Google business измама

Torbalan Trolski

Well-Known Member
Вчера на едни познати се опитаха да им приложат нова (поне за мен) схема.

Звънят ти от "Google business" и ти казват, че дължиш 200 лева за поддръжка на акаунта. Този път удариха на камък, тъй като акаунта аз съм им го правил и те си го поддържат, та ме попитаха защо е токова скъп.

Аз им казах да викнат кварталния и да ги чакат да дойдат за парите.

На другия ден идва куриер от Еконт и носи пратка с наложен платеж. Пратката е естествено е отказана, но наглостта няма граници. Следва ново обаждане от "Google business" и скандал защо не си плащат таксата. При предложение да се заплати на място в офис обаче нещата замират.

Ако някой има незапознати със сферата познати да ги предупреди.
 
Оо, има я от много време. Това е един от начините да се измами малкия бизнес, който няма т.нар. IT до себе си, което лесно да завлекат човека, на който му обясняват глупостите за Google business. За жалост много падат в това. За мое щастие мои познати и роднини, най-вече, ми звънят след подобно позвъняване от незнаен номер. Това върлува от има няма 5-6 години, поне за пръв път тогава разбрах за схемата. Става забавно когато някой от техния екип попадне на SEO оптимизатор. :) Случва се често.

И голяма кибер защита има, щом това е схема от толкова години. Отделно минаха и други схеми като Коректна фирма, да не говорим за бизнес каталозите, които побъркват от звънене малките бизнесчета и частни лица дори (професии на свободна практика). Като цяло като им плеснеш по някоя друга голяма глоба и този тип "бизнес" спира. За жалост няма такова нещо....или се появяват нови, което няма логика, ако знаят какво ги чака. ;)
 
Има го от години. Аз вмомента се опитвам да оправя същия проблем при мой познат. Понеже не разбира, преди време са му звъннали и са му наговорили куп глупости, след което са го регистрирали с техен мейл,а и той им е пратил код за потвърждение, който е получил на телефона си. Сега му пращат фактури и му искат пари или му подменят информацията в гугъл бизнес.

Опитахме се да предявим претенция за собственост на бизнеса, за да получи той достъп до профила си, но от гугъл месеци няма отговор. Някой ако се е сблъсквал с подобен казус, да даде съвет как човека да си получи достъпа до профила на собствения си бизнес
 
Да ме изкарат "на първа страница" в гугъл ми звънят редовно. Обикновена паля цигара и половината офис се събира на сеир като започна да изпитвам птиченцето отсреща.

Но това с бизнеса за първи път го чувам.
 
За последните 5 години съм репортнал над 170 случая, фирмите са над 30 в цялата държава, нищо не се прави и няма да се направи по въпроса. Тук всеки 4-ти е измамник в България, даже си е явно нещо като професия, през годините съм се сблъскал над 10 хиляди метода за измама в България, просто нямат край схемите от мързеливи и нагли създания, за жалост от глава от населението в България имаме над нормално, измамници.
 
Опитахме се да предявим претенция за собственост на бизнеса, за да получи той достъп до профила си, но от гугъл месеци няма отговор. Някой ако се е сблъсквал с подобен казус, да даде съвет как човека да си получи достъпа до профила на собствения си бизнес
Мисля, че имаше да се едитне бизнеса още от самия листинг.

Google-Maps.png

И продължавайте с рипортите. Реално при няколко едита и рипорта може да обърнат внимание. ;)

Да ме изкарат "на първа страница" в гугъл ми звънят редовно. Обикновена паля цигара и половината офис се събира на сеир като започна да изпитвам птиченцето отсреща.

Но това с бизнеса за първи път го чувам.
Това работи на другия принцип. Гледат къде е присъства - в този случай Google Business, и направо се свързват от профила като звучат много убедително. В редки случай, за да имат по-голяма успеваемост, успяват да отделят време, за да проучат бизнеса и реално кой седи зад него, и най-вече дали има още развити дигитални канали, което им би им подсказало дали има запознат в онлайн маркетинга от другата страна на жицата. Цяла стратегия си е, но нормално, за да правиш пари от нищо с измама се иска доста да го помислиш преди това как да извъртиш хората.
 
Но това с бизнеса за първи път го чувам.
И за мен е нова схема това. Малко по изпипана е от "ще те изкарам на първа позиция по ключова дума". На въпросния човечец, дето ме пита съвсем наскоро за що иде реч му звъняли от "гугъл бизнес", но го почнали отдалеч. Обаждат се уж за да проверяли дали всичко е наред, работи ли обекта след ковида, дали посочените данни и контакти са ок и т.н. Общо взето се опитват да те приспят, като се правят на заинтересовани. Накрая, след като се уверят, че "всичко е наред", споменават, че ще изпратят новия договор за абонамент на посочения адрес.
Вдигат левела, определено, да е*а тяхната мама и хюм*ета...
 
Въобще не е ново, това си е от години.
Единия който се занимава с това е вече милионер.
 
Има го от години. Аз вмомента се опитвам да оправя същия проблем при мой познат. Понеже не разбира, преди време са му звъннали и са му наговорили куп глупости, след което са го регистрирали с техен мейл,а и той им е пратил код за потвърждение, който е получил на телефона си. Сега му пращат фактури и му искат пари или му подменят информацията в гугъл бизнес.

Опитахме се да предявим претенция за собственост на бизнеса, за да получи той достъп до профила си, но от гугъл месеци няма отговор. Някой ако се е сблъсквал с подобен казус, да даде съвет как човека да си получи достъпа до профила на собствения си бизнес
Може да се правят промени от Гидове с рейтинг, прати го на ЛС да пробвам.
 
Може да се правят промени от Гидове с рейтинг, прати го на ЛС да пробвам.
Не става въпрос просто да направи промени, а да си го управлява той. Иначе човекът, който го е регистрирал нали ще може винаги да прави промени?
 
Най-тъпото е, че такъв вид измама не я взимат под внимание в полицията. Трябвало да е над определена сума. Как да обясниш на фуражките, че ти си един от Х човека...
 
Най-тъпото е, че такъв вид измама не я взимат под внимание в полицията. Трябвало да е над определена сума. Как да обясниш на фуражките, че ти си един от Х човека...
Да, там трудно могат да сметнат материалните загуби от това имиджа ти в Google Business да го управлява някой, който те изнудва. За това писах, че такива си виреят на воля, защото просто няма някой да ги подхване. За жалост, това не е единичен случай. Около мен знам за 2 такива. И хората са просто такива, които искат да си вършат работата. С доста слабо, да не кажа никакво познание в това, но не е и длъжно. И естествено мошениците са си намерили ниша, и което е още по-сладкото - няма кой да ги притеснява за това. В бяла държава щеше да го скъсаш от съдене и най-вероятно щеше да спечелиш, затваряйки случая с една добра сума. Тук, дивата джунгла.
 
Добре де. Дай да почнем от по-простото. Виж този телефонен номера какъв е, кой го е регнал, на кое име е. Издири фирмата, или ако си получил вече фактура, виж коя е фирмата. Пусни оплакване. Или ги съсипи като нашариш интернет с тях. Не, че няма да сменят юридическото лице след време, но все ще се стигне до някакво име. А, ако намериш съмишленици, които също са били изнудвани, като нищо може да му спретнете една групова терапия, да му обясните колко е лошо това, което прави. Аз не съм попадал на такива от 3-4 години. Но си спомням, че бяха абсолютно неподготвени, ако попаднат на някой в час. Но май целят другия тип потенциални клиенти.
 
Това го знам от много години, поне 5-6г.. стара долна гадна схема..
 
Това го знам от много години, поне 5-6г.. стара долна гадна схема..
Ще го има и след още толкова по 100. Като няма мерки, ще продължи. Може да благодарим задружно на всички органи, на които им плащаме заплатите, за техните адекватни намеси през годините. ;)
 
Нещо от днес...
Това са предимно измислените агенцийки и най-вече бизнес каталози, които го предлагат. Аз дори се чудех как чак сега са се сетили като това е нещо може би от има няма 10 години. Никой от тук не бил пропуснат с обаждане от тях, да му гарантират първото място в Google, защото били работели с тях. А някой наглеят и направо спестяват това, че са им "партньори", а директно звънят от офиса на Google. жертви са предимно дребните фирми, които нямат кой знае какво присъствие в интернет, малки бизнесчета. И мисля, че сумата е много над тази, която официално са обявили в новината.
 
Това са предимно измислените агенцийки и най-вече бизнес каталози, които го предлагат. Аз дори се чудех как чак сега са се сетили като това е нещо може би от има няма 10 години. Никой от тук не бил пропуснат с обаждане от тях, да му гарантират първото място в Google, защото били работели с тях. А някой наглеят и направо спестяват това, че са им "партньори", а директно звънят от офиса на Google. жертви са предимно дребните фирми, които нямат кой знае какво присъствие в интернет, малки бизнесчета. И мисля, че сумата е много над тази, която официално са обявили в новината.

В бизнес каталозите няма нищо лошо, на практика външните линкове работят на същият принцип. Тук става въпрос за хора който просто изпращат фактура, ти плащаш и получаваш само един разговор по телефона. Примерно наши клиенти плащат в чужбина на каталози по 500 евро на месец, само да имат линк и инфо вътре, каталозите все още работят, но тези измами тип ние работим за Google са най-лоши, доста от мойте клиенти са плащали 200 до 1000 лв на годишна база години наред, докато случайно аз не разбера това.

А за каталозите, въобще не трябва да се пише така, защото каталозите работят перфектно ако са направени качествено, ако някой има бизнес каталог и той се оптимизира добре, има добър ssl и поддръжка, нека пише ще купя линкове от него.


Поздрави.
 
В бизнес каталозите няма нищо лошо, на практика външните линкове работят на същият принцип. Тук става въпрос за хора който просто изпращат фактура, ти плащаш и получаваш само един разговор по телефона. Примерно наши клиенти плащат в чужбина на каталози по 500 евро на месец, само да имат линк и инфо вътре, каталозите все още работят, но тези измами тип ние работим за Google са най-лоши, доста от мойте клиенти са плащали 200 до 1000 лв на годишна база години наред, докато случайно аз не разбера това.

А за каталозите, въобще не трябва да се пише така, защото каталозите работят перфектно ако са направени качествено, ако някой има бизнес каталог и той се оптимизира добре, има добър ssl и поддръжка, нека пише ще купя линкове от него.


Поздрави.
Всъщност тук бизнес каталозите си спечелиха този имидж общо поради тези случаи, които не бяха малко и отделно не бяха никак наказуеми. Но да, бизнес каталог в истинския смисъл на думата си е супер, до момента, в който някоя фирма не го използва за база данни за прозвънявания или друг вид осъществяване на контакт с листингите на него. :)
 

Горе