Bitcoin-и - аргументи за стойността им.

rujel

Well-Known Member
В поредна тема са обсъжда дали bitcoin е балон или не. Защо да няма една чиста тема в която се дават само аргументи, но без излишни дискусии от вида това е по-важно, това е по-малко важно.

Цената на bitcoin се определя от пазара - това е факт.

Пазарната цена се влияе от спекулантите, т. е. няма кой да е стабилизира.

Най-много койни се копаят в Китай и затова Китай има изгода bitcoin да се ползва.

С bitcoin-и не може да купиш в магазина нищо, но то и с долари не можеш в бг да купиш на практика нищо (говоря за магазините).

Ако голямата масата от притежателите на bitcoin са парично обезпечени и така могат да си стискат bitcoin-ите, вярвайки че цената ще се качва - те няма да продават и така наистина няма да падне цената на bitcoin.
Определено bitcoin има някои слабости в защитата си. Има опасност bitcoin не да се обезцени, а направо окончателно да се срине, ако се заемат богати сериозни играчи да сринат валутата.

Търговията с bitcoin-и не само не носи процент печалба на банките, но и данъци за държавата не се плащат (примерно ДДС ако купуваш не стока, а услуга). И не могат почти никак да се проследят сделките с bitcoin, което е "по-зле" и от кешовите разплащания. Държавата едва ли ще допусне това нещо в дългосрочен план.

От друга страна bitcoin се крие много лесно, а и се краде твърде лесно, ако използваш не особено сигурен софтуер (последното така или иначе си е масова практика).

Горе долу за това се сещам в момента, но иначе съм готов да допълвам и редактирам и оформям...
 
Биткойна няма материална/физическа стойност, така че за каква да си говорим?
 
Биткойна няма материална/физическа стойност, така че за каква да си говорим?
Вярно е, но то и домейните нямат никаква материална/физическа стойност, но пък се продават. Може да се гледа на bitcoin като на вид спекулативен продукт, а не валута. И да обсъждаме как ще се движи цената му и от какви фактори зависи точно цената на този продукт.
 
Вярно е, но то и домейните нямат никаква материална/физическа стойност, но пък се продават. Може да се гледа на bitcoin като на вид спекулативен продукт, а не валута. И да обсъждаме как ще се движи цената му и от какви фактори зависи точно цената на този продукт.
Разбира се, че е спекулатнски продукт и нищо повече - никога не бих си вкарал богатството в текущата идея на крипто валутите.
 
чете ли всичките 115 страници на темата с биткойн, повечето ти въпроси са изчерпани там!

цената се определя от пазара, но при ограничено предлагане и все повече потребители цената определено ще клони to the moon!

това с долара в магазина е грешно, ако беше казал корейски вон щеше да е по-точно, защото ДА, не можеш да го ползваш в бг магазина, НО не значи, че няма стойност!

това с данъците е пълна глупост, ще дам за пример IRS/американския НАП/ ползват проследяващи алгоритми отдавна, транзакцията остава следа в публичния блокчейн, ако ти бутна 100 лева кеш за услуга, вероятността аз или ти да забравиш е 99% по-вероятна!

ДА, крие се до момента, в който почваш да го харчиш, и с кешовата корупция е същото - гледаш го беден, беден чиновник, а изведнъж си купил апартамент в центъра, къща на морето, цици, хиалурон и 32 зъбни импланта на дъщеря си, S-класа на сина си, и кайен за себе си.

за сигурността съм съгласен, но може да се ползват у-ва като Trezor примерно.
 
вид спекулативен продукт
Това вече е друга бира.
Така подходено ще има смисъл да се дискутира.
При спекулативните продукти кяр може да има единствено, ако влезеш достатъчно рано - ниска цена, и излезеш навреме.
А когато се търси печалба, се прави план - ще вложа толкова, искам да спечеля толкова. Влагаш, когато целта се изпълни, излизаш.
Всичко друго от типа "ще изчакам още да се вдигне и тогава продавам" е хазарт. А не бизнес.
Според мен койните вече са прекалено надценени, за да инвестира човек.
Ако е за хазарт, няма проблем - годишно милиарди се потрошват в хазартни дейности.
 
това с Китай не е много вярно защото е подчинено на икономическа логика:
- ел.енергията е много ниска
- производителите на копачи са в Китай
- ако ти си купиш копач си -20% назад само заради ДДС, имаш транспортни закъснения от поне 2-3 месеца, което значи много и то до толкова, че може и да не го докара до break even/да изкараш на нула разхода, изобщо не говоря и за хардуерни дефекти, които могат да възникнат, тогава може и да няма смисъл да го пращаш за рекламация!
- китайските стоки имат експортни мита, тоест цената в Китай е по-ниска за китайския копач отколкото за останалите.
- копача обикновено не го интересува цената защото той продава за да си изплати хардуера!
 
Обща капитализация на всички криптовалути: $163 678 222 026
Market capitalization of listed domestic companies (current US$): 64 820 000 000 000


Вие преценете дали има балони и къде са те
 
Обща капитализация
А можеш ли да покажеш общата капитализация на всички фалирали АД-та, само в САЩ ( за по-лесно и удобно).
 
А можеш ли да покажеш общата капитализация на всички фалирали АД-та, само в САЩ ( за по-лесно и удобно).
Ако са фалирали то най-вероятно общата капитализация ще клони около нулата :D
 
Това сравнение между криптовалутите и компаниите, които се търгуват на борсата, ми е малко странно, защото се сравняват различни неща. Да, компаниите може да са надценени, някои от тях вероятно ще фалират, но това не означава, че криптовалутите имат голямо бъдеще. Макар и надценени, на теория зад акциите на въпросните компании седи реален бизнес с дейност, персонал, продукти, клиенти, активи (и пасиви) и т.н. Всеки с достатъчно знания може да оцени този бизнес и да прецени какви са рисковете и дали иска да инвестира. Какво седи зад криптовалутите? Нищо стойностно, поне засега.
 
@blackout8, ти си настроен силно против биткойна в другата тема (https://www.predpriemach.com/threads/bitcoin-Биткойн.23303/page-2) още от януари 2013, когато е струвал само $15. Сега е около $4500. Позицията ти по въпроса е разбита многократно. Я да видим малко цитати...

От: Bitcoin
...Верно, че се надува балон, особено ако почне се взима кредит за биткойни - вече сме в последния етап на спекулативния балон. Съвсем скоро ще стане много интересно, така че умната със спекулациите :)

От: Bitcoin
Лошо няма, аз не казвам нищо такова, просто в момента вървим към манията на биткойновте. На мен лично не ми е ясно, технологията и нещата зад нея, но ми ми е ясно какво го движи и на къде се запътва :)

Април 2013
От: Bitcoin
Айде, почна се началото на края :)
Последната защита бяха офшорните зони, тоталния срив е съвсем близко :)

Отново Април 2013
От: Bitcoin
Не бързайте да купувайте, мисля че ще има няколко месеца на затишие и цената ще спадне и някъде есен зима ще почне новата лудница.....
Поне във втората половина на това изречение си познал

Декември 2013, преди да започне да пада надолу.
От: Bitcoin / Биткойн
Аз чакам да падне/спихне и бих купил чисто спекулативно/да диверсифицирам портфейла си и да ги ползвам като пари.
Хубаво решение си взел тогава, но изглежда още чакаш да се спихне, за да си купиш :D

Март 2014
От: Bitcoin / Биткойн
Айде почна пропагандата, държавите ще успеят да регулират и койна, за жалост:

Февруари 2015
От: От: Bitcoin / Биткойн
Не съм роднина на Ванга, но не е трудно да разбереш какво става - някой ден съм сигурен, че се сетиш какво съм ти писал, жалко че ще е вече късно, в момента се случва преразпределение на богатства от тези с хартиените активи към реалните.
Вместо "реалните" е трябвало да напишеш "криптовалутите". Златото почти не е мръднало от тогава, за разлика от криптосите.

Август 2015
От: Bitcoin / Биткойн
Койна е годен само за спекулация и то базова, ако някой му се занимава и нищо повече. Питай ги онези които купуваха на 1.1к+ като им говорих, че влизат в зоната на здрача, сега са големи "фенове" на койна!
А сега си мечтаят да можеха да го купят пак на цената от зоната на здрача :)

Май 2017
Ей спекулантите мислете как да си защитите позициите и къде ще ликвидирате на загуба, а не някакви милиони, милиарди, трилиони и квадрлиони :)
Най-добре ако са защитавали позициите с още позиции.

Според мен трябва да си смениш ника на PeterSchiffBG.
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: dnc
Абе, преди да се правиш на смешен случайно да засичаш мненията ми спрямо текущата пазарна цена на койна за него период?

Преразпределението на богатства от хартиени и в момента както и тогава е насочено към реални активи - койна не реален актив. Тече от години преразпределение на богатство - така че не знам, за кое се правиш на забавен? Златото? Случайно да си наясно, че златото е най-подтиснатията и манипулируем актив в света? Справка Дойче Банк ...

Чак се чудя защо се правиш на смешен - поне да беше съпоставил мненията в контекста, а не да ги вадиш :D Ама седнал съвети за смяна на ника :D Честно не го очаквах от теб ...

През годините не съм мръднал и на йота от тезите си, така че ми е странно, за какво си даваш толкова зор да ми даваш наклон на онази работа ... като в процеса на това се правиш на клоун?

ПП Абе каква е тази твоя психопатия - ще отделиш няколко десетки минути да търсиш кой какво е писал преди години, за да изградиш теза, в която се представяш като клоун?!?
 
Последно редактирано:
@blackout8, още един път кажи че се правя на смешен. Нали те бива в това - да си многознайко. Просто показвам фактите, а те са че през цялото си бил в голяма грешка. Поне към настояща дата е така. Ако някой те е слушал, значи само е загубил. Пак казвам - ФАКТИ. Колкото и да мразиш биткойна, той вече струва почти колкото 4 унции злато. Спекулация или не, това е положението и цената е такава.

Да не говорим, че тази тема и онази тема са за криптовалути, и то в частност Биткойн. Не че е лошо да се каже и нещо хубаво за златото и среброто, но ти звучиш точно като Peter Schiff. Той поне продава злато, дано и ти да го правиш че да е разбираемо.

Хубаво, през 2013 биткойна е бил още бебе, може да е имало поводи за притеснения тогава. Дори и през 2014, дори и през 2015. Но когато цената му вече е хвъркнала с не знам си колко хиляди проценти, да идваш да пишеш същите неща като едно време е най-малкото безполезно. Има един праг след който вече няма смисъл. Дори и утре да се срине с 80%, пак оставаш в голяма грешка за периода от 2013 до 2017.

Колкото до бъдещето - кой знае, но вероятно ще рипа още. Биткойна беше заплашван от какво ли не - бавен бил, не се използвал, щял да се разцепи, после се разцепи - и пак цената му върви само нагоре. Колкото до заплахите от държавна регулация - на кого му пука вече? Просто зависи в какво настроение са акулите с милионите.

От една страна едните не спират да пищят "Балон, Балон", а от друга страна има място за още много милиарди да се наливат. Аз очаквам корекция, като нищо може пак да мине под $3000, но това само ще привлече още купувачи и не след дълго пак ще си тръгне нагоре.

Златото може да е реално, но точно това му е и най-големия проблем - няма как да влезе в реална употреба в свят, в който само децата още не се правят виртуално. Повечето хора на тая планета никога не са виждали злато, и няма да видят. А цената му вече е в ръцете на банките и те си правят каквото искат. Златото отдавна е отнето от ръцете на хората, а в Индия май е в процес на отнемане. Хората дори в миналото не са искали да разнасят златни монети, а днешните хептен няма да искат. Така че златото си остава просто ценен артефакт от миналото, от който само колекционерите му имат нужда.

Да, криптосите не съществуват и са само 0 и 1, но очевидно това им е по-скоро предимство отколкото недостатък. Спекулативни били, волатилни били... ами да, така е. Но да не забравяме, че тази им волатилност е спрямо долара, понеже все още той е основна валута. Ако някога бихме преминали към децентрализирана валута, този преход не би бил тих и спокоен.
 
Добре, откровено ме забавляват последните ти 2 поста.
Първо вадиш ми неща от преди 4 години, които са тотално извадени от контекста - след всеки мои пост цената на койна е реагирала с голяма вероятност по начин, който е описан в поста.

Това, което съм писал стана силно балонизизиране до 1.3к предупреждаах капут на койна, след това казах нива до които ще стигне и става за покупка и това стане, след това отново нагоре и отново го писах и пак стана, след това писах нива за покупка и пак стана.
От преди 4 години съм писал койна освен за спекулация за друго не става, пиша го и сега.

Аз съм анти биткойн за влагане на богатства, посмъртно бих вложил огромна част от богатството си в койни, предполагам, ако не си пълен комарджия/идиот и ти не би вложил.

Писал съм, че койна е нищо повече от инструмент за спекулация и в миналото съм описал различни цикли на ценовото движението и като гледам са станали. Последния прочит на биткойна беше преди няколко месеца и писах 1-вата спира на корекция, до която трябва стигне ... хоп то взе че стигна и се отблъсна ... Никъде не съм казал къде ще отиде цената след Х години, а надали има такъв човек, който е купил койни на 100 долара и ги държи до 4,5к - така, че спокойно никой няма да направи тези хиляди проценти, дори и ти, така че не знам за какво палиш?

Относно корекцията - търси нива поне от 1.8к

Отново всичко, което няма вътрешна стойност за мен е шит от инвестиционна гледна точка, но това не означава, че не става за спекулиране!

Отново те питам защо държи да се правиш на човек, който по наивен начин се опитва да забавлява хората, като вадиш неща от контекста?
 
Последно редактирано:
Време ти е да разбереш какво означава стойност. Стойността не е материя, няма тегло и физически израз. Стойността е просто желанието на хората да притежават нещо, оценява се с това което биха дали за него. Ако са склонни да дават $4500 за нули и единици, значи тези 0 и 1 имат такава стойност в този момент. Който пък има биткойни и смята, че те не заслужават отредената им стойност - просто ги продава.

И аз мога да извадя аргументи против биткойна. Да, цената му изглежда спекулативна и не би било чудно да падне с да кажем 50% само за седмица (след което да се вдигне). Да, опасно е за влагане на важни средства, особено за хора със слаби нерви. Но това е свободен пазар и всеки си решава.

Цаката е да можеш да извадиш и аргументи в защита. Ако не можеш, значи си предубеден. И то се вижда колко си предубеден ти. Също както и PeterSchiff - някога през 2006/2007 познал за катаклизмите през 2008. Извинявай, ама ако постоянно повтаряш как нещо ще се срине, то в даден момент ще познаеш. На спекулантите обаче не им харесва тази мисъл, те предпочитат да си представят как техния инструмент поскъпва и поскъпва. А ти какъв спекулант си, когато гледаш само в посока надолу? Поне кажи на хората "Не е добра идея да си влагате последните спестявания, но не пречи да вкарате некой излишен лев за експеримента". Вместо това ти не спираш да повтаряш как биткойна нямал стойност, бил 0 и 1, златото било ненадминато (нищо че е под пълен контрол на банките) и все такива неща, които едва ли някой е пропуснал вече да чуе.

Балон, балон, балон... а странното е, че колкото повече хора повтарят това, толкова по-здрав става балона. Дори на спекулантите им се уморяват ушите и спира да им пука, дори да знаят че е балон. Балони навсякъде. Dow Jones - балон. Имотите в Торонто - балон. Имотите в Китай - балон. Навсякъде балони, а не се пукат и това продължава вече години. Балонът вече не е това, което беше.
 
Да си взема ли сега биткоин за 1000 лв може след 2 години да станат 5 К нали? какво пък струва си риска..

трябваше през 2011 да взема 100 биткоина сега щях да съм милионер.
 

Горе