MacBook Air 2018 vs MacBook pro

Бутваш мака, изключваш чипа (да има го като възможност) и си инсталваш линОкса.
Що обаче да го правиш, след като въобще може да не се занимаваш да купуваш продукцията с ябълката, а да си купиш нещо бюджетно и да ти върши 100 пъти по-добра работа с линукс. МакОС е скъпа и за хипнотизирани грандомани.
 
Що обаче да го правиш, след като въобще може да не се занимаваш да купуваш продукцията с ябълката, а да си купиш нещо бюджетно и да ти върши 100 пъти по-добра работа с линукс. МакОС е скъпа и за хипнотизирани грандомани.
А ако лаптопа ти не е ок и имаш проблем с този Линукс кой ти го решава? Аз съм свикнал да се обадя на хората, които ми сервизират лаптопите и да ми решат проблема. А не като си платя за поддръжка да излезе същите пари, но с неудобна операционна система и недобър лаптоп. Идеята да купя точно такива лаптопи е да ги купя и да ги забравя - тоест да няма уиндоуса е за преинсталация, пространството ми свърши (щото в уиндоус ай Клауд няма ), хард диска ми е за смяна, тоя браузър не става, “абе я ми виж компютъра, че е нещо бавен ” и т.н. Да не говорим, че само заради възможността да имаш достъп до всеки един файл от всяка една точка на света без да носиш флашки или дискове и да не си хабиш от дисковото пространство е уникална и дори само заради това си скрува

Както и да е, още в началото казах, че в такива спорове няма да влизам

Благодаря на колегата за видеото - много е полезно
 
А ако лаптопа ти не е ок и имаш проблем с този Линукс кой ти го решава? Аз съм свикнал да се обадя на хората, които ми сервизират лаптопите и да ми решат проблема. А не като си платя за поддръжка да излезе същите пари, но с неудобна операционна система и недобър лаптоп. Идеята да купя точно такива лаптопи е да ги купя и да ги забравя - тоест да няма уиндоуса е за преинсталация, пространството ми свърши (щото в уиндоус ай Клауд няма ), хард диска ми е за смяна, тоя браузър не става, “абе я ми виж компютъра, че е нещо бавен ” и т.н. Да не говорим, че само заради възможността да имаш достъп до всеки един файл от всяка една точка на света без да носиш флашки или дискове и да не си хабиш от дисковото пространство е уникална и дори само заради това си скрува

Както и да е, още в началото казах, че в такива спорове няма да влизам

Благодаря на колегата за видеото - много е полезно
Линукс обществото винаги ще ти помогне да решиш проблема си и няма да дадеш и стотинка за това. Но, много ррябва да се напънеш, че да счупиш Debian например Прелеста на Линукс е, че може да си го настроиш както си искаш, и именно според твоите нужди. Няма никакви ограничения в това, ти решаваш дали да слагаш ъпдейти и кога, не ти заема много място и работи перфектно. Добре настроената система е много по-удобна от всичко останало. Не само ябълките подържат облаци...
 
Последно редактирано:
Тук само @zoomaniak може да даде точно мнение :D

Излишно е... запомнил съм, че живеем в България. И това ме успокоява и ме учи да не се учудвам на НИЩО - за 10 г ще купите техника колкото 1-2 лаптопа на Apple последен модел. Може да не ви се вярва - но е тъй. Има 5-7-9 годишни продукти на Apple, които си джиткат и днес и с нищо никой не ги пипа освен ъпдейтите според поколението...

Държът цена и себезагубата е около 30-40% и това е добра инвестиция за всеки офис и дом.

И... живеем в България. Държава на парадоксите... ще купите с кредит от 3-5 000 лв с 16% лихва без да попитате банката (тя никога няма да каже сама) при каква сума % става 11% и т н... капани около вас бол...

И... живеем в България. Може и без кредит... просто реинвестирайте минимум 500 лв във фонд (бъдеще за бизнеса или семейството) и всяка година може да си купите в КЕШ един лаптоп - минимум на Apple или десктоп. И после има Черен Петък и промоциикА една и КЕША изведнъж намаля с 10-25%.... пък и подаръци дават - слушалки Биитс за около 300 лв... и т н. Мислете и за жена си...

Моят народ ми харесва. Кеш или кредит. Робството не е умряло в България - то е в мисленето ни и в Банките и в колонките с гориво и в лъжовната социална кошница. Програмираният народ е най-добрата инвестиция за всяка държава.
 
Тук само @zoomaniak може да даде точно мнение :D

Днес си поднових един от договорите и имам 256 гига Ай макс Фон.... :)

https://share.icloud.com/photos/0iax5CiNz8U4SB_eVKlP2vvwQ

На 17 декември 2018 ми изтича един от ъпгрейт по друг договор и ме чака 512 гига Ай Макс Фон

Живота е лесен... месечно около 300-500 лв около телефони - лизинги - такси и врътки.

Но живота е лесен... бачкаш - къртиш кинти.
 
Истински виртуоз си! С 200 думи да кажеш абсолютно нищо

Влагам послания, скрити истини за тесен кръг от умни хора във форума.

Всички други ми пишат на ЛС с въпросите си.

Беше намек към теб.
 
Днес си поднових един от договорите и имам 256 гига Ай макс Фон.... :)

https://share.icloud.com/photos/0iax5CiNz8U4SB_eVKlP2vvwQ

На 17 декември 2018 ми изтича един от ъпгрейт по друг договор и ме чака 512 гига Ай Макс Фон

Живота е лесен... месечно около 300-500 лв около телефони - лизинги - такси и врътки.

Но живота е лесен... бачкаш - къртиш кинти.
Файлът не се отваря. Може би и това е скрито послание?
 
Прави ми впечатление, че всеки, който не може да си позволи даден продукт/стока, ще извади от седем кладенеца вода да те убеди в противното. То и ладата ще те закара до Цариград, но с мерцедес ще ти е по-комфортно, нали? Може и от новите правец да препоръчате, а мака само за сектанти. Ебати народа сме!!!
 
@zoomaniak, абе ти си самохвалко, признай си. Все трябва да се похвалиш какво ТИ си си купил, дори и за неща които нямат нищо с темата. Обаче никой не го интересува и няма да получиш така желаната "уау" реакция, поне не тук във форума. Бих ти препоръчал да си купиш някое Ферари или Ламбо и да се перчиш колкото си искаш из улиците... ако въобще има шанс да скъташ толкова кинти след всички джаджи дет си купуваш.

@cross, ти ще си купиш новия модел лаптопи. Хванала те е манията по Apple продукти, така че ако си вземеш стар модел ще страдаш, щот няма да се чувстваш достатъчно модерен. Иначе ако започваш нов бизнес (аз така разбирам темата), тогава е голяма глупост да хвърляш маса пари за първоначално оборудване.

@nikolai.mt, Мерцедес са супер прехвалени брички. С нищо не са по-различни от всички други, но им се води тази слава че са най-добрите и туй то. Най-кефско е обаче да се возиш в раздрънкана бръкма, по възможност чужда. Приключенско е, а приключенията винаги са свързани с голяма доза неудобство ;)
 
Прави ми впечатление, че всеки, който не може да си позволи даден продукт/стока, ще извади от седем кладенеца вода да те убеди в противното. То и ладата ще те закара до Цариград, но с мерцедес ще ти е по-комфортно, нали? Може и от новите правец да препоръчате, а мака само за сектанти. Ебати народа сме!!!
Не може да си купиш ОС с пет настроики , която да неможе да си я направиш по твой вкус, ама наистина както ти се иска на теб, а не на някой дето решава как на теб ще ти е по-удобно. Та неможе такава маркетингова щуротия да е по- добра от ОС, която може да се настрои именно така както ти е кеф на тебе. И ако ръцете не ти растат от задника, значи ще имаш нещо което си струва и то безплатно. Ако обаче, те мързи да си настроиш компютара с Линукс, ще ти го настроят ябълките, ама ще ти избият зъбите с цената и ще те направят зависм от тяхната смешна продукция .
 
Не може да си купиш ОС с пет настроики , която да неможе да си я направиш по твой вкус, ама наистина както ти се иска на теб, а не на някой дето решава как на теб ще ти е по-удобно. Та неможе такава маркетингова щуротия да е по- добра от ОС, която може да се настрои именно така както ти е кеф на тебе. И ако ръцете не ти растат от задника, значи ще имаш нещо което си струва и то безплатно. Ако обаче, те мързи да си настроиш компютара с Линукс, ще ти го настроят ябълките, ама ще ти избият зъбите с цената и ще те направят зависм от тяхната смешна продукция .
ти май не обичаш да четеш. парите дето ще ги дадеш за мака, са по - малко от парите които ще дадеш за 4-те лаптопа които ще надживее. операционната система с bsd няма какво да не можеш да настроиш. ти какво толкова настройваш на тоя линукс? дай пример.
 
ти май не обичаш да четеш. парите дето ще ги дадеш за мака, са по - малко от парите които ще дадеш за 4-те лаптопа които ще надживее. операционната система с bsd няма какво да не можеш да настроиш. ти какво толкова настройваш на тоя линукс? дай пример.
Еми добре де като искаш BSD, сложи си също е безплатна ОС https://www.freebsd.org/ Що ти трябва да си тровиш живота с Макове. Това, което настроивам аз, е това, което ми е нужно на мен лично за да ми е удобно на мен, на женами не и удобно на моя компютар например и нейния е настроен като за нея. Като стана въпрос за стари компютри едва ли твоя МАК ще е по-подходящ от xubuntu или дебиан с Xfce.
 
Еми добре де като искаш BSD, сложи си също е безплатна ОС https://www.freebsd.org/ Що ти трябва да си тровиш живота с Макове. Това, което настроивам аз, е това, което ми е нужно на мен лично за да ми е удобно на мен, на женами не и удобно на моя компютар например и нейния е настроен като за нея. Като стана въпрос за стари компютри едва ли твоя МАК ще е по-подходящ от xubuntu или дебиан с Xfce.
да се хванем на бас, че на моя мак от 2010 xubuntu ще върви по - добре от колкото на твоя лаптоп? кажи какво толкова настройваш, че ми стана интересно.
 
@cross, ти ще си купиш новия модел лаптопи. Хванала те е манията по Apple продукти, така че ако си вземеш стар модел ще страдаш, щот няма да се чувстваш достатъчно модерен. Иначе ако започваш нов бизнес (аз така разбирам темата), тогава е голяма глупост да хвърляш маса пари за първоначално оборудване.
Оборудването е за офиса, да. Аз лаптоп си имам и не възнамерявам да го сменям. Това е инвестиция, която очаквам да се изплати - да не би като взема 5 лаптопа на dell примерно, платя за месечна поддръжка на някоя фирма, сложа им ssd-та (щото се изхитриха и напоследък само най-високия клас гейминг лаптопи не ползват HDD) и платя за скапана операционна система ще е по-добре? Не мисля. Като пари ще излезе доста сходно от сметките, които правя.. а като резултат - повече главоболия и по-малък живот. А и това дето казваш за най-новия модел хич не е вярно - никога не купувам последен модел джаджа преди щателно проучване, защото дефакто си взимаш котка в чувал. Същото е и при колите - винаги ще предпочета кола от 2017 пред тази от 2018

Пп - по тая логика трябваше да си сменя телефона 3 пъти от миналата година - при излизането на iPhone X, iPhone Xs и Xr
 
Каква ти месечна поддръжка пък и ти, тия дето ще работят на лаптопите нали ще са някакви си там програмисти, а не кухи тикви. Всеки да си се грижи за машината. Едно френдче така наскоро се хвана в една такава фирма и първия ден му връчили чисто нова щайга с 2 нови монитора - да си ги връзва и инсталира сам. Що за програмист е някой ако не може да си инсталира и поддържа операционната система...

Аз се чудя обаче защо се целиш към лаптопи, особено ако няма да мърдат от там. Винаги една настолна машина е много по-производителна и можеш да си добавяш чаркове - хард, рам, монитори. Аз не бих се зорил на 13 инчов дисплей да програмирам. Всъщност съм го правил за известно време и толкова ми се натаковаха очите, че не можех да се фокусирам на далече. Такава ми беше теорията, че е най-тарикатско да си програмирам на лаптопа, при това на леглото. Е да, ама такива привидно готини идеи имат куп недостатъци, и в следствие на това зарязах лаптопа и си цъкам на доста по-добра настолна машина с 3 монитора. Та не знам защо ще плащаш за иначе чудните дисплеи на тия лаптопи, ако въобще не е целесъобразно за се ползват за целта. По-добре си мисли за системи с поне 2 монитора, от 20 и кусур инча нагоре всеки, както предложиха на предната страница.
 
@AseasRoa - Бъркаш. Най-лесно се купува ако имаш доверие на даден човек. Задаваш му 100 въпроса. Всичко ти става ясно и отиваш и купуваш.

В склада ми - ежедневно хора виждат и пипат доста неща, които си купувам. Естествено само "парите" ги спират. И им обяснявам, че това ми е план задействан преди около 7-10 г. Не съм милионер. Просто съм умен - финансово независим и нямам заплата. Който ме е разбрал - който контролира всеки разход и си гледа кеша и работи по плановете си - накрая винаги успява. Винаги. Това месечно да не ти остава кеш - изобщо не говори добре за заплатите и приходите на Българите.

Та не се хваля. Работя с истински милионери и хората раздават знания и менторстват - щом усетят, че си истински човек.

Още от 16 г започнах да се уча на финансов контрол. Лесно е.

Кола не ми трябва. С кеш можеш да си наемеш всичко.
 
Оборудването е за офиса, да. Аз лаптоп си имам и не възнамерявам да го сменям. Това е инвестиция, която очаквам да се изплати - да не би като взема 5 лаптопа на dell примерно, платя за месечна поддръжка на някоя фирма, сложа им ssd-та (щото се изхитриха и напоследък само най-високия клас гейминг лаптопи не ползват HDD) и платя за скапана операционна система ще е по-добре? Не мисля. Като пари ще излезе доста сходно от сметките, които правя.. а като резултат - повече главоболия и по-малък живот. А и това дето казваш за най-новия модел хич не е вярно - никога не купувам последен модел джаджа преди щателно проучване, защото дефакто си взимаш котка в чувал. Същото е и при колите - винаги ще предпочета кола от 2017 пред тази от 2018

Пп - по тая логика трябваше да си сменя телефона 3 пъти от миналата година - при излизането на iPhone X, iPhone Xs и Xr

a7586de05fc8bcff280137683e2f7b27.jpg
 

Горе