Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

АЕЦ блок, а не цяла централа ни трябва (пари нема, действайте). А това кой ще ни го прави е редно да се определи с конкурс с цел търсене на най-добрата оферта. Само дето сегашните не искат да правят конкурс. Пореден повод за искане на оставка (ако човек вземе да брои поводите, ще се умори).
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Че Руснаците кога ни предложиха модерен реактор - цялото Белене щяхме го правим с технология от преди 20 години - найс а?
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Е какво пречи да се сложат два нови руски или американски реактора, а защо не и френски в Козлодуй (все тая, не ми дреме кой ще ги произведе), какъв смисъл има да се строи напълно нова централа...Бетонът ток не прави, реакторът го произвежда...
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Че Руснаците кога ни предложиха модерен реактор - цялото Белене щяхме го правим с технология от преди 20 години - найс а?

И какво и е на тази технология отпреди 20 години? Да чуем ти като експерт по енергетика и ядрена енергетика кажи си мнението. Oh wait....
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Колега, разликата е в това, че с по-малък разход на уран получаваш повече енергия.

Парите за реакторите са едни и същи - спорът не е идеологически (Изток или Запад), а трябва да се вземе най-доброто за парите.

Впрочем аз съм химик по образование ;)
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Все едно каква е разликата. Важното е да има конкурс, на който всеки предлагащ да се постарае с максимално добра оферта. Конкуренцията повишава качеството и понижава цената.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Абсолютно съм съгласен с теб ;)
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Абе не разбирате ли че всичко е политика - не идеология, а политика. Отиде юнака до САЩ и изведнъж нов реактор - явно САЩ са пуснали някаква далавера на правителството и затова им даваме новия реактор. Само дето не са питали др. Путин какво мисли по въпроса - те и в Украйна бяха големи мъже и само след една среща с руския президент се обърнаха на 180 градуса след 4 години преговори. Изчакайте и до месец-два ще се разбере кой е по-юнак - САЩ са силни, но Русия е по-близо!
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Абе не разбирате ли че всичко е политика - не идеология, а политика. Отиде юнака до САЩ и изведнъж нов реактор - явно САЩ са пуснали някаква далавера на правителството и затова им даваме новия реактор. Само дето не са питали др. Путин какво мисли по въпроса - те и в Украйна бяха големи мъже и само след една среща с руския президент се обърнаха на 180 градуса след 4 години преговори. Изчакайте и до месец-два ще се разбере кой е по-юнак - САЩ са силни, но Русия е по-близо!
Когато става въпрос за цени и качество е просто бизнес без нужда от сложни геополитически анализи.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Какво качество? Този реактор е все още експериментална и недоказана техника - към момента няма дйстващ, работещ реактор по предлаганата от американците технология - строят се 4 експериментални реактора в момента - ние ще сме петия експериментален ако се започне строителството.
За какъв бизнес става въпрос - ей така си отиде до щатите този министър и изведнъж без никакво обсъжане, без никакви конкурси уговори сделка за 4 милиарда долара.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Качеството се определя на база няколко оферти с няколко варианта реактори. Комично е сравняването на един продукт със него си в търсене на разлика в качеството.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

И какво и е на тази технология отпреди 20 години? Да чуем ти като експерт по енергетика и ядрена енергетика кажи си мнението. Oh wait....

Знам, че не ги разбираш нещата но ще се опитам да ти го обясня в едно изречене - не е както ви го правят с часове на БКП сбирките.

Ефективна и ефикасна производствена линия - по-добро съотношение разход производителност на единица MW и Системи за безопастност от най-ново поколение.

Като си говорим за АЕЦ трябва си говорим за най-съвършената технология, с бъдещи перспективи за сектора и как тя отговоря. Урана ще поскъпва в пъти за напред ако сме с технология, която гори уран по неефективен начин, би ли ми казал какво ще стане със сметката ти за ток или е важно да имаме АЕЦ, щото така каза вожда ви?! За 20 години в енергетика има много промени. И вече отиваме към цената измери спрямо компоненти и бъдещите перспективи и сметки, дали новото е по-добре от старото.

И Руски, Френски, Немски или Американски да е трябва да е най-модерната и ефективна технология, която да я изберем по-пазарен принцип - обществени поръчки. Самият факт, че ей така казахме САЩ е показателен, за неща под масата.

Как го приемат това другарите ви от сбирките, уж БКП пък залитва по запада, а не по майка русия :D
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Няма смисъл да се коментират държави, да коментираме оферти. Аз, като ходя да пазарувам, купувам оттам, където за същия продукт ми дават по-ниска цена.

Относно безопасността - за Бога, говорим за ядрен реактор, този въпрос въобще не стои на дневен ред. account-bg, няма такова нещо като експериментален ядрен реактор :) Даже утре ще разкажа това като виц на професора, който ми преподава енергийни технологии...да се посмеем :)

Всяка от предлаганите технологии е безопасна - дори 20-годишната руска технология е с много високо ниво на безопасност, но въпросът е със същото количество гориво да произведеш повече ток.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

:lol: :lol: :lol:

Типично в стил Бареков - имаме новина в студиото.

Аз доколкото си спомням имаме един поръчан реактор за Белене, дето щяхме да го монтираме в Козлодуй.

Я стане, я не.


На мен ми е интересно как червения електорат дето си мисли, че няма по-мирен атом от руския атом как е приел новината. При това собственото му червено правителство дето се пънеше, че ще строи Белене, да ходи да купува американски реактор за Козлодуй.

Тук е момента да се напъне и да си спомни кво че правим оня другия реактор дето беше за Белене. Ама от де толкоз гънки у мозъка.


Изобщо постановката е интересна.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

:lol: :lol: :lol:

Типично в стил Бареков - имаме новина в студиото.

Аз доколкото си спомням имаме един поръчан реактор за Белене, дето щяхме да го монтираме в Козлодуй.

Я стане, я не.


На мен ми е интересно как червения електорат дето си мисли, че няма по-мирен атом от руския атом как е приел новината. При това собственото му червено правителство дето се пънеше, че ще строи Белене, да ходи да купува американски реактор за Козлодуй.

Тук е момента да се напъне и да си спомни кво че правим оня другия реактор дето беше за Белене. Ама от де толкоз гънки у мозъка.


Изобщо постановката е интересна.

E Нали априори ще загубим делото на арбитража и реакора го отписахме както и 1-2 милиарда - Руснаците доволни, турко-комунетата са свършили работата - всички доволни.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Имаме рекорден излишък на ток + никакъв износ + тежка икономическа криза => дайте да построим 3 нови реактора (2 в Белене и 1 в Козлодуй), на цена 10-15 милиарда.


Имаме излишък и не ни трябват нови мощности още поне 20 години. Нямаме и пари да ги финансираме. НЕК е във технически фалит, а руснаците ни съдят за още 2 милиарда, които настоящето правителство настоятелно иска да загубим.


Тва е просто прах в очите за да ни разсеят от настоящите проблеми. БСП Белене не може да построи колкото и да иска, камо ли 7ми блок в Козлодуй.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Доводите на разни "умни" министри и журналисти много ме кефят.

Нямало вечно да сме в криза и икономиката като излезе от кризата потреблението щяло да скочи. :lol: :lol: :lol:

По-голяма тъпня не съм чувал. Като че ли хората ще си махнат хубавата дограма и ще сложат от оная старата скапаната дето вятъра си минаваше през нея от къде си иска. Или хората ще си махнат изолацията - ей тъй за кеф да плащат повече ток. :lol: :lol: :lol:

Или пък ще възродим Кремиковци и други енергоемки производства. :lol: :lol: :lol:

Половината предприятия в България усвоят еврофондове за подобряване на енергийната ефективност. Всички се стремят да намалят разходите си за енергия, защото цените на енергията ще вървят нагоре. Ама те си знаят, че потреблението щяло да се качва. Кой ще харчи - пенсионерите с ниските си пенсии, циганите дето харчат, ама не плащат или Кремиковци, щото другите отдавна въвеждат енергоспестяващи технологии.
 
От: Kарбовски : МОЖЕ АМЕРИКАНСКА АЕЦ, РУСКА НЕ МОЖЕ!

Абе хора не усещате ли че всичкото това е такова мазало, че не може да бъде. Всичко това показва посредствеността на нашите политици и безпринципната политика която водят всички от царя та до станишката. Нашите главочи вървят натам където им дръпнат юздите големите. Строежа на нова атомна мощност в България се превърна в историческа сага. Но това последното със американския реактор направо уби рибата. От където и да го погледнеш това е най глупавото нещо. На първо място, защо трябва да ходиш да договаряш нов реактор след като вече имаш направен такъв и ако не го купиш, пак ще му платиш половината цената като неустойки но няма да получиш и част от него. Не е ли по разумно да си вземеш това което си получиш и да си спестиш главоболията. На второ място, всеки технически грамотен човек знае че има такова понятие наречено "Технологична съвместипомст". С какъв акъл за бога ми ще се вдигнеш да монтираш американски реактор от последно поколение в АЕЦ от съветско време. За уточнение само да кажа че американската техника в голямата си част е на инчова и цолова метрична система. Образно да го кажа: американски реактор в Козлодуй е все едно на Москвича единия цилиндър и клапаните да ги смениш със Фордовски. Не мога да се начудя на безумието на нашите главочи, честно.
 

Горе