За или против напускането на България

От: За или против напускането на България

На мен офиса ми е в главата, а активите ми са дигитални. В момента живея в България, защото:

1. Обичам Варна.
2. Тук са семейството и приятелите ми.
3. Обичам да си цъкам в градината.

През зимата ходя на Канарите, поради две причини главно:

1. Във Варна зимата е гадно.
2. На Канарите е по-евтино, по-топло и адски красиво.
 
От: За или против напускането на България

Ирги и куртев са много прави. Тези които напускат за мен са малждушници. Не че съм краен патриот. Просто ми е смешно как за някой лев повече ще тъпрят цял живот да се отнасат с тях като боклуци. Пък най-смешно ми е като се върнат и напълнят по една чанта с кашкавали, луканки и пр и после им се радват. Еми приятел като си отишъл в чужбина ще търпиш. Избирай. Или едното или другото.

Аз не мисля така и очевидно нямаш близки извън родината си.
 
Имам близки в чужбина и НЕ подкрепям решението им. Зарязаха всичко и всички тук и отидоха на лесното. Иначе като се приберат. Е лесно ви е тука в България. Ами като ни е лесно ела и ти тука. На мен не ми е лесно, но предпочитам това отколкото да отида в чужна и да ми е лесно, ама цял живот да мета улиците или да пръскам с отрови, а жена ми да гледа болни старци, щото съм имигрант и няма кой да ми даде яка работа.
 
От: За или против напускането на България

Кое му е лесното в чужбина? Ако сравняваш чужбина с България, лесното е по-скоро тука :)
 
От: За или против напускането на България

Лесното е че си осигурен и имаш някакви минимални помоще с които що годе чожеш да живееш ако нямаш работа. Ама работа за имигранти винаги има понеже на местните не им се работи тежък физически и унизителен труд. За това който не му пука какво ще работи и не е квалифициран му е лесно там или пък ако е квалифициран и смяята, че може да си плюе на ума, понеже например аз не мога. Или ако пък си вече много високо квалифициран сйщо имаш работа и то по специалността, докато тук не е точно така. Работа има но не е така платена. Въпреки че в чужбина има високи данъци и всичко е по скъпо и напрактика излиза, че покупателната способност е еднаква. Говоря за висококвалифицирания труд.
 
От: За или против напускането на България

@kamentk не съм съгласен с теб. В ИТ-то е така, както споделих по-горе, аз живея в България, защото така съм си избрал, просто защото, който работи в интернет не го ловят правилата на местния пазар на труда. Но брат ми например е инженер. Той живее в Щатите, защото за същата работа, която би вършил тук, печели десет пъти повече и работи в по-добри условия на труд от към безопастност, техника и т.н. Това се отнася за много други професии като лекари, занаятчии, инженери, които не мога да кажа, че са си плюли на ума, просто си ценят турда и избират среда, в която могат да се реализират по-добре, а това определено не е България. :)
 
От: За или против напускането на България

Те знам. Моя роднина счетоводителка, цял живот тук е работила като счетоводител. Фирмата в която работеше тук, обаче фалира благодарениенна това че собственика се пропи. Тъссеше работа тук и там, но не намери. Отиде да работи в Италия. Езика го е знаела още от ученичка и нява проблеми с него. Диплома има от Свищов. Така и не намери работа там и сега гледа възрастни жени. Търси работа като икономист, но никой не я иска... Същото е и с роднина заварчик и ковач. Много ги умее тези неща, ама само за пръскане на лозя го търсят. Той пък е в Испания. Имам и семеен приятел архитект в САЩ, няма да казвам от колко места го върнаха, накрая го взеха в едно ателие само да изчертава. Кара една година там. Плю на зелена карта и се върна тука и си проектира сам и е щастлив. Казва че там е вземал много пари, ама не иска да робува.
 
От: За или против напускането на България

Ами това са твоите познати :) Нормално, но в България има 7млн души, а извън 2млн, следоватерно като видиш статистиктата и процентите, ще се замислиш, че наистина много хора предпочитат чужбина. И аз имам познати, които са се върнали, но те са по-скоро мързеливи, не мотивирани и с огромни очаквания. В чужбина, за разлика от България се работи. Това го измервати и макро икономически показатели като БВП то на България, което ясно показва, че работим и сме производителни много по-малко от западно европееца. За това всичко е въпрос на приоритети, дали искаш да работиш повече и да имаш по-добър стандарт на живот или да работиш по-малко и да имаш по-лош стандарт. Естествено от този модел има изключения, но в случая говорим за общата картина, не за 4-5-10 познати, които имаме.
 
От: За или против напускането на България

В чужбина, за разлика от България се работи.

Това казвам и аз. Много по-лабаво е тук, поне в повечето фирми.
 
От: За или против напускането на България

Това е пред очите ми. Ца други хора няма как д коментирам. И това са сачо част от примерите което мога да дам. За това аз ссъм си изгридел мнение, че в чужбина на мен няма да ми хареса. Това че се работи повече - ОК, но описаните хора не са никак мързеливи. Просто така се е стекъл живота им. Не казвам че няма успяли в чужбина просто са по-малко от солкото неуспелите. Спирам да пиша в темата, не за друго, просто имаме различни виждания и няма как да стигнем да консенсус. Много пъти съм спорил на тази тема и все ститам до извода че спора е като този за ЦСКА и Левски - няма как да се разберем. :)
 
От: За или против напускането на България

Ем не бе то не е спор в случая, водим дискусия, нормално е хората да са нарзлични мнения, да не е комунизъм. Естествено, че щом на теб ти харесва, ще си в Бг, както казах и аз съм тук по мои си причини. Идеята ми беше, че точно, защото на някой хора им се е стекъл живота по друг начин, не мога да кажа, че са направили грешен избор и са в чужбина. Просто всеки както го чувства. Отделен въпрос е, че в България масово явление е всеки да мрънка колко е труден живота и да не прави нищо по въпроса, но това е отделна тема.
 
От: За или против напускането на България

Ем не бе то не е спор в случая, водим дискусия, нормално е хората да са нарзлични мнения, да не е комунизъм. Естествено, че щом на теб ти харесва, ще си в Бг, както казах и аз съм тук по мои си причини. Идеята ми беше, че точно, защото на някой хора им се е стекъл живота по друг начин, не мога да кажа, че са направили грешен избор и са в чужбина. Просто всеки както го чувства. Отделен въпрос е, че в България масово явление е всеки да мрънка колко е труден живота и да не прави нищо по въпроса, но това е отделна тема.
Да. Прав си. Не е спор. Азразих се така, защото обикновенно на тази тема всеси ми се кара, че споря и вече имам някакви навици :)

И за последното също съм много съгласен. Нямало било работа, трудно било, пък цял ден по кафетата...
 
От: За или против напускането на България

Това е пред очите ми. Ца други хора няма как д коментирам. И това са сачо част от примерите което мога да дам. За това аз ссъм си изгридел мнение, че в чужбина на мен няма да ми хареса. Това че се работи повече - ОК, но описаните хора не са никак мързеливи. Просто така се е стекъл живота им. Не казвам че няма успяли в чужбина просто са по-малко от солкото неуспелите. Спирам да пиша в темата, не за друго, просто имаме различни виждания и няма как да стигнем да консенсус. Много пъти съм спорил на тази тема и все ститам до извода че спора е като този за ЦСКА и Левски - няма как да се разберем. :)

И аз не споря, всеки си споделя вижданията, според това къде е бил и какво чул от приятели в чужбина :)
 
От: За или против напускането на България

На мен ми беше любопитно да се обсъдят причините, поради които някой решава или напротив да замине от България.
Защото не бях съгласна за "малодушните" и че решението на зрели хора е "бягство".

А съвсем пък трети е въпросът за отношението на вече заминалите към родината им и сънародниците, но там ще стане вече доста кърваво... :| отделно неоснователната реакция да се защитаваш или оправдаваш защо ти си останал тук, с подтекст, че очевидно не би се справил в чужбина, така както в България. А пък е толкова относително това за "справящ" се в България, но хауевър.
 
От: За или против напускането на България

Аз съм на мнение, че няма лошо да си биеш чуковете. Миграция винаги е имало, винаги ще има и това важи за всички държави, дори най-развитите.
Проблемът е, че има една нелепа българска логика от типа "Как ще се подобри България като всички си тръгнат? Аз затова оставам тук." Еми даде, ама като висиш по кафенетата, пушиш цигари през цялото работно време и плюеш политиците без да си гласувал и веднъж, няма файда, че си останал ...
А тези, които наистина се борят остават единици, за жалост...
 
От: За или против напускането на България

Абе фактите са следните, ако погледнем малко по глобално, милите ни политици и големите компании смучат капитали извън страната. ИТ индустрията и емигрантите наливат в страната и до някъде възстановяват баланса. Така че може в момента в БГ стандарта да е нисък, ако не бяха емигрантите щеше да е 5 пъти по-нисък, така че тия дето сме в Бг можем поне малко да им бъдем благодарни :)

А относно причините, според мен са индивидулни, колкото хората.
 
От: За или против напускането на България

Избора, дали да останеш или да си биеш камшика, трябва да е задълбочен и добре обмислен. Слагаш на кантар всичко, което те вълнува:
- какво ще работя тук и какво там;
- за какво ще ми стигат парите тук и на запад;
- каква медицинска помощ ще получавам тук и на запад;
- по какви пътища ще шофирам, ако пътувам до работа тук и на запад;
- къде ще учат децата ми тук и на запад;
- кога и с каква сума ще се пенсионирам, ако блъскам 30-40г тук и на запад;
- къде и дали ще почивам в отпуските;
- със семейство ли ще замина или сам;
- КОЕ е това, което толкова много ме задържа тук;
- кое ме кара въобще да мисля за заминаване;
...
Ей такива въпроси решават нещата в една или друга посока. Личното ми мнение е, че това е скапана държава, където могат за няколко дни да ти стопят всичките спестявания, а лекарите, търговците или джигитите на пътя могат да те убият, без да им мигне окото, където децата ти се превръщат в чалгаджийчета още във втори клас... За това газ към хоризонта!
 
От: За или против напускането на България

И аз в общи линии разсъждавам така ... или "колко ли им е зле на хората извън страната?"

Скоро се присетих за моя анестезиолог докато раждах. Беше млад, но много внимателен лекар, от тези с призванието, който дори реално изпълни ролята на половинката, която трябва да ти държи ръката, докато ... умираш от страх и малко болка. Д-р Йовчев! Разтърсих се в интернет след повече от десет години и се оказа, че човекът освен че е хабилитиран и доцент, но е заминал и работи във Франция. В някаква много добра болница в Париж. Жена му също лекарка, но не й се налага да упражнява професията, защото той там получава достатъчно. Имат две деца почти тийнеджъри и го питат: Защо решихте да заминете?
Отговорът му беша много човешки:- Заради децата ми. Непрекъснато приятели, които имат деца на възраст тийнове обясняваха, как последните години в българските, дори столични училища, само ходят и се връщат, или стоят по кафенета и пушат цигари. Аз не исках това за моите. Тук учат в английски колеж и образованието е на ниво. Рядко се връщам, но и за миг не съжалявам, че заминах, защото семейството ми живее добре и е щастливо. А това е най-важното за мен!

Радвам се на такива хора. Възхищавам им се, че го могат в неизвестното, ей така да отидат и да се справят.

Като се спомена по-горе "счетоводителката". Първата ми братовчедка замина със семейството си за Канада. Завършила е счетоводство именно в Свищов. Знаеше добре английски, но започна курсове по френски и отидоха във френската част. Там се яви на приравнителни по счетоводство и сега- след три години е някакъв шеф във фирма. Колко ме е убеждавала, заради социалната система и аз да отида ... тя/те ще ми помогнат, но ... не е носталгия за близки, а просто не искам да съм в тежест, а сама с детето не знам дали ще се справя.
И така.
 
От: За или против напускането на България

Много ясно че ЗА при първия удобен момент ще излетя с 3000 km / h
 
От: За или против напускането на България

И във България е добро място за живеене, но аз поне се пре_бах сам. Ако бях в чужбина щях да съм същото л_йно. Сега на 45 г, без висше и добра специалност, с дискова, 100 болести и главата много не ме слуша, къде да ходя?!? Братовчеда в Канада - всичко му е о'к, племенницата Лондон - супер, братовчедката в Испания и тя си живее живота. Който е кадърен ще се справи на всякъде, за другите гроздето е още зелено.
 

Горе