Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки на

Rationality

New Member
Здравейте.
Правя онлайн магазин за битова електроника
и асортиментът покрива по-известните марки-производители
на такава.

Искам за всяка една от тях да направя малка страничка с информация
която страничка да съдържа 1 абзац резюме за фирмата,
логото на фирмата и снимки на техни продукти, свалени от гоогле
Като снимките, които гоогле предлага, често са от техните официални сайтове.

В някои от техните сайтове пише, че всички снимки, лога и текстове на
сайта са обект на авторско право и употребата им е забранена без писмено
разрешение.

Понеже искаме всичко да е легално, искам да попитам - най-вероятно ще е
проблем да слагам снимки и лога от официалните им сайтове, нали?
Ами как би стояло положението, ако слагам аматьорски/домашни снимки
на техни продукти?
Тези снимки имат ли авторско право, и ако да - авторското право на кого
принадлежи?
Ако е възможно да се качат такива снимки, възможно ли е пък фирмата-производител
да се заяде и да каже, че уронваме по някакъв начин престижа им,
качвайки аматьорски снимки на техни продукти?

Ами ако се допитам до вносителите (от които купувам стоката)
дали те имат право да ми отговарят на такива въпроси и да ми дават
такива правомощия?
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Ако са само вносители нямат никакви права. Ако са представители на марката или изключителни вносители, тогава имат права и могат да ти дават снимки права, и всямамви материали.
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

а дали е валидно притеснението ми?
в друг форум ми казаха, че имам право да си публикувам квито снимки искам
стига да не претендирам за авторски права над тези снимки
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

ти от де мислиш че са взели те снимките ? - да не мислиш че са ги снимали :)
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Ще ти дам пример. Федерер има договор със Wilson, дори и да си вносител или какъвто и да е неможе да си правиш рекламни кампании, постери и каквото и да били с негова снимка без това да бъде одобрено от Wilson. На запад това се следи доста стриктно, но да не забравяме каде се намираме :)
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Ако страничката ще е само за определена фирма не би трябвало да има проблем. Важното е според мен да не се опитваш да въведеш в заблуждение клиентите показвайки им една марка а пък продавайки им нещо друго. Освен логото на дадена марка, запазено е и нейното име и по тази логика ти не би трябвало да споменаваш това име.
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Всъщност акцията срещу get.bg преди няколко седмици бе (доколкото ми е известно), за продажба на стоки и използване на техните марки, без да има договор с ексклузивния вносител.
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

В няколко теми вече съм писал ще го напиша и тук, не знам заради коя точно марка са ги гонили гет.бг но това според законите би трябвало да е за марка която не е на фирма регистрирана в ЕУ и няма официален представител за ЕУ. За фирми регистрирани на територията на ЕУ въобще не може да се използва понятието официален представител защото според европейското законодателство фирмите губят правото си върху самата стока от момента на нейната продажба и вече нямат право да казват на този който я е купил в коя страна от ЕУ има право да я продава и в коя не.
Разбира се има и някои особености като в това например че не е проблем да продаваш телефони Нокия, закупени в рамките на ЕУ и произведени за ЕУ, но нямаш право да продаваш същите тези телфони правени за пазари различни от ЕУ и внесени нелегално в ЕУ.
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Няма да споря, защото не съм се задълбочавал по темата, но ще споделя един случай.
Официален вносител на Х, дъщерно дружество на производителя в Германия.
Друга фирма У, решава, че продава същите стоки в България. Следва дело и забрана да ползва търговската марка (не да продава, а да ги ползва), както и логото. Тоест, алтернативния вносител може да си предлага стоките, но нито може реклама да си направи, нито нищо. Аз лично не го намирам за особено нормално, но такова ни е законодателството.
 
Re: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

фирмата собственик марката може да налага такива забрани за да не се самоизяждат регионалните му диситрибутори...


иначе вариянт да се продава без да се ползва марката много, много е с търговски представители пратени при търгвоците на дребно :)
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Такава беше практиката до влизането ни в ЕС 2007 защото се явявахме пазар различен от този на ЕС. Въпреки това подобни дела имаше и през 2008г. заради липсата на достатъчно практика и неправилно тълкуване на различни закони - след което през 2008г. излиза решение на ВКС и подобни дела вече почти липсват.
Ето и другата тема където съм дал линкове към решението на ВКС http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=21560&page=4
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

много се обърках. изчетох всички линкове и линковете в линковете.

аз взимам стоката която продавам от вносители, представители и фирми, които
ползват логата на фирмите, чиято продукция продават.

мога ли или не мога да продавам тази стока и по-важното - мога ли да
слагам логата на фирмите-производители и снимки на техните продукти на сайта си?
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Да можеш да продаваш и да слагаш тяхно лого. Проблем ще е ако стоките не са оригинални или ако са оригинални, но са нелегален внос.
Например ще е проблем да продаваш модел на Адидас ако той не е произведен за ЕУ пазара и този модел не се предлага от Адидас на този пазар.
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

благодаря ти много, колега!
и аз четох четох в момента чета закона за марките и означенията и там също пише така.

и последен въпрос - искам да сложа снимки на продуктите, които предлагам.
мога ли да ползвам снимки, свалени от официалните им сайтове, или сам трябва да приготвя такива?
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Поне според мен не би трябвало да имаш проблем да ползваш техни снимки за техни продукти, защото както казах то по тази логика ако не можеш да ползваш снимки не би трябвало да можеш да ползваш и името на самата марка, а в ебай например е пълно със стоки които са със снимки от сайта на производителя.
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Аз също мисля, че не би трябвало да е проблем да ги ползваш. Ако вносът на стоки е нелегален или стоките са менте тогава би имало проблем, във всички останали случаи те имат интерес да ти предоставят материалите, защото им рекламираш и продаваш стоката.
Проблем ли е да се обърнеш към самите производители с този въпрос? Със сигурност ще си спокоен, а и в не би трябвало да ти откажат. Не знам какво точно продаваш, но биха могли да ти предоставят и допълнителни снимки евентуално.
 
От: Oнлайн магазин, предлагащ известни марки, авторски права за техните лога и снимки

Производителите са 150... и отговор-рейта на важни бизнес имейли в бизнеса е под 20 процента.
А имам и срок за сайта...

Благодаря Ви пак за мненията :)
 

Горе