forumfinansi.com не се отваря!

rujel

Well-Known Member
Преди време от тук от predpriemach научих за форума ForumFinansi. Намерих тема тук в архива, че преди година и половина този форум и всичко около него се продава. В сегашния момент вече форумът не се отваря - явно продажбата не се е осъществила. Но въпроса ми е защо е изчезнал така? В интернет има много реално "мъртви" форуми, но които съществуват активно и в които дори може да се пише. Въпросът ми е защо и този форум не премина в такова "състояние" вместо да бъде изцяло унищожен.
 

Service scan​

Don't have an IP address to scan for services
 
И аз бях изненадан, че всичко е заличено.
 
Правилата и законите в България и ЕС вече са такива, че трудно можеш да оставиш някакъв стар форум, пълен със съдържание просто да съществува. Там има каква ли не чувствителна информация, включително лични данни. Хората се оплакват и пускат жалби до КЗП. Постоянно се появяват нови изисквания да има предупреждения за бисквитки, политика за това или онова и т.н. Вероятно собственикът е решил, че главоболията по поддръжката не си заслужават за нещо, което не носи пари.
 
Това е темата:


Да, мислех, че го е продал. Цената му беше не лоша. Само той би могъл да каже какво се случва. Ще е жалко да е паднал напълно. Но ДА, ако форум не се поддържа бързо умира.
 
Правилата и законите в България и ЕС вече са такива, че трудно можеш да оставиш някакъв стар форум, пълен със съдържание просто да съществува. Там има каква ли не чувствителна информация, включително лични данни. Хората се оплакват и пускат жалби до КЗП. Постоянно се появяват нови изисквания да има предупреждения за бисквитки, политика за това или онова и т.н. Вероятно собственикът е решил, че главоболията по поддръжката не си заслужават за нещо, което не носи пари.
Съобщението за бисквитки се пуска автоматично, т. е. то не се нуждае от поддръжка. Форумът беше доста нов и така си имаше такова. Лични данни за изтриване също не представляват проблем, защото при откриване и оплакване за такива, то първото нещо е институциите да укажат на собственика на форума да ги премахне. Това не е поддръжка също, защото не се прави периодично, че да е постоянен проблем. Дай някакъв по-конкретен пример, който наистина би довел до главоболия. Знам много форуми, които са от много години, рядко или почти не са използват, но съществуват без проблеми. Тези форуми дори не предупреждават за използване на солети, корабии и други хранителни продукти, просто защото нямат нужда от това. Те не създават cookies за анонимните потребители и така нищо не трябва да предупреждават при влизането.
 
Достатъчно ясно съм се изразил в предишното си мнение. Старите форуми, дето съществуват без проблеми им трябва само един идиот без работа да се заеме да пуска жалби срещу тях защо нямало телефонен номер и адрес на собственика, това или онова, за да докара глоби и съдебни главоболия на собственика, на който първата работа ще е веднага да го затвори. Това че четат анонимни потребители не значи задължително, че няма бисквитки и не се събират лични данни. Ако има брояч от по-големите, значи има и бисквитки. И да няма брояч, всеки хостинг със cPanel събира и логва IP-тата на всички потребители, а това са лични данни. Мога още да продължа, но не виждам смисъл, тъй като подобни теми са дъвкани много пъти. Законите сега са такива, че дори малък личен блог да имаш, това може да те вкара в голямо приключение със законите. Да не говорим за стар изоставен форум. Това вече е рецепта за бедствие, чакащо да се случи.
 
  • Haha
Реакции: Vbb
нямало телефонен номер и адрес на собственика
Тези лични данни са задължителни само за online магазините, защото извършваш с тях парични операции и трябва да си наясно кой стои отсреща. Форумите за които ти говоря не предлагат нищо платено и съответно няма нужда от споменатото. Точно обратното е - вече често е трудно да намериш актуален email на собственик на домейн, защото е вид лични данни и whois услугите за домейни вече го крият (или пренасочват). Тук вече е актуален въпроса ForumFinansi дали има някакви дейности свързани с пари - ако да, то по-скоро е нормално те да бъдат закрити, а не целия форум.

всеки хостинг със cPanel събира и логва IP-тата на всички потребители, а това са лични данни
Да всеки сайт наистина запомня или най-малкото има възможност да запомни тези лични данни, но това не изисква нищо особено по отношение на функционалността на сайта. За cookies нещата стоят по по-различен начин, защото си длъжен да предупредиш, както прави предприемач, като отворим анонимно сайта. Появява се съобщението: "This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies." Забележи, че изобщо не пише, че сайтът събира лични данни.

Мога още да продължа, но не виждам смисъл, тъй като подобни теми са дъвкани много пъти.
Ами продължи или дай препратки към "дъвканите" теми. Изобщо няма ли я някъде тази информация синтезирано и подредено, ама не в цяло книжка, като наказателния кодекс. Най-простото нещо - дай едно конкретно нарушение за ForumFinansi, което най-вероятно въпросния форум е имал. Разбира се говорим само за "примерно", защото вече този форум не съществува.
 
Тези лични данни са задължителни само за online магазините
Не е вярно.

...дай...
Не съм длъжен нищо да ти давам или да търся и синтезирам информация, и да ти е предоставям наготово. Има търсачки. Като ти трябва нещо сам си го намери. Споделих мнение в темата, защото ми е интересна и имам какво да кажа, но нямам никакви задължения към никого за нищо.
 
Никъде не съм казал, че ще съдят собственик на форум, защото не е сложил лични данни. Казах че може да има съдебни главоболия и уточних, че може да е по всякакви причини, не само за липсващи лични данни. Има друга тема в развитите, мисля че беше за сайт за обяви, където авторът още си чака решението на КЗП и ако го глобят, каквато е практиката на комисията в такива случаи, ще трябва да обжалва в съда, където пък със сигурност ще заменят глобата с предупреждение, тъй като случаят е маловажен. Но дори като спечели в съда, пак ще си останат загубеното време, многото нерви и цялостното неприятно усещане. Категорично не си заслужават тези неща за някакъв сайт, който не носи приходи.

Явно дори не можеш да четеш с елементарно разбиране вече щом "съдебни главоболия" за теб е еквивалентно на "ще осъдят" някого. Дори не знам защо си губя времето да пиша в тема, която уж е сериозна, а е пусната в офтопика, където гладните тролове дебнат и омазват всичко ново, като им доскучае да пишат глупости на тема ваксини и политика.


За дело приключено с решение на съдебни заседатели няма какво да се гадае. Там нещата са най-ясни и категорични в американската съдебна система, защото за да завърши такова дело с победа за една от страните, изискванията към доказателствения материал са максимално големи. Съдията повтаря това стотици пъти на съдебните заседатели по време на делото, за да е сигурен, че им е ясно как трябва да подходят накрая. Много от тези дела се излъчват на живо онлайн. Изгледай някое и ще ти стане ясно колко е трудно да стане грешка.

И какво бръщолевиш постоянно за симпатии на админи и доклади? Ти повдигна сам въпроса от нищото, ни в клин ни в ръкав и до момента не ми е ясно каква връзка има с темата и мненията в нея.
 
Последно редактирано:
400 теми за 5 години, не е точно активен форум. Съвсем естествено развитие на нещата, според мен.

Той човека си каза, че няма време за него, по-добре да си запази базата чиста от спам, ако в един момент реши да го рестартира или се продаде.
 
Един форум иска не само да се изгради, но и да се поддържа. Не очаквах нещата да имат друг развой гледайки как нищо не се случва с него. Хората си мислят, че е добра идея да имат форум. До тук добре, а после?
 
Не знам дали осъзнавате, но един заспал форум е в стотици пъти по-лесен за обслужване в сравнение с активен такъв. Спамът в днешно време не е проблем, защото обичайната практика при такива форуми е да се затварят новите регистрации. От друга страна ако има много регистрирани потребители с 0 мнения, то техните съответно първи постове се поставят в режим за публикуване, след одобрение от модератор.

Един наличен форум си е вид сайт, който все носи някаква SEO стойност. За първи път чувам, че можело форум да се рестартира. А и също така за първи път чувам, че можеш да продадеш форум, примерно записан само на флашка, а не качен активно в Интернет. Там възрастта на домейна също е от значение... Форумът също така е вид начин на представяне на разработилите го, т. е. е част от тяхното портфолио.

По отношение на приходите, защото за това не рядко се говори тук - ами смятам, че знам поне два наистина активни форуми, които не носят нито стотинка на собствениците им. Но ги поддържат и последните се използват. А освен това разходите за хостинг на един почти заспал форум също са в пъти по-малки от един много активен такъв...
 
Не знам дали осъзнавате, но един заспал форум е в стотици пъти по-лесен за обслужване в сравнение с активен такъв. Спамът в днешно време не е проблем, защото обичайната практика при такива форуми е да се затварят новите регистрации. От друга страна ако има много регистрирани потребители с 0 мнения, то техните съответно първи постове се поставят в режим за публикуване, след одобрение от модератор.

Един наличен форум си е вид сайт, който все носи някаква SEO стойност. За първи път чувам, че можело форум да се рестартира. А и също така за първи път чувам, че можеш да продадеш форум, примерно записан само на флашка, а не качен активно в Интернет. Там възрастта на домейна също е от значение... Форумът също така е вид начин на представяне на разработилите го, т. е. е част от тяхното портфолио.

По отношение на приходите, защото за това не рядко се говори тук - ами смятам, че знам поне два наистина активни форуми, които не носят нито стотинка на собствениците им. Но ги поддържат и последните се използват. А освен това разходите за хостинг на един почти заспал форум също са в пъти по-малки от един много активен такъв...

Не знам дали осъзнаваш, ма форума за последните 2 години е имал 10 нови теми и то при отворени регистрации. Неем идея ква фантазия те кара да мислиш, че при затворени регистрации нещата ще се размърдат. Аз имам доста замразени проекти, качени на флашка. Тва, че нещо не си го чувал, не го прави невъзможно. Възрастта на домейна, като домейн, а не публикуван сайт, няма никва тежест при подлизването на гъза на търсачките.
 

Горе