CDN - струва ли си

Firefly

Well-Known Member
Гледам има доста компании, които предлагат CDN срещу месечна такса, но мога да преценя дали подобно нещо си струва парите и дали ще облекчи трафика и натоварването на един wordpress сайт, намиращ се на споделен хостинг. Някой, който има опит с услугата и е наясно какво и как, може ли да сподели?
 
От: CDN - струва ли си

Заслужава си. Повечето български хостинг фирми предлагат безплатно тази услуга в cPanel-а - такива са ICN, Superhosting, Jump, за тези знам, може да има и други.
 
От: CDN - струва ли си

Така, от хостинга ми казаха, че Cloudfare-а няма да облеккчи натоварванет "тъй като процесорното време не включва обработката на статично съдържание. " Освен кеширащ плъгин и ограничаване на броя допълнителни плъгини не знам какво повече мога да направя. А в такъв случай не виждам смисъл от Cloudfare, тъй като с кеширащия плъгин сайтът се отваря достатъчно бързо. В webpagetest изкарвам около 80 от 100 точки.
 
Re: От: CDN - струва ли си

Правилно! Ако сайта ти е в България и е насочен основно за бг клиенти, то използвайки cloudfare ще постигнеш негативни резултати, тъй като потребителите ти ще отварят сайта ти от сървъри извън България - тоест по-бавно от твоя сървър (ако се намира в БГ).


Така, от хостинга ми казаха, че Cloudfare-а няма да облеккчи натоварванет "тъй като процесорното време не включва обработката на статично съдържание. " Освен кеширащ плъгин и ограничаване на броя допълнителни плъгини не знам какво повече мога да направя. А в такъв случай не виждам смисъл от Cloudfare, тъй като с кеширащия плъгин сайтът се отваря достатъчно бързо. В webpagetest изкарвам около 80 от 100 точки.
 
От: CDN - струва ли си

Да, прави сте. Ако е сайта главно за българи, няма смисъл от тази услуга, ако обаче се посещава от значителна маса чужденци тогава вече ще е доста полезно.
 
Истинска CDN разполага с множество data сървъри разположени в различни географски точки на земята, обслужващи близките им клиенти. До колкото съм наясно при cloudflare не е така. Тоест ако техните сървъри са разположени (примерно) в Калифорния, то ще обслужват най-добре потребителите от Калифорния, но ще е в пъти по-зле за немските потребители. За немците ще е по-добре да свалят съдържанието ви от България, отколкото от Калифорния.

Истинските CDN услуги не са безплатни и имат доста по-сериозни приимущества.


Cloudflare не е истински CDN, а просто един кеш пред вашите машини - със същия успех и по-добър можете да си сложите един кеш плугин.
 

Горе