freelancer.bg и специалистите!

От: freelancer.bg и специалистите!

Явно не си запозната с практиките на повечето freelancer-и. Някои приемат, други отказват комуникация по skype (аз съм от вторите по идеологически и сигурност причини). Работил съм с хора с реалновремеви разговори (чат, не аудио разговор) и със съобщения/писма през няколко часа. При работа в международен план често се работи с хора с ужасен говорим ангийски (проблемен акцент или липса на опит с английския) и един аудио разговор би бил само проблем. Затова нещата се ограничават до писмена комуникация по принцип. Името могат да ти го търсят само ако директно искат да те наемат от някоя фирма (нали трябва да си попълнят бумагите), а иначе се работи с посредник и там само ти гледат историята с предишните работодатели и единствено името може да ги заинтересува, за да знаят как да се обръщат към теб в съобщенията/писмата си (т.е. най-често им трябва само малко ти име; това с г-н и фамилията, май, е ретро или поне е така в моята сфера).
А да делим бизнеса на на в България и извън България е ретро разбиране. Бизнес пазарът в световен мащаб чрез мрежата става общ за всички по света. Засичал съм неедин българин работещ на общия световен/международен пазар. Мненията за тези българи, които съм наблюдавал, са почти всички положителни. Не знам какво е това с комуникацията дето го споменаваш.
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Явно не си запозната с практиките на повечето freelancer-и. Някои приемат, други отказват комуникация по skype (аз съм от вторите по идеологически и сигурност причини). Работил съм с хора с реалновремеви разговори (чат, не аудио разговор) и със съобщения/писма през няколко часа. При работа в международен план често се работи с хора с ужасен говорим ангийски (проблемен акцент или липса на опит с английския) и един аудио разговор би бил само проблем. Затова нещата се ограничават до писмена комуникация по принцип. Името могат да ти го търсят само ако директно искат да те наемат от някоя фирма (нали трябва да си попълнят бумагите), а иначе се работи с посредник и там само ти гледат историята с предишните работодатели и единствено името може да ги заинтересува, за да знаят как да се обръщат към теб в съобщенията/писмата си (т.е. най-често им трябва само малко ти име; това с г-н и фамилията, май, е ретро или поне е така в моята сфера).
А да делим бизнеса на на в България и извън България е ретро разбиране. Бизнес пазарът в световен мащаб чрез мрежата става общ за всички по света. Засичал съм неедин българин работещ на общия световен/международен пазар. Мненията за тези българи, които съм наблюдавал, са почти всички положителни. Не знам какво е това с комуникацията дето го споменаваш.

Признавам си, че нямам голям опит, но въпреки това нещо не ми се вързват твоите разяснения. Ако ти поискам фактура за свършената работа, какво ще ми изпратиш - фактура от Unwise - без име, без адрес, без нищо. После казваш, че се работи с посредник, еми тогава не е би трябвало да става дума за фрийлансър, а за работа чрез агенция - така че излизаме от темата, а и сериозните агенции си подбират добре и познават хората, с които работят. Може и да съм ретро в разбирането ми за комуникация с хората, с които работя, но смятам, че работата в крайна сметка се върши от хората, не от машините и ако с машините единствения начин да комуникираш е дигитално, то мужду хора все още може и би трябвало да се говори. :)
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Посредник не е еднозначно на агенция или поне не в смисъла, който влагаш. Трудно ще намериш freelancer, който издава фактура. Тази работа я вършат посредниците, които се грижат за някакъв ред в отношенията между работодатели/поръчители и работници/изпълнители/freelancer-и. Те не подбират кадри, а ги остават на принципа на естествения подбор, т.е. който е кадърен успява по-лесно. Има много такива сайтове (аз ползвам freelancer.com). А телефонният разговор е приложим само за хора, които говорят твоя език или английски на що-годе добро ниво.
А това с "ретро" не беше във връзка с начинът на комуникация, а във връзка с локалният и световният пазар чрез мрежата.
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Посредник не е еднозначно на агенция или поне не в смисъла, който влагаш. Трудно ще намериш freelancer, който издава фактура. Тази работа я вършат посредниците, които се грижат за някакъв ред в отношенията между работодатели/поръчители и работници/изпълнители/freelancer-и. Те не подбират кадри, а ги остават на принципа на естествения подбор, т.е. който е кадърен успява по-лесно. Има много такива сайтове (аз ползвам freelancer.com). А телефонният разговор е приложим само за хора, които говорят твоя език или английски на що-годе добро ниво.
А това с "ретро" не беше във връзка с начинът на комуникация, а във връзка с локалният и световният пазар чрез мрежата.

Еми ако това е "правилното" разбиране за фрийланстването в БГ, явно ще трябват не 5-10 години, както беше писал един колега по-горе, ами поне 50-100 докато този вид работа придобие смисъл в БГ. Това, че фрийлансерите не издават фактури, направо ме разтърси! Не че не го знам, но мислех, че са единични случай, а то явно е масово.
Имам няколко познати в БГ с преводачески агенции, които понякога ме търсят за превод, а пък аз нямам никакво време, а и заплащането не е високо и аз за да им "откажа" учтиво се изхвърлям с цените, а те пък се съгласяват, само защото не намират някой в БГ да им издаде редовна фактура. И после преводачите, а и другите, които могат да работят на този принцип се оплакват, че нямало поръчки, че криза било, че не знам си какво още... Докато се разсъждава, че е нормално фрийлансера да е анонимно същество с лошо английско произношение, работещо в нелегалност и неиздаващо фактури така ще бъде.
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Това, че не издава фактура не означава, че работи нелегално. Този, който издава фактурите е посредникът, тъй като той е юридическото лице в случая (freelancer-а взима парите си от посредника, а не от работодателя). Правната страна на нещата freelancer-ът си я урежда сам според законите на държавата където пребивава освен ако посредникът не реши да се занимае с това (трудно да се случи).
Това дали freelancer-ът е анонимен е въпрос на правила на посредника и/или договорености между работодател и freelancer. Ако е нужно да не е анонимен, това се урежда.
Лошото английско произношение е традиция наложена от най-масовите freelancer-и - индийците. Забелязал съм, че в повечето случаи работодателите не правят опит за аудио контакт. Понякога и работодателите не пишат на съвсем правилен английски, така че един такъв аудио разговор би бил проблем и за някои от тях.

П.П.:
Възможна е и конструкция без посредник, но тогава freelancer-ът трябва да има фирма и става дълга и широка.
 
Последно редактирано:
От: freelancer.bg и специалистите!

Здравейте :)
Да се включа и аз по темата - занимавам се с преводи, като съм ги намирала чрез Elance.com. Досега не са ми искали да издавам фактура (отделен въпрос е, че няма как и да издам :oops: ) Обозначено е единствено за жителите на САЩ, че е необходимо попълването на някакъв данъчен формуляр. По отношение на фрийленса в БГ, наистина ще стане трудно. Има хора, желаещи да работят, но няма достатъчно добри и добре платени проекти. Трудно се намират сайтове с обяви за работа. Затова повечето БГ фрийленсъри се пренасочват към световните сайтове, където пък трябва да се борят с ордите индийци, пакистанци и т.н., които работят за без пари.
 
Последно редактирано:
От: freelancer.bg и специалистите!

Здравейте!!!
Аз смятам, че в БГ въобще трудно можете да си намерите подходяща за вас работа (квалифицирана и с нормално заплащане, за да преживявате), а какво да говорим за фрийлансърите. Трудно постижима мечта!!! На световния пазар на фрийлансърите поне има много повече обяви за работа, които ви позволяват да се опитате да се конкурирате с другите (индийци, пакистанци, балканци...) и да прецените вашите умения. В БГ това няма да се случи и който се занимава само с бг-проекти, ако има такива, се ограничава изключително много и според мен е обречен на провал. Естествено тези, които се занимават от 10-15 години вече са си изградили контакти и могат поне да оцеляват за сега. Не трябва да забравяме, че всеки сам избира как да се развива и къде да го прави, но поне може да се възползвате от световния пазар на труда и да се опитате да постигнете нещо, което да ви удовлетворява (всеки има различни цели в този кратък човешки живот)!!!:)
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Това, че индийците и пакистанците взимат евтино е частично вярно, но не съвсем. На фона на българското заплащане, тяхните цени са удобни и за нас. Не говоря за тези дето предлагат евтини некачествени услуги.
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Това, че индийците и пакистанците взимат евтино е частично вярно, но не съвсем. На фона на българското заплащане, тяхните цени са удобни и за нас. Не говоря за тези дето предлагат евтини некачествени услуги.
Точно това, че предлагат некачествени услуги, дава шанс на останалите фрийлансъри да спечелят даден проект. Така примерно шансът на един българин да приеме проект за писане на статии на английски език е много по-голям от този на 20 индийци, които също имат желание да спечелят проекта.
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Браво Pitcher на битака се намираме :) индийци, филипинци кви ли не. :)
 
От: freelancer.bg и специалистите!

Браво Pitcher на битака се намираме :) индийци, филипинци кви ли не. :)

Трябва да им покажем какво можем ние талантливите бг-фрийлансъри, за да не могат да се конкурират с нас, поне в качеството на работа!!!!:)
 

Горе