SEO с бъдещи ползи

Shamsina

Member
Тия дни се виждах с познат, който живее във Франция. И понеже му разказвах за неволите покрай оптимизацията на моя магазин, той ми разказа за две интересни тамошни практики. Едната - плащаш за SEO и ако за определения период не се постигнат планираните резултати, фирмата ти връща парите. Това май и в БГ вече го има.
Другата, обаче, беше по-интересна - не плащаш нищо, а при постигнати резултати, фирмата, която е свършила работата, взема някакъв процент или сума от реализираните приходи. Чудех се дали такъв модел може да се случи в България. Има ли друга пречка, освен липсата ни на закони? Защото, ако може и ако има такава фирма/оптимизатор в БГ, веднага ставам клиент.

Ако темата не е за тук, моля да я преместите, където е необходимо.
 
От: SEO с бъдещи ползи

Първия вариант го има и в България.
 
От: SEO с бъдещи ползи

стига да не се сборят повече от една фирма да доказва коя ти е свършила работата и да ти иска парите :)
 
От: SEO с бъдещи ползи

стига да не се сборят повече от една фирма да доказва коя ти е свършила работата и да ти иска парите :)

Предполагам, че ако има такава фирма, в договора ще е упоменато, че само тя ще се занимава с оптимизацията.
 
От: SEO с бъдещи ползи

стига да не се сборят повече от една фирма да доказва коя ти е свършила работата и да ти иска парите :)
Е то оптимизацията ще се възложи на една фирма не на няколко.

Предполагам, че ако има такава фирма, в договора ще е упоменато, че само тя ще се занимава с оптимизацията.
Казах ти че има, дори и за 2-рия вариант се сещам че е правен в България.
 
От: SEO с бъдещи ползи

Chokoev, ако знаеш такива, които предлагат втория вариант, пиши ми лс кои са или дай контакти. Благодаря
 
От: SEO с бъдещи ползи

Chokoev, ако знаеш такива, които предлагат втория вариант, пиши ми лс кои са или дай контакти. Благодаря

Няма да са ти изгодни.
При вариант 1 се презастраховат с цената, тоест ако до сега са ти казали цена 300 лв/месец, ако искаш връщане на пари при несправяне ще стане поне 700 лв./месец

При вариант 2, за да се защити оптимизатора се работи по домейн който е негов. Тоест ти плащаш наем за домейна. Спираш да плащаш и всичко твое изчезва от домейна.
 
От: SEO с бъдещи ползи

Има ли друга пречка, освен липсата ни на закони?

Заради такива като тебе се пишат купища излишни закони.

Има си Закон за задълженията и договорите. Не е нужно да има специален закон, който да регулира отношенията между продавачите на SEO услуги и техните клиенти. Когато сключите договор, този договор има силата на закон. Освен тези клаузи от него, които противоречат на законодателството. Не може примерно да пишеш в договора, че ако оптимизатора не се справи имаш право да го убиеш. Обаче може да пише, че е длъжен да ти върне парите. Как да се доказва наличието на резултат е много просто - чрез официалното счетоводство. Ако има продажби - значи има резултат. Това е само един от начините. Въпрос на въображение (или липсата на такова) е да се напише един приличен (или неприличен) договор.
 
От: SEO с бъдещи ползи

Някъде бях чел за случка около 2-рия вариант.

Накратко навива се SEO фирмата, оптимизира, поръчките си тръгват и започват да засичат как от фирмата за която оптимизират се мъчат да ги мамят, не отчитат поръчките, гледат да прехвърлят нещата през телефон, слагат различни цени на сайта и всякакви такива щуротии само и само да плащат максимално малко на SEO фирмата, затова и според мен втория вариант не е толкова развит, понеже могат да се правят прекалено много заобиколки, а да се отчита процент от всички продажби според счетоводството трябва да е някаква онлайн услуга според мен.

Цялата схема малко ми прилича нали афилиейт програма ( може и да е защото последните 5 дена се занимавам с такава ) :)
 
Има всякакви недоразумения в бизнес отношенията. Казвам недоразумения, защото самата идея, че трябва да закупиш (ако си оптимизатор) ресурси си е набутвация. Да, даваш гаранции, но какво от това, все пак ти работиш на кредит. Аз не мисля, че е много правилно така, защото първо - ако е фирма как ще си покрие задълженията, ако работи така и второ - да не си Google, че да даваш 100% гаранция. Все пак всичко се обърква. Да не ми се сърдят фирмите, но нещо от рода на "гаранция за първо място до 3 месеца" ми идва малко като на шега. Първа страница - ДА, 3 месеца - ЗАЩО НЕ. Преди време бяхме плащали за SEO на чужда фирма - започна добре, но 3 месеца не видяхме нито първа страница, нито нищо. После бяха обяснения, че сайта имал еди кво си, че нишата била еди каква си. Да, това е така - не може да излезеш за 3-4 месеца за insurance на .com. Може и да можеш, но ще да е доста голям бюджет. Също така ми е странно когато някой си мисли, че със малък бюджет се правят чудеса. Да, може би, но не съвсем. Линк от едно място е много по-скъп от линк на 100 други места, които я те има, я те няма след време.

Според мен договорките трябва да се правят така, че всеки да има изгода. Клиентът да получи това, което иска, а изпълнителя поне като минимум ресурса, който ще изразходва.
 
От: SEO с бъдещи ползи

Добър вариант е и да се плаща за свършена работа - тоест за написани статии, за брой връзки и т.н. Без гаранция за резултати - клиента си носи риска. Така приходите на клиента ще са неограничени, а разхода му ще бъде ограничен от платеното за SEO.
 
От: SEO с бъдещи ползи

Идеята за обвързаност на успеха на бизнеса с неговата онлайн оптимизация е някакси логична. Но по-добре се реализира логиката според мен с наемането на in-house SEO. Двата предложени варианта на книга изглеждат перфектни, но коментара на cybervn разкрива донякъде неговата трудна приложимост на родна уеб почва.
 
Re: От: SEO с бъдещи ползи

Добър вариант е и да се плаща за свършена работа - тоест за написани статии, за брой връзки и т.н. Без гаранция за резултати - клиента си носи риска. Така приходите на клиента ще са неограничени, а разхода му ще бъде ограничен от платеното за SEO.

Това най много ми харесва и винаги е най-често. Естествено, всеки оптимизатор консултира своя клиент преди да му предложи схема, ресурси и бюджет, като му казва какви резултати ще може да очаква за след еди колко си време. Това трябва да е практика и се приближава най-много до нормалния вид на услугата. Всичко друго е малко дърво или за единия ли за другия. Не знам как хората си позволяват да гарантиран нещо конкретно при толкова много ъпдейти всеки месец. :) Явно са некви вътрешни на Google. :)

Двата варианта, които са дадени от автора, не са лоши, но винаги може да се обърна нещо при тях. ;) Вариант №2, където се плаща % от печалбата, генерирана от прихода, дошъл от тази оптимизация отива по-скоро като някакъв вид партньорство, а вариант №1 си е честен до момента, в който оптимизатора му е направил всичко необходимо, но на хората от Google им е прищракало, че нещо пак трябва да "подобрят" и това ще върне назад всичко, което си катерил с този сайт.

Хепито даде най-доброто като вариант. Даже преди време като купувахме, точно това беше и разбивката - линкове, контент, он пейдж, консултиране, одит и това е. ;)
 
От: Re: От: SEO с бъдещи ползи

Това най много ми харесва и винаги е най-често. Естествено, всеки оптимизатор консултира своя клиент преди да му предложи схема, ресурси и бюджет, като му казва какви резултати ще може да очаква за след еди колко си време. Това трябва да е практика и се приближава най-много до нормалния вид на услугата. Всичко друго е малко дърво или за единия ли за другия. Не знам как хората си позволяват да гарантиран нещо конкретно при толкова много ъпдейти всеки месец. :) Явно са некви вътрешни на Google. :)

Двата варианта, които са дадени от автора, не са лоши, но винаги може да се обърна нещо при тях. ;) Вариант №2, където се плаща % от печалбата, генерирана от прихода, дошъл от тази оптимизация отива по-скоро като някакъв вид партньорство, а вариант №1 си е честен до момента, в който оптимизатора му е направил всичко необходимо, но на хората от Google им е прищракало, че нещо пак трябва да "подобрят" и това ще върне назад всичко, което си катерил с този сайт.

Хепито даде най-доброто като вариант. Даже преди време като купувахме, точно това беше и разбивката - линкове, контент, он пейдж, консултиране, одит и това е. ;)

Не е точно така, SEO-то си е свързано с ноу хау. Да го раздаваш просто така на клиентите е глупаво.

Може да се мине и на трафиково SEO - да се плаща само за реализирания трафик от търсачките. Това става все по-популярно.
 
Re: От: Re: От: SEO с бъдещи ползи

Не е точно така, SEO-то си е свързано с ноу хау. Да го раздаваш просто така на клиентите е глупаво.

Може да се мине и на трафиково SEO - да се плаща само за реализирания трафик от търсачките. Това става все по-популярно.
Дам за това включих и консултацията, като част от процеса. Начини много. Въпросът е да бъде еднакво добър и за двете страни. ;)

Хепито даде най-доброто като вариант. Даже преди време като купувахме, точно това беше и разбивката - линкове, контент, он пейдж, консултиране, одит и това е
Предполагам с всичко върви и ноу хауто.
 

Горе