Zdrave i krasota

Не споменавайте напразно името Божие...
Какво искате да ви светвам?
Нанди, той те е светнал човека относно броя на символите и поддръжката на българския език за някои апарати. Аз за какво съм ти? :D
 
Аз за какво съм ти? :D

На първо време мога да те ползвам за изясняване на последните въпроси. :D
Виж по-горе, Боже....
 
Белата пешка ти го е обяснила. Българските буквички заемат 2 пъти повече памет. Пък целта на масовите смс-и e да са ясни за всички и да са максимално кратки и ефикасни. А това с поддръжката - примерно немалко Нокии (и не само) не виждат смс-и на български. Виждат някакви символи неразбираеми или пък виждаш празен смс. И ще ти е гот. Целта е разбираемост - българските думички с латински букви е добро решение. Да не говорим, че има системи, дето не поддържат българския език (или друг, различен от английския) и думичките излизат с различни символи.
Амин!
 
Целта е разбираемост - българските думички с латински букви е добро решение.

Ако това е целта - направо са се изложили. Хич не са разбираеми и удобни, даже. Аз се затруднявам да ги чета, а питай баща ми как се справя.. Носи ми телефона с думите: я виж ''некъв'' смс са ми пратили. :)

Ясно е, че проблемът е технически, но мисля, че една голяма телекомуникационна компания, пък и производителите, продаващи на световните пазари трябва да решат успешно този проблем.
Продължава да виси въпросът за другите страни. Например, скандинавците имат едни специфични символи - и при тях ли се ползва стандартна латиница?
 
Да, ама така можеш да дадеш на някой да ти го прочете ако ти неможеш. А ако получиш смс от рода: ',ь./.',№$*@И§$@€$§€@№!ЙХД“! к'во правим? Кой ще ти го разчете? Пък ако е празен смс, още повече. :)
Щом турския може да се пише с латински букви, не виждам какъв е проблема и за другите езици ... Виж, не знам как стоят нещата в Япония, Китай и арабските страни примерно. Vodafone трябва да кажат. :)
 
Български, английски букви?!?
Не е ли правилно - кирилица и латиница?
 
Да, ама така можеш да дадеш на някой да ти го прочете ако ти неможеш. А ако получиш смс от рода: ',ь./.',№$*@И§$@€$§€@№!ЙХД“! к'во правим? Кой ще ти го разчете? Пък ако е празен смс, още повече. :)
Щом турския може да се пише с латински букви, не виждам какъв е проблема и за другите езици ... Виж, не знам как стоят нещата в Япония, Китай и арабските страни примерно. Vodafone трябва да кажат. :)
Проблем има и за мен е сериозен. Имам познати, живеещи в Швеция и мисля, че съм виждала текст от техен оператор на шведски, т.е. с типичните за азбуката им символи.
Ти постави много уместен въпрос, обаче: как процедират телекомите в страните, в които се ползва коренно различна азбука и символи, означаващи цели фрази? За много от местните латиницата си е това, което са йероглифите за нас.
 
"Пътят към промяна политиката на телекомите" - Том първи.
Всичко започва от един предприемачески форум...
:D
 
А защо има такова ограничение в дължината на смс-ите? Не си ли заслужава да се направи компромис, заради потребителското удоволствие? Това правило за всички страни по света ли е валидно, т.е. ползва се стандартна латиница дори в държави, ползващи азбука със специфични символи, примерно ''О'' с две точки отгоре и т.н.?

Последен въпрос: Защо толкова те е страх от xainov? Та ти съвсем не изглеждаш по-малко образован и компетентен от него? :D:D:D

А защо има такова ограничение в дължината на смс-ите? Не си ли заслужава да се направи компромис, заради потребителското удоволствие? Това правило за всички страни по света ли е валидно, т.е. ползва се стандартна латиница дори в държави, ползващи азбука със специфични символи, примерно ''О'' с две точки отгоре и т.н.?

Последен въпрос: Защо толкова те е страх от xainov? Та ти съвсем не изглеждаш по-малко образован и компетентен от него? :D:D:D
Ограничение на протокола за комуникация и разлика в кодирането - 7 битово, 8 битово, 16 битово и т.н. Ако те интересуват конкретни данни, можеш да се поинтересуваш различни азбуки каква кодировка на символите имат и респектвино каква част от SMS-а ще заемат. Има си хедър и боди, общо взето ограничението идва от текста (символите) в бодито. На по-новите телефони можеш и съкратена версия на енциклопедия по женска логика да видиш, но това на практика са няколко SMS-а сегментирани по обем.

Xainov сам по себе си, не ме плаши. Плаши ме факта, че хора като него биват наемани на длъжности изискващи поне средна по ниво техническа грамотност, а уви не демонстрира такава. Анемичния ти опит да ме сравниш с него е меко казано проява на лоша преценка, но следейки форумните ти предпочитания, лошия вкус при теб е патология.
 
Анемичния ти опит да ме сравниш с него е меко казано проява на лоша преценка, но следейки форумните ти предпочитания, лошия вкус при теб е патология.
Останала съм с впечатление, че имаш добро чувство за хумор и ще схванеш закачката, но явно си прав за лошата преценка. :)
 
Останала съм с впечатление, че имаш добро чувство за хумор и ще схванеш закачката, но явно си прав за лошата преценка. :)
Хващаш ме в грешна фаза на Луната и Меркурий. Пробвай другата седмица.
 
Ясно е, че проблемът е технически, но мисля, че една голяма телекомуникационна компания, пък и производителите, продаващи на световните пазари трябва да решат успешно този проблем.
Кое е повече - кило вълна или кило желязо?

А, и още нещо:
Парният двигател има КПД над 90%.
Двигателите с вътрешно горене с големи мъки могат да имат КПД над 20%.
Защо човека ползва ДВГ, а не парни двигатели?
 
Хващаш ме в грешна фаза на Луната и Меркурий. Пробвай другата седмица.

В кой дом ще ти бъде луната тогава? :)

Обаче ме гложди нещо много сериозно по казуса: как могат производителите на телефони да създадат устройство, което не поддържа кирилица? Нас кучета ни яли, ама необятния Руски пазар? Там е много паплач, демек купувачи? Руските телекоми пак ли на шльокавица праскат смс-ите?
 
Кое е повече - кило вълна или кило желязо?

А, и още нещо:
Парният двигател има КПД над 90%.
Двигателите с вътрешно горене с големи мъки могат да имат КПД над 20%.
Защо човека ползва ДВГ, а не парни двигатели?
Е, ся да помисля малко и ще ти отговоря. :)
Абе пичове, аз с техниката съм като свинята с тиквата - не ми се получават нещата. Аз си следвам женската логика, а именно: Това не може да бъде, защото да бъде не може това. :)
 
В кой дом ще ти бъде луната тогава? :)

Обаче ме гложди нещо много сериозно по казуса: как могат производителите на телефони да създадат устройство, което не поддържа кирилица? Нас кучета ни яли, ама необятния Руски пазар? Там е много паплач, демек купувачи? Руските телекоми пак ли на шльокавица праскат смс-ите?

Не мога да разбера, защо си мислиш, че ограничението е наложено от производителите на телефони. Протокола за комуникация не е обвързан с производителите на телефони или с телекомите, те просто го ползват като стандарт.
 
Не мога да разбера, защо си мислиш, че ограничението е наложено от производителите на телефони.

Защото така ми беше внушено от двамата съфорумци white_pawn и xainov. Ето:
Причини:

1. Не всички устройства поддържат кирилица.
2. ...

И тук:
А това с поддръжката - примерно немалко Нокии (и не само) не виждат смс-и на български. Виждат някакви символи неразбираеми или пък виждаш празен смс
Първо, наистина не ми звучи убедително това с кирилицата. Второ, продължавам да мисля, че има решение на проблема с шльокавицата и че той не е валиден за другите страни. Надявам се, някой, който знае под каква форма чуждите телекоми изпращат смс-ите към клиентите си да се включи и да ни светне. Говорим за страни със собствена азбука, съдържаща специфични (несъдържащи се в стандартната латиница) символи. :)
 
От здраве и красота до мобилни оператори, двигатели с вътрешно горене, ретрограден Меркурий и лични спорове. Това май само тук може да се случи :D
 
От здраве и красота до мобилни оператори, двигатели с вътрешно горене, ретрограден Меркурий и лични спорове. Това май само тук може да се случи :D
Няма лични спорове - само по казуса.
На мен лично дебатът ми беше много полезен. Научих интересни неща, макар че не схванах нищо от техническите/технологични обяснения. :D:D:D
Благодаря на момчетата, които се опитаха да внесат яснота по моите въпроси.
 
Защото така ми беше внушено от двамата съфорумци ........ и XAINOV. Ето:
..........
сега разбираш ли, що се моля на Господ ?!?
 
казуса
Повечето казуси в техниката са свързани с използваната енергия.
Възприеми го така - с един ват енергия ще пратиш/получиш 500 знака на латиница и 250 знака на кирилица.
 

Горе