OLX (РУСКА) ИЗМАМА!

Alex97

Active Member
Пуснах една обява в olx и след 20 минути ми писа някакъв с руски номер да ми предлага OLX Доставка.

Тази глупост позволява измами. Тоя ми прати някакъв линк да си въведа картата и да си получа парите.

Линка беше към online домейн (на краставичар ще продава, тариката) и аз му казах, че е за МВР не са СПИДИ - объркал е нещо "шарана".

Пиша тук за да предупредя.

П.П Този пишеше на български ама е с руски номер. Не знам от къде го е взел. Ако не е руснак - моля за извинение.
 
1654247872552.png

това викаш не е достатъчно и реши да пуснеш тема номер 342142423 за това?
 
Виж файлът 24434

това викаш не е достатъчно и реши да пуснеш тема номер 342142423 за това?
Нищо, нека го има на повече места. Да четат хората. То там пък като взимат някакви сериозни мерки. Първа обява в ОЛХ, след 3 дни първи, който ме налази беше такъв. Не са си решили кой знае колко проблема. Но пък и как да го направят, тия сайтове са магнит за измамниците. Там виреят най-добре. Хем много хора, хем не много наясно, хем виртуално и може да останеш частично анонимен, ако не и изцяло.
 
Номера е украински, не руски!

МВР знаят и не им дреме, както на всеки на (държавна) заплата, да го д*ат бедните...
 
Нямат спирачки тея руснаци тормозят Украйна, а сега и българските тупани в ОЛХ....
 
Последно редактирано:
Това е смешно и малко жалко, нямаш оправдание за подобна глупост просто.
Да не ровите по цялата драма:
Известната(но не и за мен) измама чрез ОЛХ. Пуснах обява да продам старата количка на сина ми ,свързаха се с мен по Watssap,с български номер....там беше цялата кореспонденция. Използваха името на Спиди ,изпращаха ми скрий шот,след това линк с тяхно лого. След което и говорих онлайн в чат уж със служител на Спиди. От линка ти искат личните бснкови данни на 3-та стъпка и там става всичко. И по БТВ репортаж излезе преди няколко дни с моят случай. Имам цялата кореспонденция,но от банката,дори не пожелаха да я видят
 
Не е никак смешно. И за жалост най-голямата дума в сигурността, не само по тези сайтове, е именно незнанието на потребителя. Това за жалост е ключа на тази схема.
Но това не значи, че банката е длъжна да върне парите, поради наивноста на клиента, а от къде да е сигурна банката (дори и да не е така), че клиента не участва в същаха схема и веднъж прехвърля парите в друга държава и след това ги иска обратно от банката си? Това е напълно недоказуемо.
 
Но това не значи, че банката е длъжна да върне парите, поради наивноста на клиента, а от къде да е сигурна банката (дори и да не е така), че клиента не участва в същаха схема и веднъж прехвърля парите в друга държава и след това ги иска обратно от банката си? Това е напълно недоказуемо.
Банката няма как да го направи след като потребителя е дал всички нужни данни и верификации да се случи тази трансакция. Но може да вземе превенция, ако се точат пари от чужда локация регулярно, така де, в случая се пазарува с тази карта. Няма ли някакви кодове, които си е задал, като прави плащания с карта. 3D нещо си?
 
Банката няма как да го направи след като потребителя е дал всички нужни данни и верификации да се случи тази трансакция. Но може да вземе превенция, ако се точат пари от чужда локация регулярно, така де, в случая се пазарува с тази карта. Няма ли някакви кодове, които си е задал, като прави плащания с карта. 3D нещо си?
Жената явно не е толкова наясно, че когато някой иска да ти преведе пари се дава IBAN-а, а не данните от картата. Никаква логика няма някой да иска да ти преведе пари и да ти иска тези данни, а и по договор с банката нямаш право да ги предоставяш на трети неоторизирани лица. Това не са никакви хакери, а просто измамници, които се възползват от незнанието на някои хора, но за жалост не мисля, че има връщане, имаме напълно доброволно предоставяне на данни, потвърждаване и оторизиране на плащането, съответно транзакцията е направена успешно.
 
Жената явно не е толкова наясно, че когато някой иска да ти преведе пари се дава IBAN-а, а не данните от картата. Никаква логика няма някой да иска да ти преведе пари и да ти иска тези данни, а и по договор с банката нямаш право да ги предоставяш на трети неоторизирани лица. Това не са никакви хакери, а просто измамници, които се възползват от незнанието на някои хора, но за жалост не мисля, че има връщане, имаме напълно доброволно предоставяне на данни, потвърждаване и оторизиране на плащането, съответно транзакцията е направена успешно.
Да, схемата е направена за незнаещите и малко информираните. Няма как да стане без съдействието на самия картодържател. И явно е масовка, все някой ще клъвне. Като на 100 човека им го приложиш, може едно 10-20 да си предоставят данните на картата и това е достатъчно. Никакви хакери, да измамници на дребно са си момчетата, разчитащи на човешкото незнание.
 
Screenshot_20221019_183629_com.whatsapp_edit_1111846505686070.jpgScreenshot_20221019_183657_com.whatsapp_edit_1111872080182941.jpgScreenshot_20221019_183711_com.whatsapp_edit_1111894281297521.jpg

Вече ползват и български номера. Значи пускам обявата и след няма и 10 мин някакъв ми пише на WhatsApp. След последното ме блокира, но явно измамниците се се активизирали отново.
Съжалявам само, че бях зает и бързо го разкарах. Искаше ми се позабавлявам още или поне да го напсувам хубавичко
 
Виж файлът 26230Виж файлът 26231Виж файлът 26232

Вече ползват и български номера. Значи пускам обявата и след няма и 10 мин някакъв ми пише на WhatsApp. След последното ме блокира, но явно измамниците се се активизирали отново.
Съжалявам само, че бях зает и бързо го разкарах. Искаше ми се позабавлявам още или поне да го напсувам хубавичко
Това не могат да го преборят вече години наред. И си е доста подвеждащо. Тези с идея повече интернет култура са Ок, ама тия без, направо са загазили здраво.
 
Това не могат да го преборят вече години наред. И си е доста подвеждащо. Тези с идея повече интернет култура са Ок, ама тия без, направо са загазили здраво.
Август получих подобно.
unt1.jpg
 
Видях го на живо и аз, от един познат. Как така ще ти пратят линк да си вкараш картата, за да ти платят по този начин? Но много страдат от това незнание. За жалост само ние тук имаме шанс, и такива с нашата и дори по-ниска грамотност. Но масово не са такива и за това има пазар.
 

Горе