Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Викам да споделя новината, предполагам че оффтопик е добро место за темата.

Първата новина излезна, очакваме още 2 (HL3, L4D3 *fingers crossed*)
http://store.steampowered.com/livingroom/

Steam ще пускат през 2014 операционна система - SteamOS
http://store.steampowered.com/livingroom/SteamOS/

Ще е линукс базирана операционна система, безплатна, предназначена за SMART телевизорите в дневната - да наблюдаваш и използваш общо взето всичко, което си правил до сега в Steam клиента си. А предполагам след време и да играеш игри, след като телевизорите станат по-мощни де. Представете си... 3D 40" LED телевизор.. 3D без нужда от очила... 16GB RAM, 512GB SSD, i7 3.2Ghz, последна радеонка с 4ГБ видео памет, bluetooth keyboard&mouse&headphone... ах... искам да живея в бъдещето.
Предполагам ще бъде и напълно функционална операционна система, ако се инсталира на компютър.

"Users can alter or replace any part of the software or hardware they want." - Потребителите могат да променят или сменят всяка част от софтуера или хардуера <- За пореден път, Gabe (шефа на Steam), пропагандира за open source (свободния код), свободата да конфигурираш сам машинката си, независимите малки девелопъри (Indie devs) и като цяло всеки, който обича да си ползва пълноценно машинката, за която е дал сумати пари.
Това си е един голям среден пръст за Apple (за което аз ест. само мога да се радвам, тъй като мразя идеята да си купя машинка и да не мога ни да я отворя да я видя от вътре, ни да я конфигурирам както аз си искам), а също и за Microsoft. Няма да се учудя ако това повлияе съответно и на другите game конзоли.


Трябваше да се досетя... Gabe ръмжи на microsoft от над година и половина, че не им харесва Win8, и от тогава почна да се обяснява как линукс е бъдещето на игрите.
http://www.neowin.net/news/valves-gabe-newell-calls-windows-8-this-giant-sadness

Отделно, от известно време бая от игрите на Valve си имат вече и линукс версия. (volvo doto best doto)
Още преди бая време Стийм доказаха, че една игра може да върви под линукс пъти по-добре с пъти по-висока производителност от под Wndows -
http://www.steamforlinux.com/?q=en/node/74
http://steamcommunity.com/app/221410/discussions/0/828938354907979013/?l=bulgarian
Това се постига, предполагам, тъй като боравенето с драйверите, а от там и достъпа до хардуера е много по-различен и по-оптимизиран от този под Windows, знаете, че под Windows всичко е една каша...
Да не говорим, че всеки който се е занимавал с DirectX и OpenGL знае колко е огромна разликата, и в документацията и в скоростта. Е... и в качеството... но с Valve зад OpenGL не ми се мисли след няколко години къде ще е OpenGL :x

Сега гледам, че и Stranger-a е постнал статия тук. Тоя е май единствения българин, който се занимава активно с гейминг и популяризирането на български гейм девелопъри, както на турнири по родните ни места и подобни събития.

Gabe ми напомня на хората, дето популяризираха GNU, Unix, Linux, open source, hack the planet и т.н. преди 20години.
Малко хора с фирма за милиарди все още пропагандират отворена система, позволяват нови разработчици, шанс за всеки на пазара (а не както почти всеки друг маркет).
2E9qtct.jpg



ПП: не приемайте боготворенето за сериозно ;) Всичко е в рамките на шегата :)
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Абе те и Oracle имат своя линукс версия която си е чист RHEL. Трябва ли ни нова линукс дистрибуция изобщо?

Steam-a върви перфектно на Ubuntu и Fedora със братовчедите им - Debian и производните и RHEL/CentOS и производните им. То от всички Линукси това са най-добрите изобщо.
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Awww, че и зеленкава репичка от съфорумец.^^
Първия момент си помислих, че някой ми е изтрил темата, дори писах на Blinky, но явно е било заради заблатачването на форума.
Май накрая Мариа+Ариа не се оказа идеално решеное, а :> Но това е офтопик, ще гледам в главната ти тема :)

Абе те и Oracle имат своя линукс версия която си е чист RHEL. Трябва ли ни нова линукс дистрибуция изобщо?

Steam-a върви перфектно на Ubuntu и Fedora със братовчедите им - Debian и производните и RHEL/CentOS и производните им. То от всички Линукси това са най-добрите изобщо.

Еми, все пак щом Steam са го решили , значи имат основания.
Главната им цел, според мен, е да популяризират свободния и безплатен софтуер, наречен линукс.
Крайно време беше някой да се завладее и този пазар, а огромна компания като Valve е идеалната за целта.

Може би няма нужда за отделна дистрибуция, но все пак тяхната ще е пипана и настройвана само от тях самите и от общността им от потребители.
Отделно, още от началото ще се гони само и единствено едно - да могат да бъдат подкарвани възможно най-много игри с възможно най-добро бързодействие. Нещо, което под Windows е по-трудно.
А като си имат своя дистрибуция ще си знаят точно кое и защо е така настроено.
Отделно се казва, че това ще е операционна система, както за потребители на компютри, така и за SMART телевизори. Да, знам че има за 30$ андроид флашки, дето като ги ръгнеш в телевизора и си имаш директно компютър повдключен към него.

Само времето ще покаже дали Гейб е взел добро решение.
ПП: леле, колко било трудно да коментирай гейминг/IT тема на български език ... Искрени съболезнования на хората, които го правят всеки ден. Някак си се чувства неестествено.
 
можеше и с myisam да крашне така веднъж го е правило и тогава бяха на катар дали ще го рипеърна и като не стана :) накрая минах с бекъп който беше 2 часов

сега имах бекъп от сутринта въпроса беше какво тоно имам в Aria transaction log и колко е старо че нали знаеш по добре да има ама да не се налага и се наложи да си дочета по темата :oops:
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Още 2 „обяви“ имат тея дни също. На конзола кой ще предложи/заложи?

Не видях нищо конкретно/точно за увеличено FPS, освен общите приказки за increases in graphics processing.

Тая тема долу-горе е безсмислена от коментиране за разлика от темата за регионалните ограничения, ценова политика, ограничения на езици и в крайна сметка – цакане на „бедните“ нации, където пък за сметка на това се развиват олигополите и картелите, имащи еднакви цени (с разлика 90-95 стинки). Мен лично това повече ме касае, отколкото дадена нова изгъзица.
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Еми то се говори за някакъв SteamBox, които е възможно да е точно някаква нова конзола, предоставяща нови измерения.
Принципно смятам, че едната новина трябва да е за half life 3, тъй като я има като проект и има вкарани 34 работници в този проект от общо 400 работника на Стийм. Беше изтекла информация от project DB manager-a им :D

Тая тема долу-горе е безсмислена от коментиране за разлика от темата за регионалните ограничения, ценова политика, ограничения на езици и в крайна сметка – цакане на „бедните“ нации, където пък за сметка на това се развиват олигополите и картелите, имащи еднакви цени (с разлика 90-95 стинки). Мен лично това повече ме касае, отколкото дадена нова изгъзица.

Може и да е така, но не съм задължил никой да я чете :) Все пак, тук има хора много, вкусове различни. Предположих, че тук може да има хора които или познават системата тъй като са геймъри или има маниаци на тема операционни системи и линукс.
Признавам си, че не успях да дам някаква детайлна информация, но при положение, че новината бе съобщена преди няколко часа, няма как.


"регионалните ограничения, ценова политика, ограничения на езици"
Да не визираш как нямаме право да продаваме в Google App Store и подобни, тъй като програмата не е стартирала за нас? Че и мен това ме нерви до безкрай.
Или как нямаме право да теглим директно към банка или май бе към карта през Payza (бившия AlertPay), 'щото сме в България?
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Оле и тука ли има CS маниаци?!?

Volvo doto best doto.

Аз съм за дотата, за другите не знам :Д
Но да, Стийм предлагат сумати игри.
Особено през HumbleBundle е прекалено лесно да се сдобиеш с редица... Преди време за долар си купих 5игри. Постоянно има оферти...
Пакети с обща себестойност примерно 100долара на цената на 1долар :х Е как да не си ги вземеш.
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

И сега ако ми кажете откъде намирате време да играете,че не мен не ми остава.
// ако има някой навит за CS да му нацепя кофата да пише
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

И сега ако ми кажете откъде намирате време да играете,че не мен не ми остава.
// ако има някой навит за CS да му нацепя кофата да пише
Еми аз съм студент... нужно ли е да казвам повече?
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Сега гледам, че и Stranger-a е постнал статия тук. Тоя е май единствения българин, който се занимава активно с гейминг и популяризирането на български гейм девелопъри, както на турнири по родните ни места и подобни събития.
Ахъъмм… http://afktv.bg/

Иначе трепна в очакване да видя какво ще обявят в следващите два кръга! SteamOS ще бъде нещо велико и Valve отново ще дадат нова посока на гейминг индустрията.
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Гледат към бъдещето хората, а не тъпчат на едно място. Или по точно казано създават бъдещето.
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Иначе трепна в очакване да видя какво ще обявят в следващите два кръга! SteamOS ще бъде нещо велико и Valve отново ще дадат нова посока на гейминг индустрията.
И аз. +1
Гледат към бъдещето хората, а не тъпчат на едно място. Или по точно казано създават бъдещето.
+1
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Боли ги фара за бъдещето,и геймърите , не забравяйте че всичко е за пари когато ги боготворите така
Гледат към бъдещето хората, а не тъпчат на едно място. Или по точно казано създават бъдещето.
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Боли ги фара за бъдещето,и геймърите , не забравяйте че всичко е за пари когато ги боготворите така

Все пак без пари нищо не става, това е голяма компания, която има нужда от пари да съществува. Нека си правят пари, но и междувременно да радват хората.
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Е, правят пари, но не е като да са алчни, или поне не винаги.
Кога последно Windows или Apple пусна някой от техните продукти за 1долар? Или пък няколко техни продукти за 1долар?
Говоря за сериозни продукти, не примерно притурка калкулатор.
 
От: Steam ще пускат linux базирана операционна система - SteamOS

Втората новина е, че ще си имат своя машина
http://store.steampowered.com/livingroom/SteamMachines/

Ще са няколко машинки, предполагам ще е нормален компютър, лаптоп, USB флашка с подобрени функционалности и представена под формата на мини компютър или пък нещо изцяло ново и революционно, което до сега не сме го виждали.
Идеята е проста - да имаш устройство във всекидневната, където е големия телевизор, да го повдключиш към ТВ-то и да цъкаш игрите (3000+) директно. Можеш да ползваш мишка и клавиатура, както и геймпад контролер както сигурно и щурвал и опто-електронни педали.

Най-много ме впечатли това:
Will beta testers be allowed to share info about their experience and post pictures and opinions online?
Yes, that really is the whole point. The input from testers should come in many forms: bug reports, forum posts, concept art, 3D prints, haikus, and also very publicly stated opinions.
Will I be able to build my own box to run SteamOS?
Yes.
Can I hack this box? Run another OS? Change the hardware? Install my own software? Use it to build a robot?
Sure.
Can I download the OS to try it out?
You will be able to download it (including the source code, if you're into that) but not yet.
На 300души ще им се раздадат бета устройства. Те имат пълното право да си правят каквото искат с него - да го снимат, да информират у блогове, да го отварят и т.н.
Отделно можеш да си сложиш системата на която машина искаш. А и да я хакнеш, т.е. да отвориш/роотнеш машинката.
Аз... не съм предполагал, че ще има компания която веднага и открито ще го позволи.
Всички знаем каква паника настава у ябълката или др компания, ако информация за някой прототип попадне в и-нет.
 

Горе