Освен думите в книгите има и пунктуация, и членуване, и още много неща. Винаги познавам по грешките коя книга е минала през програма за проверка. Например, ако вместо да пише са, програмата го приема за правилно. Може би на английски програмите хващат и някои граматически несъответствия, но поне засега коригирането не може да мине без човешка намеса.Най-обикновен Slovnik Expert за Microsoft Word би фикснал или поне показал всички грешки и по избор на редактора могат да се оправят с +40 мин допълнително работа по книгата преди да се нареди в InDesign или където там си редят издателствата. А програмката струваше май под 100 лв, преди година си я купих. Няма нужда в 21 век от листчета с печатни грешки
Просто не знам как ги различаваш, дали е от невнимание или от незнание, а и в крайна сметка все е грешно.. За мен неграмотен е някой, който пише, както ги чува, щото никой никога не му е казвал как се пишат.Виждал съм го много пъти. В книги, във вестници, в списания, субтитри на филми и др. Не казвам че всички пишат неграмотно, но има много които го правят.
....., но поне засега коригирането не може да мине без човешка намеса.
Абе хора, вие друга работя нямате ли си? Какво значение има правописа, когато човека е написал смислен пост и грешките са допуснати най-вероятно от бързане, както и аз сега сигурно съм допуснал грешки, гледайте съдържанието, което в случая не е много смислено
Какви книги си купуваш ти
Във всяка книга или учебник има печатни грешки.
Сега не знам как е, спомням си едно време към учебниците имаше допълнително листче с печатните грешки.
В книгите ли? Писателите ли са неграмотни ?
Хубаво е да се държи на правописа, но не може да се говори така общо, че хора с образование са неграмотни..нали програмисти и дизайнери пишат по сайтовете .
Проблемът не е, че има някакви "печатни" грешки, а в количеството им.
Не става въпрос за "писателите са неграмотни". Една от книгите, които изключително много ме подразни беше "Кваркът и ягуарът" на Мъри Гел-Ман. Авторът на книгата е носител на Нобелова награда за физика и е много педантичен. В книгата му (в оригинал) вероятно няма грешки. Обаче текстът на български е пълен с грешки, които могат да се коригират след внимателен прочит. Редакторът и преводачът са различни лица. Обаче ме съмнява, че са ги притиснали със сроковете и редакторът е решил да спази срока, който са му наложили. Няма как да прочетеш книгата без да видиш грешките.
Най-често срещаните грешки са при употребата на в - във и с - със, както и при пълно/непълно членуване.
В кой клас ги учихме тези правила съм забравил вече, но в начален курс някъде беше.
Попадам на много хубаво направен сайт и чета обръщение към потребителите с думите "кадето" и "въстановим",
както и култовото изречение:"Извиняваме се за проблема, но то просто не е наша вина".
И аз се извинявам като потребител, но не ми изглежда сериозен този сайт, а първоначалното хубаво впечатление се губи.
Браво, ето това е истината. Напълно съм съгласен.Ще почна с най-важното:
Умението за построяване на граматически издържан текст (на който и да е език) + речниковият запас са пряко свързани с интелекта.
Един индивид може да остане осакатен на 2 основни нива:
- Училище - образованието има значение, колкото и да им се иска на много хора да го пренебрегнат. В момента на практика расте осакатена генерация българи. Държавата НЯМА да се оправи, ако това зависи от настоящото поколение.
- Книги - четенето е още по-важно. Включително художествена литература. Страничен ефект - който е попрочел книжки, рядко прави и граматически/правописни грешки. Знае как да подрежда както текст, така и собствените си мисли. Умее да се изразява и говоримо на доста по-високо ниво. Има по-добре развито аналитично мислене.
Защо аз конкретно поправям или се заяждам с неграмотници по форумите - правя го основно по адрес на хора с претенции в областта. Псевдоинтелектуалци или писачи на статии примерно. Или такива, дето просто ме дразнят и не виждам защо да им спестя тъжната за тях диагноза.
Правописните и граматически грешки малко ми бъркат в очите освен това. Автоматично и подсъзнателно класифицирам автора на писанието в по-ниска категория човешки индивид.
Това с "печатните грешки" го обяснявайте на бабите си - дори полуидиот може да различи издънка на пръстите от тая на акъла .
Каква връзка има аналитичното мислене с четенето на книги? Каквито и доводи да се изтъкват тук, една игра на шах го развива много по-добре. Разнообразието от дейности има по-голямо значение за успешното развитие на един индивид.[*]Книги - четенето е още по-важно. Включително художествена литература. Страничен ефект - който е попрочел книжки, рядко прави и граматически/правописни грешки. Знае как да подрежда както текст, така и собствените си мисли. Умее да се изразява и говоримо на доста по-високо ниво. Има по-добре развито аналитично мислене.
Каква връзка има аналитичното мислене с четенето на книги? Каквито и доводи да се изтъкват тук, една игра на шах го развива много по-добре. Разнообразието от дейности има по-голямо значение за успешното развитие на един индивид.
За останалото съм съгласен.