PHP source - Какъв празник е днес

CaTzArOv

New Member
Здравейте,
Нужен ми е съвет за да не откривам топлата вода сам. Започнал съм да си пиша за сайта php скрипт, който да показва на посетителите какъв ден е днес.

Примерен код:
PHP:
<?php
    $dnes = date("d.m.Yг. ");
    $utre = date('d.m.Yг.', strtotime('+1 day'));

    $data1310 = "Име на празника или именниците днес";
    $data1410 = "Име на празника или именниците днес";
    $data1510 = "Име на празника или именниците днес";

    if ("13.10" == date("d.m"))
        {
            echo "На днешния ден " . $dnes . "има празник:" . "<br />";
            echo "$data1310";
            echo "<br />";
            echo "Утре е: $utre" . "<br />";
            echo "$data1410";
        }

?>

Някой от Вас може ли да ми помогне (насочи) как мога да направя празниците, които следващата година си променят датата. Примерно "Спасовден" в моя php код, аз ще го свържа към дата тази година, но следващата година на същата дата няма да бъде този празник.
Замисълт ми е, като един път попълня празниците, да не се налага всяка година да правя промени.

Благодаря за отделеното ми време.
 
$data1310 за това нещо по-добре ползвай масив, отколкото отделни променливи. Колкото до датата на празника, не виждам как може да стане, след като вряка година Спасовден може да е на различна дата, нали скрипта трябва да знае кога е, за да го покаже?
 
Логиката им е примерно последната събота на еди си кой месец или първата и тн.
С няколко сърча ще намриш поне 10 сайта от които да си свалиш празниците за цялата година, догодина отново и тн.
Няма логика да описваш една камара зависимости след като за 2 минути на година можеш да си ги добавиш.
 
А аз така се надявах да има някакъв метод, който да следи дадения празник коя събота от месеца да се визуализира. Явно ще го карам по начина към края на годината да добавя празниците за следващата година ръчно.
Все още не умея да използвам "масив" в кода, но ще попрочета за него, ако упея да го усвоя като знания и ми е по лесен от $data = ""; ще ползвам него.
 
$data1310 за това нещо по-добре ползвай масив, отколкото отделни променливи. Колкото до датата на празника, не виждам как може да стане, след като вряка година Спасовден може да е на различна дата, нали скрипта трябва да знае кога е, за да го покаже?
И аз бих препоръчал арай лист. Иначе другото е да ги набиеш в една база за 2-3 години напред и така.
 
Може ли някой да ми пусне примерен код за арай ? Понеже в php.net за array ми излиза много информация, която за мен е нова и ще ми отнеме много време докато разбера какво да направя. Благодаря.
 
В нета си има всичко. Четене му е майката.
Празникът е 40 дни след Възкресението, винаги се пада в четвъртък – 39 дни след първия ден на Великден
Значи за Спасовден ни трябва Великден + 39. А Великден кога е?
Възкресение Христово се празнува в първия неделен ден, непосредствено след първото пролетно пълнолуние.
Програмистите не разбираме нищо от лунни фази, сигурно тоя алгоритъм ще е пълен т*шак? Питаме Google. А, в php имало функция easter_date().
PHP:
if (date()==easter_date() )
{
   echo "На днешния ден " . $dnes . "има празник:" . "<br />";
   echo "Великден";
   ...
if (date()==strtotime("+39 days", easter_date()))
{
   echo "На днешния ден " . $dnes . "има празник:" . "<br />";
   echo "Спасовден";
   ...
Те ти, булка, Спасовден! Ако празникът е последната събота на Декември:
PHP:
if (date()==strtotime("last saturday of december".date("Y")))
{
...
За масиви чети тук: https://www.w3schools.com/php/php_arrays.asp
Ако не искаш да пишеш 200 if-a, чети и тук: https://www.w3schools.com/php/php_functions.asp
 
Ако целта е да се коди ОК, но при всеки друг вариант е чиста загуба на време да опишеш всички празници.
 

Горе