АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

За жалост не мога да хвана въпроса ти, редактирал си го, но като цяло в момента на Кремъл не им е добра. Спад на петрола води до бюджетен дефицит, до сега през този месец РЦБ е продавала резервите си(евро/долари) над 20 милиарда и ефекта е нулев - рублата девалвира. Добро е да купуват злато и да обезпечават рублата, но златото е 10% от резервите им .....
Това вече е по-добре, точно това очаквах за тестчето, а не да обсъждаме Северна Корея.
1. Бюджетът на Русия (а и на саудитите) е на база около $90 за барел. На саудитите им писна да намаляват добивите заради "американските шистови приятели". На какво ниво щяха да издържат американците, ако се продължеше с намаляването на цените? Руснаците са далеч по-стабилни в това отношение.
2. 20 млрд. долара за бюджета на РФ са пари за семки. Друг е въпросът, че може и да не ги дава. Държавата има сметка от падането на курса на рублата, но ако е рязко падането е опасно за населението (инфлация и нерви). Затова ЦБ се намесва, а не че му пука че рублата пада. Напротив, той се радва, защото поскъпва вноса и се стимулира износа (btw, населението ще бъде компенсирано частично).
3. Злато се купува постоянно, особено покрай Шанхайската борса и идеите на Швейцария за франка. Намери на кого да говориш за купуване на злато - виж статистиките кои са страните, купуващи най-много злато през последните месеци. Никакво изкуствено задържане на цената на златото от страна на САЩ вече няма да помогне при това положение. Просто виж статистиката за запасите (и резервите) - не е някаква потайна информация.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Саудутите имат много по-ниски разходи на барел от руснаците.
В момента сме на издиханията на ОПЕК и СА няма да повтаря грешките си от 80-те. Хамериканците нямат да издържат дълго под 90, но вече както казах картела е на последни издихания - така, че там пазарно почват за щастие да се случват нещата.
20 милиарда не са от бюджета от резервите на РЦБ - да спада ще им върже до някъде бюджета, но инфлацията си казва вече тежката дума - там съм съгласен с теб, но не знам как ще ги компенсира.
За златото мисля да не коментираме, имам сериозни интереси и всеки, който разменя хартийки за реални пари е за уважение. Да суисита с референдума са на път да пукнат фиатната монетарна система, а манипулациите по борсите са с Naked shorts продават ударно хартиено злато в COMEX 1 реална унция обезпечава над 39 хартиени унции ... Сингапур е на път да стане златното сърце на Азия, всичко ще се купува/продава на спот, не фючърсно както е в Хамерика или Ситито.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Саудутите имат много по-ниски разходи на барел от руснаците.
В момента сме на издиханията на ОПЕК и СА няма да повтаря грешките си от 80-те. Хамериканците нямат да издържат дълго под 90, но вече както казах картела е на последни издихания - така, че там пазарно почват за щастие да се случват нещата.
20 милиарда не са от бюджета от резервите на РЦБ - да спада ще им върже до някъде бюджета, но инфлацията си казва вече тежката дума - там съм съгласен с теб, но не знам как ще ги компенсира.
За златото мисля да не коментираме, имам сериозни интереси и всеки, който разменя хартийки за реални пари е за уважение. Да суисита с референдума са на път да пукнат фиатната монетарна система, а манипулациите по борсите са с Naked shorts продават ударно хартиено злато в COMEX 1 реална унция обезпечава над 39 хартиени унции ... Сингапур е на път да стане златното сърце на Азия, всичко ще се купува/продава на спот, не фючърсно както е в Хамерика или Ситито.

Оно си ока.

1. Говорим за бюджети. Планирани държавни бюджети, от които зависят съответни други икономически отрасли и социалната сфера.
2. Кой картел е на последни издихания? ОПЕК? Стига де.
3. Коя е тежката дума на инфлацията? Че засегна бюджетните служители и ще ходят на почивка в Алтай вместо на Канарите? Та те и без това се наплашиха от европейските санкции. Ще отидат на Тенерифе, за да ги арестува некой еврофен? 1 час в ареста разваля каквато и да е хубава почивка (като катран в кацата с мед). Частниците просто си индексират цените на услугите съобразно курса, ако имат някаква връзка с чужбина (както правя аз, например)
4. Шанхай и Швейцария не ги споменах случайно - поразрови какво правят. А за Сингапур спорове нямаме, освен че не е сърцето, а дробовете.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

1. Бюджета на Русия е балансиран мисля, че при нива от около 95 за барел, обаче спрямо техните бюджети за 2015-7 очакват дефицит, голяма част от дефицит от перо армия:
http://en.itar-tass.com/russia/750142
като се вкара и петрола става интересно. Все пак над 50% от бюджета се пълни с нефт/газ, а нисък нефт води и до спад на газа. Сега Русия си играе с огъня като опитва да ограничи реверсията на газ от страни на ЕС към Украйна, но ще видим до къде ще стинге. Ще издържат 2-3 години макс при нисък петрол, докато имат още резерви после става страшно.
2. Да колкото и странно да ти звучи за ОПЕК говоря - виж статия по въпроса http://www.capital.bg/politika_i_ik...6_v_devetiia_krug_na_petrola/?sp=0#storystart проучи темата допълнително и ще видиш какво става.
3. Не знам дали ще ходят или не, но редица турооператори фалираха от Русия заради девалвацията лятото и тогава не беше силен спада. Аз говоря като цяло инфлация особенно проблемно е с храните, Кремълската политика с внос от нам си къде още не е сработила. Като цяло всички взимащи доходите си в рубли губят всеки ден. А и Русия последните години премина през силна кредтина експанзия това допълнително помпаше инфлация! Не случайно РЦБ сложи лихва от 8,5% сигурно една ипотека върви от сорта 13%, което е лудо.
4. Да знам но виж Хонконг и разминаването спрямо вноса към Китай - губят се из отчетите няколко стотин тона. Или пък за бруталната контрабанда в една Индия на злато! Рефендума в Швейцария мине ли над 1к тона ще трябва купят суситата. За Сингапоре имаме силно сходство на интереси.

Да разшерим темата, проблема ще е до 2015 трябва руската икономика да рефинансира над 100 милиарда долара дълг. С орязаните западни пазари, остават само китайците, но всички очи са вперени в РЦБ, а вече има сигнали за глад на валута от страна на Росенфт(с над 50 милиарда дългове), Газпром и т.н. Не случайно и ти пусна какво предлага Роснефт и защо аджеба искат авансово ...
 
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

1. Бюджета на Русия е балансиран мисля, че при нива от около 95 за барел, обаче спрямо техните бюджети за 2015-7 очакват дефицит, голяма част от дефицит от перо армия:
http://en.itar-tass.com/russia/750142
като се вкара и петрола става интересно. Все пак над 50% от бюджета се пълни с нефт/газ, а нисък нефт води и до спад на газа. Сега Русия си играе с огъня като опитва да ограничи реверсията на газ от страни на ЕС към Украйна, но ще видим до къде ще стинге. Ще издържат 2-3 години макс докато имат още резерви после става страшно.
2. Да колкото и странно да ти звучи за ОПЕК говоря - виж статия по въпроса http://www.capital.bg/politika_i_ik...6_v_devetiia_krug_na_petrola/?sp=0#storystart проучи темата допълнително и ще видиш какво става.
3. Не знам дали ще ходят или не, но редица турооператори фалираха от Русия заради девалвацията лятото и тогава не беше силен спада. Аз говоря като цяло инфлация особенно проблемно е с храните, Кремълската политика с внос от нам си къде още не е сработила. Като цяло всички взимащи доходите си в рубли губят всеки ден. А и Русия последните години премина през силна кредтина експанзия това допълнително помпаше инфлация! Не случайно РЦБ сложи лихва от 8,5% сигурно една ипотека върви от сорта 13%, което е лудо.
4. Да знам но виж Хонконг и разминаването спрямо вноса към Китай - губят се из отчетите няколко стотин тона. Или пък за бруталната контрабанда в една Индия на злато! Рефендума в Швейцария мине ли над 1к тона ще трябва купят суситата. За Сингапоре имаме силно сходство на интереси.

Да разшерим темата, проблема ще е до 2015 трябва руската икономика да рефинансира над 100 милиарда долара дълг. С орязаните западни пазари, остават само китайците, но всички очи са вперени в РЦБ, а вече има сигнали за глад на валута от страна на Росенфт, Газпром и т.н. Не случайно и ти пусна какво предлага Роснефт и защо аджеба искат авансово ...

Ужас.

Съжалявам, не си виновен ти, ти донякъде си рожба на подобна система.

Но как успяха да ви зомбират до такава степен? Как ви спряха да търсите информация от източниците? Как може да се говори за някаква компания без да я посетиш? Как може да ви пусна абсолютна муха (Роснефт дори ще съди Ъ заради това) и вие да не я проверите, но в същото време се опитвате да ме убеждавате чрез превод от чуждоезични издания? Как може Капитал (с всичките му последни зависимости и изгъзици) да е мерило за руската икономика?! Та това е смешно (ако не беше тъжно)
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

E стига си мело драматизирал ето ти за Роснфта:
http://english.pravda.ru/russia/economics/29-10-2014/128917-russia_sanctions_rosneft-0/

Спрямо твоят опит ли реши, че никой не проверява, кой какво пише?

А като искаш не на БГ източници(пуснах не случайно БГ, защото линкове не на БГ не ги четат) описващи широко геополитика, петрола+петролната война и ОПЕК, заповядай:
http://www.zerohedge.com/news/2014-...-part-secret-deal-between-us-and-saudi-arabia
http://www.foreignpolicy.com/articles/2013/10/16/the_end_of_opec_america_energy_oil
http://www.nytimes.com/2014/10/21/opinion/joe-nocera-a-world-without-opec.html?_r=0
http://www.zerohedge.com/news/2014-10-10/oil-weapon-new-way-wage-war

Аз не случайно ти казах да проучиш, но както и да е.
 
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

E стига си мело драматизирал ето ти за Роснфта:
http://english.pravda.ru/russia/economics/29-10-2014/128917-russia_sanctions_rosneft-0/.

Цитирането на Правда от такъв апологет на американския икономически конформизъм изтепа рибата :) За тази вечер ми бе достатъчно...
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

29.10.14%2B-%2B13.jpg
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Strana, много ми харесваш как за всеки източник имаш широко субек опа обективно мнение как видиш ли до един манипулирали, а само RT и още 1-2 руски източници казват истината ...
Какво ще кажеш за тези сега:
http://abc.az/eng/news/84554.html
http://en.cyplive.com/ru/news/smi-r...ok-i-perevesti-es-na-predoplatu.html?selcat=6
http://112.ua/politika/rosneft-pred...azatsya-ot-south-stream-istochnik-137370.html

На всякъде пише спрямо еди си кои официални лица е предложено, докато няма официално опровержение всичко е 50:50

Да се върнем пак в темата:
- рублата пак вчера удари ново дъно, въпреки хвърлените вчера над 2,7 милиарда(в доларово изражение) резерви от страна на РЦБ. А след новината на ФЕД вече се спраска, ама то така е почти на всички пазари - долара в момента мачка, но това ще е до едно време ...
 
Последно редактирано:
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

АБе вие не знаете ли, че само и единствено източниците, които цитира Страната са верни?
Всички останали са компрометирани, фалшиви, манипулативни и грешни. Особено ако противоречат на неговите съветски виждания.
 
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Да се върнем пак в темата:
- рублата пак вчера удари ново дъно, въпреки хвърлените вчера над 2,7 милиарда(в доларово изражение) резерви от страна на РЦБ. А след новината на ФЕД вече се спраска, ама то така е почти на всички пазари - долара в момента мачка, но това ще е до едно време ...

Хайде пак същото... Не мога да разбера защо всички русофоби толкова ви кефи това падане, та нали баш то засилва финансовите позиции на руската държава и на руските износители, а прецаква вносителите (т.е. ЕС най-вече)?

Ето, например, във Fitch за разлика от русофобите са напълно в час:
Rouble Fall Helps Balance Weak Oil for Russian Producers

Fitch Ratings-London-30 October 2014: The decline in the rouble and a progressive tax regime should offset the impact of weaker oil prices on Russian oil companies' profitability, Fitch Ratings says. However, their financial leverage may moderately increase because of the use of hard-currency funding.


As with any exporter, Russian oil producers benefit from a lower national currency, while the fall in oil prices over the last few months is hurting US dollar revenues. Costs will adjust downwards leading to a lower overall effect on cash flows, but the impact of taxation is even more important. Russia's progressive tax regime means that the effective tax rate paid by Russian oil producers falls as oil prices decline, and vice versa.


Taking all these factors into account, we calculate that if the rouble stabilises and oil prices hold steady at USD85/bbl next year an average producer would report 2015 rouble operating profits broadly in line with 2013, when oil prices averaged USD109/bbl. In this scenario Russian oil companies' financial leverage may edge up, especially for those producers that relied most heavily on international finance, because their hard currency-denominated debts will rise in value. Given that Fitch-rated oil companies, such as LUKOIL, Gazprom Neft and Tatneft, all have relatively low leverage for their current ratings, this should not trigger rating actions.


A further decline in oil prices, however, would start to hurt profitability, as would a recovery for the rouble while oil prices remain weak.


Most Russian oil companies have solid liquidity and would comfortably survive without new borrowing for at least the next one or two years. However, they may need to reconsider their financing model should access to international debt markets remain blocked for a long time, because of sanctions and overall uncertainty over the Ukrainian crisis. Nevertheless, their fundamentals remain strong, and we expect them to maintain flat oil production and generate stable cash flows for at least the next three or four years, even with lower oil prices.


Our analysis is based on the assumption that the state will not attempt to increase its share of oil revenues by raising taxes. The government is implementing some changes in the tax system aimed at re-balancing the tax burden between upstream and downstream operations. But the principles of the taxation system should remain unchanged. We believe a significant increase of industry-specific taxes is unlikely. Oil taxes in Russia are already reasonably high and the state seems to realise that Russian oil companies need resources to proceed with the greenfield projects necessary to maintain output at least at the current level.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Кой ти каза, че ме кефи да пада рублата? Просто спадащата рубла е симптом, че нещо не е наред! Пазарите не са положително настроени за руската икономика като цяло.
Казах, че РЦБ хвърля милиарди от резерва си и ефекта нулев - просто защото има отлив на капитали, самите руснаци не са прости и си обръщат рублите в долари/евра/юани и т.н и това, както има и други които спекулират със спада - тук влизам и аз.

Над 90% от износа на Русия е в суровини, а той не се котира в рубли - няма как да им прави конкурентен износа. Както писах по-горе девалвацията ще им върже и бюджета и спрямо фич печалбите на компаниите измерно в рубли. Като калулираш инфлацията и инфлационните очаквания вече става различно. Но нормалният руснак ще плати със спад на пок. сила на рублата, та и затова бяга от нея и не случайно девалвира. Всичко, което ти пиша са само следствията, причините ги търсиш във великичето на Путин и Кремъл.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Кой ти каза, че ме кефи да пада рублата? Просто спадащата рубла е симптом, че нещо не е наред! Пазарите не са положително настроени за руската икономика като цяло.
Казах, че РЦБ хвърля милиарди от резерва си и ефекта нулев - просто защото има отлив на капитали, самите руснаци не са прости и си обръщат рублите в долари/евра/юани и т.н и това, както има и други които спекулират със спада - тук влизам и аз.

Над 90% от износа на Русия е в суровини, а той не се котира в рубли - няма как да им прави конкурентен износа. Както писах по-горе девалвацията ще им върже и бюджета и спрямо фич печалбите на компаниите измерно в рубли. Като калулираш инфлацията и инфлационните очаквания вече става различно. Но нормалният руснак ще плати със спад на пок. сила на рублата, та и затова бяга от нея и не случайно девалвира. Всичко, което ти пиша са само следствията, причините ги търсиш във великичето на Путин и Кремъл.

Ми ти ми го казваш постоянно. Човек, който влиза в дадена тема и пише предимно за падането на рублата като негативно явление за руската икономика трябва или да е русофоб или да не разбира нищо от финанси. Избери си от кои си.

Негативно само по себе си е рязкото спадане (точно поради тази причина се намесва Центробанк със своите интервенции), което може да създаде някаква несигурност за населението. Ето, например, в последния час рублата много рязко поскъпва и това е далеч по-лошо отколкото постепенното й плавно падане.

На нормалния руснак изобщо не му пука за курса на долара, вече ти обясних защо. На всяка страница ли трябва да ти го набивам у чутурата, за да го разбереш или поне да спреш да пишеш глупости? А руският бюджет за последните шест месеца се препълни с рубли, които ще бъдат насочени допълнително за перспективните програми за развитието на селското стопанство, както и за инфраструктурата на Далечния изток.

Лошо на Русия донякъде влияе падането на петрола, но не и на рублата. От друга страна обаче важните контракти, които се подписват в сегашните евтини рубли, ще донесат много повече приходи за износителите в бъдеще. Например, когато цената на Brent се върне към $100 (както предвижда днес Bloomberg).

Причините ги търся в правилните действия на руските власти в момента, но, естествено, съм благодарен и на западняшката глупост, която провокира руснаците да се посъбудят и да наблегнат на собствените си предимства.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Явно в твоята чутура(използвам твоите епитети) всичко, което става е чудесно - ако е така направо да обезценят двойно тройно рублата всички доволни, а нормалният руснак нали не му пука - как ги мъдриш не знам ... Ако всичко беше вързване на нулев или положителен бюджет в рубли, то щеше да е адски лесно, но уви икономиката не работи на този принцип, вземи си някоя книжка по финанси/икономика следващият път като ходиш на стриптийз.

И да ти докажа колко малоумна е тезата, РЦБ нямаше да вдига лихвите в стремеж да ограничи инфлация, а точно обратното. Както и кво му пука на инвеститор(спрямо твоята теза), че акцията се е качила с 20% до сега, като рублата девалвира с 30%(пука му, че губи пари ей затова му пука) ...

Груба грешка направих като реших да ти пиша за пропагандата ти по линия Св. Корея, оставям те да си лееш на воля за величието на Русия и какви правилни действия взимат от Кремъл. Наистина са правилни действията им - всеки безмозъчен идиот прави пари през последните месеци - само продава рублата купувайки, която и да е друга валута! Резултата е чудесен, нека да не спират мерките им някои хора биха казали.

Хайде със здраве, от мен толкова за сега.
 
Последно редактирано:
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Явно в твоята чутура всичко, което става е чудесно - ако е така направо да обезценят двойно тройно рублата всички доволни, а нормалният руснак нали не му пука - как ги мъдриш не знам ... Ако всичко беше вързване на нулев или положителен бюджет в рубли, то щеше да е адски лесно, но уви икономиката не работи на този принцип, вземи си някоя книжка по финанси/икономика следващият път като ходиш на стриптиз.

И да ти докажа колко малоумна е тезата, РЦБ нямаше да вдига лихвите в стремж да ограничи инфлация, а точно обратното. Както и кво му пука на инвеститор(спрямо твоята теза), че акцията се е качила с 20% до сега, като рублата девалвира с 30%(пука му, че губи пари ей затова му пука) ...

Груба грешка направих като реших да ти пиша за пропагандата ти по линия Св. Корея, оставям те да си лееш на воля за величието на Русия :D и какви правилни действия взимат. Наистина са правилни действията им - всеки безмозъчен идиот прави пари през последните месеци - само продава рублата купувайки, която и да е друга валута! Резултата е чудесен, нека да не спират мерките им някои хора биха казали.

Хайде със здраве, от мен толкова за сега.

Прочети пак защо не трябва да е рязко. И прочети пак защо не искам да повтарям едно и също нещо. В края на краищата, обяснявам как стоят нещата в Русия достатъчно подробно, а това, че на някого му е трудно да ги разбере или да ги приеме, си е негов проблем. Но ако почнеш внимателно да четеш вместо да пишеш напосоки, то ще видиш как броят на заблужденията, които се реят и блъскат в главата ти, ще намалее значително.

P.S. За Северна Корея па нищо не си разбрал. Не я "пропагандирам", естествено. Просто дадох пример на русофобите как нямат реална представа за каквото и да е извън техния измислен свят (в случая градовете и азиатците като мислене), но много държат да коментират теми, с които не са запознати, от позицията на всезнайковци.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Чета, ама чети и аз какво ти пиша - защото това, което ми цитираш съм го писал по-горе! А от инфлация губят всички, да прокламираш инфлация за нещо хубаво, значи или не си наясно с икономиката или не знаеш какво говориш.
Нямам нужда от обяснение то си е толкова просто какво става с Русия, че не знам изобщо защо държиш да повдигаш въпроса пък камоли да се дават обяснение. Русия сега ще премине през тежък период на стагфлация, ако не вземат правилните действия, тогава ще им стане интересно.

Мисля, че темата не беше за величието на Русия, как нея нищо не може и се опре, а за Украйна но както и да е ... Можеш да си пишеш само за родината си, то така или иначе само ти си пишеш тук последните месеци, не искам да наруша вижданият ти ...

П.С. Азиатската култура е различна от европейската ясно е, но е ясно и чудовищната разлика между Св. и Юж. Корея във всякакъв аспект - нищо, че са една култура! А това, което ти писах е как правиш малоумната логическа индукция, щото никой не ходил в раша било не зле в св. Корея - те може би не ходят, защото все още нямат право.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Е какво да ти обяснявам? Че слабата инфлация е хубаво нещо (за разлика от дефлацията) за всяка пазарна икономика и това е закон? Не го знаеш? А защо тогава пишеш по икономически теми?
Лоша е рязката инфлация, както и хиперинфлацията.

А че темата не бе за величието или падението на Русия можеш да го кажеш на останалите тиквеници, които лягат и стават с курса на рублата. Аз само опровергавах глупостите им.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Слаба, умерена, галопираща или хипер инфлация - до една са вредни! Разликата е в интензитета на отмъкване на пок. сила на парите ти. Мантрата на всички кейнсианци е 2% и било добре, проблема е че това не дърпа икономиката - виж една Япония какво става с нея за последните 20+ години! Инфлацията няма да е проблем ако икономиката расте с по-високи темпове, за жалост от една точка на сетне нещата са обръщат и не са в полза на икономиката.
Дефлацията е естественият процес на пазара. Проблема на дефлацията е когато държавата удари ценови контрол на редица разходи - най-вече на цената на труда. Тогава маржовете на бизнесите са изяждат - при дефлация в пазарни условия въпреки спада, маржовете се запазват. Дефлацията е очистителната компонента на пазара, но това е друга тема.

Спада на рублата си е просто симптом, нищо повече - за последните 200 страници огромна част се сипваше за величието на Русия, както и да е.
 
От: От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Не е ли по-добре първо да завършиш някоя икономическа специалност преди да пишеш по тези теми? Може и икономически техникум дори, там поне ще ти налеят основите.

На страниците, в които не се е осрал поредният тукашен русофоб, давам обективни новини за Русия. Тези новини ги четат хора, които се интересуват от тях, а аз ги улеснявам и с линкове към по-интересните и по-важните. Дали са обективни или не, си преценяват те.

Вече съм писал кое как е - чети бе, графоман такъв! Тези новини не са за тукашните русофоби, които не могат да сметнат две и две, но пишат по десетки постове срещу Русия в тази тема, в които изливат помията, съдържаща се в мозъчната им кухина. Пускам новините за читателите на тази тема, а не за чукча-писателите.
 
От: АЙДЕ! Руснаците влезнаха в Украйна!

Не е ли по-добре първо да знаеш какво питаш, би било добре да прочетеш някои друг материал, защото щеше да разбереш какви глупости питаш? То без основни са питат глупости, като ти сега питаш.
 

Горе