MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04.1 LTS


  • Общо гласове
    26
От: От: Re: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Код:
Linux secureserver9 3.9.5-gentoo-directhost-kn #1 SMP Sat Jun 9 21:12:18 EEST 2013 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
:p:p:p

Е 'са го ъпдейтнах и ще избие като риби всичките архаични ядра по отношение на qps 8)

@coolice - моля те махни този cloudflare, всеки ден по това време 504 или 502. Да ти дам едно-две nginx проксита за България ако трябва :lol:


Браво, медал да ти дам? Ей сега няма да мога да легна да спя спокойно заради qps. Вервай ми траекторията е от левия към десния крачол :p
 
Последно редактирано:
От: Re: От: Re: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Аз го сложих само за тест мислех да го държа седмица ама сега сърце не ми дава да го махна нали съм и уебмастър въпроса не е само до скорост и оптимизация... преди форума го кроуваше само един бот от Г от време на време два... сега са 4 (верифайнато че са от техни ипта) като се качват до 8 в някой части на денонощите... явно гугльо си го харесват :)

не съм го засичал да дава проблеми явно е с някой от европейските им датацентрове :) ако го засека макар че за фрии услуга нямам право да се оплаквам ама поне ще репортвам проблем :)

Е виж си логовете, аз и още един човек всеки ден засичаме 504 и 502. Пробвай CDN-а на Amazon или MaxCDN ако не ти харесва другото предложение.

Кроуването не е от CF, гарантирам ти го, защото съм го тествал и съм питал съпорта им. Блога в подписа няма грам SEO, защото ме мързи и пак не мога да го отърва от crawlers. Хем ги гоня постоянно. 4 мои сайта минаваха през CF. От известно време насам постоянно имат проблеми. Бе известно, повече от година вече лагват та се пушек дига и Nginx-a и DNS-а им се ебава.
 
аз ти казвам какво наблюдавам като смених днсите малко след като ги ъпдейтна веднага се качиха от един на 6 а тези неща си следя... ако единствения бот беше изчезнал веднага щях да върна нещата обратно... аз затова гледах а сега наблюдавам че продължават...

... не че ще индексират форума по добре той си е индексиран идеално... ама по добре нека са си тук тъкмо да ви лазят по подписите ;)... предполагам се качиха защото са за различни региони ботове...

ще погледна логовоете ама през датацентъра на клаудфлеър в торонто от където гледам аз ;) не съм виждал проблем а този уикенд от петък следобед до неделя целия го изкарах във форума.... освен пинг форума се провеява на 15 минути и с отваряне на определна вътрешна страница и на 10 минути с nagios от към датацентъра ако падне ще получа смси...
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Прегледай ги, в пикови часове има проблем някакъв. Аз току що пробвах да го повторя, но явно няма никой на клона и не ме огря, а и е само през едно айпи и ме реже. Ще опитам и през деня като не ме мързи от повечко.
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Аз съм за убунту , лесно управление..
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Ubuntu е лош избор за сървър.
Като става дума за комерсиални панели, хостинг и тн. CentOS е варианта, тъй като панелите за него се правят.
За MySQL сървър обаче бих заложил на Debian, тъй като той има далеч по-добра поддръжка, по-стабилно се държи и е по-интуитивен при управлението му.
За повечето ситуации бих посъветвал Debian.
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Ubuntu е лош избор за сървър.
Като става дума за комерсиални панели, хостинг и тн. CentOS е варианта, тъй като панелите за него се правят.
За MySQL сървър обаче бих заложил на Debian, тъй като той има далеч по-добра поддръжка, по-стабилно се държи и е по-интуитивен при управлението му.
За повечето ситуации бих посъветвал Debian.

А сега ако кажеш каква ще е разликата в това каква дистрибуция се използва за mysql (или какъвто и да е) сървър ще съм ти много благодарен? :wink:

Като цяло Ubuntu/Debian са малко по-назад по отношение на security кръпки в сравнение с CentOS, но за начинаещите като чели са по-лесени за работа. Debian и Ubuntu пък имат повече обновени пакети. Ъпгрейдите също стават много по-лесно, до като с RH/CentOS да обновиш към нов release си е таковало таковата :lol: Ето пример с почти default инсталация:

CentOS:

  • Apache -> 2.2.15
  • PHP -> 5.3.3
  • MySQL -> 5.1.66
  • PostgreSQL -> 8.4.13

Debian:

  • Apache -> 2.2.22
  • PHP -> 5.4.4
  • MySQL -> 5.5.30
  • PostgreSQL -> 9.1.9


Но ми е интересно за сървър за база данни каква ще да е разликата след като тези неща зависят почти на 100% от опита на човека, който администрира сървъра?

Използвайте каквото ви е удобно и по-лесно за работа. За останалото се притеснявайте, когато дойде момента, в който 2-3% разлика ще са от значение.
 
От: MySQL Сървър Кой Linux да избера Centos 6 vs Ubuntu 12.04

Като цяло разликата не е голяма, но дебиан са малко по-бързи и оптимизирани системи. Не говоря за ядрото или GNU обвивката, защото те са почти идентични (когато версиите са еднакви), говоря за приложенията и пакетите - това за кръпките по мое мнение не мисля, че вярно, в дебиан излизат възможно най-бързо и с две команди всичко се ъпгрейдва, лично съм се записал в мейлинг листите и на debian и centos и виждам, къде поддръжката е по-бърза и по-добра. Също и общността е поне двойно по-голяма. Под общност разбирайте програмисти и разработчици, които се занимават със развитието на системата. Факт е, че в определени сфери обаче centos е по-популярна, например при хостинг компаниите се използва предимно CentOS.
Малко отива към спор CentOS vs Debian, което си е въпрос на вкус, но основно исках да кажа, че цикъла на версиите на дебиан е далеч по-добре измислен - на всеки две години преди основен рилийз и през тези две години внимателно всичко се тества и ъпдейтва, правейки системата изключително стабилна и неразрушима и както се казва 'bullet-proof'. Да това също означава и по-бавен цикъл на ъпгрейд на пакетите, но винаги може да си сложите devel версията и също security пачовете се пускат винаги за всички версии.

Едно от нещата, които обожавам е apt-get dist-upgrade - директно човек може да ъпгрейдне към следващата версия с една команда (разбира се преди това трябва да се сменят repo-тата) и рестарт е нужен само за boot-ване към новото ядро, нещо което направих на нашите сървъри - за 2 минути ъпгрейд от 6.0.7 към 7.0 на повече от 10 сървъра.

Общо взето са много различни системи и не е уместно да се сравняват, всяка има предимствата и недостатъците си, но като цяло е въпрос на вкус.. и двете системи са отличен избор и на нашите сървъри се използват и двете.
 
Последно редактирано:

Горе