Bitcoin / Биткойн

Да, да и аз мисля, че е така.
За това има хора, които искат decetralized exchanges, където реално ще си държиш ключовете за адресите.
Защото примерно в Binance, ти имаш биткойн адрес до който нямаш достъп. Всичко се държи в техните cold wallets.
За това и когато се хакне някоя борса горят всички, защото всичко се държи в няколко wallet-a и това е. Те хакват тях, а не отделни акаунти.

По скоро за транзакция се брои от една платформа до друга, а не тези, които са в самата борса.

Няма смисъл да коментираме биткойн с банки. Те по скоро се пробват да го съборят от колкото нещо друго. Пряк конкурент е. Аз също виждам още поне 4-5 големи балона.
 
Черен петък и за биткойн. Кървавата баня започна. Интересно ми е на майнерите дали им е изгодно да копат или ще си утопляват къщите със звук от излитащ реактивен самолет.:rolleyes:
 
Черен петък и за биткойн. Кървавата баня започна. Интересно ми е на майнерите дали им е изгодно да копат или ще си утопляват къщите със звук от излитащ реактивен самолет.:rolleyes:

Ще се пробвам да обясня как точно работи това, защото много хора се плашат от това, че ако биткойн падне под една определена сума, майнерите ще спрат да копаят.

По скоро се получава така че колкото повече майнери копаят, толкова повече се дига 'diffculty' за добиване на биткойн.
Ако биткойн падне под 4к долара (примерно) и част от майнерите решат, че не им е окей да копаят на загуба могат да изключат машините си. Това означава, че за останалите майнери трудността за добиваме пада. Това е един много готин начин за саморегулиране на пазара. Това се вижда много точно на графиките и наистина е факт, че част от майнерите са спрели да работят след последния dump, което автоматично накара трудността да падне.

Интересно е че все пак през този bearmarket все повече хора са копаели и трудността се е качвала през цялата 2018 година.


EDIT: Не съм чел много в тази насока, но мисля, че така работи. Не казвам, че съм прав на 100%
 
Последно редактирано:
Зависи кой за какво копае, дали за USD или за койни. Тия дето копаят и събират койни могат да си го позвлолят и ако са на малка загуба, щото това е все едно да си ги купят. Ама да, голями инати са тая година да закачат нови устройства при това положение. Въпреки че не знаем дали не закачат по-ефективни устройства, нали от време на време пускат по-модерни.

Аз не бих се изненадал ако биткойна падне под 4000, понеже при стъпаловидните падания ми прави впечатление че най-често се случват на 3 етапа, а засега ми се виждат само 2:
upload_2018-11-23_15-42-59.png

След това би трябвало да се образува нагорно. Чудя се какво ще става с тия алткойни, че много бой ядоха. Макар че сега доста от тях почти не са мръднали спрямо BTC и са надолу само щото в борсите цената им е вързана за BTC. Луда работа.
 
След това би трябвало да се образува нагорно. Чудя се какво ще става с тия алткойни, че много бой ядоха. Макар че сега доста от тях почти не са мръднали спрямо BTC и са надолу само щото в борсите цената им е вързана за BTC. Луда работа.

Според мен сега много хора се надяват за ETF. Ако биткойн тръгне нагоре заради ETF-a мисля че алткойните няма да тръгнат с него, защото "institutional money" ще влязат предимно в bitcoin и според зависи платформите може да позволят и etherium, ltc и може би ripple. Разбира се това ще повлияе върху алтовете, но не чак толкова според мен.

Друг е филма, че тези големите сделки ще се извършват в OTC markets и impact-a върху пазара няма да е толкова голям колкото си мислим. През последните дни Binance си разделиха coldwallet-a на 2 части, може би заради тази причина. Да ползват един BTC adress за exchange-a, а другия за OTC marketplace. Това са просто разсъждения на този етап.
 
Не знам ама 2020 мисля беше когато ще падне наполовина наградата на копачите и ако цената остане същата ще взимат на половина и не знам дали ще е изгодно а ако е по-ниска направо край на всичко. Спасението на системата в тези условия е да копаят в циганите в махала те нали не плащат ток а и ще се топлят безплатно пък и те вдигат повече шум от копачките така че няма да им пречи шума. Вече си представям как ще изглежда бъдещия рождер вер:D ще има да забиват вилици:eek:
 
Тъпото при алтовете е това дето са вързани за BTC. Значи като се вдигне цената на BTC с 1 долар и неговия market cap се вдигне с приблизително $17 милиона, тогава общия market cap се вдига двойно и нараства с $34 милиона (ако закръглим доминацията на BTC на 50%). Досега не бях се замислял за тази закономерност, но изглежда BTC е лост за контрол на всички останали койни, и може би това се използва от някой по някакъв начин.

Абе има нещо гнило в тези OTC. Според мен ексчейнджите (понеже те предлагат такава услуга) правят тези типични резки движения при BTC и това по някакъв начин е свързано с OTC сделките. Мога само да гадая, но да си представим, че Инвеститор 1 идва при ексчейнджа и иска да купи 10,000 BTC. Ексчейнджа има големи BTC наличности (които принадлежат на всички дребни клиенти), продава тези 10,000 BTC на цена да кажем $5,000 и получава 50 милиона USD. Ама какво да го прави тоя кеш, хубаво е да го завърти като купи BTC по-евтино от $5,000. И понеже има още BTC наличности, може да разпродаде малко за да падне цената на $4,500 и да купи BTC по-евтино. Има малък проблем - като падне цената на BTC, то пада и общата цена на всичките им BTC наличности. Но те и без тия койни са на клиентите, просто числа.

Обратната ситуация - цената е станала висока и идва Инвеститор 2 да продаде 10,000 BTC на цена $10,000. Ексчейнджа получава 10 милиона USD. Ма какво да ги прави - купува си BTC с тях и цената се вдига. При това ще има някакви загуби, но нали отделно има големи BTC наличности - тяхната цена се вдига. Па да не говорим и за наличностите от алткойни.

Това ми хрумна сега. Не знам дали така се прави, но хората са много изобретателни в далаверите и не може да не са измислили подобни схеми.
 
Ама ако е наистина така и някой може да продаде 10 000 биткойна на една и съща цена и то всичките на куп значи е дошъл краят и акулите си подготвят терена за масово чистене на при най-добри условия за тях тоест всичко на куп без да пада цената на пазара за тях поне де. Защото сега мисля че ако накой иска да продаде 10 000 койна и се пуснат в борсата то само някаква част ще се продаде на 5000 примерно останалите ще стават все по-евтини и ще срине пазара направо ако няма кой да ги купи. Не знам дали съм разбрал правилно не съм се информирал за тези отс изхождам от казаното.
 
Ама ако е наистина така и някой може да продаде 10 000 биткойна на една и съща цена и то всичките на куп значи е дошъл краят и акулите си подготвят терена за масово чистене на при най-добри условия за тях тоест всичко на куп без да пада цената на пазара за тях поне де. Защото сега мисля че ако накой иска да продаде 10 000 койна и се пуснат в борсата то само някаква част ще се продаде на 5000 примерно останалите ще стават все по-евтини и ще срине пазара направо ако няма кой да ги купи. Не знам дали съм разбрал правилно не съм се информирал за тези отс изхождам от казаното.

Именно това се мъча да обясня, че дори и Satotshi наистина да има 900к биткойна, той няма как физически да ги продаде на нормална борса. Ще започне да продава на $10к per bitcoin и докато продаде всичките ще е на $10per bitcoin. А и няма кой да му ги купи. Физически е невъзможно.

Относно OTC-a аз го мисля по същия начин както @AseasRoa като също не съм сигурен. Със сигурност ще правят много големи врътки.

Все пак обаче аз мисля, че ако дойде инвеститор 1 с 50mil USD и иска оферта от OTC-a платформата. Реално тази платформа може да каже цена в пъти по висока от сегашната, защото те много добре разбират, че ако тия 50mil влязат в нормалната борса ще дигнат цената супер бързо. Тоест през OTC-a за 50 mil USD ще вземеш 10 000 биткойна на цена от 5000 each, а през борса ще започнеш на купуваш биткойн от цена $4000 и като започнеш да наливат 50мил. цената ще се дигне до 10к и ще вземеш по малко биткойни.

Така OTC-a и инвеститора си връзват гащите. Двете страни са доволни. Остава въпроса обаче - как това ще се отрази и въобще ще се отрази ли на общата капитализация? Защото ако тази сделка става между мен и OTC аз пращам парите на него, той ми праща койните? Тоест няма да влязат никви пари в пазара, освен ако OTC-a не реши с тия пари да взима койни.


EDIT:

В същото време има и много хора, които биха искали да продадът биткойнтие си.
OTC-a да е точно като борса, но за много големи акули.

Ти идваш и казваш искам 50мил да инвестирам в крипто, OTC-a намират seller, който казва естествено по висока цена от борсата, договарят се, OTC-a взима FEE и извършва транзакциите между 2мата.

Бум инвеститора има койни, селъра има cash
 
Аз пък умирам от смях като гледам сега ютубъри които правят технически анализ на биткойн и предвиждат бъдещето. Който мисли че може да направи техн. Анализ на биткойн и от него да има накъв смисъл изобщо не знае силите които движат биткойн. Там само фундаментален и кристално кълбо ще ти помогнат. С фундамента ще се ориентираш за днес а за утре ти трябва кълбото защото не знаеш дали великобритания няма да го банне или сащ да забрани на гражданите си да го използват. При биткойн няма повтарящи се цикли всеки ден е нещо ново когато някоя държава или регулатор го баннат днес то от утре напрет всичко е различно и хората които са отказани или отрязани да го ползват няма да се появят след месец че да се говори за съпротива и поддръжка на някакво ниво. И запомнете от мен ако някой може да предвиди цената на биткойн гледайки графиката той просто е късметлия. ;)
 
Аз пък умирам от смях като гледам сега ютубъри които правят технически анализ на биткойн и предвиждат бъдещето. Който мисли че може да направи техн. Анализ на биткойн и от него да има накъв смисъл изобщо не знае силите които движат биткойн. Там само фундаментален и кристално кълбо ще ти помогнат. С фундамента ще се ориентираш за днес а за утре ти трябва кълбото защото не знаеш дали великобритания няма да го банне или сащ да забрани на гражданите си да го използват. При биткойн няма повтарящи се цикли всеки ден е нещо ново когато някоя държава или регулатор го баннат днес то от утре напрет всичко е различно и хората които са отказани или отрязани да го ползват няма да се появят след месец че да се говори за съпротива и поддръжка на някакво ниво. И запомнете от мен ако някой може да предвиди цената на биткойн гледайки графиката той просто е късметлия. ;)


Бах маамуу, един път да съм съгласен с теб.
 
Аз очаквам следващият пъмп да се случи точно през декември и първата десетдневка на януари, както досегасе случва не веднъж. Хората ще вземат бонуси по Коледа... ще видят, се почудят какъв нов бизнес да захванат през 2019 г. ... Апартаментите поскъпнаха... Модерно е да се инвестира в IT, личностно развитие и образование... най - лесно е да си купите койни... или няколко кофи латекс за ремонт на боксониерата.
 
Бах маамуу, един път да съм съгласен с теб.
Издигаш ми се в очите:D не е лесно да вървиш срещу течението и кажеш че повечето хора са заблудени. Както казва хенри форд, трудно е да тичаш срещу вятъра но самолетите така излитатo_O
 
Последно редактирано:
Бъдете по-черногледи, ако обичате. Не може пъмп и buy orders. Няма да тръгне нагоре докато не оревете целия форум o_O
 
Колкото повече пада цената на биткойна, толкова по бързо пада. Всички казват, че боттома сега е 3к - значи не е 3к. Когато хората загубят надежда, тогава 'despair'. Тогава влизам аз.
 

Горе