freelancer.bg и специалистите!

dalasweb

Well-Known Member
Вчера цял ден разглеждах freelancer.bg и по специално веб дизайнерите и програмистите.Повечето бяха такива дето могат да си инсталнат wordpress i joomla.Нито един от другите нямаше portfolio.А къде са другите от големите фирми?
Мислех ,че има пазар и в бг но уви не.Всичкото брат работи за вънка!
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Абе човек, домейнът дето си "разглеждал" е паркиран... Я провери де си бил точно.
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Мислиш ли,че големите фирми ще се набутват на средната риба в сайтове за freelancer-и ?
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Имах предвид тези дето работят в големите фирми, други доходи не са излишни
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Мисля, че в големите фирми всеки прави всичко поотделно. А във фрееланцер всичкото разбирач
 
От: freelancer.bg и специалистите!

да си фрийлансър е добре, имах познати с които решихме да се пробваме, естествено без да се конкурираме. като от 3-ма души, единият решиха да го вземат за постоянно в някаква фирма в англия. Доколкото разказва му е добре там, плащали доста. Това обаче става въпрос за freelancer dot com . Все още си мисля обаче, че между това да търсиш хора за постоянно и хора само за проект има много голяма разлика. Едните ги търсиш във фрийлансър сайтовете, другите в джобс.бг
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Здравейте!!!
Аз съм фрийлансър (графичен дизайнер) и ако ми позволите ще споделя моето мнение по въпроса.
Според мен този начин на работа с фрийлансъри е добре развит в напредналите страни като САЩ, Австралия, Русия.... и много други, понеже фреийлансърите разработват проект на цени под средните за съответните страни и работодателите могат да изберат човек, който да им свърши добре зададената работа, в определените срокове. Докато в България този начин на работа ще се развие сигурно след 5-10 години, както всяко друго нещо на този свят!!! Първо бг-работодателите трябва да разберат, че ще им излиза по-евтино и второ, че няма риск за тяхния проект. Естествено това няма да стане скоро, заради една бг-черта в почти всички българи - консерватизъм или по бг-стил - закостенялост!!! За жалост това е реалността в България и докато не се промени всички качествени фрийлансъри ще работят за чуждия пазар, където им се заплаща по-добре, а и хората на Запад са по-разбрани и коректни - съдя от моят скромен опит до момента!!!
Благодаря Ви за вниманието!!!
Успешен ден на всички!!!
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Здравейте!!!
Аз съм фрийлансър (графичен дизайнер) и ако ми позволите ще споделя моето мнение по въпроса.
Според мен този начин на работа с фрийлансъри е добре развит в напредналите страни като САЩ, Австралия, Русия.... и много други, понеже фреийлансърите разработват проект на цени под средните за съответните страни и работодателите могат да изберат човек, който да им свърши добре зададената работа, в определените срокове. Докато в България този начин на работа ще се развие сигурно след 5-10 години, както всяко друго нещо на този свят!!! Първо бг-работодателите трябва да разберат, че ще им излиза по-евтино и второ, че няма риск за тяхния проект. Естествено това няма да стане скоро, заради една бг-черта в почти всички българи - консерватизъм или по бг-стил - закостенялост!!! За жалост това е реалността в България и докато не се промени всички качествени фрийлансъри ще работят за чуждия пазар, където им се заплаща по-добре, а и хората на Запад са по-разбрани и коректни - съдя от моят скромен опит до момента!!!
Благодаря Ви за вниманието!!!
Успешен ден на всички!!!
Ами точно така е... има хора които са предприемчиви и готови да поемат риск , като примерно наемат фрийлансър. Казвам го риск, защото да направиш нещо за първи път, и да възложиш работа на човек, който не е част от фирма си е доста рискована ситуация. Има ги обаче такива който го поемат.. но българските фрийлансъри просто няма как да разчитат на такива хора от българия за да печелят.
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Международният пазар няма как да се конкурира от местен (ограничен) пазар. На международния пазар и търсенето и предлагането е голямо (предлагането е леко в повече, но това е нормално) и ако си разбираш от работата все ще се вредиш. Най-трудно се приемат новите freelancer-и, защото не се знае нищо за тях. С новите работодатели по-лесно се решава проблема - по-голяма предплата. Добрите посредници изграждат сложни рейтингови системи, с които се гарантира някакво качество и почти никакъв риск. Ако един работодател/freelancer има 20 (и 10 стигат по принцип) проекта/задачи зад гърба си с положителни коментари и 100% плащане, явно е коректен и трудно ще имаш проблем с този човек. Това с големия риск важи само при посредници непрофесионалисти.
Всичко това пиша като freelancer работещ на свободния световен пазар на труда.
 
От: От: freelancer.bg и специалистите!

Здравей!!!
Според мен точно там е проблема, че новите фрийлансъри все по-трудно успяват да се лансират на международния пазар! Дали защото кокуренцията е безмилостна или пък нещо не наред със самите фрийлансъри?!? Важното е всеки да вярва, че може да успее в своите начинания и проекти и че можете да бъде конкурентен на тези фрийлансъри, които вече са натрупали сериозен опит на web-пазара. За да се променят нещата към по-добро, всеки фрийлансър трябва да се замисли първо върху своите умения и как да ги подобри, да разшири областта, в която работи и да си направи едно пълно и добро портфолио!!! Това са необходимите предпоставки, които зависят от вас, а вече другите се определят от работодателите. Естествено на всеки фрийлансър му трябва и сериозен късмет, за да започне работа по определени проекти. Дано всеки добър фрийлансър намери реализация в своята сфера на работа!!!
 
От: От: freelancer.bg и специалистите!

Здравей!!!
Според мен точно там е проблема, че новите фрийлансъри все по-трудно успяват да се лансират на международния пазар! Дали защото кокуренцията е безмилостна или пък нещо не наред със самите фрийлансъри?!? Важното е всеки да вярва, че може да успее в своите начинания и проекти и че можете да бъде конкурентен на тези фрийлансъри, които вече са натрупали сериозен опит на web-пазара. За да се променят нещата към по-добро, всеки фрийлансър трябва да се замисли първо върху своите умения и как да ги подобри, да разшири областта, в която работи и да си направи едно пълно и добро портфолио!!! Това са необходимите предпоставки, които зависят от вас, а вече другите се определят от работодателите. Естествено на всеки фрийлансър му трябва и сериозен късмет, за да започне работа по определени проекти. Дано всеки добър фрийлансър намери реализация в своята сфера на работа!!!
Единственото което мога да добавя към твоето мнение за добрият фрийлансър е умението да убеди работодателят, че точно той е човекът, който може да свърши работата най-добре.
 
От: От: freelancer.bg и специалистите!

Единственото което мога да добавя към твоето мнение за добрият фрийлансър е умението да убеди работодателят, че точно той е човекът, който може да свърши работата най-добре.

Прав си!!! Това е една от най-съществените предпоставки и умение, което не всеки човек притежава. Според мен по-добре рекламираният фрийлансър успява да работи по много повече проекти от този, който не може сам да се лансира успешно, макар често той (вторият) да е по-талантливият от двамата!!!
 
От: Re: freelancer.bg и специалистите!

Затова малко бизнес книжки с умения в продажбите, няма да са ви излишни, гимнастика за мозъка... а и малко разнообразие от компютъра:p

Да препоръчаш нещо конкретно ? :| Не че не мога да намеря някакви, но предполагам ти си чел някакви и имаш някакви впечатления
 
От: От: freelancer.bg и специалистите!

Прав си!!! Това е една от най-съществените предпоставки и умение, което не всеки човек притежава. Според мен по-добре рекламираният фрийлансър успява да работи по много повече проекти от този, който не може сам да се лансира успешно, макар често той (вторият) да е по-талантливият от двамата!!!

Нямам опит в тази област, но ми се струва, че в тия сайтове, портфолиото на фрийлансъра действа много по-силно върху работодателя, околкото уменията за баламосване. Залагам на талантливия.
 
От: freelancer.bg и специалистите!

От опит казвам, че най-силно впечатление на работодателя прави списъкът с други проекти извършени чрез този посредник (т.е. дадената freelance система) и мненията за теб на поръчалите те за работа (работодателите). Следващото по тежест са компетентните отговори по време на пазарлъка. Важно е поръчващият да разбере максимално подробно колко добре разбираш задачата му и че можеш да я свършиш навреме и качествено (най-често се държи предимно на второто). Ако си вършил нещо подобно, споменаването му е голям плюс. Предлагане на вариации в някои части на изпълнението на заданието също са голям плюс. Това показва твоят професионализъм и че с теб може да реализира проекта си дори по-добре отоклкото го е планирал.
 
Re: От: Re: freelancer.bg и специалистите!

Да препоръчаш нещо конкретно ? :| Не че не мога да намеря някакви, но предполагам ти си чел някакви и имаш някакви впечатления

Ще си пргледам библиотеката по късно или утре и ще избера нещо по леко за начинаещи че са ми малко в повечко книжките :)
 
От: Re: freelancer.bg и специалистите!

Затова малко бизнес книжки с умения в продажбите, няма да са ви излишни, гимнастика за мозъка... а и малко разнообразие от компютъра:p

Подписвам се под горе казаното с две ръце! И понеже винаги ме хваща яд като прочета някъде, че в БГ било така, пък на вън било онака... и че нещата трябвало да се променят... То хубаво това - всички знаем, че нещата трябва да се променят, но какво правим по въпроса? Ще ви дам пример от мой личен опит с колеги тук от форума: Аз съм "навън" и принципно работя в съвсем друга сфера, но в последно време нещата от основната ми работа и нета взеха много да се преплитат и за това започнах лека по-лека да уча и да се стремя да навляза по-дълбоко в материята. Престраших се даже да поема и поръчки - в началото само за елементарни неща, но пък взеха, grazie a Dio, да изникват и по-сложни, поне за моите възможности, проекти. Викам си - чудесно, из форума има сумати и знаещи и можещи колеги, които търсят и няма да откажат още работа, ако им предложа. Искам да подчертая, че досега, никой колега тук от форума не ме е издънил. Благодаря на всички! Без вас и без целия форум изобщо, никога нямаше да се престраша да направя някои неща. :D
До тук добре. Но, според мен има един необясним за мен дефект в поведението на българските фрийлансери - супер затруднена комуникация. Не желаят да говорят по скайпа, защото не им работели/нямали слушалки; приятелката им била ревнива и ако чуела, че говорят отсреща с жена, даже и по работа, щяла да направи скандал (???), на който и да съм поискала телефон за връзка, всеки е отказал, посочвайки още по странни причини. Да не говорим, че някои не си казват даже името. Питам се защо? Тук във форума - добре, но ако ще се работи по сериозен проект, мисля че всеки работодател ще иска да знае, че насреща си има професионалист, а не герой от анимационно филмче, а в случаи на спешна нужда да може да звънне един телефон. Мисля, че е доста трудно и понякога се стига и до недуразумения, ако комуникацията е само чрез мейли. Освен техническа, работата на програмиста или дизайнера, изисква и много творческо мислене, а до споделена и добре изпипана творческа идея не може да се стигне само с размяна на чатове в скайп. :)
 

Горе