Bitcoin / Биткойн

Еми то това е същото както сега. Банките държат парите, хората нямат никва власт. Дали парите ще са дигитални или не, няма значение, ако се държат и управляват от банки.
Рипъл също е замислен да се ползва от банки, но почнат ли да се приемат масово плащания с криптовалути , не зависимо дали биткойн или някоя друга (нова или съшествуваща) цялата система ще тръгне нагоре.
 
Разбира се. Ако почне масово да се приемат плащания с криптовалути ще е добре за цялата система. Рипъл със сигурност ще помогне за mass adoption, но идеята на биткойн е по-скоро банките да не участват.
Моето мнение е, че биткойн няма да се използва от банките, няма да се използва и като валута да ходиш да си взимаш кафенца (или поне не скоро).

Mass adoption за биткойн ще има когато стане мерна единица за стойност.

Колко тежиш? 75 кг
Колко струва тази къща? 75 BTC
 
Мисля, че разсъждаваш грешно.
Кажи ми ако кажа къщата струва 75 000 долара? Долара stable валута ли е?
 
Биткоин е пирамида (зомби секта)
Това не значи, че не може да се спечели от него но си остава пирамида.
Единствените хора за които има стойност са притежателите му и алчните за печалба нови инвеститори, които от своя страна са привлечени от сладките приказки на притежателите. Можеше и да има някаква стойност ако беше патентован и уникален и неповторим начин за разплата, но не е. Има над 1000 подобни начини чрез блокчейн технологията и дори аз мога да си направя мой лайн койн ако поискам, което прави биткоин абсолютно безмислен за хората които не продават дрога в дарк нет. Хартиените Пари запазват богатсвото и имат предвидлив курс затова и ги използваме в търговията и трупането на богатсво. Биткойн дори не е замислен да запазва богатсво и затова не може никога да бъде приет масово или да измести парите. Не става и за ежедневна търговия мисля че знаете защо, следователно биткойн е просто енин спекулативен инструмент с който може да спечелиш или загубиш пари и да повтаряш зомби мантри за да зарибиш още зомбита които повтарят зомби мантри и понеже е ограничен откъм количество той поскъпва, което пък налива вода във воденинчката на зомбитата и така до "безкрайност"
Не искам никой да обиждам но обичам да наричам нещата с истинските им имена. Ако някой ме обори с факти и без зомби мантри ще се радвам да го чуя.
Money in the bank
 
Аз мога.

Искаш да е патентован? От кого и защо?
Дали е уникален начин за трансфер на пари. Със сигурност е. Премести 10 милиона с биткойн, премсти 10милиона с банка. Ще разбереш разликата.
Има 1000 подобни начина, да, има други криптовалути, но до колкото съм запознат има и долари и евро и лева.
"Хартиените пари запазват богаството" - това направо няма смисъл да го коментирам. Нарича се инфлация и реално ако парите ти просто стоят в банка, стойността им пада. Познай защо? Защото продължават да се печатат.
За разлика от биткойн, който има точно определено количество. Това не е нещо ново. Преди 60 години ако си карал Мустанг колата ще е струвала 1000долара (примерно) сега този мустанг струва 10 000 долара. Познай защо?
Защото вече са много редки и колкото по редки стават толкова по-скъпи ще стават.

Искаш някой да те обори с факти, а ти реално не каза нищо.
 
Чудя се дали да ти отговоря.
Но ще се опитам.
Казвам че не е патентован и уникален начин за разменяне на стойност не защото искам да е патентован а за да разберат зомбитата че няма реална причина да е толкова скъп и да поскъпва с времето, освен пирамидалната си структура и спекула, алчност и наивност на новите потребители които току виж открили безплатни пари и без да правиш нищо ще станеш богат защото биткойните са ограничени и ще струват 1000 000$ а дано ама надали.
Първо това че парите съществуват за да се запазва богатсвото е азбучна истина и ако не го разбираш аз не мога да ти помогна. учи икономика. Примера с инфлацията е просто ниска топка и няма смисъл да го оборвам. Но ще ти дам един по-прост пример който можеш да разбереш надявам се, ако ми продадеш апартамента си и аз ти платя със 100 000 близалки вместо левове които ти ги яде инфлацията след 5 години какво богатсво ще имаш а? Ще имаш развалени зъби или развалени близалки хаха.
Втори пример който ще ти хареса повече:
Продаваш си апартамента за 20 биткойна а аз моя за 100 000 лв.
Вариант 1 хакват ти акаунта и гориш
Вариант 2 държиш ги на твърд носител и го повреждаш губиш или ти го открадват и пак гориш.
Вариант 3 най-лошия. държиш ги в борсата а тя бива хакната и гориш като фас на течение.
Вариант 4 цената пада до 1000$ и ти оставаш с 20 000лв.
Вапиант 5 цената се вдига двойно и ти вече "имаш" 200 000лв. Но този вариант не отхвърля горните варианти и реално докато не ги превърнеш в гадните хартийки нямаш нищо а ако ги пазиш доста стрес ще поемеш и пак може да ги изгубиш.
Относно примера ти, че 10милиона в биткойни се прехвърлят по-лесно от 10милиона в банка няма да ти се смея много ти не си виновен че и идея си нямаш какво е да имаш дори 1милион$ в биткойни в някоя борса и да се опиташ да си купиш къща за 700 000$ няма да можеш просто, да не говорим ако са 10милиона.какъв е смисъла да имаш в портфеила 10милки ако не можеш да ги извадиш? Има ограничениа на тегленето и на още на 100 000 от борсата ще ти спрат акаунта и ще ти пратят писмо че трябва да докажеш от къде имаш тези биткойни и че си ги купил или изкопал а ако не можеш ти спират акаунта и гориш с парите няма на кой да се оплачеш. Това им е защитата от мръсни пари и крадени биткойни. Другият проблем с който ще се сблъскаш като дай боже с твоите сатошита станеш милионер е че и банките не приемат такива пари от продажба на биткойни в големи суми и преди да си изтеглил 100 000$ ще ти спрат акаунта с предупреждение или без заедно със сигнал към съответните служби и данъчни.
Така че тези 10 милиона хем ги имаш хем не може да се възползваш от тях пълноценно и да ги вложиш в имоти или в банка така че примера ти издава и нивото ти на познание и вече разбираш защо хартиените пари запазват богатството. Аз лично предпочитам 5милиона в банки отколкото 10милиона в биткойни. А примера ти с мустанга е просто трагичен сравняваш реално материално и произведение на изкуството с поредица от числа в нечий екран? Можеше и да е смешно но не е.
Казваш ми че не съм казал нищо. Ами аз ти казах всичко просто ти не си разбрал нищо.
Стана много сериозно не ми обръщай внимание ти ги разбираш повече и се чуствам интелектуално джудже в сравнение с теб и твоите икономически теории и сравнения.хехе важното е смях да става, пази сатошитата докато станат още по-редки а аз ще бачкам като луд за гадни хартийки. Един съвет:
Купувай земя, тя не се произвежда повече;
 
Последно редактирано:
Честно казано съм доста съгласен с @jasonborn .
Нещото, което не разбирам е как някой се връзва на глупостите за това, че долара бил като биткойна (имаше линк на миналата страница), понеже и двете се градяли на доверие и нямали покритие. Долара няма грам общо с биткойна, без значение че вече няма златно покритие. Зад него стои една от най-големите икономики на света, която създава и изнася брутално количество продукти и услуги, които се плащат в долари, защото това е основната валута в Щатите. Стоят и доста търговски договори. Доверието в долара няма нищо общо с доверието в биткойна. Зад биткойна не стои нищо, освен идеята на някой да направи пари, в което няма нищо лошо. Икономика зад него няма, няма и продукт, а просто има много хора, които искат да вкарат един лев и да изкарат 10. Нищо лошо в това желание.
Дали е правилно да се нарича биткойна "пирамида" не знам, но е факт че той стойност не създава и друга цел за съществуването си освен просто да съществува няма. Нито един проблем не решава, а тези които би могъл да реши са някъде в утопичното виждане за бъдеще без банки и контролиращи правителства. Т.е., в несъществуващото бъдеще.
 
@jasonborn Повечето неща, които написа имат шанс да е случат - 'да хакнат борсата и да изгориш'. Щот не фалира наскоро една банка, но айде да се съглася, че си прав. На черно-бяло не мога да кажа. Всичко друго, което си написал със сравнения с близалки и т.н. са празни глупости. По скоро мисля, че не си отделил достатачно време да разбереш кое как и защо.
 
Последно редактирано:
@Victor R И съм съгласен и не съм съгласен. Съгласен съм ,че зад долара стои икономика, но нека да си признаем. От колко години се ползва долара и от колко години има биткойн. Няма как да има силна икономика за биткойн, понеже хората още не знаят какво е. Няма mass adoption. А и както казах по нагоре, ако някой си мисли, че биткойн ще стане currency като USD, просто се залъгва. Това никога няма да стане.

Казваш зад биткойн няма продукт, няма икономика. Окей.
Какво има зад златото? Да, физически имаш едно килче злато, но това не е продукт. Не решава нищо, няма икономика зад него. Тогава защо хората купуват злато?
 
Д
Честно казано съм доста съгласен с @jasonborn .
Нещото, което не разбирам е как някой се връзва на глупостите за това, че долара бил като биткойна (имаше линк на миналата страница), понеже и двете се градяли на доверие и нямали покритие. Долара няма грам общо с биткойна, без значение че вече няма златно покритие. Зад него стои една от най-големите икономики на света, която създава и изнася брутално количество продукти и услуги, които се плащат в долари, защото това е основната валута в Щатите. Стоят и доста търговски договори. Доверието в долара няма нищо общо с доверието в биткойна. Зад биткойна не стои нищо, освен идеята на някой да направи пари, в което няма нищо лошо. Икономика зад него няма, няма и продукт, а просто има много хора, които искат да вкарат един лев и да изкарат 10. Нищо лошо в това желание.
Дали е правилно да се нарича биткойна "пирамида" не знам, но е факт че той стойност не създава и друга цел за съществуването си освен просто да съществува няма. Нито един проблем не решава, а тези които би могъл да реши са някъде в утопичното виждане за бъдеще без банки и контролиращи правителства. Т.е., в несъществуващото бъдеще.
Да, може и пирамида да не е най-правилния термин но е най-верния. Защото за да се нарече една схема-система пирамида тя трабва да отговаря на едно обстоятелство което е: че единствените приходи в нея влизат от новите потребители и отиват при старите потребители а тя не произвежда нищо и не продава реален продукт. В случая с биткойн поради ограничената бройка на койните с нарастването на вярващите( потребители) нараства и цената на биткойн. Това е първият признак на пирамидална структура. Вторият е че тези които имат вече биткойни по цял ден зомбират останалите за да влезнат в тази система защото това е единствения начин цената да се вдигне и те да спечелят пари. И само повтарят мантри и фейк нюс от рода на децентрализация, mass adoption, банките ще започват да го използват, уестърн юниън се готви до ползва рипъл и все дъвкани дъвки. Но любимото ми е "аз вярвам в технологията( блокчейн)" или " ако не разбираш технологията това не е за теб"
Хохохо
Блокчейн технологията съществува от 1986г в америка когато и интернет не е имало, само че за запазване на важни данни а не за размяна на пари.
 
@jasonborn Повечето неща, които написа имат шанс да е случат - 'да хакнат борсата и да изгориш'. Щот не фалира наскоро една банка, но айде да се съглася, че си прав. На черно-бяло не мога да кажа. Всичко друго, което си написал със сравнения с близалки и т.н. са празни глупости. По скоро мисля, че не си отделил достатачно време да разбереш кое как и защо.
Това че отхвърляш нашите доводи не прави твоите вярни. Така все едно споря с политик. Говори с доводи само за биткойна и как и защо той е бъдещето, какво му е приложението което е по-добро от сегащните начини. Каква сигурност има в съхранението му и къде да си ги пазя и тн. Тогава ще има полезен спор
Монеро е 80$ и пак е ограничен брой и пак мога да изпращам пари и лайткойн става да същото тоест откъде идва стойноста но биткойна да е 5500$ а беше и 20000$ и в америка много хора взеха кредити и си източиха кредитните карти с пари назаем от банките да купят биткойн а сега иди ги им кажи мантри за биткойна, само трябва да намериш на кой картон спят и под кой мост живеят. Това е реалноста
 
Това че отхвърляш нашите доводи не прави твоите вярни. Така все едно споря с политик. Говори с доводи само за биткойна и как и защо той е бъдещето, какво му е приложението което е по-добро от сегащните начини. Каква сигурност има в съхранението му и къде да си ги пазя и тн. Тогава ще има полезен спор
Монеро е 80$ и пак е ограничен брой и пак мога да изпращам пари и лайткойн става да същото тоест откъде идва стойноста но биткойна да е 5500$ а беше и 20000$ и в америка много хора взеха кредити и си източиха кредитните карти с пари назаем от банките да купят биткойн а сега иди ги им кажи мантри за биткойна, само трябва да намериш на кой картон спят и под кой мост живеят. Това е реалноста

Ти искаш аз да ти дам информацията защо, кое как и къде. В крайна сметка ти самия не си направил едно проучване.
Съгласен съм, блокчейн технологията е стара и е използвана предимно за размяна на данни. Сега обаче може да се използва и за други неща и тепърва ще се развива.

Много хора изгоряха, прав си. Повечето от които влязаха с цел да станат богати, без да разбират въобще за какво става дума.

Стойността на биткойн е свързана с хората, които го използват. Това не е нищо лошо. Ще ти направя едно сравнение с фейсбук.
Колкото повече хора ползват фейсбук, толкова повече се свдига стойността на фейсбук. Ако вмомента останат 10 човека във фейсбук, най-вероятно компанията няма да струва толкова колкто струва сега.

Но нека ти отговоря и на другия 'признак за пирамидална структура'
Съгласявам се, не се продава реален продукт. Обаче бъркаш, че нищо не се произвежда. Произвежда се (копаят се) биткойн като се използва енергия за решаване на алогиртъм.
Това, че физически не можеш да го докоснеш, не означава, че го няма.
 
Вариант 1 хакват ти акаунта и гориш
Вариант 2 държиш ги на твърд носител и го повреждаш губиш или ти го открадват и пак гориш.

Честно да ти кажа след тези 2 изречения, просто няма смисъл да спорим. Чувал си някакви работи за биткойн и това е. Твоето не са доводи, това са просто пълни глупости.
Ако си държиш криптовалутата на coldwallet, дори и той да бъде счупен или повреден по някакъв начин, ти продължаваш да имаш достъп докато знаеш 14-те думи и можеш да си ресторнеш wallet-a.
 
@jasonborn, значи биткойна е пирамида, а финансовата система не е? Не знам дали знаеш, но има нещо наречено Forex, където хората пак си вкарват парите и ги губят, за да търгуват с долари, евро, петрол, злато и какво ли не. Това си е спекулация, грозно е, но не е характеристика само на биткойна.

В Америка спят на картон не от началото на тази година. До голяма степен е въпрос на финансова култура. Никога не е добра идея да се тегли кредит за спекулация, даже не е добра идея да се тегли за каквото и да било. Но хората го правят постоянно и после затъват в спирала от задължения. Пак казвам, хората си губят и валутата, и къщите, и всичко от много преди биткойна да се е появил на бял свят. Много повече средства са загубили в нормалната финансова система, отколкото в криптовалути.
 
Разбира се. Ако почне масово да се приемат плащания с криптовалути ще е добре за цялата система. Рипъл със сигурност ще помогне за mass adoption, но идеята на биткойн е по-скоро банките да не участват.
Моето мнение е, че биткойн няма да се използва от банките, няма да се използва и като валута да ходиш да си взимаш кафенца (или поне не скоро).

Mass adoption за биткойн ще има когато стане мерна единица за стойност.

Колко тежиш? 75 кг
Колко струва тази къща? 75 BTC
Това е най-голямата глупост която съм чувал. "Ако почне масово да се приемат плащания" ако баба ми беше мъжка щях да и викам дядо аз да ти кажа.
"Рипъл със сигурност ще помогне за mass adoption, но идеята на биткойн е по-скоро банките да не участват."
Колко години му трябват на рипъл или xrp както му викаме в нашето село да го адоптнат? Само празни пожелания "ако" "хубаво ще е" и тн. Реалноста е друга от това което ти се иска.


"Mass adoption за биткойн ще има когато стане мерна единица за стойност."

Във това твърдение се съдържа и отговора на въпроса кога ще се приеме масово и понеже ти сам няма да се сетиш ще ти го кажа аз, точно никога и то заради това че не става за мерна единица поради волативноста си и куп други минуси. За да бъде нещо мерна единица трябва да е стабилно а не днес 1000 утре 10000. Личи си че от бизнес нищо не разбираш и не можеш да се поставиш на мястото на търговците а те имат нужда от сигурност и предвидимост което биткойн не притежава.

"Колко тежиш? 75 кг
Колко струва тази къща? 75 BTC"
хаха повтаряй тази мантра 100 пъти и ще се сбъдне.
Братлета вие сте най-умните а останалия свят не може да ви разбере и не иска да приеме маната божия която вие сте открили и за 8 години никой не разбра какво е биткойн и плюсовете му че да го адоптне само вие двамата ги знаете. Те банки, магазини, фирми за трансфери на пари не разбират кое е мерна единица за пари вие от дивана ги надхитрихте всичките. Един съвет от мен, вижте в историята на човечеството какви неща са били мерна единица за пари и ще разберете защо биткойн не става за това. Става само за спекула и мръсни сделки. Във сащ даже е регулиран като финансов инструмент и се плаща данък печалба като теглиш от борсата.така че той вече е определен като спекулативен инструмент и то от хората които са измислили форекса и целия съвременен финансов свят.а бай ганйо чака да стане мерна единица за стойност хах аз безплатни уроци повече не давам. Знам повече от вас двамата взети заедно. Лека вечер
 
Направо ми е тъжно. Отново нищо не каза.
Не тъгувай за мен аз не чакам да падне тавана на лятното кино за да забогатея☺
Сега повтаряй след мен мантрата
Bitkoin to the moon
Bitkoin to the moon
Bitkoin to the moon
После 3 пъти Mass adoption
И 3 пъти Нodl lambo hodl lambo
И ще ти се сбъдне мечтата
На мен пък ми е смешно
 
Тъжно е, защото казваш неща, които не са верни. Мислиш си, че разбираш как работи, но не е така.
Няма как да спорим, ти просто говориш неща, които си чул или не знам и аз. Питай въпроси, ще ти отговоря.

Отговорих ти, защо не е пирамида. Кратко, точно и ясно, ако не си ме разбрал ще ти повторя.
Парите са network. Ако отидеш в някой остров с талибани и им предложиш долари, няма да ги приемат, защото те ползват монети от злато (примерно). Демек твоята едница не важи за тяхната мрежа. (Това важи и за биткойн)
Дадох ти пример с друга мрежа - социалната мрежа фейсбук. Ако ти си единствения човек в нея, каква стойност ще има?
Ако само ти имаш телефон, каква стойност ще има този телефон като няма на кого да се обадиш? Обаче изведнъж се появява втори човек и той покачва стойността на мрежата, защото вие вече може да си говорите.
Абсолютно същото е и с биткойн. Стойността на биткойн е пряко свързана с хората, които го ползват.

Няма как да очакваш да се развие за 8 години. Искаш да се върнем назад в историята? Кажи ми колко време е трябвало да хората да се съгласят, че златото има стойност.
Със сигурност биткойн ще се развие по бързо само заради технологиите, социал медии и т.н.

Повярвай ми не само аз и 'бай ганьо' знаем стойността. По последни данни почти 600 000 са ползвали биткойн адресите си през последния месец.

Питай въпроси и ще ти отговоря. По добре това от колкото да казваш неща, които не са верни. Склонен съм да ти отделя от времето си, за да ти ги обясня.
 

Горе