Esport - развитие в България

Happy George

Active Member
Здравейте колеги,

първо малко за мен по темата. Аз съм геймър още от малък. С времето играя все по малко, защото имам и други задължения, но гледам големите турнири на любимата ми игра, а именно Dota 2. Следя турнирите, играчите, отборите и бих казал, че знам почти всичко за всеки играч. Тук ще коментирам предимно тази игра, защото с нея съм най-запознат. Всъщност дота 2 тръгва от играта, които може би всички знаете Warcraft /даже върви и филма по кината/. Почнах да играя играта преди повече от 10 години и никой никога не е мислил, че тя ще стане толкова голяма.

Малко статистика за самата игра, която по мое мнение се превръща в бизнес:
Най - големия награден фонд 18 000 000 долара през 2015. Това стана на така наречения турнир The International 5. Тази година наградния фонд сигурно ще е над 25 000 000 долара. Всичко това е от един турнир, през годината има и доста турнири, които са по малки, но също носят милиони на играчите и отборите.

1 600 000 хора са гледали последния турнир по едно и също време. В някой страни игрите се предават дори и по тв-то, но за това по късно.

В някой страни играта е официален спорт/не само тази игра, но и всички други игри като League of legends и Cs:GO/

Всъщност ние имаме и български играч, който вмомента е в топ отбор и печели големи суми пари като класирва отбора си топ 3 на почти всеки турнир тази година.

Защо ви пиша?
Искам да чуя вашето мнение. Преди време имах идея да създам сайт, в който да пиша статии за самата игра, отборите, играчите и т.н.
За жалост се разколебах, защото не вярвах, че играта има развитие и в БГ така както в другите страни. Проекта, който исках да стартирам е доста голям за в началото обхваща само Дота 2, но след време имах планове да добавя и други популярни игри. Имах план, кое как да бъде в сайта, даже имах бих казал 10/10 име на домейн, доста добър .бг домейн. Конкуренцията е бих казал голяма, но не и силна. Има сайтове, които коментират много общо за самите игри, а аз исках да вляза по детайлно за игрите и самите отбори. Плана включваше и youtube канал... абе няма да казвам всичко :D

БЯХ ЗАБРАВИЛ!
Идеята беше назаден план в продължение на няколко години. Наскоро обаче какво да видя? Всъщност gong.бг са направили секция за Еспорт-а и пишат статии за дота 2. Естествено по мое мнение статиите бяха доста общо написани.
След известно време обаче нещо друго ме шокира. Всъщност давата турнир по дота 2 по Nova Sport с бг коментатори. След това разбрах, че от Nova Media са купили някакви дялове от турнирите на ESL И Dreamhack.

Естествено изкарах плана, който бях написал в една тетрадка и почнах отново да се замислям за целия проект.

Вашето мнение какво е? Има ли хора сред вас, които работят по такива сайтове или са имали такива идеи. Създаване на сайт като спортал или гонг, само че предимно за еспорт е сериозен проект и иска доста време и средства за реализация. Според вас има ли развитие това в България, като се има впредвид, че темите и сайта ще са на БГ.

Оставам на разположение ако имате някакви въпроси към мен.
Ако искате да научите малко пвоече за играта и какво представлява може да потърсите в интернет има доста информация.
Играта даже има и филм специално за един от първите турнири преди 6години когато Prize pool-a на турнира е бил 1 000 000долара
Може да видите трейлъра - https://www.youtube.com/watch?v=R-RKqGaNq-Y
Филма го има с бг събс в youtube.
 
От: Esport - развитие в България

Не, чак толкова перковци, че да спечелиш едва ли има в БГ.
 
От: Esport - развитие в България

Единствения начин да спечелиш от еспорт в България според мен е да организираш офлайн турнир.
Ако има добър награден фонд, провеждане на регионални турнири и след това национален.

Добре е да се види дали има поне един човек който изкарва сериозни пари от геймърство в България, защото ако се популяризира играенето за пари - много хлапаци ще си губят времето с надеждата след години да си вадят хляба с това...
 
От: Esport - развитие в България

Единствения начин да спечелиш от еспорт в България според мен е да организираш офлайн турнир.
Ако има добър награден фонд, провеждане на регионални турнири и след това национален.

Добре е да се види дали има поне един човек който изкарва сериозни пари от геймърство в България, защото ако се популяризира играенето за пари - много хлапаци ще си губят времето с надеждата след години да си вадят хляба с това...

Има доста играчи, които вадят пари от гейминг, но за жалост повечето играят за чужди отбори и под чужд флаг.

На мен идеята ми е да направя новинарски сайт, примерно като sportal или gong, само че за гейминг. Да знам, че има няколко такива бг сайтове, но за жалост мисля, че пишат доста общо за игрите и не влизат в детайли. EN сайтовете за дота 2 са доста големи и имат доста добра поддръжка и по качествени статии и информация.
 
От: Esport - развитие в България

От опит ти казвам - у нас геймърите са малко и трудно можеш да изкараш пари от тях - ако ще да пишеш не само за Дота, но и за останалите 3-4 игри, които се играят масово в България. Тези, които са сериозни играят и посещават "световните форуми и портали". Като цяло - забрави за идеята да правиш пари от геймърски сайт в България, но за кеф може да си го движиш като страничен проект и може би след време ще изкарваш нелоши приходи от Адсенс и други рекламни мрежи, например...
 
От: Esport - развитие в България

Нали Роро се опитва да поддържа такъв вид медия (nexttv) . И като гледам не е цъфнал и вързал. А е доста креативен човек.
Може да се пробваш да се свържеш с него и да се включиш в екипа му с идеите си. Предполагам и пари ще изкараш.
 
От: Esport - развитие в България

Ами има хора, които вече се опитват да развиват дота 2 сцената в бг. Погледни: http://dota2.esports.bg/ преди беше dota2bg. Те организираха и Game Ninja, където също имаше дота. Те организират всички турнири по дота 2 в бг в момента. Метни едно око и на Ogre Cast - http://ogrecast.com/. Това са едни от най-изявените бг дота 2 коментатори. Именно те коментираха по Нова телевизия :) Но според мен от самата сцена в момента и от сайт посветен на тази тема, не можеш да направиш пари. Трябва да имаш спонсори да организираш турнири, онлайн/оффлайн и така. Само от сайт на бг няма да изкараш кой знае колко. По-добре го направи на английски. Там конкуренцията е по-голяма, но и има по-голям потенциал да изкарваш пари. Между другото колко ммр си XD
 
От: Esport - развитие в България

Да, знам за ogre-тата. Знам и аза дота2еспорт и за nexttv, но и 2та сайта са доста слаби по мое мнение. Прав си, че на ЕН пазара конкуренцията е по-голяма, но пък има повече шанс за пари, но идеята ми не е толкова много за пари, защото така или иначе следя всички турнири, защо да не споделям информацията с другите запалени като мен. Информацията я взимам не само от големтие сайтове, но и от twitter и други социалки, а за голяма част от ЕН сайтовете тези "драми" свързани с играчите остават назаден план.

@brain_pain не съм играл от доста време, но последно бях 4300 - 4500 на соло и на парти. Просто ак отрябва да съм честен по интересно ми е вече да гледам турнирите от колкото да играя :D
 
От: Esport - развитие в България

Да, знам за ogre-тата. Знам и аза дота2еспорт и за nexttv, но и 2та сайта са доста слаби по мое мнение. Прав си, че на ЕН пазара конкуренцията е по-голяма, но пък има повече шанс за пари, но идеята ми не е толкова много за пари, защото така или иначе следя всички турнири, защо да не споделям информацията с другите запалени като мен. Информацията я взимам не само от големтие сайтове, но и от twitter и други социалки, а за голяма част от ЕН сайтовете тези "драми" свързани с играчите остават назаден план.

@brain_pain не съм играл от доста време, но последно бях 4300 - 4500 на соло и на парти. Просто ак отрябва да съм честен по интересно ми е вече да гледам турнирите от колкото да играя :D

Малко късно си се сетил, но като цяло в бг всичко свързано с еспорта е по-скоро за емоцията, а печалбите са символични. Казвам го от опит, правил съм над 5-6 офлайн турнира, като във Варна единият път бяхме събрали над 350 човека, около 60 отбора имаше и играха над 24 часа. Става въпрос за играта LOL

Да превеждаш новини не ми звучи като мега уникалното нещо, ние го правим от години, но повечето геймъри си знаят английски на достатъчно добро ниво за да разбират ъпдейтите по-играта и без превод, по скоро е важна общността.
 
От: Esport - развитие в България

Ами може да опиташ да се свържеш с хората от dota2 бг и да работите заедно. Сподели идеите си с тях и си партнирайте. Ако не се разберете, тогава си прави сайт. Ако ти се занимава с това прави го :) Дет се вика начеши си крастата :D
 
От: Esport - развитие в България

@C.Cenov Не,братле разбрал си ме погрешно, нямах предвид да превеждам от анг на бг. Просто смятам, че имам знанията и сам да анализирам игрите и да създавам собствено съдържание.

В голям плюс е и домейна, който е убиец. :D
 

Горе