.us домейн

nortrant

Well-Known Member
някой занимавал ли се е с тези домейни ?

четох, че ти трябва реален адрес в Сащ и незнам си там какво още ...

питах две компании (БГ) които регистрарат такъв домейн - отговориха различно

едната - може да ми регистрират такъв домейн и whois информацията не е проблем

другата - ме предупреди, че ако нямам реален адрес и т.н. има възможност да спрат домейна ...?
 
От: .us домейн

Няма проблем да регистрираш такъв домейн, но поемаш риск.Достатъчно е едно оплакване, за да ти направят проверка и при липса на адрес в САЩ да ти го отнемат.Има описани по форумите много такива случаи, в момента не ми се търсят примери.Разбира се, може да го използваш дълго време и без нищо да се случи...
 
От: .us домейн

Познавам човек който вече четвърта година ползва us домейн и няма проблем...но познавам човек на който два домейна са му взели. И за Канадски и Австралииски домейни мисля че пак са същите условия. Исках да регистрирам един ca домейн но от четене по условия и форуми се отказах.
 
От: .us домейн

ем и мен ме достраша да взема... да не дойдат да ме бомбардират после :)
 
От: .us домейн

Имам един - нямаше проблем да го взема с истинските си данни.
В хуиз контактите попълних фалшиви данни ъф корс.
Ама вече година си седи и не съм се решил да го ползвам..
 
От: .us домейн

дали ще стане с фалшиви ? Щом толкова държат сигурно при евентуална проверка ще искат да докажа някак ?
 
От: .us домейн

като цяло , ако-то мирише
ако те проверяват ковти, ако не го направят нямаш проблеми
изискване е да имаш адрес там , но се продават свободно без да се прави проверка това така ли е , но ако решат да те проверят ......
 
От: .us домейн

А как може да се сдобиеш с фиктивен адрес в USA.Просто информативно питам:).
 
От: .us домейн

А как може да се сдобиеш с фиктивен адрес в USA.Просто информативно питам:).

и мен това ме интересува!

Вижте какво ми писаха от СХ:

Домейните .US могат да се регистрират само от физически или юридически лица, които са временно (законно) или постоянно пребиваващи на територията на USA. Трябва при регистрацията да се посочи актуален адрес и телефон в Щатите, като DNS-те на домейна също трябва да са американски.

Второто условие не е токова проблемно, тъй като нашия регистратор ENOM са в САЩ, така че може да се ползват техните DNS-и, а след това може домейна чрез DNS хостинг да се пренасочи навсякъде. Първото условие обаче е задължително, като при установено нарушение може домейна да бъде спрян от регистъра.
 
От: .us домейн

Всичко написано до тук не обяснява достатъчно точно нещата.

В тази тема се обсъжда как някой си регистрира домейн и сам се докладва като нарушител за да види какво ще стане.

На случаен принцип се проверяват 0,5% от домейните ".us" като правят и допълнителни проверки по донос.

Има начин регистранта на домейна да бъде българско физическо или юридическо лице. Регистрант означава лицето, което е посочено във whois на домейна.

Това е т. нар. "Nexus Category 3".

http://www.neustar.us/policies

[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]3. A foreign entity or organization that has a bona fide presence in the United States of America or any of its possessions or territories [Nexus Category 3]. Prospective Registrants will certify that they have a bona fide presence in the United States on the basis of real and substantial lawful contacts with, or lawful activities in, the United States of America. This requirement is intended to ensure that only those individuals or organizations that have a substantive lawful connection to the United States are permitted to register for usTLD domain names.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]It shall be a continuing requirement that all usTLD domain name Registrants remain in compliance with Nexus. To implement the Nexus requirement, NeuStar will: [/SIZE][/FONT]

  • [FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]Require that Registrars certify that they enforce the Nexus requirement upon their Registrants, and that Registrars require Registrants to certify that they meet the Nexus requirement.[/SIZE][/FONT]
  • [FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]Conduct a scan of selected registration request information.[/SIZE][/FONT]
  • [FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1] Conduct spot checks on Registrant information.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]Nexus Category 3[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]A foreign entity or organization that has a bona fide presence in the United States of America or any of its possessions or territories.[/SIZE][/FONT]

  • [FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1] Applicant must state country of citizenship.[/SIZE][/FONT]
  • [FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1] Applicant must also (1) regularly engage in lawful activities (sales of goods or services or other business, commercial or non-commercial including not-for-profit activities) in the United States; or (2) maintain an office or other property within the United States.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]Category 3 Nexus Certification[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]Prospective Registrants will certify compliance with Category 3 Nexus based upon substantial lawful contacts with, or lawful activities in, the United States.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1]Factors that should be considered in determining whether an entity or organization has a bona fide presence in the United States shall include, without limitation, whether such rospective usTLD domain name Registrant:[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1] Regularly performs lawful activities within the United States related to the purposes for which the entity or organization is constituted (e.g., selling goods or providing services to customers, conduc ting regular training activities, attending conferences), provided such activities are not conducted solely or primarily to permit it to register for a usTLD domain name and are lawful under the laws and regulations of the United States and satisfy policies for the usTLD, including policies approved and/or mandated by the DoC;[/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Univers,Zurich BT,sans-serif][SIZE=-1] Maintains an office or other facility in the United States for a lawful business, noncommercial, educational or governmental purpose, and not solely or primarily to permit it to register for a usTLD domain name.[/SIZE][/FONT]

Когато направят проверка на домейн ".us", който има регистрант лице от друга държава, искат да се докаже, че това лице отговаря на условието:

regularly engage in lawful activities (sales of goods or services or other business, commercial or non-commercial including not-for-profit activities) in the United States

като искат да покаже фактура за продадени стоки или услуги на американски клиент. Разбира се тази информация е конфиденциална и на практика при всеки опит да изискат такава успяват да отнемат домейн. Разбира се е възможно регистранта на домейна да им покаже фактура - тогава няма да му отнемат домейна. Обаче ще предостави лични данни на трето лице без неговото съгласие, което в повечето държави е в нарушение на закона (личните данни са написани на фактурата). Затова ако имате сайт .us, от който продавате нещо на американски клиенти, задължително пишете в Privacy Policy-то, че личните данни на клиентите (вкл. и фактурите, които са издадени на клиентите) ще бъдат давани на Neustar при поискване.

Не ми е известно да съществуват юридически пречки пред даването под наем на домейни. Например регистрант на домейна може да бъде лице, което отговаря на условията и това лице да дава домейна под наем на друго лице, което не отговаря на условията. На този принцип действат някои фирми като Katz Global, но не знам на практика дали реално могат да защитят домейна при донос от конкурент или при случайна проверка.
 
Последно редактирано:
От: .us домейн

Браво бе,
Вижте тия американци как си пазят TLD-то, а ние българите нашето си го купуваме рядко :D
 
От: .us домейн

Браво бе,
Вижте тия американци как си пазят TLD-то, а ние българите нашето си го купуваме рядко :D

виж цената

5000 $ заплата домейн 5$
500 лева заплата домейн 70 лева... беше 100 и кусур
 
От: .us домейн

Добра равносметка.
Според мен би следвало нашите да намалят цената поне на 30 лева, за да е достъпен за закупуване от българските потребители.
А като си помислиш, че минималната заплата в България е 240 лева....
 
От: .us домейн

Трият, ако те хванат :) Имам домейн от 2 години, в адреса пише Bulgaria, Sofia, но явно не са го засекли. От GoDaddy е.
 
От: .us домейн

Трият, ако те хванат :) Имам домейн от 2 години, в адреса пише Bulgaria, Sofia, но явно не са го засекли. От GoDaddy е.

имал си късмет.. аз мога да нямам 8)
 
От: .us домейн

Няма никакъв проблем адресът на регистранта да е в България. Обаче ако решат да ви направят проверка (проверяват 0,5% от домейните на случаен принцип) и ви поискат документ (фактура), с който да докажете, че продавате продукти или услуги на американски клиенти ще ви изтрият домейна (ако не им предоставите такъв документ). Може да поискат и документи за регистрация на фирмата или копие от личната карта (паспорта, шофьорската книжка) на физическото лице. За да докажете, че адресът на регистранта е коректен може да поискат сметка за платен ток.

За да си спестите всичките тези неща не си регистрирайте домейн .us.
 

Горе