Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Virosss

Active Member
Вчера останах приятно изненадан от новината, че най-накрая една хостинг компания се престраши да пусне първа тази услуга.

Новината е добра най-вече, защото като гледам параметрите и това, което се предлага в сравнение с обикновеният VPS хостинг е доста ниска, а от опит (с чуждестранен VPS провайдър) разликата е от земята до небето. Не знам колко от вас са хоствали сайт на това чудо на техниката, но освен значително по-бързото отваряне на сайта, снимките се отварят буквално за секунди.

Ето и възможните оферти, за мераклиите да се възползват първи: https://delta.bg/ssd-vps-hosting

Между другото, не бях съвсем искрен, на чуждият VPS гледам, че пише SSD-Cached, а при Делтата е само SSD. Съдейки по цената, предполагам, че SSD е по-добрият вариант. Всъщност някой може ли да ми обясни каква е разликата? Моето предположение се свежда до хибридите, дето ги наричат SSHD, но не съм съвсем сигурен.
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Разликата SSD-Cached (SSHD) и чист SSD е, че при SSD Cached самите VPS-и са на хард диск, а Swap-а на хардуерната машина е на SSD (както и трябва да е попринцип на всички HDD VPS-и), докато при чист SSD си изцяло и само на SSD.

Колкото до това дали са първи - ние още през ноември пуснахме SSD VPS както можете да видите и в нашата тема:
http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=43183&page=6&p=490766#post490766

Целта обаче не ми е да спорим кой е първи - това не е от значение, важното е да има голям избор на пазара и конкуренция, от която само потребителите могат да спечелят, а в България клауд услугите си остават малка ниша на този етап и все още споделения хостинг е най-популярен.

Това определено не е задължително да е нещо хубаво, тъй като според нас и хиляди експерти, бъдещето е именно във виртуалните сървъри и клауд базираните VPS услуги.

Успех им пожелавам и се надявам и другите доставчици да започнат да мислят в тази насока и да отговорят на предложенията от нас и колегите :)
 
На делата обикновените VPSи са им SSD Cached от две години или даже малко повече, 2011 ми се върти като година :) нищо че мисля не го анонсираха гръмогласно

@Nullbyte и Virosss не е задължително суапа да е на SSD при флаш кеша най често ползвaните неща се теглят на SSD (включително клиетски фаилове и клиентска OS) и се четат от там или от Рамта се пише дирекно в SSD/чете всичко в SSD a после от него се пише по харда (точно като модулите флаш за райд картите ) според изпълнението


Честито на Делата и успех :)
 
Последно редактирано от модератор:
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

@NullByte, извинявам се, явно съм пропуснал новината и затова се развълнувах от новата услуга на Делтата, понеже си ги ползвам за единият от сайтовете повече от година без никакви ядове и така... Както и да е, прав си. Важното е да има конкуренция, понеже от нея най-много намазваме ние крайните клиенти :)

Между другото мерси и на двамата за разяснението. Явно наистина предположенията ми са били правилни :)
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

По принцип сме пуснали SSD VPS от май месец 2013, но както и всичко останало при нас винаги минават много и сериозни тестове преди да анонсираме нещо официално. Като референти на въпросните услуги можем да посочим компании като ilyan.com и studioX.bg, за чиито клиенти и брандове като nescafe, milka, aktiva и мн други използваха услугата поради причината, че при тях има големи натоварвания при телевизионни и фейсбук реклами. От порядъка на няколко хиляди човека онлайн за 2-3 минути.

Благодаря на Viross за доброто представяне.
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

@dragozh, моля, хубаво, че има такива моменти, че човек да е сети, че ви има. Аз откакто си хоствам при вас личният блог, не ми се е налагало да се обърна към съпорта ви или да си пипам по виртуалният сървър и днес като сравних, съм ударил 8-9 месеца uptime :) Та давайте в същият дух и успех с новата услуга!
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Хмм само аз ли не мога да схвана защо цените на SSD VPS и обикновенно VPS са еднакви а параметрите на SSD VPS са двойни ? Говоря за РАМ паметта ето пример:
SSD VPS :
SSD 10GB
CPU 1 x 3.4 GHz
RAM 1 GB
Цена: 21лв

Обикновенно впс :
RAM - 512 MB
vCPU - 1
Raid 10 HDD - 8 GB
Цена 20лв

Почти двойна РАМ на една и съща цена
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Търся из Интернет и не мога да намеря отговор защо SSD сървърите са толкова по-евтини от другите. При това една и съща фирма предлага и двете, и продължава да държи стандартните по-скъпо (2-3 пъти). В същото време по привидни параметри са еднакви. Може ли някой да ми обясни къде е уловката. С какво SSD-то нещо отстъпва та е по-евтин.

Преди време имах много горчив опит с един виртуален сървър, базиран на SAN. Големи реклами, високи технологии, не знам си какви скорости. И тоя САН просто потъна, не издържа, трябваше да правя какви ли не еквилибристики изобщо за да поддържам сайтовете он-лайн. След това реших проблема като го върнах на виртуален сървър с локален диск.

Та да не би SSD да имат някаква друга слабост, която да изненада в последствие. Защо са по-евтини?

По принцип тясното място на всички сървъри е паметта. Да не би SSD да пестят от памет, като няпример я заменят с някакъв много бърз swap, който представят като памет. Но всъщност нямаш такава памет. Стандартен VPS ако му орежеш паметта също рязко поевтинява.

Та някой да обясни...
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри



Та някой да обясни...


Ако желаеш повече информация драсни ми на лично телефон за връзка или ме потърси в скайп и ще ти отговоря на всички въпроси които те интересуват, а също ако се нуждаеш от демо ще ти предоставим такова, за да си сигурен, че услугата е на нужното за теб ниво.

Дано съм бил полезен.
:| Мисля, че това изяснява нещата, щом и демо може да се предложи с SSD виртуален сървър.
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Здравейте,

Уловка няма. Това могат да го потвърдят всички наши клиенти. Разликата идва от това, че работихме и тествахме дълго време, тоест насочихме всички усилия към новата услуга. В момента работим по това да увеличим параметрите и на текущите наши клиенти и/или да мигрираме всички услуги върху SSD базирани дискове. В крайна сметка очаквайте още изненади, защото държим на нашите клиенти и правим всичко по силите ни те да бъдат доволни и щастливи :)
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Аз питам защо и от къде по принцип SSD сървърите станаха толкова евтини. Нямам в предвид само вас. Навсякъде е така. Има някаква Ню Йоркска фирма дето предлага SSD сървър с параметрите на настоящия ми VPS на цена 40 долара. Докато за моя плащам над 100. Ако намаля паметта на моя с 2 ГБ, ще постигна съизмерима цена.

От къде идва разликата. Не мога да си обясня с какво SSD толкова много сваля цената. Единствената ми логика е, че ползвате SSD-то за някакъв много бърз swap, т.е. продавате фактически с по-малко RAM.

Ако има друго обяснение на ниската цена, ще се радвам да го чуя, а може би след това и да спестя значителна сума пари месечно.
 
Просто цената на SSD-тата падна. И освен това един сървър обикновено се претоварва от към дискови операции много преди да му свърши паметта. А SSD-тата имат поне 100 пъти по-добри параметри за случайни входно-изходни операции от механичните дискове.
 
Re: От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Аз питам защо и от къде по принцип SSD сървърите станаха толкова евтини. Нямам в предвид само вас. Навсякъде е така. Има някаква Ню Йоркска фирма дето предлага SSD сървър с параметрите на настоящия ми VPS на цена 40 долара. Докато за моя плащам над 100. Ако намаля паметта на моя с 2 ГБ, ще постигна съизмерима цена.

От къде идва разликата. Не мога да си обясня с какво SSD толкова много сваля цената. Единствената ми логика е, че ползвате SSD-то за някакъв много бърз swap, т.е. продавате фактически с по-малко RAM.

Ако има друго обяснение на ниската цена, ще се радвам да го чуя, а може би след това и да спестя значителна сума пари месечно.

най просто обяснено... докато скрипта който се изпълнява чака данни от диска cpu не е в покой а се води под товар....

pri ssd скороста е в пъти по голяма ето една графика която е стара

IOps_mean_comparison_EN.jpg

SSD не правят по 8000 iops а по 80 000 дори и при писана (горе долу както ти написа rds100 100-200 пъти разлика с най бързите възможни диксове при рандом достъп до данните) докато хард дисковете не са мръднали

а и цените като цяло се движат надолу
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Въпросът е има ли компромис с паметта. Тя винаги е била основен компонент, ползван, именно заради екстремно бавните дискове. Така е и при домашните РС-та. Софтуерът отчита това и управлява така работата, че да ползва предимно паметта. Това го правят и апаша и мускл-а. Т.е. ако се резне паметта, с аргумента, че дисковете вече са по-бързи, това реално може да означава забавяне значително на сървъра. Примерно аз сега ползвам 4 ГБ RAM. Ако сваля на 2 просто няма да работи нищо, без значение дали дискът е SSD.
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

@dmb аз доколкото виждам в новите планове на Delta с SSD дискове, на същата цена и с двойно повече рам :)
 
От: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Така, ще си позволя да уточня и още нещо. От май месец 2013 година Delta.BG инвестира значително в своята мрежова инфраструктура. Благодарение на това свързаноста ни навън към международните и български доставчици се базира на 3 самостоятелни трасета всяко по 10Gbit/s + 1 x 10Gbit/s за бекъп. Реално имаме общ капацитет над 40Gbit/s към и от цял свят. Освен това сме изградили директни връзки с много локални доставчици, като Mtel/Spnet/Megalan, Blizoo, Telecoms Varna /rds100/ както и много други, предстои ни също така и включване към някои от най-големите ексчейнджи. Та това което можете да разберете от всичко това е, че при нас вашите сайтове, ще бъдат в една модерна мрежа обслужена от най-висок клас оборудване, отлична свързаност до всички международни дестинации. Всичко това допринася вашите сайтове не просто да се отварят бързо, а да летят. :)
 
От: Re: Delta.bg пуснаха първи SSD виртуални сървъри

Драго аз на твое място щях да покажа и това :) който знае или е любопитен ще разбере :)

Виж файлът 9189

пп Разделих темата писаното за кешове е и оптимизация на vps е тук

Това е стария модел на JUNIPER, вече може да се похвали с нов MX 104 :D
 

Горе