Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

Предназначението е съвсем друго на тези линкове горе. Нямат пряко отношение към това с Google. Единственото, което се намеква на Google по този начин, че това са приятелски сайтове (от мрежата на медията) и реклама. Спазили са това с различните IP адреси, което не означава, че непременно е мислено за SEO, но определено е по-добре така и от потребителска гледна точка. Направи ми впечатление, че доста се различават IP адресите, което говори за добра мисъл при позиционирането на всеки сайт. Нищо, е реално машината може да е една и съща. Но и някой IP-та се повтарят. Аз-жената, аз-детето и Гол.бг са на едно IP. ;) Тях хванах, тях проверих. Така, че и това не мислено, но големите им сайтове Investor & Dnes са на различни. Има не само техническа логика да е така, но и потребителска.

И друго ми стана странно. Защо картинките им са с IP? А не цяло URL? Утре, ако изместят сайта на друг хост, ще им стане весело на админите. :)
 
От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

Аз мислих да пусна една тема, за това какво казват Мат и какво реално трябва да се прави, но едва ли някой ще ми повярва. Ето я голямата заблуда:

На ГГ ги вълнуват повече парите не резултатите при търсене
Целта им е да вадят пати, а не да вадят по-добри резултати в търсенето. Не гонят веб мастъртите само защото манипулират търсачката, а защото не вадят нари от тях.

Срещу кой са ъпдейтите
За да изкарват максимално пари, трябва да няма сео. Като първа стъпка, която предприемат е да премахнат сео-то и веб мастърите. За това са насочели всичко срещу всякакви социялки, дир за линкове и т.н.. Представете си няма сео, край, какво следва. Следва популяризацията на сайта (не сео) и маркетинг. Станеш ли известен, с интернет маркетинг, пари на ГГ няма да даваш. Намериш ли по-евтини препратки, които ти дават клиент или алтернативи на ГГ (ФБ) няма да те интересува ГГ. Точно за това ГГ ще подгонят маркетинга – банери от началните страници на известни сайтове, партньорски линкове, реклами ... Видят ли един такъв сайт които да налива пари но не в ГГ, дали той ще се класира в ГГ така добре, не мисля. В момента ГГ са лидерите, те държат козовете, няма да се оставят да допуснат милиони или милиарди (не знам) хора да налея пари другаде и рейтинга на ГГ да почва да пада. Ако ги слушаме и действаме само по тяхната свирка, все едно да разчитаме само на тях. Е това е тяхната идея, но не съм добър в писането и говоренето за да изкача точно това което мисля.

Между маркетинг и сео има разлика.
Основното правило в сео че хората да говорят за теб, а не ти сам да си публикуваш линкове и реклами. Нали за това всеки слага различни user name в различните сайтове... Когато хората говорят за теб във форумите (сео) е по-добре отколкото да бичиш обяви, регистрации в „Бизнес сайтове” и рекламни (купени) линкове. Идеята на сео-то на нов сайт е да симулираш потребителска активност, а не собствена рекламна активност. Когато сайта стане достатъчно популярен, ти спираш и хората почват да го популяризира и поддържат рейтинга (натурално сео). Искат да накарат хората да се откажат от сео-то или да приемат че сео-то е еквивалент на маркетинг и малко по малко да насочат всички към маркетинга. А след това ще кажат че неправилния маркетинг оказва лошо влияние на търсачката и големи сайтове не се класират добре, ще кажат че основната чст от маркетинга е AdWords и леко по леко старата песенна нов глас.


Е какво спира ГГ да премахнат сео-то защо чакат токова време
Причината е защото не могат. Алгоритъма им е граден години наред той е огромен, не могат така да го модифицират, че да изкарва подходящи резултати, които да не са манипулирани от сео. Колко да ги вълнуват парите пък не могат да развалят тотално качеството на търсачката и се появява баланс между пари и хубава търсачка, в средата на който се съчетание от сео и маркетинг.

Май си изписах писането за тази седмица :p
 
От: От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

Аз мислих да пусна една тема, за това какво казват Мат и какво реално трябва да се прави, но едва ли някой ще ми повярва. Ето я голямата заблуда:

На ГГ ги вълнуват повече парите не резултатите при търсене
Целта им е да вадят пати, а не да вадят по-добри резултати в търсенето. Не гонят веб мастъртите само защото манипулират търсачката, а защото не вадят нари от тях.

Срещу кой са ъпдейтите
За да изкарват максимално пари, трябва да няма сео. Като първа стъпка, която предприемат е да премахнат сео-то и веб мастърите. За това са насочели всичко срещу всякакви социялки, дир за линкове и т.н.. Представете си няма сео, край, какво следва. Следва популяризацията на сайта (не сео) и маркетинг. Станеш ли известен, с интернет маркетинг, пари на ГГ няма да даваш. Намериш ли по-евтини препратки, които ти дават клиент или алтернативи на ГГ (ФБ) няма да те интересува ГГ. Точно за това ГГ ще подгонят маркетинга – банери от началните страници на известни сайтове, партньорски линкове, реклами ... Видят ли един такъв сайт които да налива пари но не в ГГ, дали той ще се класира в ГГ така добре, не мисля. В момента ГГ са лидерите, те държат козовете, няма да се оставят да допуснат милиони или милиарди (не знам) хора да налея пари другаде и рейтинга на ГГ да почва да пада. Ако ги слушаме и действаме само по тяхната свирка, все едно да разчитаме само на тях. Е това е тяхната идея, но не съм добър в писането и говоренето за да изкача точно това което мисля.

Да, бе. Ако приемем, че бай Гошо иска да се премахне сео-то напълно, за да може да печелят само от адуърдс, то тогава излиза, че търсачката ще показва само глупави резултати. Пълно безхаберие ще настани и то тогава няма да има смисъл от търсачката изобщо, ако не ти изкарва това, което търсиш. Че си гонят интереса, гонят си, но няма да си прецакат просто ей така сърча.

Има какво да се нищи и 1000 разсъждения могат да се вадят по темата с Гугъл-ганьото.

Моят съвет към тях е да вземат да си наемат сео оптимизатори, за да им популяризират рекламната мрежа. :lol:

А иначе, няма смисъл да умуваме, само корпоративните мишки на последния етаж от централата на гугъл знаят каква е целта на това, което се прави. По-добре е да си гледаме сео-то и те така... :)
 
От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

Те и сега не изкарват най-добрите резултати на първа страница.:)
А за разните там Мат Кътс и сие имам чувството, че каквото кажат е за объркване или по-точно
за пренасочване вниманието на аудиторията в друга посока, която не се знае дали е правилната.
Много се съмнявам, че без да се цели нещо, ей така, на добра воля ще тръгне някой да ти
обяснява как се прави линк билдинг, какъв маркетинг да се води и прочие.
Просто няма такъв филм вече.:)
 
От: От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

Те и сега не изкарват най-добрите резултати на първа страница.:)
А за разните там Мат Кътс и сие имам чувството, че каквото кажат е за объркване или по-точно
за пренасочване вниманието на аудиторията в друга посока, която не се знае дали е правилната.
Много се съмнявам, че без да се цели нещо, ей така, на добра воля ще тръгне някой да ти
обяснява как се прави линк билдинг, какъв маркетинг да се води и прочие.
Просто няма такъв филм вече.:)

Той е сложен там, за да събира информация. Това е всичко. Питат го уеб мастърите за нещо, екипа му не се е сетил затова нещо, обаче сега знае, че трябва да му обърне внимание.

Пълна глупост е да му се задават въпроси. Така се гугъл излиза с една крачка пред оптимизаторите е знаят на какво обръщат внимание и т.н. нещо като "анкетиране", чрез което правят проучване, за да продължат със следващата си стъпка.
 
От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

То реално те няма да кажат какво е правилно, а какво е редно. И двете са адски различни понятия. Но поне едно ще им призная - стараят де уж да помагат. Не с много, но поне да дават идея какво чака сайтове, правещи глупости. А и каквото и да си говорим тук, те няма да излязат с точна информация от кухнята на Google. Единственото, което ни дават е реално какво трябва да имаме в предвид при изграждането на линкове. Това пак е много. Виж ги другите убавци - Bing и Yahoo, тия даже и такъв представител нямат, а все имат някакъв пазарен дял.

Едно трябва да се знае, всеки един техен служител гледа интереса на компанията, а тя няма интерес да пуска аванта на никой. Все пак и те продукти продават. Нали? За това, целта им поне за органичната, ако искат да останат на лидерска позиция трябва да е една - все пак в SERPа да има и добри резултати. Или поне такива, каквито му трябва наобикновения потребител. Никой не иска да напише нещо, и в първите резултати да почнат да му продават. Не, че не се случва, но е грубичко някак. Нищо маркетинг няма в това.
 
От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

А, че нищо конкретно няма да кажат е ясно и разбираемо.:)
Аз си имам някаква представа за сайтове и зараждащ се бизнес в интернет от 2007г - 2008г,
за което време ми се струва, че тематиката на сайтовете се промени и променя,
както и тенденциите.
Преди се правеха повечето забавни сайтове от типа сайтове за флаш игрички,
за да се цъка по рекламите, после беше модата на директориите и социалките тип Свежо, а сега вече
е уж на сериозният кънтент или щем не щем зорлем всички ставаме писатели и прописваме уникално.:)
И всичко това се диктува индиректно от Гугъл или поне така се тълкуват заръките на вожда за по-добро класиране.:)
А според мен истината трябва да е някъде по средата, защото не всички ще тръгнат да четат в нета дълбокомислени ,
но "уникални" статии, / в повечето случаи преразказани оттук - оттам глупости /, трябва и нещо забавно да остане все пак.
Уебмастърите се люшкат в търсене какво ще им изкара сайта на по-предни позиции и съответно ще им донесе
по-скъпи кликове и според това се нагласят и сайтовете.
На мен лично тази уникална писателска вълна в момента не ми харесва,
защото все по-често попадам на сайтове, в които като зачетеш статия и се чувстваш като малоумник -
по няколко пъти ти се повтаря едно и също, тъпче се на едно място и в крайна сметка нищо не разбираш.
За мен е ясно, че е с цел оптимизация на сайта по конкретни думи, но за обикновен потребител си е направо дразнещо.:(
Ще чакам следващата мода каква ще е, а дотогава от всичко по малко, за всеки случай.:)
 
От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

Съгласен съм с brad1985 и това отдавна го казвам - глупаво е да се крият сайтовете, нищо няма да спечелите от това, напротив - само може да спечелите ако си линквате свободно собствените сайтове. Разбира се - трябва да знаете как. И fifi - не е нужно да правиш някакви номера, като споменатото от теб utm_source.
 
От: Matt Cutts за линковете и контент маркетинга

Съгласен съм с brad1985 и това отдавна го казвам - глупаво е да се крият сайтовете, нищо няма да спечелите от това, напротив - само може да спечелите ако си линквате свободно собствените сайтове. Разбира се - трябва да знаете как. И fifi - не е нужно да правиш някакви номера, като споменатото от теб utm_source.

Не съм казала, че е нужно. Само споменах, че се използва от инвестора...
 

Горе