Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

Ще са фактор ако уиндоус успее...много кофти че нокия ще трябва да разчитат на тях. Направо си изглежда зловещо...
Малко вероятно изглежда Уинфоун да надскочи Епъл просто защото двете системи изглеждат еднакво калпави(според мен - все пак съм андроид юзър).
Трябва или някакъв много сериозен гаф да направят с Айфон или наистина много сили и пари да отделят за развойна дейност. И пак да не забравяме за Самсунг,ЛГ и ХТЦ които са стъпили и на уиндоус маркета...нокия са много назад, много...
май само пакистанци и индийци ще им останат да се радват на телефоните с фенерче
 
blackout0826, правя анализи на база видяното, а и на нещата с които съм имал допир. Ние далеч, не сме по-различни от Пакистан, Афганистан и другите завършващи на *стан.
А и като си я зачекнал тази тема, добре, но кажи ми коя от останалите компании, като изключим apple и HTC не са се хванали ниско-бюджетната лента? Самсунг изкараха наскоро телефонче за 150 лева с 2 сим карти. И аз не знаех за съществуването му, докато вуйчо ми, човек прекарващ по 10 часа в денонощието, говорейки не ми каза за него и е повече от очарован от работата на телефона (или по-точно батерията му).
Истината е такава, че Нокиа губят позиции във всяко едно равнище от пазарния дял, било то бюджетен телефон, среден клас или смартфон. До преди 2 години бяха монополисти при смартфоните, единствено Блекбери им взимаше част от пазарния дял. До преди две години - в бюджетния сегмент се бореха Самсунг и ЛГ, а сега и Нокиа. До преди 2 години в средния клас, можеше да си купиш Сони-Ериксон на двойно по-ниска цена (със същите функции) от колкото Нокиа.
Та въпроса ми е - къде са Нокиа в момента? Е ще ме извинявате ама продажби на 1100, дори и милиарди телефона да се продадат, не биха били достатъчни за да се покрият загубите и ударите които компанията понася.
Нокиа е име, или по-точно беше преди 2-3-4 години. Бяха класа над останалите. Нокиа значеше качество. Къде са сега?
Ще ме прощаваш, но в най-високия сегмент телефон като Е7, не предлага нищо повече от HTC Desire, който е на двойно по-ниска цена.
Та говори ми за талибаните и останалите от 3тия и 4тия свят, но сам се сещаш, че това са 20% от страните, в които дори не могат да си позволят хляб, камо ли мобилен телефон.
Та компания от върха на производството/продажбата се нарежда в момента след Apple, HTC, Samsung, LG, Sony Ericsson. 5то място по мои сметки, нали? Половината им (по прочетени от мен данни 68%) от програмистите им са на улицата. Затворени са 3 завода. Е?

Приятелю, далеч съм от мисълта да влизам в словесни пререкания, още повече по тази тема. За 10 години съм сменил 27 телефона, имам приятел работещ в компания (една от топ 5 продаващи телефони в момента), заради който имам допир до почти всички телефони, пък било то и за 30 минути. Е Нокиа определено вървят 2 години назад от пазара, това го виждам от качеството на телефоните им, с които съм боравил, както и от информацията дадена ми от този мой приятел, защото за първото тримесечие на 2011та при него, от всички продадени телефони, едва 11 процента са били Нокиа, същия процент държи и продукта на Ябълката. 11% за телефони между 50 и 1200 лева | 11% за телефон започващ от 1000 лева.

Не мисля да продължавам с тезите и теориите, всеки вижда как се развиват нещата и на къде отиват те. А и по-горе дадох линк за сравнение - е в нашата държавица останаха малко хората, които си купуват нещо само заради самата марка.
 
От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

Колега, няма как да станат словесни пререкания, аз не споря говоряти конструктивно по темата. Няма никви фенски прищевки, чисто анализиране, но с голям доза обективизъм (понеже се занимвам именно с такава дейност)

Цялата работа е дали ще я има или няма Нокиа и отогорова разбира се, че ще я има. Така казаното изречение ще си кажиш супер субтквизъм, нека сега разчепкаме (както каза Тео в една др. тема)

Голяма грешка правиш - пазарите и предпочитанията. За да сме обективни гледай пазара не локалния стил БГ некое кваратлно магазинчене или голяма фирма за продажба. Като се занимваме с глобална фирма гледаш глобаното представявне. Факта че не ти допада, да и на мен не ми допадат някои неща, но за да сме обективни ни трябват обективни показатели. Това, че този магазин в които работи твоя приятел има 11% продажби Нокии е показателно само за тях(кофти макретинг или стратегия за промотиране на отделни продукти, кой да знае :D). Моя най-добър приятел работи в Инфо сайт за телефони и подобни продукти, (топ 3 за БГ, топ не знам си колко е в света този сайт :D) и почти всеки ден или ми носи различни телефони да гледам още такива, които не са пуснати официално или споменава, къде отива пазара според него, но не му взимам мнението за основа на инвестиране. Та Нокиа не се преставят добре факт :). Освен Е7 имат Х7 и Н8, не го карат соло с един телефон нокиите. Епъл много вдигнаха летвата, но те са в high end сегмента. За всеки влак има пътници. Това че си купил ферари и виждаш всички несвършенства в другите коли не онзачва, че останалите сегмените не носят милярди печалби.Така затова гледаме отчетите и ще разберем как се представят на глобаната сцена и какво се предпочита.

Все още нокиа, държат първо място по пазарен дял 25%, въпреки всичко още се харесва нокиа. Продали са 108 милиона телефона за първото тримесечие на 2011 при среден цена на телефон 87$. Епъл са продали 18 милиона телефона при средна цена 638$ - За справка .Така какви изводи си правим, че 6 пъти повече телефони са продали. Заемат марк. стратегия на продукта докато оправят висшия мениджмънт, докато са на дъното. Хубавото на дъното, е че имаш солидна основа и посока на развитие, което ти позволява сериозен възход, ако умееш да се възползваш от него.

Сега това, че уинфона не се е доказала не е означава, че е провал има време да се докажат. Пак се поватарям, режат се разходи и са избрали най-доброто си перо. Партньорството им дава доста голяма сума пари в развитие + милярдите от Епъл, доста пари им се понасъбраха и познай къде ще отидат. При наличието на ясни цели и стремеж + смяна на висшия състват, гарантирам ти, че ще са фактор още дълго дълго години. Това, че проспаха тия години е грешка изцяло на висшия мениджмънт и конкунрецията и яките ценови политики, дето по малките прилагат. Добре, че така става върнаха ги назад сега силно ще се конкурират, а тогава се раждат гениални неща + кинтите и парьоството и новия мениджмънт, са супер потенциални. Ето защо така и отговарям по темата след 2 години Нокиа ще са стабилно на пазара :)

Ако искаш нещо да доизясним на ЛС

Хайде лека
 
Последно редактирано:
Предвид начина по който се обоснова, мога да ти кажа едно евала, за което получаваш и напълно заслужена репутация. Най-накрая да се намери човек с който може да се води нормална дискусия в този форум по дадена тема.

По темата. Гледам обективно върху нещата. Извадката която си дал, е глобална но пак не променя факта, че Nokia губи пазарния си дял, нали? За това не можеш да ме оспориш, защото именно Нокиа беше компания, която преди 3 години държеше над 50% от пазара на мобилна технология.

Отделно на това нещо сам виждаш какво е превъзходството на Ябълките над Нокиа в приходи. Нали се сещаш, че производството на 18 милиона телефона излиза в няколко пъти по-евтино от производството на 108 милиона телефона? Отделно на този факт, приходите от тези 18 милиона телефона надвишават с близо 3 милиарда, тези които се реализират от 108 милиона.

Погледнато от друга гледна точка, ще ти дам само един чисто теоретичен пример, за да разбера какво би предпочел:
1. Производство на пакетче семки и продажбата им за 1.00 лв. при продажби от 1000 броя
2. Производство на пакетче семки и продажбата им за 0.50 лв. при продажби от 2000 броя

Да, приходите ще са еднакви, но разходите за производството им дали ще са еднакви?

Отделно на това нещо, Нокиа няма да са единствените играчи с Уин 7, защото онези тайванци, наречени за кратко HTC имат договор с microsoft до 2013 година.
Що се отнася до изброените модели E7/X8/N8, разликите (освен дизайна) са толкова малки, че са практически незабележими, за незапознатите, разликите са qwerty + 8 mpx камера/ само 8 mpx камера / 12 mpx камера.

И що се отнася до извадката за която споменах по-горе, за процентите и т.н., ами приятелю, аз живея в град като Габрово, един от не особено богатите градове в нашата държавица, както и неговите жители. Вярно, не мога на базата на един магазин да вадя представителна извадка за това какво се купува/продава в държавата ни, в Европа, а и по света, но е лесно да си направиш груби сметки, какви може да са разликите, защото именно същия човек преди 2 години ми беше споменал, че единствения конкурент на Nokia на пазара е Iphone 3g(s).

Та до къде я докарахме, LG вадят Optimus 2x, Samsung вадят Galaxy S2, два телефона по-евтини от гореспоменатите Нокии, с двуядрени процесори (за справка и трите модела на Нокиа са с Куалком на 680 мегахерца (едноядрени)), с пълно HD заснемане (1080p), е къде са Нокиа?

Наистина по-горе, казах, че не ми се влиза в словесен диспут, защото от както станах клиент на гореспомената тайванска компания, макар че бях върл привърженик на Сони Ериксон, а и ползвател на Нокиа, останах повече от очарован от тайванския продукт.

За мен извода е, че доста, не доста - всички компании дръпнаха напред, за разлика от Нокиа, които все още кретат някъде между нищото и в случая не говоря само за high end сигмента, защото Samsung и LG, а дори и Sony Ericsson (напоследък) вадят телефони с доста по-добри качества от Нокиите, та дори на по-ниска цена.

Та да се и отплесна малко. HTC вадят по 10+ модела годишно, дори не мога да им хвана спатиите, е от преди 4 месеца имам Desire HD, сега ще излезе на пазара Sensation, чиято разлика е само в процесора. Знаеш ли какво е хубавото на това (не за мен естествено)? Sensation ще замени DHD в ценовия диапазон 1000-1100 лева, а DHD ще падне с 250 лева, което при сегашната му цена от 900 означава 650 лв. Е какво по-хубаво от това? Модел на около година, върши перфектна работа (поне за мен (за разлика от Нокиа Е7, за която още веднъж ще повторя, че в момента в който я хванах в ръцете ми имах чувството, че забива при опит да се зареди приложение)).

Е дискусията може да си остане отворена. Нокиа са компания занимаваща се в доста сфери, така че фалит/банкрут е невъзможно да я догони, това е все едно някой да каже, че Мицубиши мотърс ще загинат. Е няма как да стане :)
Просто ми се струва, че ще направят един последен напън в стандартната мобилна телефония с уин 7 и ако той не се получи, ще се отдръпнат от пазара за да се насочат към корпоративните си клиенти, както между другото се случи със Саджем (създателите на първите мобилни телефони).

Не искам да бъда пророк, но аз виждам нещата по този начин за следващите 3 години в продажбата на мобилни апарати:
1) Apple Iphone *
2) HTC
3) LG
4) Asus (не знам колко от вас ги следят, но след като направиха опит с 2 мобилни телефона и изкарването на Трансформър таблета, компанията силно се заинтересува към този пазар)
5) Samsung
6) Nokia (ако тогава все още имат интерес към ниско-бюджетния пазар)
 
Последно редактирано:
От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

Да съгласен съм с теб.

Относно факта за пазарния дял, писах по-горе на какво се дължеше. Това което е интересно, ако гледаме само Нокиа е че на Q1 продажбите са надхвърлили очакванията им с няколко процента - това е някъв лъч надежда, че спада е спрян. Обясних ти и как този спад ще бъде спрян и обърнат в +, Нокиа вече разбраха какво трабва се прави и каква е целта + новия менидмжънт, които смятам ще ги мотивира до краен предел, ще видим доста интерсни неща.

Относно примера ти предпочитам оборота и мащаба, така че пример №2, по малко разходи по добра ценова политка повече клиенти. При дадени пазарни сътресени пример 2 е по-преспективен от 1вия. С други думи 1вия производител няма да има голямо място да маневрира с цената. Епъл не случайно маркетират в богатите страни, Нокиа и ко в цял свят. Отделно тези 18 милиона произведени на лист хартия могат да изглеждат с много по ниски разходи от 108 милиона, но не е така. Хай еднда винаги е скъп, а и не знам колко средно са производствените разходи на телефон. Но можем да видим как са представят спрямо приходите и до известсна степен може си направим няква съпоствака. Та Айфон взима средно на телефон 7.3 пъти повече приходи спрямо Нокиа, но прозизвежда 6 пъти по малко от тях. Сега можем да съпоствам приходите спрямо прозиводството на двете компании 7.3/6=1.22 превъзходство на Епъл или с др. думи доста солидни има са разхходите, че нокиа не са оптимизирали прозивдоствените процеси си е факт. В момента са в такъв момент, какъвто бе Епъл преди 4-5 години, след него дойде възхода, така че аз виждам доста преспективна компания. А все още Нокиа си е печеливша компания с диверсифицирани продуктови линии и пазари, просто само те могат да решат да преустоновят дейност при телефоните, не някой друг.

Това, че се бълват 10+ нови модела ХТС не е показателен факт за растеж. Айфон като пуска 1 на година - виждаш цифрите говорят.

Относно, твоята схема до 3 години. Веднъж вкусил ли си победата от това че си №1, действа като силен стимулант и пак ще са фактор до 3 години и ще са Нокиа 2 или 3 в твоята класация. Ако още Джобс е на линия, понеже неговото здравословно състояние буди най-големите тревоги(ако не е там като CEO пиши го бегало), а и в момента той го кара през просото само на няколко продукта, които всяка годиан им прави ъпдейт без да пуска нещо ново за да държи клинетите си в еуфория от новите продукти. Според него е намерил златаната ниша и само прави бизнес с тези телефони, но нещата се промянт. Първата компания, която инвестира огормни разходи, да намери какво искат клиентите, да намерят скритото търсене, то те ще са №1.Та не случайно избирам да купувам големи обеми акциите на Нокиа пред тези на Айфон, ще видим как ще е след 3 години :)
 
Последно редактирано:
От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

Абе само аз ли не чета такива дълги мнения като последните няколко? ;)
 
От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

А защото RIM ги няма в тези статистики :)
 
От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

4:01PM EDT: 6.29
up_g.gif
0.93 (17.35%)

та това е днес цената на щатсият пазар; малко изпуснах да си купя още ... но се надявам на втори шанс.

добра дискусия, явно има още какво да се види и пише по тази тема :)
 
От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

Ми от статията друго видях ;), и всичките ми приятели от UK ползват BB :)... Даже преди малко си поръчах bold 9000 от ebay, вярно че телефончето е бизнес модел от 2008 ама за моите нужди е перфектен :)
 
От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

Ми от статията друго видях ;), и всичките ми приятели от UK ползват BB :)... Даже преди малко си поръчах bold 9000 от ebay, вярно че телефончето е бизнес модел от 2008 ама за моите нужди е перфектен :)
Че какво друго си видял с по 1% market share на година растът и сега държат невероятни 4%. Е те са в Хай-енд сегмента, все пак и 1% е добре, но трябва още :). Иначе за мен те са доста преспективни и ги следя, имат доста добър Operative Margin и Profit Margin. Ако запазят ръста си и през Q3 се замислям понакупя акции, скрита лимонка са сега чакам след време изкарат и иновациите и медено става :p
 
От: Nokia - ще я бъде ли тази компания наоколо след година - две ...?

MS пускат и софтуер за телефони от нисък клас - Tango, а Mango, софтуера им за телефони от висок клас, ще направи дебют през Септември първо на тошиба-фуджитсу.
:)
 

Горе