Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

cumo_bg

Member
Здравейте, имам няколко въпроса, на които ще съм благодарен, ако някой ми отговори или ако ме насочи от къде да чета, понеже явно не пиша правилно в гугъл и не откривам конктретна информация.

Имам един сайт, който има що годе доволни посещения, но искам още, искам да го направя същия и за Русия, Германия и Румъния, като печеля от Адсенс, та въпросите са ми:

1. Кое е по-добре:
1.1 да си запазя името на домейна и просто да преведа съдържанието
1.2 да купя нов домейн и цялото съдържание да е съответния език, но да бъде хостван в България
1.3 да купя нов домейн, а хостинга да бъде в съответната държава

2. Конектренто за Русия, ако направя сайта на руски, дали преведен дали не, в Русия адсенс върви ли или там си имат собствена платформа.

Общо взето искам да се информирам, как мой комерсиален сайт да го пласирам в друга държава, както казах, не чакам готови отговори просто насоки от къде да започна да чета :)
 
От: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Според мен зависи от името на домейна ти, ако е със значение на български ще е доста палаво да го разпространяваш в чужбина. Ако обаче е на английски няма проблем просто да си преведеш съдържанието на различни езици и да сложиш бутончета за да може да се сменя езика. Мисля, че има такива готови плъгини (ако си с wordpress сто процента ще намериш)

Адсенс на руски: http://adsense-ru.blogspot.com/ (демек би трябвало да си върви и там, но не претендирам да съм запознат в детайли, затова разрови още малко)

Поздрави и успех!
 
Здравей,

Това, което съм виждал, беше много интересно и беше направо доста добре технически - главният домейн си беше .com например, а съответните версии на сайта бяха разположени на es.domain.com / ru.domain.com / de.domain.com и съответно им бяха взели IP, които съответстваха на дадената версия. Беше доста добре като структура. Домейнът беше един, главен и собственика не желаеше да прави съответно други, по ред причини, но една от основните бе да се използва силата на вече създадения бранд и тежестта, която root домейна ще прелее в новосъздадените езикови версии. С нов домейн, започваш всичко на ново и ако си тръгнал по този път трябва да знаеш какво те очаква - но търпение му е майката и тук. ;)

Специално за AdSense, ще се надявам да се включи някой по-разбиращ, но си върви в Русия. Естествено, може и да има няколко други играчи на местния пазар, които да предложат нещо по-добро, но по мои наблюдения ще са слаби. Но както споменах, тук някой по-адванс трябва да сподели опита си.
 
От: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Благодаря ви за отговорите, насочихте ме :) Blinky до колкото знам нали и Фейсбук правят нещо подобно, в зависимост от езика и локацията. Лошото е че, домейна ми е с българско значение и ако го преведа на немски ще се кьорят и ще мигат на парцали. Но да речем ако го оставя домейна с българското значение и преведа всичко на немски, като се има предвид, че трафика ми идва от гугъл, то няма да има кой знае колко голямо значение какъв е домейна (освен за SEO), като се има предвид, че има всякакви извратени имена на домейни, които нищо не значат...
Общо взето няма кой знае какво значение, къде е хостнат един сайт, след като ще бъде за европейския пазар.
Отново ви благодаря, ако има някой още нещо да добави, мисля, че ще бъде полезен не само на мен, как се прави сайт за няколко чужди пазара.
 
Оп, това за домейна малко променя нещата. Не знаех, че е само бг значение. Мислех, че нещо от рода на hotnews, fast-news, нещо мултифункционално за всички езици. В такъв случай, помисли добре дали може да се наложи като бранд. То и Ламборджини не е много лесно като бранд, но там е друг тип можел за налагане на бранд. Ако смяташ, че може да им се стори добър като звучене, изключваме руския, там ще е по-голям % съвпадението. Примерно ако е нещо от рода на goreshi-novini, си е за смяна, но ако е novost или нещо такова, мисля, че пак не е зле като бранд. ;)

Според мен хостинга не е вече фактор, имайки предвид, че ти си го насочваш ръчно от GWT, като му зададеш къде искаш да го позиционираш, езика, които има и може би разширението, той G сам ще си го пласира там. Важното е да е технически направено това. Ако ти кажа колко сайта с чуждо IP се класират добре тук и обратното, с тукашно IP в чужбина, но просто така е направено - да си посочиш сам какво таргтираш.
 
От: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

One does not simply jump into a multilanguage thang without research the local culture, including the interwebz tidbits properly !
 
От: Re: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Много ти благодаря Blinky, точно това исках да знам като за начало.
 
Re: От: Re: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Много ти благодаря Blinky, точно това исках да знам като за начало.

Няма проблем, дай да нищим до край. :) Да го направим да прави добри кликове.

Нали се сещаш как хората тук житират от време на време ресурси. Мисля, че ти е направило впечатление. "Днес четох е дира..." или "Абе този спортал кога ще пуснат новина за мача с Кобрата..." или "Днес видях в предприемача, че има конкурс за лого...мисля да се пусна" и така. Замисли се върху това, дали някой в свободно изречение би налисал на другия език (ru или de) "Видяхте ли какво са наисали в ...." и смяташ, че е възможно, поставяйки се на тяхното място (виждали са сайта смао 2-3 пъти, макс 5), значи бранда е ОК и в сегашния му вид.
 
От: Re: От: Re: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Сайтът ми е за филми, не за онлайн филми, а информация за филми, в заглавието на домейна също има думата филми и благодарение на теб, стигнах до заключението, да направя сайта на руски, имам човек който знае перфектен руски и ще ми помогне. Ще го направя ru.домейн.com ще бъде изцяло на руски, като по IP ще пренасочва към руската или съответно към българската версия, няма да е лесно, но ще се помъча да печеля някой и друг лев от руските братушки :)
 
Re: От: Re: От: Re: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Сайтът ми е за филми, не за онлайн филми, а информация за филми, в заглавието на домейна също има думата филми и благодарение на теб, стигнах до заключението, да направя сайта на руски, имам човек който знае перфектен руски и ще ми помогне. Ще го направя ru.домейн.com ще бъде изцяло на руски, като по IP ще пренасочва към руската или съответно към българската версия, няма да е лесно, но ще се помъча да печеля някой и друг лев от руските братушки :)

Имаш реално превод на съдържание, като контент под формата на видеа си е същия? Нали? само това. Но ако е нещо от рода на films с заглавието, може да върви. И ги навържи, ако случайно G се чуди дали има някакъв друг твои проект, които да е еквивалентен. Гледам и да са в един акаунт, за да ги следиш по-добре и определено да подскажеш на G, че са под обща шапка. Нещо като медийните ни сайтове. А и не само виждал съм го. Дори забележи самия G как си е структурирал нещата - google.com, google.bg и т.н. Той лесно ще загрее, дори и да използваш някой бранд, който да е като твоя, но съобрзено с езика на съответната държава. Няма да е лошо и дизайна да е различен, разлгедай какво се харесва и хачи там, но взаимствай само най-доброто, като добавиш повече, за да се откроиш. Гледай да не си поредния сайт за филми. ;)
 
От: Re: От: Re: От: Re: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Благодаря за съветите ще са ми полезни, ако има някакъв резултат и е положителен ще споделя тук!
Не съм поредния сайт за филми :) има нещо, което другите не го предлагат и целта е съвсем друга от сайтове като синефиш, твтв, синебум :) и от другите тонове сайтове за онлайн филми и тем подобни :)
 
Re: От: Re: От: Re: От: Re: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Благодаря за съветите ще са ми полезни, ако има някакъв резултат и е положителен ще споделя тук!
Не съм поредния сайт за филми :) има нещо, което другите не го предлагат и целта е съвсем друга от сайтове като синефиш, твтв, синебум :) и от другите тонове сайтове за онлайн филми и тем подобни :)

Ей, супер. ;) Важно е да имаш точна цел. ;) Иначе сподели как минава процеса, тъкмо да окуражиш и другите, че тук адсенса си е малко трагедия. По други ширини в по-добре, някъде и в пъти. ;)
 
От: Multi Language сайт, кои страни са подходящи.

Амчето си е написано при гошо.
Прави ми впечатление във форума, че се подценяват поддмейните. Почти не срещам мнения по тази тема. Нещо като "Ще си натъпча багажа на покрива на колата, вместо да си го натоваря в ремаркето".
Срещам доста сайтове с бутони за превод. И като цъкнеш бутона, в адресното поле продължава да се мъдри домейн.цом! Ами тъпо е. И никаква полза не носи.
Многоезичен сайт се прави с поддомейни. Както е посочено по-горе.
Но ще покажа и едно нещо, дето съвсем не съм го срещал.
Например, сайт на немски. Ама немски се говори и в Германия, и в Австрия, и в Швейцария! За да има максимален ефект, в случая са нужни три поддомейна. Които се насочват чрез гошо към трите страни. Гошо много обича местното търсене. Цялата му философия е насочена точно към него.
Нищо друго не е нужно, освен поддомейн и насочването му през GWT към съответната страна.
България е на седмо място в света по скорост на интернета! Хостване на друго място има някакъв смисъл, ако гониш друг континент. На добре направените ми неща постигам без проблем 85-90% по-бърз сайт в САЩ с български хостинг.
 

Горе