Bitcoin / Биткойн

Не, не ми се занимава.

Ама завинаги ли не ти се занимава, или докато цената задмине $6000 в посока нагоре? :)

@jasonborn, първо, поне аз не съм те викал да ми обясняваш каквото и да било. Ние си обсъждахме тука недостатъците на биткойна и пречките пред него, и в един момент се появяваш ти да ни кажеш абсолютно същото - че биткойна има недостатъци и пречки пред него, добавяйки че едва ли не хартиените пари били най-великото финансово изобретение на човечеството досега и от това по-нагоре нема.

Извинявай много, ама аз си спомням как дизайна на лева беше сменян няколко пъти, но не за разнообразие. Появяваха се и изчезваха не една, не две, а три нули зад основното число. Знаеш ли какво са три нули, това е числото 1000. Хиперинфлация, чувал ли си тази сложна дума? Наясно ли си, че и в момента се случва това на няколко места по света? И че това се случва периодично с всяка валута - да се обезцени като продупчено билетче хвърлено на огъня.

Ако не си спомняш хиперинфлация, да си говорим за обикновена инфлация. Не много отдавна минималната заплата беше 200 и нещо лв, после 300 и нещо, после 400 и нещо, сега мисля е 500 и нещо. За 10-тина години стойността на хартишките се обезценява около 2 пъти. Говори ми за запазване на богатството. Да, за средностатистическия работещ човек хартишките привидно запазват стойността си, понеже не ги владее за повече от 30 дни. Такъв човек няма нужда и за секунда да мисли за стойност, той тази стойност винаги я конвертира по най-бързия начин в ядене, гориво, дрехи, електроника и каквото му скимне. Има и хора с по-големи доходи, които изкарват повече отколкото могат да похарчат. И те започват да се чудят къде да дянат капитала си, така че да го запазят и дори да го увеличат. Започват да мислят в по-дългосрочна перспектива, в години и може би в десетилетия. Започват да претеглят възможностите - да си държат билетчетата в банката, да инвестират в имоти, в злато, в бизнес, наркотици и курви, или каквото им скимне. Някои може да сметнат и биткойна за инвестиция, макар че е по-рискова, и това не е тайна. Ти обаче явно имаш проблем с това и си дошъл да злорадстваш. Е, ще злорадстваш, ще злорадстваш... няма да е за дълго, а няма и да ти помогне да си запазиш стойността на билетчетата :)
 
Тази ми е любимата от едно време.
Бъдете позитивни, парите/койновете и т.н. далеч не са най-важното нещо в живота. :))))
 
Ама завинаги ли не ти се занимава, или докато цената задмине $6000 в посока нагоре? :)

@jasonborn, първо, поне аз не съм те викал да ми обясняваш каквото и да било. Ние си обсъждахме тука недостатъците на биткойна и пречките пред него, и в един момент се появяваш ти да ни кажеш абсолютно същото - че биткойна има недостатъци и пречки пред него, добавяйки че едва ли не хартиените пари били най-великото финансово изобретение на човечеството досега и от това по-нагоре нема.

Извинявай много, ама аз си спомням как дизайна на лева беше сменян няколко пъти, но не за разнообразие. Появяваха се и изчезваха не една, не две, а три нули зад основното число. Знаеш ли какво са три нули, това е числото 1000. Хиперинфлация, чувал ли си тази сложна дума? Наясно ли си, че и в момента се случва това на няколко места по света? И че това се случва периодично с всяка валута - да се обезцени като продупчено билетче хвърлено на огъня.

Ако не си спомняш хиперинфлация, да си говорим за обикновена инфлация. Не много отдавна минималната заплата беше 200 и нещо лв, после 300 и нещо, после 400 и нещо, сега мисля е 500 и нещо. За 10-тина години стойността на хартишките се обезценява около 2 пъти. Говори ми за запазване на богатството. Да, за средностатистическия работещ човек хартишките привидно запазват стойността си, понеже не ги владее за повече от 30 дни. Такъв човек няма нужда и за секунда да мисли за стойност, той тази стойност винаги я конвертира по най-бързия начин в ядене, гориво, дрехи, електроника и каквото му скимне. Има и хора с по-големи доходи, които изкарват повече отколкото могат да похарчат. И те започват да се чудят къде да дянат капитала си, така че да го запазят и дори да го увеличат. Започват да мислят в по-дългосрочна перспектива, в години и може би в десетилетия. Започват да претеглят възможностите - да си държат билетчетата в банката, да инвестират в имоти, в злато, в бизнес, наркотици и курви, или каквото им скимне. Някои може да сметнат и биткойна за инвестиция, макар че е по-рискова, и това не е тайна. Ти обаче явно имаш проблем с това и си дошъл да злорадстваш. Е, ще злорадстваш, ще злорадстваш... няма да е за дълго, а няма и да ти помогне да си запазиш стойността на билетчетата :)
Спомнам си хиперинфлацията и разбирам какво искаш да кажеш но в живота понякога нама перфектни неща, затова избираш най-малкото зло. Това което казвам е не че сегашната система е перфектна а че няма по-добра измислена. И биткойн не може да я измести. Съжалявам че това разбива мечтите ви за лесно забогатяване но, както ти така и аз имаме право на мнение все пак. Коментарите ми са харесани от двама души а трети ме последва, което значи че може и да са полезни за някой в което е смисъла на един форум да сме си от полза.

Относно това долното

"@jasonborn, първо, поне аз не съм те викал да ми обясняваш каквото и да било. Ние си обсъждахме тука недостатъците на биткойна и пречките пред него, и в един момент се появяваш ти да ни кажеш абсолютно същото"

Това може да ми го кажеш ако си говорите на улицата и аз ви се намеся в разговора но тук във форума всеки може да се появи и да говори освен ако не налагаш цензура.
Причината да се включа е че прочетох как георги казва че се надява биткоин да стане мерна единица с примера:
"Колко тежиш 75кг
Колко струва тази къща 75 биткоина"
И няколко други небивалици, така че не ми казвай че вие изтъквате недостатъците а аз говоря същото. Не обичам лъжата, манипулациите и простотията и ги разобличавам.това ми е в природата и ти няма как да ме промениш или пък да ме накараш да млъкна.
Кажи ся за колко купи биткойна, щом казваш че злорадствам според мен си купил на 8к и ся фърляш къчове :eek:
 
Коментарите ти са харесани от двама души, пък мен не ме интересува дали някой харесва моите или не :)

За това коя финансова система е по-добра от другата можем да говорим само ако са били приложени и използвани на практика. Криптовалутите очевидно още не са. Само тук-там някой онлайн магазин приема плащания в Биткойн, които плащания със сигурност не са повече от 1% от общите, което е пренебрежимо малко. Така че всичко е в зародиш и се използва само от ентусиасти. А бъдещето не го знаем, можем само да предполагаме.

Проучи произхода на фразата "Ново 20". Ще ти помогна малко с линк - https://dariknews.bg/novini/liubopitno/kakvo-oznachava-novo-20-1406191
Точно така, не много отдавна хората са използвали сребърни монети вместо хартишки. Според теб, тогава те са били на прага на въвеждането на най-добрата финансова система. Хората обаче тогава са били скептични. Ами ако сложим един паралел и заместим тогавашните хората с теб, сребърните им монети със сегашните хартишки, и тогавашните им хартишки с криптовалута, то какво се получава? Получава се, че ти си разбираемо уплашен и скептичен към новоизгряваща финансова система. Ами ако все пак се задава нова финансова система, която внуците ти във форума на Предприемач след 100 години ще назовават като най-добрата измислена някога? Според теб няма как да стане, но пък що да не. И ти не знаеш бъдещето, можеш само да предполагаш.

Другия вариант е нищо да не стане. И какво? Пак да припомним, че по-малко от 1% от населението на планетата се занимават с криптовалути. Със сигурност огромно повече количества хора са изгърмявали при предишни финансови кризи и балони в тази финансова система, която ти определяш като най-добрата. Аз не виждам нищо ново под слънцето, даже почти не го виждам, щото ми трябва не лупа, а телескоп за да видя тези мижави < 1%. А в този форум са ме питали колко биткойн имам и когато цената му беше може би $2500. Ами ако тогава съм бил купил много бройки? Или ако не съм... колко жалко. Сякаш пък има значение. И аз не обичам лъжата и манипулациите, така че и аз мога да спокойно да обсъждам негативите на криптовалутите, ако това те притеснява.
 
Като разсъждаваш над варианти пропускаш волно или неволно най-вероятния а именно че след 100 години нашите внуци ще използват сегашните пари само че само в карта или чип и няма да има хартийки. Ето ти ново 20 от мен

Aseasroa"Със сигурност огромно повече количества хора са изгърмявали при предишни финансови кризи и балони в тази финансова система, която ти определяш като най-добрата."

Може ли да ми покажеш къде съм казал че е най-добрата система? Дръж се мъжки и не манипулирай погрешно думите ми.
 
Последно редактирано:
Е, брато, ти луд ли си? Как ще ме питаш колко биткойна имам? Питай ме ква ми е заплатата, или колко пари имам в банковата си сметка или в колко имам в акции?

Това са вече доста лични неща. Искаш да знаеш дали съм инвестирал - инвестирал съм, колко то си е моя работа.
Аз вярвам в бъдещето на биткойн и още няколко криптовалути. Както се казва сложил съм пари в това, което вярвам.

Ти ако смяташ, че биткойн няма бъдеще нали знаеш, че си свободен да залагаш срещу него. (макар че на тоя пазар може и да ти провърви)
Мисля, че няма смисъл да продължавам да споря с теб.

Постна някакъв коментар от пейпал, с който очевидно си съгласен.
Оборих те, почна да пускаш клипове.
Казах ти кое как и защо виждам аз като бъдеше от биткойн и че няма да е да си взимаш кафенца, ти продължаваш да говориш тъпотии.
Как ще купуват децата ти нещо след 100 години, като до преди 20 години не знахме ко е интернет.
Иди обяснявай на баба си, че стоиш и вадиш пари чрез компютъра си, а не ходиш да копаеш. Нещата се развиват.

За не знам кой път ти казвам, че за мен сегашната цена или цената на биткойн след 2 години няма значение.
За мен е по важно какво количество имам, колко хора го ползват, за какво го ползват и т.н.
 
Това което казвам е не че сегашната система е перфектна а че няма по-добра измислена.

Междувременно - https://nova.bg/news/view/2018/11/20/232509/цената-на-петрола-на-световните-пазари-се-срина-с-почти-5/

"Цената на петрола на световните пазари се срина с почти 5%"

Даже са повече от 5%. А от 3 октомври до днес се е сринал с близо 30% по права линия без корекции. Горкия петрол, сигурно се чувства точно като биткойна сега.
 
Междувременно - https://nova.bg/news/view/2018/11/20/232509/цената-на-петрола-на-световните-пазари-се-срина-с-почти-5/

"Цената на петрола на световните пазари се срина с почти 5%"

Даже са повече от 5%. А от 3 октомври до днес се е сринал с близо 30% по права линия без корекции. Горкия петрол, сигурно се чувства точно като биткойна сега.
Хехе много си хлъзгав. Как вадиш от контекста само не е истина. Ето целия коментар относно финансовата система:

"В живота понякога нама перфектни неща, затова избираш най-малкото зло. Това което казвам е не че сегашната система е перфектна а че няма по-добра измислена."

Научи степенуването в българския, добро, по-добро, най-добро.
Сега ще го преведа на прост език, защото явно съм те надценил.
сегашната система има много минуси но биткойна има повече минуси.
И последно петрола е стока с която си караш колата а биткойна са битове с които нищо не правиш няма никаква стойност извън тази която му придават вярващите в него. В икономиката едно нещо струва толкова колкото е готов да плати някой за него. Затова и биткойна се продава все още. И сега се изправям като Тодор Живков и ти казвам че "Биткойна е едно недоносче":)
Щаслив георги ти не ме обори а сам се обори има разлика. Каза че е нормално от пейпал да плюят по биткойн защото им е конкуренция и нарече човека банкер нали така?
А в горните си постове казваш как очакваш банките да адоптнат рипъл

Не знам аз дали съм луд но знам ти какъв си;)
 
Никога не съм казвал, че биткойн ще се адопне от банките.
Казах, че банките се чудят дали да вкарат блокчейн или не, все още. Като Рипъл е една от валутите, които е създадена уж с такава цел.
Като най-вероятно, за да може все пак банките да продължават да смучат парички да вкарат backed by dollar валута. Това сигурно го казвам за 3ти път. Ти продължаваш да говориш глупости. :D

Биткойн =/= Рипъл
Ако не разбираш разликата от биткойн и рипъл, сори брато.
 

Това ли е бъдещето да не можеш да си продадеш монетите мерси
Аз отивам в чеинч бюрото и офлайн си сменям евро за левове за секунда и няма нужда да бързам защото курса е стабилен. Трябва да съм мазохист да избера другия вариант и спя с отворен на чарта монитор.
Биткойн не е рипъл това е ясно. Това което не разбирам е как биткойн им е конкуренция и няма да го приемат а рипъл не им е конкуренция при положение че и двете са алтернативи на статуквото което ги устройва.
Повтаряш готови фрази че банките още се чудят дали да го приемат. Ти как го разбра това да нямаш кристално кълбо? Може ли да познаеш аз кво се чудя в момента:D
 
Последно редактирано:
@Happy George, зарежи го. Виж че само троли. Прави се на противник на BTC, но поне половината от постовете му са точно в тази тема. Още през 2014 се е заяждал тук с хората. Дори сам е копал койни още тогава, точно по време на пукането на предишния балон в началото на 2014 - https://www.predpriemach.com/threads/bitcoin-Биткойн.23303/page-49#post-524105. Иначе е тръгнал сега нас да пита на каква цена сме ги били купували и да ни обяснява колко сме се минали. Явно каквото е изкопал тогава го е продал на минимума и сега когато пак сме на минимум се появява за да си го върне по някакъв негов си начин.
 

Това ли е бъдещето да не можеш да си продадеш монетите мерси
Аз отивам в чеинч бюрото и офлайн си сменям евро за левове за секунда и няма нужда да бързам защото курса е стабилен. Трябва да съм мазохист да избера другия вариант и спя с отворен на чарта монитор.
Биткойн не е рипъл това е ясно. Това което не разбирам е как биткойн им е конкуренция и няма да го приемат а рипъл не им е конкуренция при положение че и двете са алтернативи на статуквото което ги устройва.
Повтаряш готови фрази че банките още се чудят дали да го приемат. Ти как го разбра това да нямаш кристално кълбо? Може ли да познаеш аз кво се чудя в момента:D

Честно брато, задаваш много тъпи въпроси и мисля, че наистина троллваш яко.
Биткойн няма как да се приеме от банките, защото 'няма какво да се приеме'. Няма как да се свържат с компанията биткойн и да искат партньорство.
bitcoin is decentralized, банките не са. Тоест биткойн е конкурент.

За сметка на това Ripple (компанията) колкото и да се мъчи да е разграничи от XRP (валутата) всички знаем, че говори ли се за партньорства, било то и в бъдещето, с банка става въпрос за централизация.
Тоест рипъл не е конкурент.

@AseasRoa Много ясно, че тролва.
 
@Happy George, зарежи го. Виж че само троли. Прави се на противник на BTC, но поне половината от постовете му са точно в тази тема. Още през 2014 се е заяждал тук с хората. Дори сам е копал койни още тогава, точно по време на пукането на предишния балон в началото на 2014 - https://www.predpriemach.com/threads/bitcoin-Биткойн.23303/page-49#post-524105. Иначе е тръгнал сега нас да пита на каква цена сме ги били купували и да ни обяснява колко сме се минали. Явно каквото е изкопал тогава го е продал на минимума и сега когато пак сме на минимум се появява за да си го върне по някакъв негов си начин.

Ок шерлок с този довод ми доказа преимуществата на биткойн пред парите. само ще ти кажа че никога не съм купувал или продавал биткойн на каквато и да е цена същото важи и за други койни. И ся се чудиш кво е станало с изкопаните койни които визираш през 2014 щях до ти кажа но понеже виждам че вие нищо не казвате за вашите и това било нещо лично тогава и за мен е лично и ще гадаеш само.Не троля а казвам факти а вие няма кво да кажете и тролите със странни примери и предсказания. Както казах вчера с биткойн може да се печелят пари както с всеки друг спекулативен инструмент но това не значи че съм зомбиран от алчност и мързел и ще манипулирам хората че това е светлото бъдеще нещо в което аз не вярвам. И да, още в началото знаех две неща, че цената с времето ще се вдигне и че е супер измама която е въпрос на време да изгърми но прецених че за нервната ми система е по-добре да не се занимавам повече и дори да знам че цената стигна 20к мен не ме е яд защото аз бях вътре заради спекулата и щях да продам много преди това, аз нямам кристално кълбо като някои колеги. Ти изчака ли до 20к за да продадеш и ако е така ще ти стисна ръката. Но никоя сума не може да плати нервите и белите коси от несигурноста затова от много отдавна не се занимавам и с форекс. Спя спокойно и разчитам на себе си чуствам се перфектно в сегашната система, пожелавам ти го и на теб. Който ме познава знае че не злобея и не завиждам на чужди пари. Ако зависи от мен всички ще сме милионери но пък и съм малко голям да вярвам в небивалици затова съм реалист не че ви троля или ме е яд. Говоря си с вас защото наистина не мога да поварвам какво ви е в главите че вярвате в очевидни за мен небивалици. Нещо като социален експеримент
 
Последно редактирано:
Честно брато, задаваш много тъпи въпроси и мисля, че наистина троллваш яко.
Биткойн няма как да се приеме от банките, защото 'няма какво да се приеме'. Няма как да се свържат с компанията биткойн и да искат партньорство.
bitcoin is decentralized, банките не са. Тоест биткойн е конкурент.

За сметка на това Ripple (компанията) колкото и да се мъчи да е разграничи от XRP (валутата) всички знаем, че говори ли се за партньорства, било то и в бъдещето, с банка става въпрос за централизация.
Тоест рипъл не е конкурент.

@AseasRoa Много ясно, че тролва.
И какво ще се подобри с xrp че банките да поискат да го използват ?

Надявам се това да не е тъп въпрос.ако нямаш смислен отговор може да кажеш че троля, това вече си го правил и имаш опит.
 
Но никоя сума не може да плати нервите и белите коси от несигурноста затова от много отдавна не се занимавам и с форекс. Спя спокойно и разчитам на себе си чуствам се перфектно в сегашната система, пожелавам ти го и на теб. Който ме познава знае че не злобея и не завиждам на чужди пари. Ако зависи от мен всички ще сме милионери но пък и съм малко голям да вярвам в небивалици затова съм реалист не че ви троля или ме е яд. Говоря си с вас защото наистина не мога да поварвам какво ви е в главите че вярвате в очевидни за мен небивалици. Нещо като социален експеримент

Точно, и аз за това ги разкарах, писна ми да се занимавам и да гледам цената. И аз съм минал през форекс-а и най-доброто, което направих е, че спрях - бях на плюс всъщност, извадих парите и отидох в Тайланд за 2 седмици преди 2 г. и забравих за всякакви форекси, както сега смятам да забравя всякакви биткойни. Много напрежение за не особено големи пари, имах в пика 2 биткойна, които направих от TRX ама не ги продадох за съжаление. Преди това пък имах 4 други биткойна, които се стопиха от някакви шит алткойни..
Абее пълната простотия с една дума :)
 
И какво ще се подобри с xrp че банките да поискат да го използват ?

Надявам се това да не е тъп въпрос.ако нямаш смислен отговор може да кажеш че троля, това вече си го правил и имаш опит.

Ами транзакциите стават за секунди, 24/7 и за почти 0% fee.
Това са сериозни предимнства според мен.

Дали обаче банка ще ползва ХРП, според мен не. Причината е, че банките няма да допуснат да нямат transaction fee.
Дали биха ползвали блокчейн криптовалута backed by dollar, да.
 
До
Ами транзакциите стават за секунди, 24/7 и за почти 0% fee.
Това са сериозни предимнства според мен.

Дали обаче банка ще ползва ХРП, според мен не. Причината е, че банките няма да допуснат да нямат transaction fee.
Дали биха ползвали блокчейн криптовалута backed by dollar, да.

Добре ама xrp с 1500 транзакции в секунда не е по-бърз от виза с 24 000 транзакции в секунда.
А и от банките отърване няма ние квото и да си говорим за крипто скриптове те не вървят в магазина, пак трябва да отидеш до банката за да вземеш кешовицата и да те чарджат колкото решат за каквото решат. Така че тези крипто валути нищо не променят за нас обикновенните хора. Единствените хора на които помагат крипто валутите са нарко картелите било то държавни или частни, само че на тях тези чисълца също не им вършат работа и за да си вземат парите им трябват купувачи които да им ги купят. И тук идва зомби апокалипсиса който създават използвайки слабостите на човешкото създание. Биткойн няма да умре ще го има но не заради трафикантите а заради многото хора в ролята на рибки които им купуват койните. Затова има помпене и спадане на цената просто акулите си кешаутват заработеното но не наведнъж а малко по малко докато има кой да купува иначе ще сринат пазара и ще останат на сухо. Това съм го мислил още в началото и сега пак го мисля и понеже единствената свободна роля е да играеш риба аз не искам да играя на тази игра. Може да съм прав може и да греша само времето ще покаже.
 
До


Добре ама xrp с 1500 транзакции в секунда не е по-бърз от виза с 24 000 транзакции в секунда.
А и от банките отърване няма ние квото и да си говорим за крипто скриптове те не вървят в магазина, пак трябва да отидеш до банката за да вземеш кешовицата и да те чарджат колкото решат за каквото решат. Така че тези крипто валути нищо не променят за нас обикновенните хора. Единствените хора на които помагат крипто валутите са нарко картелите било то държавни или частни, само че на тях тези чисълца също не им вършат работа и за да си вземат парите им трябват купувачи които да им ги купят. И тук идва зомби апокалипсиса който създават използвайки слабостите на човешкото създание. Биткойн няма да умре ще го има но не заради трафикантите а заради многото хора в ролята на рибки които им купуват койните. Затова има помпене и спадане на цената просто акулите си кешаутват заработеното но не наведнъж а малко по малко докато има кой да купува иначе ще сринат пазара и ще останат на сухо. Това съм го мислил още в началото и сега пак го мисля и понеже единствената свободна роля е да играеш риба аз не искам да играя на тази игра. Може да съм прав може и да греша само времето ще покаже.

Добре, но нали разбираш, че това по скоро е големината на мрежата, а не скоростта.
Поне аз така го разбирам. (може и да бъркам)
XRP минават 1500 транзакции на секунда, но са инстант. + това, че Ripple може да го увеличат в процеса на работа, това не фиксирано, както на биткойн.
Повечето банки най-вероятно правят повече транзакции на секунда, но отнемат повече време парите да стигнат до теб.

Ти пак говориш в сегашно време и как трябва да отидеш да вземеш кешовица от банката, че да си вземеш кафенце.
Няма как да говорим въобще за масово ползване на криптовалути, при положение, че едва 1% (даже по малко) имат крипто.
Да се направи някаква голяма промяна изисква години.

Представи си колко години е трябвало на златото.
Отиваш да правиш размяна 3 кокошки за 1 прасе, обаче тоя с прасето ти дава едно камъче злато и ти казва, ей тва е много скъпо.
Да е ама ти си гладен и искаш прасе, не искаш някакъв камък. :D
 
Технически много на брой трансакции се случват всеки ден и сега в ексчейджите - Bitfinex, Binance и т.н. Не се прехвърлят койни в самия блокчейн, ами всеки ексчейндж си има собствена база данни в която пише на кой потребител колко койни се полагат, в случай че реши да си ги изтегли. PayPal колко по-различно е от това? Нали по същия начин се прехвърлят долари от профил на профил, без да се случват прехвърляния от банка на банка. То ако трябваше да се трансферира валута от банка на банка, ехееее... Visa и MasterCard не знам как точно работят, но най-вероятно и те прехвърлят просто IOU, т.е. записи в база данни кой на кого и колко дължи.

Да си представим примерно ДСК като един ексчейндж, който разполага с еди си колко биткойна на cold wallet. Имам акаунт в ДСК и там пише, че разполагам с 1 BTC. Решавам да пратя 0.5 BTC на Пешо, и ДСК просто записва в базата си данни, че аз вече имам 0.5 BTC и Пешо има с толкова повече. Ми то това означава банката да използва биткойна като обезпечение, все едно е злато. Че тогава що не ползва направо злато? :)

Значи няма много смисъл да замесваме биткойна с банките. А защо да не решат например да го използват за причиняване на контролирани финансови течения? Гледаш как в един момент Market Cap е 150 милиарда, малко по-късно е 750 милиарда, после пак става 150 милиард. Ами това си е бая капитал, който влиза и излиза в глобалната икономика. Според мен едно е сигурно - не сме приключили с новите върхове и спадове.
 

Горе