метали и така лека полеко съдържанието на злато и сребро да стане 0% ? Аз не съм живял в такива времена и честно казано не знам дали е оферта парите да са истински. Интересното при неистинските е, че дават възможност да се получават такива цикли на просперитет... и депресии. Не знам, то живота като цяло е така, хубавото се следва от лошо.

Чудя се как би било възможно цялата планета да работи с едни и същи пари. Ако е да кажем злато, то всяка държава държи определени количества злато. И какво сега, държавите с по-малко злато автоматично са аутсайдерите ли? Ако хипотетично приемем златото за пари още утре, значи изведнъж всички индийци могат да хукнат към курортите по света за да се возят на яхти и да карат ферарита :)

Биткойн = злато за виртуалния свят. Ама и той е ограничен. Как така цялата финансова система, която отдавна се развива върху неограничени финансови средства, изведнъж ще почне да ползва биткойни? Малко не ми се връзва. А и честно казано, ако аз бях правителство и исках да използвам качествата на биткойна, сигурно наистина щях да си направя собствен койн. Най-малкото заради койните на Сатоши, които може досега да не са мърдали, ама кой знае.


Едва ли правителството ще ползва биткойн като пари. Едва ли скоро време някой ще ползва биткойн, за да си купува кафе. По скоро ще е като store value или може би за плащания/купуване на големи къщи, коли и т.н. Аз лично не вярвам, човек, който разбира биткойн , да иска да го продаде преди да има mass adoption.

Когато вече има mass adoption цената ще се стабилизира и няма да има толкова големи swingo-ве.
 
Винаги ми е било интересно как правите прогнози за крипто валутите... та нали ако утре някой с повече ресурс реши да спекулира ще се обърне всичко и само той знае посоката, в която ще се случи.

По това, което пишеш разбирам, че изобщо си нямаш идея как работи биткойн и колко много ресурс трябва да имаш, за да обърне всичко.
По скоро някоя малка валута без volume, да.
За биткойн е много малко вероятно соло играч да обърне пазара с кеш, по скоро с някой пост в Twitter ;D
 
На мен пък ми се струва лесно манипулирано. Малко да тръгне в някоя посока и всички се втурват да я следват. И ексчейнджите кой знае какви врътки правят, не може да имат такъв голям контрол и да не правят нищо. Вероятно ако искат, тия с многото средства могат да обърнат цената нагоре още утре, но пък защо да го правят. Пари се правят и на ниските нива като сега, даже защо не по-лесно. Когато се изчерпят продавачите и купувачите, тогава за да се намерят нови трябва да се пристъпи към покачване на цената. Аз така съдя за посоката, представям си какво биха искали големите риби. А и по-лесно се удвоява ниска цена, не би било толкова лесно ако биткойна струваше 100 бона. Колкото по-дълго стоим на ниски нива, толкова повече възможности за манипулация. Може даже скока от 10 до 20 хиляди да е бил грешка за тези дето са го предизвикали. Ако върха беше на $10,000, сега щяхме да сме на $2500 и да има възможност за надуване do 20. Щеше да има повече стъпала до $100,000 или колкото там е теоретичния максимум. Че и трудността скочи и не ще да падне.

Но е кофти всичко това, тарикатите изсмукват повечето койни и това е вид централизация. Удрят и по имиджа на биткойна, препатили хора сигурно завинаги се отказват да го купуват. Не се прави така добър adoption и не е хубаво да се надуват и пукат такива балони.
 
Разбира се, че колкото по ниска е цената толкова лесно се манипулира, обаче само на теория. Когато биткойна беше 100 долара, защо тези дет имат пари не накупиха хиляди биткойни? Защото е било рисково. Сега е същото, всички си мислим, че като е ниска цената и ще се манипулира, но естествено, че не е така. Понеже дори и да имаш 50 милиона УСД, ще влезнеш на пазара, ще пуснеш buyorder и после какво? Има 6 000 000 000 volume биткойна.

50mil USD са горе долу 8к биткойна. Най-големите борси държат по 140 000 БТЦ в coldwallets, боли ги фара, като цяло.
Мисля, че в биткойн няма централизация, най големите 4 биткойн адреса държат едва 4% от всичките биткойни. Това са адреси на борси.

Тук обаче идва въпроса колко биткойни има Satoshi. До колкото съм чел има около 900 000 BTC. Проблема е, че неговите биткойни най-вероятно са вкарани в различни адреси, за това дори не присъстват в топ 10.
Много хора се плащат от това, че той един ден може да си ги продаде и да 'излезе'. Това напрактика ще срине пазара. Първо, че няма да може да ги продаде наведнъж, но да кажем ги пръсне в 9 борси по 100к.
Ако почне да продава от 6 000 пер биткойн, sellorders трябва да направи през 600-1000 долара. Той ще срива толквоа бързо пазара, че дори няма да може да продава. И реално, кой ще му ги купи? И кой ще му даде тези пари?

Тези дето държат по 80к биткоини, които са топ 20 в адресите, не ме плашат, ама никакак. Повече хапят тези малките, като нас, дето държат малко, но сме много. Ние сринахме пазара, не те.
Те чакат mass adoption, момент в който ти като отидеш и имаш 5к биткойна ще можеш да си купиш имение в Маями. И това няма да има никакво отражение върху цената, защото ти ще трейдват биткойна, няма да го продаваш и да го купуваш.
 
Малките като нас обаче сме наивни. Манипулации се опитват на много нива - новини, туитове, фалшиви поръчки дето изчезват, Tether и какво ли не. Но на мен самите ексчейнджи са ми най-съмнителни, не толкова разни чичковци с милиони дето и без друго ще предпочетат да купуват извън пазара. Имаше случай неотдавна, дето голямо количество Tether се вкарва в един ексчейндж и в момента в който друг ексчейндж започва maintenance, цената на биткойна рязко скача нагоре. Или това дето преди месец цената на биткойна излетя от $6400 на $7800 за нула време. Това не може да са малки мишки. Ако малките са оставени да си търгуват както искат, то не виждам как може да се случи такъв рязък скок в цената. Ако не е лесно да се манипулира, то не значи че не се правят опити.

За мен и скока от 10 на 20 хиляди в края на миналата година беше манипулация от страна на ексчейнждите. Даже по-късно се появиха някакви от еди кой си университет, дето правили анализи и установили връзка между движенията на Tether и покачването на цената на BTC. Наистина не разбирам как е било възможно само за 2-3 седмици да се включат толкова много нови купувачи, при положение че цялото лято преди това редица ексчейнджи спираха работа от претоварване на доста по-ниски цени.

Казваш "той ще срива толкова бързо пазара, че дори няма да може да продава". Именно. Аз предположих, че ако съм държава и имам желанието народа ми да използва криптовалута, само заради Сатоши нямаше да искам да въведа точно това крипто. Не бих искал утре да се появи този Сатоши от някъде, да мръдне само 0.01 BTC и да предизвика масов хаос в цялата икономика.
 
Е да, разбира се, че има такива, според мен, малки манипулации. Особено от Tether, хич не ми се вярва да е back up от USD.
Бинанс бяха обявили, че имат повече печалба за Q2 2018 от колкото през цялата 2017. Те печелят от трейдове. Тяхната печалба не е пряко свързана с биткойн.
Макар че колкото повече hype има = толкова повече трейдове = толкова повече пари за борсите. Естествено, тука говорим на теория как е, на практика само те си знаят какви схеми правят. :D
Мисля, че скока от 10 на 20к беше по скоро точно от нас, малките и наивни, че можем да станем милионери. + всички ICO-та, които влязаха и после cash-оутнаха.
Големите биткоин адреси въобще не са мърдали биткойните си.

Както казах по-горе мисля, че държавата няма да ползва биткойни. А Сатоши, ако изобщо иска да ползва биткойните си, най-вероятно чака mass adoption. Не знам и аз. Не вярвам да ги продаде, по скоро би ги трейднал за имение в Маями :D
Все пак има и нещо друго, че много хора смятат, че голяма част от биткойните са загубени завинаги. Мисля, че беше около 4-5 мил. биткойни не са мърдани никога. Може и Сатоши да си е загубил достъпа :D

Нали имаше някакъв мин година дето починал. Имал 20к биткойна и никой не може да ги вземе.
 
Големите биткоин адреси въобще не са мърдали биткойните си.

Хаха, това @testkiwi да го види, дето продал всичкото си биткойн.

Зависи кой е бил Сатоши - беден човечец или богата американска агенция :)

Между другото още един интересен момент на графиката:
upload_2018-11-17_10-39-5.png

Този минимум около $6250 (в Bitfinex е точно $6000) се е случил сравнително рано. По принцип баш минимумите се случват по-нататък си мисля аз.
Ето и интересни туитове от някакъв, който също вижда цената да дълбае още надолу: https://twitter.com/MustStopMurad/status/1063168452528168960
 
testkiwi е направил голяма грешка според мен. Надявам се все пак парите да не са му трявбали, за нещо лошо. Здравето е най-важно ;)

Видях го този, аз също мисля, че биткойн ще падне още. Възнамерявам да взимам на ниски нива, дори и да не оцеля дъното.
 

Горе