Linux Ubuntu - помощ

Инсталираха ми Линукс, не мога нещо да се оправя - нямам звук на компа и пр. Поне успях да инсталирам някакви работи с Ubuntu Software Center, дава ми, че са инсталирани, но не мога да ги намеря къде са инсталирани. Някакви идеи как да се сдобия със звук, да инсталирам флаш и да си намеря инсталациите?
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Инсталираха ми Линукс, не мога нещо да се оправя - нямам звук на компа и пр. Поне успях да инсталирам някакви работи с Ubuntu Software Center, дава ми, че са инсталирани, но не мога да ги намеря къде са инсталирани. Някакви идеи как да се сдобия със звук, да инсталирам флаш и да си намеря инсталациите?

Ами за звука, трябва да се види,дали ти хваща звуковата карта. Ако я хваща, може и просто да е намален от колонката.
Иначе програмите можеш да намериш, като от менюто, почнеш да им пишеш името....
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Едно по едно. Първо щеше да е много добре, ако беше споменал каква ти е версията на Ubuntu, каква ти е саунд картата.
Първото и задължително е да ъпдейтнеш. Отваряш конзола и пишеш:
sudo apt-get update
Ако ти трябват alsa-драйвери за саунда, тогава в конзолата напиши:
sudo apt-get install alsa-utils
След инсталацията пробвай да пуснеш някаква музика.

За Flash, просто си инсталирай забранените екстри:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

За да разбереш как се работи с инсталираните програми, изгледай някое видео. Не е сложно, просто е по-различно от Win и иска известно време за адаптиране. Иначе, като свикнеш, може да ти хареса повече от Win.
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Не знам къде да видя версията на Убунту - пише Убунту 1. И звуковата карта не мога да се ориентирам каква е Мерси, открих поне къде е менюто. Ще пробвам и драйвери да изтегля. Като пусна филм на плейъра, ми излизат йероглифи също, а не български език.
 
едва ли е версия 1 по скоро е 14 :) този интерфеис със бутоните като за таблет отстрани ли си ?

сложи си за плеър VLC (има го в софтуерния център) същото е като при уиндоус и от настроиките ще си нагласиш субс (пак същото като по уиндоус)

аз на начинаещите слагам вече линукс минт :) нищо не ме питат :) то същото било почти
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Imam го този плейър, и още един имам инсталиран, с него пробвах. Значи, бутоните са отстрани и вляво, отгоре има часовник, батерия, азбука, за излизане и рестарт. И звукът е там, уж е пуснат, а няма звук.
Намерих го - версия Ubuntu 13.04
 
13.04 e от април минлата година април тази година излезе 14.04 ие LTS (Лонг търм съпорт )версия ще бъде поддържана 5 години.... за разлика от 13.04 на която подръжката и е била мисля 9 месеца а вече НЕ лтс версиите са със 6 месеца съпорт - кой ти сложи толкова старо убунту да доиде и да го ъпгрейдне - може или да инсталира ново *

на VLC плеър в сетингса може да избереш шрифт на субтитрите като на уиндоуските плеъри и да му дадеш кирилица

този интерфейс бутоните е гаден вместо убунту да ти иснталират минт седемнайсет илезе РЦ миналата седмица http://blog.linuxmint.com/?p=2615 и е базиран на убунту 14.04

и на новите потребители е по лесен изглежда така

cinnamon.png
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Вуйчо ми го инсталира - то аз си мислех, че лаптопът е за боклука, но взе, че тръгна, поне докато си взема друг, ще го ползвам като пишеща машина явно. Мерси, ще му кажа да го види.
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Я първо удари едно aplay -l и ни покажи какво ти излиза.
 
От: Linux Ubuntu - помощ

*****@*****-HP-G5000-RY496EA-B1A:~$ sudo aplay -l
[sudo] password for *****:
**** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
card 0: Intel [HDA Intel], device 0: CONEXANT Analog [CONEXANT Analog]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
card 0: Intel [HDA Intel], device 1: Conexant Digital [Conexant Digital]
Subdevices: 1/1
Subdevice #0: subdevice #0
*****@*****-HP-G5000-RY496EA-B1A:~$


Ето това излиза (звездичките просто съм ги сложила на мястото на името).
 
От: Linux Ubuntu - помощ

https://help.ubuntu.com/community/HowToSetupSoundCards

Има дори и за Sound Blaster-a ти как да го подкараш, написано е стъпка по стъпка.

Мерси, ама явно съм толкова зле, че не мога да се оправя. Ще се купува нова машина, че и без това програмата, която ми трябва, я няма за Линукс.
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Мерси, ама явно съм толкова зле, че не мога да се оправя. Ще се купува нова машина, че и без това програмата, която ми трябва, я няма за Линукс.

Коя е тази програма. Всичко го има за линукс :)
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Я и аз да си кажа мъката, че да не отварявм нова тема.

Имах Ubuntu на една стара машина, нямам спомен кой го е инсталирал и пр, но си го имах и си го ползвах от време на време. Добре, ама щайгата почти хвърли топа, пък и убунту-то беше 9 и реших да се модернизирам и така и така ще се мъча, поне да е на лаптоп, че да мога да си го мъкна с мен. От вчера се боря като прасе с тиква с него и днес към обяд го подкарах напълно, вече, само едно нещо остана - wi-fi. Цял ден чета и нищо не помага в ммоя случай.

като дам в терминала rfkill list all ми дава soft blocked no, hard blocked yes. горе в дясно от бутончето с мрежите не мога да избирам настройките за wi-fi като имам кабел за интернета си работи без проблем, но wi-fi няма. Връщах биоса до първоначалните настройки, следвах какви ли не стъпки и пр, но нищо. как мога да го отблокирам, че да си ползвам Линукса пълноценно. Убунтуту най-ме кефи като дистрибуция, в краен случай ще сложа дебиан, ама трябва да му свиквам и пр, пък за мойте нужди за програмиране убунтуту си е идеално.
 
От: Linux Ubuntu - помощ

Какъв ти е лаптопа? Беше ли включен към интернет когато го инсталира? Опита ли се да намериш линукски драйвър за твоята wifi карта? Сигурен ли си че wifi картата работи?
 
От: От: Linux Ubuntu - помощ

Какъв ти е лаптопа? Беше ли включен към инетернет когато го инсталита? Опита ли се да намериш линукски драйвър за твоята wifi карта? Сигурен ли си че wifi картата работи?

оф забравих да напиша модела - Toshiba satelite l750
картата е atheros ar9288
работи си без проблеми. В момента от win-а пиша от нея.
Беше вързан към интернет посредством кабел. То не може да тръгне инсталацията ако не е свързан с кабел. Поне така чутох преди да почна, а и след това на едно място ми даде тикче, за това че има връзка с кабел.
 

Горе